چرا مادران ایرانی زیادی خودشان را لوس می‌کنند!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. فرهنگ
چرا مادران ایرانی زیادی خودشان را لوس می‌کنند!

چرا مادران ایرانی زیادی خودشان را لوس می‌کنند!

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
به نظرم مادران ایرانی زیادی خودشان را لوس می‌کنند. با بچه بیرون رفتن انگار این‌قدرها هم سخت نیست، به شرطی که شهرت بچه‌ها را دوست داشته باشد.

به گزارش مشرق، نمایشگاه کتاب امسال بود که مشهور شد. به قفسه کتاب‌های سوره مهر که نگاه می‌کردم جلد کودکانه‌اش برای چند دقیقه نگهم داشت، تا به خودم آمدم و خواستم رد شوم، اسمش میخکوبم کرد؛ «دهکده خاک بر سر». چیزی درونم ناخودآگاه می‌گفت: بی‌ادب! توضیحات زیر عنوان را که خواندم کنجکاوی قلقلکم می‌داد که تورقی بر کتاب بزنم؛ «روایت‌هایی از یک‌سال زندگی در لوزان از زبان یک بی‌زبان». در نگاه اول احساس می‌کردم کتاب طنز است، اما برچسب سرقفسه نهیبم زد که این‌طورها هم نیست، با یک سفرنامه مواجهم. فائضه غفارحدادی را از پیج اینستاگرامش می‌شناختم. مادری فعال و مهربان با سه فرزند پسر. همزمان کتاب دیگرش هم با عنوان «خط مقدم» در همین نمایشگاه در غرفه دیگری رونمایی شد و شکرخدا با استقبال زیادی هم روبه‌رو شد. آن کتاب روایتی است درباره مرد بزرگ موشکی ایران شهید طهرانی‌مقدم. این دو اثر مانند دو قطب ناهمنام آهن‌ربا هستند، در دو جبهه مختلف و دو ادبیات متفاوت.

چرا مادران ایرانی زیادی خودشان را لوس می‌کنند! - 2

تبلیغات درباره کتاب گسترش یافت. در همان نمایشگاه هم خیلی‌ها بی‌توجه به قیمت ۴۰ هزار تومانی و ۱۰درصد تخفیف نمایشگاه، آن را خریداری می‌کردند. پس از نمایشگاه هم انصافا انتشارات در تبلیغ این کتاب کم نگذاشت. البته این کتاب پیشتر از این در نشر قاف و با قیمتی ارزان‌تر چاپ شده بود، حالا تجدیدچاپش مصادف شده بود با گرانی سرسام‌آور کاغذ و شهرت انتشارات هم مزید بر گرانی‌اش. با ذهنیت سفرنامه‌بودنش بعد از مطالعه چند رمان انتخابش کردم که همان ابتدای امر نویسنده آب پاکی را روی دستم ریخت و گفت «اسم این کتاب را سفرنامه نمی‌گذارم، چرا که به آن نیت نوشته نشده و شبیه سفرنامه‌های رایج هم نیست». هیجاناتم فروکش کرد، به میانه کتاب که رسیدم، نویسنده همین حرف خودش را این‌گونه نقض کرد: «مثل همین حالا که بعد از چند سال دارم این سفرنامه را بازنویسی می‌کنم …» بگذریم! به‌هر حال انتخاب شده بود تا خوانده شود.

