کاهش بودجه آموزش عالی/استفاده از ظرفیت‌ موجود در خرمشهر برای همکاری با بصره
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خوزستان آنلاین
  4. فرهنگ

کاهش بودجه آموزش عالی/استفاده از ظرفیت‌ موجود در خرمشهر برای همکاری با بصره

خوزستان آنلاینخبرگزاری خوزستان آنلاین |
کاهش بودجه آموزش عالی/استفاده از ظرفیت‌ موجود در خرمشهر برای همکاری با بصره - 0

بزرگنمایی:

پیام خوزستان - معاون اداری، مالی و مدیریت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر لزوم استفاده از ظرفیت‌ موجود در خرمشهر برای همکاری با بصره تاکید کرد و گفت: دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر می‌تواند معادل درآمد عمومی که به دانشگاه داده می‌شود، از محل آموزش و پژوهش، درآمد کسب و مشکلات خود را حل کند.

به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، محمدتقی نظرپور در آیین تکریم رییس پیشین دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر و معارفه سرپرست این دانشگاه که امروز، ۲۵ تیرماه در این دانشگاه برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و قدردانی از رییس پیشین این دانشگاه، با اشاره به صحبت‌های معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه با روسای دانشگاه‌های سراسر کشور، اظهار کرد: بودجه عمومی دولت ۴۴۸ هزار میلیارد تومان است که از این مقدار ۱۵۰ هزار میلیارد تومان آن در حوزه درآمدی نفت کشور است، یعنی کمتر از ۳۴ درصد بودجه ما را نفت به دوش می‌کشد.

وی افزود: محدودیت‌های ظالمانه‌ای که برای ما ایجاد شده است، برای این یک‌سوم منابع کشور مشکلاتی ایجاد می‌کند. امیدواریم کشور بتواند با در نظر گرفتن طرح‌هایی، این مسائل را حل کند.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع انسانی وزارت علوم تحقیقات و فناوری گفت: مساله دیگری که باید به آن توجه شود، کاهش حدود ۲۰ درصدی بودجه کشور است که با تنظیم متممی برای بودجه جزییات این کاهش بودجه مشخص خواهد شد.

نظرپور ادامه داد: بودجه کل آموزش عالی کشور در سال ۹۸، ۱۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است. از این مقدار در سه ماهه اول سال که اغلب ۲۵ درصد بودجه تخصیص پیدا می‌کند، تنها ۱۸ درصد تخصیص پیدا کرد. در شش ماهه اول سال که اغلب ۵۰ درصد بودجه‌های مصوب شده تخصیص پیدا می‌کند، تنها ۳۵ درصد یعنی ۱۵ درصد کمتر از مقدار معمول تخصیص پیدا کرده است. این مسائل نشان می‌دهد شرایط کشور سخت‌تر از سال گذشته است.

وی خاطرنشان‌کرد: درآمد دانشگاه‌های ما از چند راه تامین می‌شود؛ بخشی از آن از بودجه عمومی کشور تامین می‌شود و بخشی دیگر از طریق هدایا و کمک‌های خیرین و خدمات آموزشی و پژوهشی که دانشگاه به جامعه ارائه می‌دهند.

معاون اداری، مالی و مدیریت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: به دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر ۳۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات دولتی پرداخت می‌شود. اگر این اعتبارات ۲۰ درصد کاهش پیدا کند، حقوق و مزایای کارمندان کاهش پیدا می‌کند. اگر بخواهیم با این اعداد دانشگاه را اداره کنیم، قطعا با مشکل مواجه خواهیم شد.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

نظرپور با اشاره به ظرفیت‌های موجود در خرمشهر برای همکاری با بصره و پذیرش دانشجوی خارجی در این دانشگاه تصریح کرد: فاصله کم خرمشهر تا بصره باعث می‌شود دانشجو پس از اینکه کلاس خود را در دانشگاه گذراند، بتواند به جای ماندن در خوابگاه به خانه خود برود. باید از ظرفیت‌های این منطقه استفاده شود. وزارت علوم تلاش خود را می‌کند که تخصیص بودجه دانشگاه‌ها به صورت صد درصدی اتفاق بیافتد.

وی ادامه داد: چرا نباید از ظرفیت موجود برای پذیرش دانشجویان خارجی استفاده کنیم در حالی که منطقه آماده است؟ ظرفیت‌های منطقه حوزه بصره و عراق هم می‌تواند به کمک ما بیاید.

