تدوین سیاست‌های ملی و دارویی در دستور کار سازمان غذا و دارو
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سلامت

تدوین سیاست‌های ملی و دارویی در دستور کار سازمان غذا و دارو

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
رییس سازمان غذا و دارو بابیان اینکه تدوین سیاست‌های ملی و دارویی در دستور کار سازمان قرار دارد گفت: از امکانات صنعت، سندیکاها و دانشکده‌های داروسازی استفاده می‌کنیم تا این سیاست‌نامه را تهیه و جهت تصویب به مجلس ارائه دهیم تا دستخوش تغییرات مقطعی در سیاست‌ها نشویم.

به گزارش روابط عمومی سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران نشست مشترک این سندیکا با محمدرضا شانه‌ساز معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو و غلامحسین مهرعلیان سرپرست اداره کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو عصر روز یکشنبه ۲۳ تیرماه در محل سازمان غذا و دارو برگزار شد.

احمد شیبانی رییس هیئت‌مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران افزود: باعث خوشحالی است که شما از صندلی صنعت بر صندلی صدارت نشسته‌اید و به‌تمامی مسائل، مشکلات و چالش‌های حوزه دارو اشراف دارید.

شیبانی در ادامه بابیان اینکه سندیکا با حضور نمایندگان خود در اتاق بازرگانی و فرهنگستان علوم پزشکی می‌تواند کمک‌های بسیاری در حل مشکلات صنعت دارو داشته باشد افزود: مواد اولیه و داروی ساخته‌شده تولید داخل سرمایه ملی هستند و ما دوست نداریم به هیچ‌کدام آسیبی برسد.

محمود نجفی عرب عضو هیئت‌مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران نیز در این نشست بیان کرد: هیچ‌کس مخالف مبارزه با فساد و حمایت از تولید داخل نیست و در فضای تولید زحمات بسیاری کشیده شده است و همه می‌خواهیم تولید برای کشور بماند تا در جهت توسعه قدم برداریم. الحمد الله در فضای تولید روسفید هستیم و در تولید دارو از بسیاری از صنایع دیگر جلوتر هستیم.

وی همچنین گفت: در کشور همه موافق تولید مواد اولیه باکیفیت هستیم و این‌گونه مواد هیچ‌وقت روی دست تولیدکننده نمانده است و تهیه مواد اولیه تولید داخل بسیار راحت‌تر از وارداتی است و دغدغه تمامی فعالان این صنعت است.

نجفی عرب با اشاره به فعالیت‌های خود در اتاق بازرگانی و فدراسیون اقتصاد سلامت ایران افزود: ما می‌توانیم در جهت مسائل پایه و مشکلات در فضای سازمان و همچنین منابع، کمک‌های قابل‌توجهی به سازمان داشته باشیم.

وی در ادامه بابیان تغییر ارز در سال‌های آتی اظهار داشت: اگر بتوان ارز را از حوزه دارو و تجهیزات پزشکی خارج کرد و مابه‌التفاوت آن به بیمه‌ها تزریق کرد فرصت بسیار خوبی به وجود می‌آید و با این تغییر مشکلی در صنعت پیش نخواهد آمد.

در ادامه نشست عباس کبریایی زاده نایب‌رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، گفت: من نیز تأکید می‌کنم تا از مدیریت رسانه خارج نشوید زیرا عده‌ای از این فضاها به نفع خود استفاده می‌کنند و با استفاده از قدرت نفوذ رسانه عده‌ای را به سمت محافظه‌کارانه شدن و عده‌ای دیگر را به سمت خانه‌نشین شدن می‌برند و عرصه بر آدم‌های سو استفاده‌گر باز می‌شود.

وی با اشاره به حضور شانه ساز و حمایت نمکی از صنعت دارو به دلیل اشراف کامل داشتن بر این حوزه این فرصت را کم‌نظیر خواند و اظهار داشت: با توجه به این فرصت می‌توان کارهای بزرگی انجام داد که بسیار کمک‌کننده و راهگشا برای آینده صنعت داروسازی است.