هر چه جلوتر می‌رفتم بیشتر ناامید می‌شدم که ‌ای داد بی‌داد این‌که نه سفرنامه است و نه یک رمان، بلکه روزنوشت‌هایی است از اتفاقات یک سفر اجباری به لوزان که نویسنده با زبان طنز و نثری روان آن را گردآوری کرده است؛ مانند همان دفتر خاطراتی که هر دختری در دوران دبیرستان خود دارد! اندکی شسته رفته‌تر! با مقدمات سفرشان شروع می‌کند. خواننده را همراه با خود سوار هواپیما می‌کند تا بالاخره پس از چند ساعت پرواز و تعویض دو هواپیما، به سوئیس می‌رسد. حتی کوچک‌ترین مسائل اجتماعی هم از دید ذره‌بینی فائضه غفار حدادی پنهان نمانده است. ریز قیمت اجناس، مهدهای‌کودک‌ دولتی، پارک‌ها، خطوط اتوبوس، رستوران‌ها و فروشگاه‌هایی که غذای حلال سرو می‌کنند و حتی دکتر زنان! اما این‌ها فقط به کار آنهایی می‌آید که قصد مسافرت به لوزان را دارند و طبیعتا در بقیه موارد فاقد اعتبار هستند. پیشنهاد من این است که اگر روزی مسیرتان به لوزان سوئیس افتاد حتما این کتاب را با خود ببرید، نشانی تمامی فروشگاه‌ها، پارک‌ها، مراکز پزشکی و مسیر دسترسی به آنها را به زبان عامیانه ترسیم کرده است. از طرفی تکه‌تکه بودن مطالب خواننده را پریشان می‌کند، گرچه که با انتخاب عناوین مرتبط و اندک نامرتبط، توانسته بود اندکی از پریشانی مخاطب بکاهد، اما این حجم از عناوین هم کلافه‌کننده می‌شود.

اصلا چرا دهکده خاک بر سر؟ در ابتدای امر نویسنده عنوان روایت‌های از یک‌سال زندگی در لوزان از زبان یک بی‌زبان را پیشنهاد می‌دهد، ولی با مخالفت‌های انتشارات پیشین روبه‌رو می‌شود و عنوان جدید پیشنهادی را می‌پذیرد، اما ماجرای دهکده خاک بر سر را در اوایل کتاب می‌خوانیم، همان‌جایی که از دهکده متروکه‌ای حرف به میان می‌آورد که به دلیل قرار داشتن در دره و مهاجرت سکنه، متروکه شده بود و در ادامه هم متحمل خاک‌هایی شد که به سبب حفر تونل مترو بدون مکان مانده بودند. این شد که نویسنده اسم آنجا را دهکده خاک بر سر گذاشت.

همان‌طور که گفته شد لحن طنز در سراسر کتاب جولان می‌دهد. مکررا به چشم می‌خورد که نویسنده در شرایط سخت هم دست از طنازی بر نمی‌دارد؛ حتی در برخی قسمت‌ها به مزه‌پرانی هم بدل می‌شود، اما برخی‌هایش واقعا نمکین است مانند آن زمانی که در مهد پسرش با خانم سیاهپوستی مواجه می‌شوند و علیرضا بلافاصله می‌گوید: «این خانم چرا صورتش تاریکه؟»

خبری: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

به قاعده نبودن لحن در سراسر متن خواننده را پا در هوا نگه می‌دارد. لحن در تمام قسمت‌های کتاب از عامیانه به کتابی و از کتابی به فینگیلیش هم تغییر موضع می‌دهد؛ «ایف کمک احتیاج کال می. ایف مانی احتیاج کال می‌…» اینجاست که باید از خودمان و نویسنده و ویراستار بپرسیم که واقعا نمی‌شد با مختصر تغییری خواننده را از سر درگمی برهانید؟

این روزنوشت‌های آن‌ور آبی در قسمت‌هایی افتخار شیعه بودن را چاشنی لحظات طنزش می‌کند. «اینجا مسلمان‌هایش سنی هستند. بین‌شان کم آشنا پیدا می‌شود. به «شیعه» آشنا می‌گوید.» یا آن‌جایی که به مناسب میلاد پیامبراکرم (ص) به دوستش هدیه می‌دهد یا در تمام آن قسمت‌هایی که عفیفانه به حجابش افتخار می‌کند و واهمه‌ای از واکنش غریبه‌ها ندارد و این گونه زندگی

ایرانی - اسلامی خود را پابرجا نگه می‌دارند.

