واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی با ایران، برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اقتصادی
واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی با ایران، برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی با ایران، برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

الفخبرگزاری الف |
نشریه ی "هیل" وابسته به کنگره ی آمریکا در گزارشی با عنوان "واقعیات دهشتناک جنگ با ایران" می نویسد گرچه جنگ احتمالی آمریکا با ایران طولانی نخواهد بود، اما تبعات کوتاه مدت و دراز مدت آن برای منافع آمریکا "ویرانگر" است.

به گزارش الف این گزارش به قلم «مایکل مورل» معاون رئیس سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ و دریاسالا «جیمز ای. سندی وینفیلد» نائب رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا از ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ نوشته شده است.

این گزارش با تشریح و پیش‌بینی اقدامات جنگی طرفین و آثار مختلف آن در منطقه و جهان چنین نتیجه می‌گیرد که چنین جنگی اهداف آمریکا را برآورده نخواهد کرد و آثار منفی داخلی و جهانی آن در دو حوزه سیاست و اقتصاد برای آمریکا بسیار زیاد است هر چند که منجر به تضعیف قدرت نظامی ایران شود.

مشروح گزارش را بخوانید:

پرزیدنت ترامپ گفته است که یک مناقشه‌ی نظامی با ایران، زیاد طول نخواهد کشید، به این معنا که آمریکا با کمترین هزینه، برنده خواهد بود. در شرایطی که می‌توان گفت رئیس جمهور حق دارد که بگوید جنگ به احتمال قوی سریعا پایان یافته و آمریکا در آن موضع برتر خواهد داشت، اما خسارات کوتاه مدت و بلند مدت آن برای منافع آمریکا ویرانگر است.

نه ایران و نه آمریکا ظاهرا طرفدار مناقشه‌ی نظامی نیستند، اما این بدان معنا نیست که چنین جنگی رخ نخواهد داد. در حقیقیت، احتمال چنین مناقشه‌ای امروز زیادتر از هر زمان دیگر از سال ۲۰۰۱ تاکنون است، یعنی زمانی که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به نظرمی رسید مصمم بود حمله‌ای گسترده علیه برنامه‌ی هسته‌ای ایران داشته باشد، جنگی که می‌توانست آمریکا را نیز درگیر کند.

این مناقشه احتمالا با یک اقدام تحریک آمیز ایران شروع می‌شود که صبر آمریکا را سر برده و به یک حمله به منظور بازداشتن ایران از اقدامات تحریک آمیز بیشتر، منجر خواهد شد. از نظر ایران، چنین اقدامی نامتناسب است، لذا پاسخ بسیارسریع، به تشدید بحران می‌انجامد. این جنگی «یک شبه» است بدون تقویت چند هفته‌ای یا چند ماهی نیروهای آمریکایی در منطقه؛ آمریکا با هرآنچه که در منطقه دارد، می‌جنگد.

ایران با اثبات توانمندی خود درتاثیرگذاری بر اقتصاد جهانی، از طریق کنترل تنگه‌ی هرمز، اهداف راهبردی خود را در کاهش تحریم‌ها دنبال می‌کند؛ و آمریکا را از سایر کشورهای جهان جدا می‌سازد؛ و با تحقیر آمریکا برای خود کسب اعتبار می‌کند - بدون آنکه تهدیدی داخلی علیه رژیم آن صورت گیرد. اهداف آمریکا به زانو درآوردن ایران برای مجبور کردن آن به مذاکره، حمایت از آزادی کشتیرانی، جلوگیری از حمله به خود آمریکا، کاهش ظرفیت ایران برای تهدید همسایگان و جلوگیری ایران در ازسرگیری برنامه‌های هسته‌ای آن است – و همه‌ی این کارها را با شرکای سنتی خود انجام می‌دهد.

گرچه این مساله تخیلی است، اما چنین مناقشه‌ای احتمالا به این شکل به نظر خواهد رسید:

ایران اعلام می‌کند که به خاطر تحریم‌های غیرقانونی آمریکا و اقدامات تحریک آمیز اخیر، تنگه‌ی هرمز بسته شده و به هر کشتی تجاری یا نظامی، که بخواهد از آن عبور کند، حمله خواهد کرد.

دهها فروند قایق تندروی نیروی دریایی سپاه سریعا به دنبال کشتی هایی می‌گردند که از تنگه خارج نشده‌اند. آنها به منظور جلوگیری از نشت گسترده‌ی نفتی، حملات محدودی علیه چندین نفت کش تجاری انجام می‌دهند، یک فروند کشتی را در اختیار گرفته و خدمه‌ی آن را اسیر می‌کنند. سایت‌های موشکی ایران، که بسیاری از آنها در غارها و مناطق زیرزمینی در امتداد تنگه‌ی هرمز قرار دارد، فعال می‌شوند. یک موشک پرتاب شده و به یک نفت کش اصابت می‌کند؛ خدمه کشتی آن را ترک می‌کنند و به دست نیروهای ایرانی اسیر می‌شوند. تعداد زیادی از شناورهای ایرانی که تلاش میکنند در تنگه‌ی هرمز مین گذاری کنند، توسط جنگنده‌های آمریکایی مستقر در یک ناوهواپیمابر در خارج از خلیج فارس، غرق می‌شوند اما برخی کشتی‌های دیگر کار مین گذاری را انجام می‌دهند.

