۹۰ درصد کودک آزاری‌ها توسط دوستان و آشنایان رخ می‌دهد!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رکنا
  4. اجتماعی

۹۰ درصد کودک آزاری‌ها توسط دوستان و آشنایان رخ می‌دهد!

رکناخبرگزاری رکنا |
رکنا: کودک آزاری های سالهای گذشته یکی از علامت های هشداری بود که باعث شد روند بررسی لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان تسریع شود.

۹۰ درصد کودک آزاری‌ها توسط دوستان و آشنایان رخ می‌دهد! - 1

پس از ۱۰ سال این لایحه در مجلس دهم در کمسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی بررسی و تصویب و به شورای نگهبان ارجاع شده که البته ایرادات جزئی شورای نگهبان به این لایحه باعث ارجاع دوباره آن به کمسیون قضایی و رفع مجدد این ایرادات توسط این کمیسیون شد که در حال حاضر در نوبت بررسی در صحن علنی مجلس قرار دارد. به همین بهانه و در روز بهزیستی با ناهید تاج الدین، نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفتگویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

اصلی‌ترین ایرادات شورای نگهبان به لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان چه بود؟

این ایرادات مربوط به ماده ۹ لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان است که در مورد بی توجهی و سهل انگاری اشخاص غیر از والدین نسبت به اطفال و نوجوانان و پرداخت دیه و مجازات است که این ایرادات توسط کمیسیون قضایی اکنون برطرف شده و به قرار قاعده باید هر چه سریعتر به صحن علنی مجلس بیاید و تصویب شود اما متاسفانه تاکنون به صحن علنی مجلس نیامده است و این نیاز به پیگیری نمایندگان دارد که ما در قالب فراکسیون زنان در مجلس شورای اسلامی پیگیر تسریع بررسی و تصویب این لایحه خواهیم بود. متاسفانه فرآیند زمانبر بررسی و تصویب این لایحه که منجر به از دست زمان در حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان شده و عملا حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان را معطل بسترهای بروکراتیک کرده است.

کودکان آسیب دیده بیشتر در چه مقطع سنی ای قرار دارند؟

میانگین سن کودکان آسیب دیده بین ۶ تا ۱۰ سال است. براساس آمار سازمان بهزیستی ٣٨ درصد کودکان آزار دیده در سن دبستان و زیر دبستان هستند، متاسفانه خلا مهارت هایی از زندگی مثل مهارت خودآگاهی و خود مراقبتی و ضعف مهارت‌های اجتماعی در کودکان در مقوله کودک آزاری جدی است. ضمن آنکه بسیاری از کودکانی که مورد آزار قرار می‌گیرند نیز کودکان کار هستند و همانطور که می‌دانید در حال حاضر کارشناسان مسائل اقتصاد شهری آمار کودکان کار ایران را بین ۳ تا ۷ میلیون عنوان می‌کنند، تنها در تهران ۲۰ هزار نفر کودک کار تخمین زده می‌شود که این آمار سطح آسیب را به روشنی مشخص می‌کند. گزارش‌های اورژانس اجتماعی نشان می‌دهد تنها در ۶ ماه ابتدایی سال ۹۶ چیزی حدود ۱۶ هزار کودک آزاری ثبت شده، کودک آزاری هایی که در ۹۰ درصد مواقع توسط خانواده، بستگان، دوستان و آشنایان رخ می‌دهد و تنها ۱۰ درصد آن توسط غریبه‌ها صورت می‌گیرد. کودک آزاری هایی که ۶۰درصد آن متاسفانه توسط پدران انجام می‌شود و با کمال تاسف درصد بالایی از کودکان در دوران خردسالی مورد آزار قرار گرفته‌اند.

با توجه به این آمار به نظر می‌رسد مجازات قانونی، راهکار کاملی در این زمینه به خصوص که بیشتر در کانون خانواده اتفاق می‌افتد، نباشد.