گرچه که این کتاب یک کتاب کاملا زنانه است و با خواندنش رگ فمینیستی هر زنی متورم می‌شود، اما در مقایسه لوزان با ایران گاهی هم آن طرفی‌ها پیروز میدان هستند. مثلا آنجا ‌که نویسنده پس از مدت‌ها به خاطر کلاس فرانسه‌اش مجبور به دیدن فیلمی شد: «اولین فیلمی که در خارجه می‌بینم، ضرورت ایثار در بقای بنیان خانواده و لزوم داشتن رابطه خوب خواهر برادری را گوشزد می‌کند. پس چرا بیشتر فیلم‌های ایرانی از مظلومیت زنان در خانواده و قبح‌شکنی طلاق و دعوای خواهربرادرها بر سر ارث و اینها حرف می‌زنند؟»

نکته جذاب این کتاب حضور جنینی است که قرار است مفتخر به دریافت گذرنامه خارجی شود! حسین کوچکی که در ابتدای مسافرت سر ناسازگاری را پیش گرفته اما با گذشت زمان او هم خود را با شرایط جدید وفق می‌دهد. جالب‌تر این‌که حضور این موجود کوچک توجه نویسنده را به این نکته جلب می‌کند که «لوزان خیلی بچه دوست دارد» چرا که «آن‌قدر فضای شهری و حمل و نقل برای راندن کالسکه مناسب است که به ندرت بچه‌ای را بدون کالسکه بیرون می‌آورند.» و نتیجه هم آن می‌شود که «به نظرم مادران ایرانی زیادی خودشان را لوس می‌کنند. با بچه بیرون رفتن انگار این‌قدرها هم سخت نیست، به شرطی که شهرت بچه‌ها را دوست داشته باشد.»

حضور فارسی زبان‌ها در خیلی از موارد به کمک این خانواده غریب آمد و ‌به‌خصوص ایرانی‌هایی که بعدتر هم همسایه شدند. هدی و حمید که در این میان نقش آچارفرانسه را برای مسافران لوزان بازی می‌کردند؛ ناجیه، آمنه و نسرین که چیز زیادی از آنها نمی‌دانیم فقط در همین حد که فارسی زبان هستند و کارشان دیلماجی برای مادر علی‌رضا؛ حتی مهدی همسر نویسنده در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و اغلب هم مسافرت است!

خواننده در بهت و حیرت فرو می‌رود زمانی که در معادله مقایسه‌ای نویسنده قرار می‌گیرد و بدتر از آن این‌که مورد قضاوت هم قرار می‌گیرد شاید هم توبیخ شامل حالش شود.

مورد دیگر این‌که نویسنده اصرار بر این دارد برای هر اتفاقی اسمی انتخاب کند و در «دوره ریاضتی» که در دهکده خاک‌برسر با دیدن «حیوانات قلمه زده» و «اتاقک بالشتی» گذشت مراحل تکامل جنینش را این‌گونه توصیف کند: فندق، گردو، نارنگی، طالبی، خربزه و درنهایت هندوانه. میوه فروشی متنوعی است!

انتهای کتاب هم مطالعه «سفرنامه‌هایی که به زور به ته این کتاب سنجاق شده» به اختیار خواننده واگذار شده است. «فقط اگر آن‌قدر بیکارید که بخواهید بدانید فرق پاریس یا بارسلونا چیست» و قس‌علی‌هذا. درنهایت هم با عکس‌هایی که در پایین‌ترین کیفیت در لابه‌لای متن و همچنین به انتهای کتاب ضمیمه شده‌اند، پرونده این کتاب را می‌بندد.

در کل هنوز هم هاج و واج مانده‌ام که این چه بود و چه شد و با خواندنش چه چیز به ما افزود؟!