نرخ بیمه‌های دریایی برای منطقه به صورت افسارگسیخته افزایش می‌یابد و تمام ترددهای تجاری آن متوقف می‌شود.

در جایی دیگر، قایق‌های توپدار ایران مدل La Combattante و Houdong از بندر بوشهر در شمال خلیج فارس و بندرعباس در جنوب آن به راه می‌افتند و به دنبال کشتی‌های آمریکایی خواهند بود تا به آنها حمله کنند. گرچه بیشتر نیروهای رزمی آمریکا در منطقه‌ای خارج از خلیج فارس، در مکانی امن مستقر شده‌اند و قایق‌های ایرانی فراوانی غرق و یا شناسایی شده‌اند، چند موشک پرتاب شده و سپس توسط نیروی دفاع دریایی سرنگون می‌شوند. اما تعداد بسیار زیادی از قایق‌های سپاه، به یک رزم ناو آمریکایی حمله می‌کنند. بسیاری از این قایق‌ها نابود می‌شوند اما یک فروند از آنها اژدری پرتاب می‌کند که به رزم ناو خسارات جدی وارد خواهد کرد.

به دنبال مخالفت قطر با درخواست ایران برای جلوگیری از عملیات هواپیماهای جنگی آمریکا از پایگاه العدید، ایران تعدادی موشک بالستیک به آن پایگاه شلیک می‌کند. بسیاری از موشک‌ها توسط سیستم‌های ضد موشک آمریکا سرنگون می‌شوند اما تعداد زیادی نیز به هدف برخورد کرده و خساراتی محدود به بار می‌آورند. موشک‌های بالستیک به مقر ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین و سایر پایگاه‌ها نیز اصابت می‌کند که نتایج مشابه خواهد داشت.

آمریکا با استفاده از موشک‌های تام هاک و سایر سلاح‌های خود، به تمام پایگاه‌های هوایی و دفاعی شناخته شده و همچنین تجهیزات فرماندهی و کنترل ایران در سواحل خلیج فارس حمله می‌کند. تاسیساتی که مین‌های دریایی در آنها ذخیره شده و همچنین دو زیردریایی روسی ایران که در بندر عباس لنگر انداخته‌اند، هدف قرار می‌گیرند. پایگاه‌های نظامی در بندرعباس و بوشهر در خلیج فارس، جاسک و چابهار در خارج از خلیج فارس، هدف حملات موشکی قرار می‌گیرند. یک زیردریایی آمریکایی، بازمانده‌ی زیردریایی ایران را که از بندرعباس حرکت خود را آغاز کرده است، ردیابی و غرق می‌کند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

پس از آنکه نیروهای دفاعی منطقه‌ای ایران غیرعملیاتی شد، آمریکا به تدریج و به صورت سیستماتیک پایگاه‌های شناخته شده‌ی سپاه و ارتش را در خلیج فارس هدف قرار می‌دهد و برای این منظور از ناوهواپیمابر و همچنین نیروی هوایی مستقر در خشکی استفاده می‌کند. این اهداف شامل سایت‌های موشکی، کشتی‌ها و قایق‌ها، تاسیسات کنترل و فرماندهی، هواپیماهای نظامی و همچنین تاسیسات لجستیک است. توانایی‌های نظامی ایران به سرعت کاهش می‌یابد.

ایران در پاسخ، با استفاده از موشک‌های میان برد به زیرساخت‌های انرژی در عربستان، امارات و قطر حمله می‌کند. با حمله‌ی آمریکا به این پایگاه‌های موشکی، گسترده‌ی جغرافیایی این مناقشه گسترش می‌یابد.

گروه‌های نیابتی ایران در عراق و افغانستان با استفاده از موشک و همچنین عملیات انتحاری، به پایگاه‌های آمریکایی و مراکز دپیلماتیک حمله کرده و به آمریکایی‌ها تلفاتی وارد می‌کنند. حزب الله لبنان درقبال درخواست ایران برای حمله به اسرائیل درنگ می‌کند، زیرا به دنبال جنگی نیست که بخش اعظم توان نظامی اش را نابود کند. در عوض، این گروه به اهداف آمریکایی و اسرائیلی در سراسر دنیا حملات تروریستی از پیش طراحی شده می‌کند. اف بی آی، با همکاری جامعه‌ی اطلاعاتی، دو مورد از این حملات را در آمریکا خنثی می‌کند.