دقیقا همین طور است. کودک آزاری آسیبی است که مبارزه با آن را تنها نمی‌توان در قالب قانون خلاصه کرد و بیشتر از مجازات نیازمند پیشگیری از آن هستیم. در ماده ۸۰ قانون برنامه ششم توسعه نسبت به بحث پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اشاره شده و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی الزام قانونی پیدا کرده است. لذا من فکر می‌کنم در مورد حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان نیز باید پیشگیری را جدی بگیریم و پیشگیری صرفا امری نیست که بتوان در قانون گنجاند و بیشتر امری آموزشی است و به ارتقای مهارت‌های اجتماعی جامعه بر می‌گردد، انتقاد کلی من به قوانینی از این دست اینست که که اکثر قوانین حمایتی و قوانینی که تحت عنوان حمایت از کودکان و نوجوانان یا حمایت از خانواده مطرح است بیشتر جنبه حفاظتی دارد تا حمایت و معنای سلبی از حمایت را در بر می‌گیرد. مثلا در قانون حمایت از خانواده فصل اول مربوط به طلاق است در حالی که قانون حمایت باید ایجابی و جامع باشد.

خبری: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران | اخبار حوادث امشب

برای پیشگیری از چنین آسیب هایی راهکار شما به جز سازوکار قانونی چیست؟

وقتی ۶۰ درصد کودک آزاری‌ها توسط پدران انجام می‌شود و یا ۹۰درصد کودک آزاری‌ها توسط اقوام و خویشاوندان صورت می‌گیرد نمی‌توان صرفا با ابزار قانون به خلوتگاه کودک آزاری رفت بلکه باید پیشگیری را جدی گرفت. ما نمی‌توانیم صرفا با قانون و ساز و کار نظارتی مسئله کودک ازاری را رفع کنیم چون اتفاقی درونی است و در پنهان‌ترین و بنیادی‌ترین نهاد اجتماعی وجود دارد، پس باید به دنبال افزایش مهارت‌های اجتماعی باشیم. به موازات نهادهای قانونگذار باید بوسیله نهادهای مدنی به خانواده‌های آسیب دیده که بستر کودک آزاری در آن فراهم است ورود کرد و این خانواده‌ها را مورد حمایت قرار داد. نهادهای مدنی در پیشگیری از آسیب کودک آزاری می‌توانند بسیار کمک کنند به شرطی که دو اتفاق در آنها بیافتد یک آنکه کارشان جغرافیامند شود و جغرافیای آسیب شان را بشناسند و دو آنکه این نهادها تخصصی شده و صرفا در زمینه یک یا دو آسیب اجتماعی خدمات دهی کنند.

نهادی مانند اورژانس اجتماعی تا چه حد در این زمینه کارساز بوده است؟

متاسفانه رسمی‌ترین مرجع گزارش گیری از کودک آزاری یعنی اورژانس اجتماعی هنوز ناشناخته است. سال گذشته در تذکری که به وزارت کار دادم این موضوع را مطرح کردم که اورژانس اجتماعی پس از ۲۰سال هنوز برای مردم ناشناخته است و عملا بسیاری از بندهای ماده ۴ آیین‌نامه ارائه خد مات فوریت‌های اجتماعی اجرا نمی‌شود و این منجر به مدیریت جزیره‌ای آسیب‌های اجتماعی شده است که در مورد برخورد با کودک آزاری نیز شاهد همین امر هستیم.