کبریایی زاده افزود: سازمان غذا و دارو باید رگولاتوری شود و تنظیم‌کننده مقررات باشد و در موارد اجرایی ورود نکند. امروزه بسیاری از موضوعات غیرضروری به دانشگاه‌ها و همچنین سندیکاها منتقل‌شده و این مجموعه‌ها بازوهای قدرتمندی برای سازمان است تا امور از دستشان خارج نشود و بار اجرا روی دوش سازمان نباشد؛ مانند صادرات و یا مسائل آموزشی که به سندیکا منتقل‌شده و سازمان برای این مسائل وقت زیادی صرف نمی‌کند.

وی بابیان اینکه تولید دارای تعریف مشخصی در دنیا است گفت: در تمام دنیا مسئله تولید اهمیت بسیاری دارد و سازمان باید به‌طور شفاف در خصوص حمایت از تولید موضع‌گیری خود را اعلام کند تا جلوی رانت گرفته شود.

نایب‌رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، با توجه به دلخوری کارشناسان و مسئولان فنی از سازمان افزود: کرامت کارشناسان و مدیرمسئولان فنی در سازمان باید حفظ شود و اینکه این عزیزان در پشت درهای سازمان بمانند خفت رساندن به یک نظام کارشناسی است.

کبریایی زاده در آخر افزود: با توجه به خالی شدن سازمان از نیروهای کارشناس، فرصت بسیار خوبی است تا بازسازی درستی از نیروی انسانی داشته باشید.

مرتضی خیرآبادی عضو هیئت‌مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، با اشاره به اینکه دولت باید ۱۷۵۰۰ میلیارد تومان بابت دارو پول پرداخت می‌کرد، افزود: سازمان تأمین اجتماعی و سازمان بیمه سلامت به‌طور خوش‌بینانه بین ۱۲ تا ۱۳ هزار میلیارد تومان از این مقدار را پرداخت کرده‌اند و این یعنی سال گذشته ۴۵۰۰ میلیارد کسری اعتبار در دارو داشتیم.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته در مجلس قانونی تصویب شد که دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها پول دارو را صرف حقوق کارکنان و غیره نکنند، افزود: این قانون ابلاغ و اجرایی شده ولی متأسفانه هیچ‌کس به آن توجه نمی‌کند.

محمدرضا زرگرزاده عضو هیئت‌مدیره سندیکا، بابیان اینکه وضع مرم به لحاظ تأمین دارو خوب نیست و مردم در داروخانه‌ها به دنبال داروی قاچاق هستند، افزود: در تنش‌های ۲ ماه اخیر مشکلات صنعت دارو نه‌تنها حل نشده است بلکه فراموش‌شده و صنایع در تأمین مواد اولیه مشکل‌دارند.

وی در خصوص مشکلات بانکی افزود: بانک‌ها هیچ‌گونه تسهیلی برای ما در این شرایط خاص قائل نیستند و این در حالی است که می‌گویند برای حمایت از تولید ملی پول می‌دهیم ولی بابت ۲ میلیارد تومان وثیقه ملکی می‌خواهند. باید تعاملاتی با بانک‌ها در خصوص تخصیص ارز و تسهیلات در نظر گرفته شود.

خبری: اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

زرگرزاده با اشاره به اینکه بدنه دارو و مدیران عمدتا نجیب هستند گفت: مدیران شرایط را خوب درک می‌کنند و در این وضعیت جنگی نیاز به ثبات و آرامش دارند.

وی در پایان با اعلام اینکه در سازمان غذا و دارو نیاز به وحدت و ثبات رویه دارد اظهار داشت: با توجه به جلوگیری از واردات مکمل و افزایش حجم تولید و شرکت‌هایی که در نوبت کارشناسی هستند و همچنین با توجه به اینکه بسیاری از شرکت‌ها به‌طور همزمان مکمل و دارو تولید می‌کنند، باید اداره مکمل و اداره دارو در یک خط کلی سیر کند زیرا در اداره مکمل این روند بسیار کند است و درخواست ما برقراری توازن در این بخش‌ها است.