با تشدید مناقشه، ایران به مراکز مالی اصلی آمریکا نظیر خدمات بانکی آنلاین، دستگاه‌های خودپرداز، و شبکه‌های خدمات کارت اعتباری حملات سایبری می‌کند. برخی از این حملات موفق است اما بیشترشان کم اثر خواهد شد. بخش هایی از شبکه برق آمریکا هدف حملات سایبری قرار می‌گیرد، برخی از این حملات موفق هستند اما سریعا کم اثر می‌شوند. تعداد زیادی از کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس نیز از حمله‌ی سایبری به زیرساخت‌های نفتی خود خبر می‌دهند.

این مناقشه قیمت نفت را به بیش از ۲۵۰ دلار در بشکه افزایش داده و باعث سقوط بازارهای مالی جهانی می‌شود. چین همراه روسیه و اتحادیه‌ی اروپا خواستار نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل و برقراری آتش بش می‌شوند. ایران بلافاصله با این درخواست موافقت می‌کند زیرا توان نظامی اش نابود شده است اما در عین حال این حس را ایجاد کرده است که روحیه‌ای برتر دارد. آمریکا این اقدام را وتو می‌کند، اما، به دلیل تاثیر بحران بر بازارهای جهانی و همچنین فشارهای گسترده‌ی دیپیلماتیک، سریعا و به صورت مخفیانه با میانجیگری عمان، برای برقراری آتش بس مذاکره می‌کند.

در حقیقت، این مناقشه چندان طول نمی‌کشد: تنها چهار روز. گرچه ایران از نظر نظامی شکست می‌خورد، هیچ یک از طرفین درگیری به تمام اهداف خود نخواهند رسید. به دلیل خسارت گسترده به ساختارهای نفتی منطقه، و همچنین ضرورت مین زدایی در تنگه‌ی هرمز، بهای نفت بیش از ۱۵۰ دلار در هر بشکه باقی می‌ماند. روسیه عرضه‌ی نفت خود را افزایش می‌دهد و برنده‌ی بزرگ اقتصادی جنگ خواهد بود. فراتر از آن، اقتصاد جهانی که پیش از جنگ علایم ضعف نشان می‌داد، به رکود می‌رود. شکاف سیاسی در آمریکا عمیق شده و هر یک دیگری را مسئول این ناکامی معرفی میکند. با تشدید تاثیرات منفی اقتصادی به ویژه در آمریکا، رئیس جمهور بازنده‌ی انتخابات ۲۰۲۰ می‌شود.

موضع آمریکا در جهان شدیدا بی اعتبار می‌شود. گرچه ایران پیش قدم مناقشه بوده، بسیاری حتی نزدیک‌ترین متحدان آمریکا علیه آن ابراز خشم می‌کنند که چرا زمینه را برای مناقشه و همچنین تاثیرات مخرب اقتصادی آن فراهم کرد. این برداشت که آمریکا برای به کارگیری قدرت نظامی، بیش از حد عجله می‌کند، به سطحی می‌رسد که از زمان جنگ عراق تاکنون دیده نشده است. آمریکا مقدار بسیار زیادی از نفوذ جهانی خود را به چین می‌بازد، کشوری که خود را به عنوان منبع ثبات جهانی به تصویر می‌کشد. اکثر کشورهای عضو گروه ۲۰ (G-۲۰) به تدریج با یکدیگر متحد شده و وابستگی خود را به دلار به عنوان پول مهم ذخایر اقتصادی جهانی بیش از پیش کاهش می‌دهند. هدف آنها این است که آمریکا نتواند با تحریم‌های یک جانبه، سیاست خارجی آنها را تعیین کند.

در ایران، این مناقشه مردم را بیش از پیش با هم از منظر سیاسی متحد و به شدت هر گونه جناح «معتدل» را تضعیف می‌کند. مباحثاتی درباره‌ی مسیر آینده وجود دارد اما سیاست، دیدگاه‌های «تندروها» را سریعا با هم موتلف می‌سازد، جناحی که از ابتدا با توافق هسته‌ای ایران- که اکنون تکه تکه شده است- مخالف بود. تصمیم گرفته می‌شود که سریعا یک بمب اتمی تولید شود، و به این ترتیب سایت‌های متعدد مخفی غنی سازی که آمریکا و متحدانش از آنها اطلاعی نداشتند، به کارگرفته خواهد شد. هدف تهران آن است که چنین حمله‌ای به ایران دیگر هرگز تکرار نشود. در سال ۲۰۲۲، یک آزمایش اتمی شناسایی می‌شود که منشاء آن صحرای دورافتاده‌ی دشت کویر در ایران است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ویدئو / تهران در محاصره بیابان

