رمز و راز سقوط آزاد دلار در روز‌های اخیر / دلار بیشتر از این هم جا دارد پایین بیاید / آن موقع که دلار به ۱۹ هزارتومان رسید، نشات گرفته از مدیریت «سیف» بود، الان هم که روند کاهشی است، اعتبارش را باید به «همتی» داد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. اقتصادی

رمز و راز سقوط آزاد دلار در روز‌های اخیر / دلار بیشتر از این هم جا دارد پایین بیاید / آن موقع که دلار به ۱۹ هزارتومان رسید، نشات گرفته از مدیریت «سیف» بود، الان هم که روند کاهشی است، اعتبارش را باید به «همتی» داد

انتخابخبرگزاری انتخاب |
مجیدرضا حریری، نائب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین معتقد است که کاهش تدریجی نرخ دلار در بازار که در هفته های گذشته رخ داده، به معنای آن است که روند آن صحیح و طبیعی است.
رمز و راز سقوط آزاد دلار در روز‌های اخیر / دلار بیشتر از این هم جا دارد پایین بیاید / آن موقع که دلار به ۱۹ هزارتومان رسید، نشات گرفته از مدیریت «سیف» بود، الان هم که روند کاهشی است، اعتبارش را باید به «همتی» داد - 0

مجیدرضا حریری، نائب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین معتقد است که کاهش تدریجی نرخ دلار در بازار که در هفته‌های گذشته رخ داده، به معنای آن است که روند آن صحیح و طبیعی است.

این فعال اقتصادی در گفتگو با «انتخاب» با اشاره کاهش نرخ دلار در روزهای اخیر اظهار داشت: روند کاهش دلار وقتی به صورت تدریجی رخ می‌دهد، یعنی صحیح و طبیعی است، ولی در روزهای اخیر از آن روند کاهشی قدری داریم خارج می‌شویم و این خطر وجود دارد که تقاضای کاذب مجددا وارد بازار شود که این تقاضای کاذب می‌تواند نوسان رو به بالا بوجود بیاورد.

وی با بیان اینکه هر اتفاقی در بازار حاصل سوء مدیریت یا حسن مدیریت بانک مرکزی است، خاطرنشان کرد: روند در بازار دلار در حالی منظم بوده و شاخص‌ها رو به پایین شده که ما با چندین شوک سیاسی از جمله در روابط ایران و امریکا مواجه بودیم که هریک می‌توانست دلار را افزایشی کند.

وی اضافه کرد: عرضه کننده بزرگ در بازار، بانک مرکزی است. آن موقع که دلار به ۱۹ هزارتومان رسید، نشات گرفته از مدیریت وقت بانک سیف بود، الان هم که روند منظم و کاهشی است، باید اعتبارش را به رئیس جدید بانک مرکزی داد. اکنون، نزدیک به ده ماه است که آقای همتی در بانک مرکزی مشغول به کار است؛ سه چهار ماه اول ایشان نقایص را پیدا کرد، و برنامه هایش را در ۴ تا ۵ ماه اخیر اجرایی کرده و اثر خوبی هم گذاشته است.

رمز و راز سقوط آزاد دلار در روز‌های اخیر / دلار بیشتر از این هم جا دارد پایین بیاید / آن موقع که دلار به ۱۹ هزارتومان رسید، نشات گرفته از مدیریت «سیف» بود، الان هم که روند کاهشی است، اعتبارش را باید به «همتی» داد - 6

نائب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین با اشاره به علل کاهش نرخ ارز گفت: قطع ۹۰ درصد دستگاه‌های کارتخوان در خارج از کشور و عدم توانایی آن‌ها در استفاده از منابع داخلی بانک‌ها، کار خوب و به جایی بود. بانک مرکزی در واقع توانسته بازار تقاضا را کنترل کند. بازار عرضه ما بازار بزرگی نیست، فشارهای اقتصادی کوچکترش هم کرده. در حقیقت، ما با کنترل شدن بازار تقاضا مواجهیم که نتیجه‌اش را داریم ببینم.

حریری در ادامه به ذکر سایل دلایل کاهش نرخ ارز پرداخت و اظهار داشت: عمده‌ی فشار تقاضاهای کاذب در نیمه دوم سال ۹۷ تخلیه شد، چه برای پس اندازهای خرد چه خروج سرمایه از کشور که بخش زیادی از آن، تا ۵ ماه پیش تخلیه شد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی اضافه کرد: از سوی دیگر، تقاضای دلار برای واردات قاچاق نیز کاهش محسوس داشته چراکه مردم قدرت خرید کالای لوکس ندارند و بازار مصرف ما بازار بی رونقی شده، چه برای واردکننده رسمی، چه برای تولید کننده و چه برای قاچاقی که همگی با معضل فروش مواجهند. در واقع، این موضوع هم بر بحث تقاضا تاثیر گذاشته است. مجموعه این اتفاقات، ما را به نقطه فعلی رسانده که البته نقطه مطلوبی نیست اما نسبت به گذشته شرایط بهتری است.