مهرداد علیمیان عضو هیئت‌مدیره سندیکا با اشاره به اولویت تولیدکنندگان در خصوص نیاز داخلی افزود: تمامی شرکت‌ها درک می‌کنند که اولویت با تأمین داروی داخل است، ولی درخواست دارند تا راهکارها و دستورالعمل‌ها برای شرکت‌هایی که در حوزه صادرات سرمایه‌گذاری کردند و بازار صادراتی را به دست آوردند، محدودیت‌ها تسهیل شود.

وی همچنین گفت: در بحث بانکی ما با مشکلات تأخیر در انجام کارها مواجه هستیم و باید منتظر بمانیم تا بانک سوییفت بدهد.

علیمیان با اشاره به اینکه این صنعت دوران سخت را پشت سر خواهد گذاشت افزود: بحث زیرساخت صنعت را نباید به‌هیچ‌وجه فراموش کرد زیرا به‌مرورزمان ماشین‌آلات مستهلک می‌شوند و اگر جایگزین نشوند ضربه می‌خوریم و صنعت دیگر نمی‌تواند پاسخگوی نیاز مملکت باشد و باید درزمینه گشایش ارز در این حوزه راهکارهایی بی اندیشیم.

در ادامه علی مهرآمیزی عضو هیئت‌مدیره سندیکا در خصوص کیفیت داروهای ایرانی گفت: وضعیت کیفی داروهای ایرانی و خارجی باید روشن شود. پیشنهاد من این است تا بین سندیکا و وزارت بهداشت تعاملی صورت بگیرد و کارگروه‌هایی تشکیل شود و همه بدانند داروی ایرانی ژنریک با داروی ژنریک اروپایی و … تفاوتی ندارد.

وی با اشاره به فعالیت‌های سندیکا در این زمینه افزود: ما با برگزاری نمایشگاهی مانند ایران فارما نشان می‌دهیم که دارو ایرانی در منطقه داروی بی‌کیفیتی نیست و داروی ایرانی به دلیل کیفیت و قیمت مناسب به کشورهای همسایه قاچاق می‌شود.

مهرآمیزی بابیان اینکه بازاریابی در صنعت دارو به دلیل آگاهی دادن به مشتری و بیمار کار بسیار خوبی است اظهار داشت: بازاریابی که روی خارجی بودن محصول تأکید کند درحالی‌که واقعا خارجی نیست تولید فریبی به‌حساب می‌آید.

محمدرضا شانه ساز معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو پس از شنیدن مشکلات صنعت دارو از زبان اعضای هیئت‌مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران افزود: تمام موضوعاتی که مطرح شد حرف دل ما است و ما وظایف سنگین‌تری روی دوش خود احساس می‌کنیم تا پیشنهادهایی که مطرح شد را اجرایی کنیم.

وی بیان کرد: چند سال است همه ما از این مشکلات رنج می‌بریم و دغدغه داریم و با راه‌کارها و روش‌های قبلی نتیجه‌ای نگرفتیم و باید در قوانین و عملکردمان بازنگری کنیم.

وی بابیان اینکه سازمان باید نقش ستادی ایفا کند و نه نقش اجرایی گفت: پرونده‌هایی وارد اداره کل‌های مختلف می‌شوند و با توجه به کسرت شرکت‌ها و تنوع داروها ورودی آن‌ها به ۳ و ۴ برابر رسیده است و رسیدگی به آن‌ها با توجه به نیروی انسانی زیاد بسیار کند است. پیشنهاد من این است تا شرکت‌های بازرسی ایجاد شود و ازلحاظ نرم‌افزار، سخت‌افزار و نیروی کارشناسی رجیستری شوند تا به بررسی اسناد و مدارک در حوزه‌های ثبت بپردازند. همچنین درخواست من این است که سندیکا در این راه کمک کند و شرکت‌ها را راه‌اندازی و الگوسازی کند.