* ویژه نامه قفسه / روزنامه جام جم

نشست گفتگوی صمیمانه با نویسنده این کتاب، فردا چهارشنبه ۲۶ تیرماه در کتابفروشی کیهان واقع در خیابان انقلاب، بین خیابان فخررازی و دانشگاه برگزار می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم16 ساعت قبل
محمدرضا سیفی مدیرکل توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره تأثیر افزایش قیمت بنزین در وضعیت معلمان مناطق عشایری اظهار‌کرد: ‌هم‌اکنون سه هزار راهبر آموزشی داریم که نقش آنها بسیار مهم است. وی افزود: نقش کلیدی راهبران آموزشی، سرکشی به مدارس است و آنها پل ارتباطی بین آموزش و پرورش مناطق با مدیران مدارس هستند که به صورت دوره‌ای و منظم از مدارس عشایری و روستایی در مناطق محروم و دوزبانه سرکشی می‌کنند بنابراین کار آنها بسیار اهمیت دارد. مدیرکل توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش و پرورش گفت: یک سوم راهبران آموزشی یعنی هزار نفر در مناطق عشایری فعالیت و به مدارس سرکشی می‌کنند، این گروه با افزایش قیمت بنزین دچار مشکل خواهند شد و باید برای آن چاره‌اندیشی شود. سیفی عنوان‌کرد: آموزش‌وپرورش پیشنهاد داده است همانگونه که برای سرویس مدارس سهمیه ویژه بنزین اختصاص یافته برای راهبران آموزشی هم این کار انجام شود چرا که نقش آنها در کاهش ترک تحصیل دانش‌آموزان، بالا بردن انگیزه به ویژه در بین دانش‌آموزان دختر و در نهایت افزایش پوشش تحصیلی بسیار مهم است. وی گفت: وزیر آموزش‌وپرورش هم تأکید دارد که حتما برای معلمان عشایری در مناطق محروم، روستایی و مرزی از طریق دولت سهمیه ویژه‌ای در نظر گرفته شود تا خللی در روند آموزش ایجاد نشود.