برای آسیب هایی که متوجه کودکان متولد شده از مادران ایرانی و پدران غیر ایرانی است، چه باید کرد؟

مشکلی که در مورد کودکان متولد شده از مادران ایرانی و پدران غیر ایرانی در قانون داشتیم این بود که آن‌ها بی‌هویت بودند؛ درحالی که جمعیتی بیش از یک میلیون و نیم نفر از کشور را تشکیل می‌دهند و این افراد به شدت مستعد آسیب و از اولیه‌ترین حقوق خود محروم هستند که خوشبختانه اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی نیز در مرحله خوبی قرار دارد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ لحظه انفجار مرگبار مخزن گاز پراید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

انفجار انبار مهمات در عراق + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، حادثه انفجار انبار مهمات عراق در نزدیکی پایگاه هوایی بلد در نود کیلومتری شمال بغداد به سمت شهر سامراء به وقوع پیوست. منابع بسیج مردمی احتمال خرابکاری در این انفجار را رد نمی‌کنند. حادثه امروز چهارمین انفجار انبار مهمات بسیج مردمی عراق طی یک ماه گذشته است؛ و پیش از این انبار‌های مناطق آمرلی، اردوگاه اشرف و پایگاه نظامی الصقر در حومه بغداد منفجر شده بود. برخی کارشناسان غیرمسئول در اراضی اشغالی مدعی شده‌اند این اهداف توسط جنگنده‌ها و پهباد‌های اسرائیلی منهدم شده است. بیشتر بخوانید: عامل انتحاری در کابل عروسی را تبدیل به عزا کردانتهای پیام/حادثه انفجار در عراق + فیلم

گاو وحشی به حیوان آزاری گاوباز پاسخ محکمی داد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک گاوباز اسپانیایی که دقایقی گاو وحشی را درگیر حرکات نمایشی خود کرده بود، سرانجام پاسخ محکمی از حیوان گرفت. گاو وحشی به مرد گاوباز حمله‌ور شد و پس از ضربات پی در پی، او را به شدت مجروح کرد. بیشتر بخوانید: اقدام جالب حامیان حقوق حیوانات در مراسم گاوبازی + فیلمانتهای پیام/دعوای وحشتناک گاو وحشی و گاوباز + فیلم

راننده کامیونی که ناخواسته، خودروی پلیس را له کرد/ مرگ افسر پس از تصادفی وحشتناک + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، راننده کامیونی که قصد گردش به راست در یکی از خیابان‌های مسکو را داشت، ناخواسته یک ماشین پلیس را له کرد. افسر پلیس تصمیم داشت از سمت راست کامیون سبقت بگیرد اما پس از تصادفی وحشتناک با کامیون، جان خود را از دست داد. بیشتر بخوانید: انفجار انبار مهمات در عراق + فیلمانتهای پیام/

فرار میلیمتری یک مرد خوش شانس از مهلکه + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک عابر پیاده در تایلند مشغول حرکت در پیاده رو بود که ناگهان خودروی شاسی بلندی با سرعت زیاد از مقابل او عبور کرد. در کمال ناباوری، این مرد لحظاتی بعد بدون آسیب دیدن از محل حادثه خارج شد. بیشتر بخوانید: فرار میلیمتری یک مرد خوش شانس از مهلکه + فیلمانتهای پیام/عبور خودروی شاسی بلند از مقابل مرد تایلندی
فارسفارس1 روز قبل
گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، مریم گلباز: چند روزی است که داستان سگ‌کشی با اسید در کهریزک در فضای مجازی منتشر و واکنش‌های زیادی را به همراه داشت. مدیریت فعلی شهری تأکید بر این دارد که این فیلم برای سال ۹۶ است و ربطی به مدیریت فعلی ندارد. این حامی حقوق حیوانات گفت: ‌ فیلم را قطعا دیده‌اید و می‌بینید که این افراد با اقدام وحشیانه این حیوانات بی زبان را از بین می‌برند. برخی اعضای شورای شهر تهران خواستار پاسخگویی شهرداری تهران در این زمینه هستند و معتقدند تناقضاتی در گفتارها وجود دارد. برخی کارشناسان معتقد هستند که انتشار این فیلم موضوع تسویه حساب شخصی است و رقبای این پیمانکار نمی‌خواستند کار به وی سپرده شود.

نظرها

اخبار بیشتر