وی در ادامه افزود: یکی دیگر از موضوعاتی که کمبود آن به شدت احساس می‌شود، نداشتن سیاست‌های ملی دارویی مصوب قانونی است. مصوباتی در سازمان وجود دارد که با عوض شدن هر تیمی می‌تواند تغییر کند و باید سیاست مصوبی داشته باشیم که در تمامی بخش‌ها اجرایی شود.

شانه ساز بابیان اینکه تدوین سیاست‌های ملی و دارویی در دستور کار سازمان قرار دارد افزود: از امکانات صنعت، سندیکاها و دانشکده‌های داروسازی استفاده می‌کنیم تا این سیاست‌نامه را تهیه و جهت تصویب به مجلس ارائه دهیم تا دستخوش تغییرات مقطعی در سیاست‌ها نشویم.

شانه ساز در خصوص مشکلات مواد اولیه گفت: درگذشته بحث بازخوانی در حوزه‌های تولید و واردات ماده اولیه به‌صورت جدی انجام می‌شد و مدتی است که این اتفاق نمی‌افتد، بازخوانی تعهد آورد بود و مدیرعاملان و مسئولان فنی امضا و به آن عمل می‌کردند.

وی همچنین افزود: با توجه به توقف بحث بازخوانی، تولیدکننده ماده اولیه به زبان می‌گوید ماده را تأمین می‌کنم و اگر تأمین نکرد کسی با آن برخورد نمی‌کند. در ۲، ۳ ماهه آینده و حتی برای سال آینده این بازخوانی‌ها جدی گرفته می‌شود و متعهدانه باید به آن عمل شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برنابرنا1 روز قبل
شب گذشته فیلمی از سگ کشی شهرداری تهران در فضای مجازی پخش شد که این فیلم زمینه اعتراض شهروندان در مقابل شهرداری تهران را فراهم کرد. روابط عمومی شرکت ساماندهی با بیان اینکه این فیلم‌ها تعمدی در دو سال گذشته تهیه شده است، از برخورد با مسئولین مجموعه خبر داد. در گذشته همه شهرداری‌ها با گلوله و مجوز نیروی انتظامی این سگ‌ها را حذف می‌کردند. حاشیه سازی برای مدیران شهری ادامه داردمدتی است که شاهد انتشار فیلم‌های پر حاشیه در خصوص عملکرد و رفتار مدیران شهری هستیم که بعضا تاریخ فیلم انتشار یافته به گذشته بر می‌گردد و به نظر با برنامه ریزی و طراحی خاصی از سوی افراد خاص؛ این فیلم‌های حاشیه‌ای منتشر و فضاسازی می‌شود. با توجه به دو انتخابات مهم پیش روی کشور به نظر می‌رسد انتشار بیشتری از این فیلم‌های تاریخ گذشته یا فیلم حاشیه‌ای را شاهد باشیم.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴21 ساعت قبل
این محقق و پژوهشگر طب سنتی ادامه داد: نوشیدن این شربت می‌تواند به مرور زمان لکه‌های پوست را از بین ببرد. همچنین استفاده از آن موجب جوانسازی پوست، مو و تقویت ناخن‌ها می‌شود و از خشک شدن پوست جلوگیری می‌کند. وجود بتاکارتن در این شربت تاثیر فوق العاده‌ای بر عملکرد دستگاه‌ بینایی و چشم‌ها دارد، همچنین تاثیر چشمگیری بر بهبود بینایی افرادی دارد که دچار کمبود ویتامین A و شب کوری شده‌اند. همچنین استفاده از شربت هویج می‌تواند تولید شیر مادر را بهبود بخشیده و به رشد استخوان‌های کودکان کمک کند. همچنین مس، منیزیم، پتاسیم، فسفر و سایر املاح و مواد معدنی و ویتامین‌ها می‌تواند به حفظ سلامتی بدن انسان کمک کند.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