پروژه رازی

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ مجموعه رازی شامل دو بخش تجاری و فرهنگی است که به‌علت همجواری با برج طغرل از مصالح خنثی برای نمای آن استفاده شده است و بهره‌برداری از این مجموعه به تقویت زیرساخت‌های فرهنگی در منطقه تاریخی شهر ری کمک می‌کند.
مهرمهر1 روز قبل
غفاری بیان کرد: زمان بسیاری برای ساخت این فیلم گذاشتم و برای پایان بندی آن نزدیک به ۲۳۰ فیلم دیدم تا بتوانم سکانس پایانی را به بهترین شکل ممکن بسازم. البته از دیگر مسائلی که باعث طولانی شدن زمان ساخت این مستند شد، می‌توان به گم شدن فیلم در طول جابجایی دفتر و البته سفری که به خارج از ایران داشتم، اشاره کرد. غفاری در پایان با اشاره به اینکه زمان ساخت فیلم ۳۶ دقیقه است، گفت این فیلم در خانه هنرمندان و خانه سینما اکران شد و در حال حاضر منتظر اکران آن در گروه «هنر و تجربه» هستم. البته در تلاش هستم تا این فیلم کوتاه را برای حضور در جشنواره فیلم کن آماده کنم. البته این فیلم کوتاه در جشنواره «سینماحقیقت» حضور دارد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین16 ساعت قبل
علیرضا قربانی در آیین اختتامیه بخش‌های ادبی و تجسمی دهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ به اجرای قطعاتی می‌پردازد. اعتمادآنلاین| علیرضا قربانی در آیین اختتامیه بخش‌های ادبی و تجسمی مربوط به اعضای هیات علمی، کارکنان و جامعه پزشکی کشور دهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ به اجرای قطعاتی می‌پردازد. بخش‌های ادبی و تجسمی دهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ دوشنبه ۲۷ آبان ماه از ساعت ۱۸ در سالن اصلی پردیس تئاتر تهران به کار خود پایان می‌دهد. اجرای این برنامه را محمد سلوکی، از داوران بخش مجری‌گری جشنواره بر عهده دارد و همچنین علیرضا قربانی به اجرای قطعات آوازی می‌پردازد. دهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ به دبیری امیر للگانی تا ۲۹ آبان ماه در پردیس تئاتر تهران در حال برگزاری است.
خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
«سید احمد میرعلایی» که مسئول پیگیری روند تولید و ساخت فیلم سینمایی «احمدبای» به کارگردانی جمال شورجه است از طی شدن مراحل نهایی ساخت این فیلم خبر داد. سیداحمد میرعلایی که این روزها مسئول پیگیری کارهای ساخت و تولید پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی جمال شورجه بعد از بیماری وی است از ادامه ساخت این فیلم گفت. میراعلایی در ابتدا گفت: فیلمبرداری فیلم تا قبل از بیماری آقای شورجه تمام شد، حتی بخشی از تدوین کار در هنگام سلامت او نیز ادامه داشت. بعد از عارض شدن بیماری برای آقای شورجه، تدوین، صداگذاری و ساخت موسیقی نیز در حال ادامه است. میراعلایی اظهار داشت: «احمد بای» قهرمانی ملی و ضداستعمار الجزایر و برای مردم این کشور از محبوبیت و اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
ایسناایسنا1 ساعت قبل
ایسنا/لرستان مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی لرستان گفت: ۲۰ مؤسسه قرآنی به‌دلیل بالا بودن هزینه اجاره‌بها و این‌که نتوانسته‌اند مکان جدید و مناسبی پیدا کنند در حالت بلاتکلیفی قرار گرفته‌اند. وی با اشاره به این‌که پایین آمدن آمار قرآن‌آموزان باعث ایجاد مشکلاتی برای مؤسسات قرآنی شده و این در حالی‌است که مربیان قرآنی و مدیران مؤسسات قرآنی نیز رغبت و انگیزه خود برای فعالیت‌های قرآنی را از دست می‌دهند، حمایت همه‌جانبه دستگاه‌های فرهنگی و قرآنی از فعالیت‌های قرآنی و مؤسسات و خانه‌های قرآنی را خواستار شد. وی با بیان این‌که فعالیت بسیاری از مؤسسات قرآنی در حال حاضر منحصر به پیش‌دبستانی و مهد قرآنی شده است، تشکیل اتاق فکر در زمینه فعالیت‌های قرآنی را خواستار شد و ادامه داد: متأسفانه مشکلات اقتصادی باعث شده که بسیاری از مؤسسات قرآنی به‌ویژه مؤسساتی که زیر نظر وزارت ارشاد هستند تعطیل و یا دچار رکود شده‌اند. مدیر مؤسسه قرآنی مشکاة الشتر با اشاره به بالا رفتن هزینه مربوط به اجاره‌بها و این‌که مؤسسات قرآنی با مشکلات مالی مواجه هستند، گفت: متأسفانه در حال حاضر نزدیک به ۲۰ مؤسسه قرآنی لرستان به‌خاطر این‌که نتوانسته‌اند مکان جدید و مناسبی پیدا کنند و همچنین بالا بودن هزینه اجاره‌بها، در حالت بلاتکلیفی قرار گرفته‌اند. وی با بیان این‌که مشکل اصلی جامعه ما این است متولیان امر قرآن و عاملان قرآنی فرهنگ‌سازی قرآنی ندارند، اضافه کرد: ضرورت دارد صدا و سیما، نشریات، دستگاه‌های فرهنگی و قرآنی و اصحاب رسانه در زمینه تشویق والدین به حضور فرزندان‌شان در کلاس‌های قرآنی فرهنگ‌سازی و زمینه‌سازی کنند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری18 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری18 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری19 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

هشدار اردن نسبت به پیامدهای موضع گیری آمریکا در قبال شهرک سازیها

مهر10 دقیقه قبل

انصاریان: جونیور توزرد از آب درآمد

روزنو11 دقیقه قبل

نشست فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی

کاری کنید که بداند دوستش دارید!

اقتصاد آنلاین13 دقیقه قبل

لحظات فراموش نشدنی «داوید ویا» در فوتبال اروپا

میزان‌آنلاین13 دقیقه قبل

تیم بسکتبال شیمیدر قم مغلوب پتروشیمی بندر امام شد

مهر13 دقیقه قبل