ایسناایسنا1 روز قبل
تهران شلوغ مدت‌هاست به دوره‌ای از بیابانی شدن وارد شده است. جمعیت این شهر روزبه‌روز نیاز به منابع آبی بیشتری دارد. آیا تهران و شهرهای اقماری آن می‌توانند به حفظ یا تامین منابع آبی خود امیدوار باشند؟ خبرنگار: سارا سبزی / گوینده: حسین هرمزی / تدوینگر: امید ابراهیمی

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ساعت قبل
مدرس خیابانی افزود: تمرکز ستاد تنظیم بازار بر کنترل قیمت صد قلم کالای اساسی است، اما این به معنای کنترل نکردن بقیه قیمت‌ها نیست. وی گفت: از ابتدای اجرای طرح افزایش قیمت بنزین، ستاد تنظیم بازار چهار جلسه برای همگرایی و همکاری همه دستگاه‌های مرتبط با این موضوع برگزار کرده است. وی گفت: این که گرانی قیمت‌ها را به افزایش قیمت بنزین مرتبط کنیم؛ جفا در طرح افزایش قیمت بنزین است، زیرا قیمت برخی کالاها مقطعی و فصلی است و ربطی به گرانی بنزین ندارد. وی گفت: قیمت برنج وارداتی قلاب حمایتی برای قیمت برنج داخلی است و قیمت برنج وارداتی قیمت برنج داخلی را حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان نگه داشته است. آقای ملکی گفت: بخش حمل و نقل دام نیز از گازوئیل استفاده می‌کند که افزایش قیمت بنزین تأثیری بر آن ندارد.

سامانه ۱۲۴؛ دریافت شکایات از قیمت کالا‌ها

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
وی افزود: افزایش قیمت برخی کالا‌ها مانند برنج وارداتی به دلیل ممنوع شدن واردات و حمایت از برنج داخلی است. آقای مدرسی خیابانی افزود: تا کنون دو هزار پرونده تعزیراتی برای تخلفات تشکیل شده است. وی گفت: این که گرانی قیمت‌ها را به افزایش قیمت بنزین مرتبط کنیم؛ جفا در طرح افزایش قیمت بنزین است، زیرا قیمت برخی کالا‌ها مقطعی و فصلی است و ربطی به گرانی بنزین ندارد. آقای ملکی گفت: بخش حمل و نقل دام نیز از گازوئیل استفاده می‌کند که افزایش قیمت بنزین تأثیری بر آن ندارد. آقای محمدیاری با بیان اینکه قیمت نهاده‌ها ثابت است گفت: قیمت مرغ در حد قیمت مصوب است و در برخی استان‌ها نیز کاهش قیمت داشته‌ایم.
عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
عصر ایران؛ جعفر محمدی - درباره اعتراضات روزهای اخیر که بعد از افزایش قیمت بنزین رخ داده است، ۲ نکته ارزش تأمل دارد:۱ - «اعتراض حق مردم نیست»؛ به نظر من «اعتراض وظیفه مردم است». واقعا اگر به افزایش قیمت بنزین یا هر چیز دیگری اعتراض دارند، چرا اموال مردم را غارت و تخریب می‌کنند؟ این رفتارهای بدوی، اساسا ربطی به اعتراضات ندارد و نشان دهنده فاجعه‌ای به مراتب بزرگ‌تر از ناآرامی‌های اخیر است. شاهدان عینی می‌گویند که بسیاری از همین شهروندان عادی که اساسا در اعتراضات نیز حضور نداشته‌اند، در غارت فروشگاه هایی مانند جانبو، افق کوروش، امیران و … شرکت داشتند. ۲ - بنزین بهانه‌ای برای اعتراضات و در کنار آن اغتشاشات اخیر است. بنابر این، حتی اگر همین امروز بنزین به قیمت سابق برگردد و حتی ارزان‌تر هم شود، اصل نارضایتی‌ها باقی است و مترصد فرصتی دیگری برای بروز و ظهور.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز23 ساعت قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری18 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری19 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری19 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

میزان امواج الکترومغناطیسی در کشور پایین‌تر از حد مجاز و کاملا بی خطر است

خانه ملت2 دقیقه قبل

بارش‌ها تا چهارشنبه ادامه دارد/ تهران و البرز امروز برفی است

مهر4 دقیقه قبل

عکس/ خسارت‌های وارد شده به اموال عمومی در کرج

مشرق‌نیوز4 دقیقه قبل

شکست دوم عرضه «آرامکو»

بازار سرمایه ایران5 دقیقه قبل

آغاز رزمایش «ذوالفقار ولایت نیروی زمینی ارتش» /فرمانده ارتش پاکستان به دیدار سرلشکر موسوی رفت+عکس

خبرآنلاین5 دقیقه قبل

آذربایجان غربی امروز لرزید

اعتمادآنلاین6 دقیقه قبل