این کارشناس حوزه مبارزه با قاچاق دارو گفت: در بسیاری از کشورها نوشتن نسخه دارو با برند جرم است. در سال ۶۸ و یک سال بعد از جنگ سرانه مصرف دارو ۱۳٫۶ دلار بوده اما در سال ۹۳ این رقم به ۶۴ دلار سیده است. وی با اشاره به اینکه، از تمام دستگاههای نظارتی تقاضا داریم در خصوص سامانه تی تک ورود کنند، گفت: موضوع تخلفات حوزه دارو را پیگیری می‌کنیم. قائم دیده بان شفافیت گفت: نرم افزار سامانه تحویل سازمان غذا و دارو نشده است در حالی که اطلاعات این سامانه حاکمیتی است. جلواتی گفت: دیده بان شفافیت با جدیت این موضوع را پیگیری می‌کند و جزییات را به اطلاع مردم می‌رساند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- تجمع اضافی کلسترول بد در بدن می‌تواند موجب مشکلات قلبی-عروقی نظیر سکته، حمله قلبی، دیابت و … شود. زمانی که میزان کلسترول بالا باشد، معمولا علامتی وجود ندارد و به همین دلیل مسئله‌ای نگران کننده است. در ادامه به برخی از شیوه‌های آسان کاهش میزان کلسترول اشاره می‌شود. عدم مصرف چربی‌های ترانس: چربی‌های ترانس عمدتا چربی‌های غیراشباع هستند که موجب افزایش کلسترول بد و کاهش کلسترول خوب می‌شوند. ورزش منظم: ورزش‌های با شدت پایین نظیر پیاده روی برای افزایش میزان کلسترول خوب و ورزش‌های با شدت زیاد برای کاهش میزان کلسترول بد مفید هستند.
سلامت نیوزسلامت نیوز8 ساعت قبل
سلامت نیوز: رئیس انجمن آترواسکلروز ایران، با عنوان این مطلب که پزشک کم داریم، گفت: این کمبود فقط با افزایش پذیرش دانشجوی پزشکی قابل جبران نیست. وی به آمار جامعه پزشکی اشاره کرد و گفت: در چهار دهه قبل ۱۴ هزار پزشک در کشور داشتیم که اغلب آنها از خارج جذب می‌شدند. قاسمی با بیان این مطلب که کمبود پزشک داریم، ادامه داد: بار درمان بیماران بر دوش پزشکان می‌افتد و همین مسئله می‌تواند با مشکلاتی در ارائه خدمت همراه شود. رئیس کنگره بین المللی تازه‌های قلب و عروق، تاکید کرد: رفع کمبود پزشک فقط با افزایش پذیرش دانشجوی پزشکی قابل جبران نیست، بلکه در توزیع مناسب پزشک دچار مشکل هستیم. قاسمی به حقوق پزشکان عمومی اشاره کرد و گفت: درآمد پزشک عمومی به طور متوسط در سال ۳۲ میلیون تومان است که ماهانه ۲٫۶ میلیون تومان می‌شود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه تولید ۲ واکسن ایرانی HPV و آنفولانزا در مراحل پایانی است، اظهار امیدواری کرد که این ۲ واکسن با تلاش محققان ایرانی تا پایان سال وارد بازار شود. اعتمادآنلاین|‌ دکتر «حسین وطن پور» افزود: در حال حاضر این ۲ واکسن در مرحله کارآزمایی بالینی (کلینیکال تریال) قرار دارند که پیش‌بینی می‌شود با تلاش محققان ما این ۲ واکسن تا پایان سال به بهره‌برداری برسند. وی، سرطان دهانه رحم را هفدهمین سرطان شایع بین زنان ایرانی اعلام کرد و با استناد به آمارهای تخمینی، مرگ‌های ناشی از سرطان دهانه رحم در کشور را سالانه ۳۷۰ مورد اعلام کرد. سرطان دهانه رحم یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌هایی است که ابتلا به ویروس HPV یا پاپیلوم انسانی علت اصلی آن است. علی رغم این که سرطان دهانه رحم قابل پیشگیری است، سالانه بیش از ۵۰۰ هزار زن در سراسر جهان مبتلا به این بیماری شده و بیش از ۲۵۰ هزار زن جان خود را از دست می‌دهند.

نظرها

اخبار بیشتر