معاون اداری، مالی و مدیریت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر می‌تواند معادل درآمد عمومی که به دانشگاه داده می‌شود، از محل آموزش و پژوهش، درآمد کسب و مشکلات خود را حل کند. انتظار دارم روسای دانشگاه‌های خوزستان را جمع کنید و سرپرست دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر نیز تلاش کند تا تفاهم‌نامه‌های امضا شده با بصره در حوزه دانشگاه را اجرایی کند. وزارت علوم نیز در این زمینه از هیچ کمکی دریغ نمی‌کند.

نظرپور گفت: مساله دیگری که باید به آن توجه کنیم، مساله صرفه‌جویی در مصارف است؛ اگر نمی‌توانیم به منابع درآمدی آموزش عالی کشور تنوع ببخشیم، یکی از راه‌های ما صرفه‌جویی خواهد بود. چرا که با این کار بخشی از منابع آموزش عالی را حفظ می‌کنیم. صرفه‌جویی می‌تواند در تمام زمینه‌های برق، آب و کاغذ باشد.

وی ادامه داد: به تازگی با ابلاغ وزارت علوم قرار شد چاپ پایان‌نامه‌های کاغذی از سال آینده متوقف شود و دانشجویان از این پس پایان‌نامه‌های خود را به صورت الکترونیکی ارائه کنند.

معاون اداری، مالی و مدیریت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: در دانشگاه‌ها اغلب سایت‌هایی را به عنوان فضای سبز در اختیار داریم، اما به دلیل کمبود منابع آب زیرزمینی یا آب سطحی، نمی‌توانیم به خوبی از این سایت‌ها مراقبت کنیم. در این زمینه نیز باید از آب‌های خاکستری استفاده شود. با این کار بخشی از منابع مورد نیاز برای حفظ فضای سبز تامین خواهد شد.

انتهای پیام

کاهش بودجه آموزش عالی/استفاده از ظرفیت‌ موجود در خرمشهر برای همکاری با بصره - 20

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ اولین گفتگوی شهید لشگری با همسرش بعد از ١٨ سال اسارت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
شهید سرلشگر خلبان حسین لشگری، در شهریورماه سال ٥٩ به اسارت نیروهای عراقی درآمد و سرانجام پس از ١٨ سال از اسارت در زندان‌های حزب بعث عراق آزاد شد، این نخستین مکالمۀ تلفنی این شهید با همسرش است.

کلافه؛ رضا یزدانی

تابناکتابناک15 ساعت قبل

قنبریان: مرحوم هاشمی مشوق تجمل‌گرایی بود

مهرمهر1 روز قبل
حجت‌الاسلام قنبریان در برنامه ثریا گفت: مرحوم هاشمی در دهه شصت بیشترین خطبه‌ها را درباره عدالت اجتماعی داشتند اما بعد از جنگ دعوت به مانور تجمل میکرد!

پرواز تا اقتدار

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مهمان این قسمت از برنامه بدون تعارف ۵۴ سال دارد و ۲۰ سال است که خلبان هواپیمای جنگنده است و افزون بر آن، کار تحسین برانگیز و شجاعتی مثال زدنی داردبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ بدون تعارف این هفته به یکی از آشیانه‌های هواپیما‌های جنگنده نیروی هوایی ارتش رفته است. مهمان این قسمت از برنامه بدون تعارف ۵۴ سال دارد و ۲۰ سال است که خلبان هواپیمای جنگنده است و افزون بر آن، کار تحسین برانگیز و شجاعتی مثال زدنی دارد. سرهنگ حمید گرجی خلبان هواپیمای جنگنده از قابلیت‌های جنگنده‌های ایرانی می‌گوید.

مسابقات ذهنی ریاضی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، مراسم پایانی نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی امشب همزمان در خیابان بهشت و تماشاخانه سنگلج در فضایی شاد و با حضور مردم و هنرمندان برگزار شد. اتابک نادری کارگردانی مراسم بخش داخلی را برعهده داشت و میلاد نیک‌آبادی هم کارگردانی بخش خیابانی را عهده دار بود. در این مراسم دبیر جشنواره کیک ویژه آیین پایانی را که منقش به پوسترهای جشنواره بود، برید. در نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی نصیریان رییس افتخاری جشنواره، سیدمحمد مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی، محمدحسین ناصربخت قائم مقام جشنواره، اردشیر صالح پور، داریوش مودبیان، اسماعیل خلج و تعدادی دیگر از هنرمندان و مدیران تئاتر حضور داشتند. اجرای قطعه‌ای زورخانه‌ای در مدح حضرت علی (ع)، پخش نماهنگی درباره بخش‌های مختلف جشنواره و اجرای نمایش سیاه بازی از بخش‌های مراسم امشب بود.

نظرها

اخبار بیشتر