این فعال اقتصادی تاکید کرد: قاعدتا اگر این مدیریت بانک مرکزی، ۱۰۰ درصد اعمال شود و سایر دستگاه‌ها با بانک مرکزی هماهنگ شوند، و در اقتصاد بحث شفافیت از طرف بانک‌ها و وزارت اقتصاد دنبال شود، دلار بیشتر از این هم جا دارد پایین بیاید. ارزش پول ملی ما این رقم فعلی نیست که داریم می‌بینیم. من شخصا موظف می‌دانم از اقای همتی که نسبت اسلافش مدیریت بهتری داشته، تشکر کنم. البته تا رسیدن به نقطع مطلوب فاصله داریم.

نائب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین در پاسخ به سئوالی در مورد قیمت واقعی دلار گفت: چیزی به عنوان قیمت واقفعی نداریم، اما اگر قیمت تخمینی منظورتان است، باید بگویم درصورتیکه درگیر مسائل سیاسی در روابط خارجی نباشیم، و بتوانیم درامدهای ارزی مان را احیا کنیم و تقاضاها را کنترل کنیم و جلوی خروج از سرمایه که طی ۹۵ تا ۹۷ رقم بزرگی بود، بگیریم و اقتصادمان را شفاف‌تر نیز بکنیم، قاعدتا دلار باید از این حرف‌ها خیلی پایین‌تر بیاید. در شرایط عادی اندازه اقتصاد ما، تولید ما و ظرفیت بالوقوه اقتصادی که داریم، بیانگر این است که ارزش ریال باید خیلی بیشتر از امروز باشد.

وی در پایان گفت: فاصله بین ارزهای رسمی یعنی نیمایی، بسیار کم شده. دلار نیمایی از ۷ هزار تومان به ۱۱ هزار تومان رسیده. این مابه تفاوت‌ها وسوسه سوداگری ایجاد می‌کرد و برخی ممکن بود این انگیزه را پیدا کنند که از بازگرداندن ارز صادراتی خودشان سرباز زنند. در حقیقت، هر چقدر فاصله بین نرخ‌های ارز کمتر شود، تنش‌های بازار کمتر می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

روحانی: در بستن هنر نیست، بازکردنش هنر است +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین14 ساعت قبل

بازتاب یک گزارش!

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
شرایط نابرابر برای تولید مواد ریز مغذی دامی برخی از کارخانه‌ها را به تعطیلی کشانده است. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما؛ شرایط نابرابر برای تولید مواد ریز مغذی دامی برخی از کارخانه‌ها را به تعطیلی کشانده است و رقابت در این حوزه تولیدی را با مشکل مواجه کرده است برای اطلاع بیشتر گزارش همکارمان آذری بقا را پیگیری نمایید.

اجرای ناقص تخریب بنا‌های متجاوز به حریم رودخانه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در حالیکه حکم تخریب ۲۳ بنا متجاوز به حریم رودخانه فرحزاد صادر شده بود، اما در روز اجرا، این حکم به صورت ناقص عملیاتی شد. از احکام تخریبی گرفته شده، فقط ۱۳ مورد به مرحله اجرا رسید که ماجرا دیر رسیدن پلیس بود و محدودیت‌هایی که در زمان اجرای حکم بوجود آمد. رودخانه فرحزاد از آن دست رودخانه‌هایی است که اگر نیم ساعت تا ۴۰ دقیقه باران به صورت رگباری ببارد، بروز سیلاب در آنجا اجتناب ناپذیر است، سیلی که اگر این بنا‌ها در مسیر آن باشد می‌تواند خسارات جبران ناپذیری را برای مردم به همراه داشته باشد.

فیلم | میدان نفتی جدید ایران را بشناسید

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
عکس‌های منتشر شده حاکی از دیوارنویسی و حمله وندال‌ها به بنای دژ اژدها پیکر در لارستان استان فارس است. دژ اژدها پیکر که به مقبره مادر نادرشاه هم معروف است، یکی از بناهای تاریخی و ثبت ملی استان فارس به حساب می‌آید که در دو سال اخیر ۱۸۰ میلیون تومان برای آن هزینه شده‌ است اما به دلیل فقر فرهنگی گردشگران و نبود نگهبان دائم دیوارهای این اثر به صورت بسیار گسترده مورد دیوارنویسی قرار گرفته‌ است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای سعید رسولی در مراسم اختتامیه هفتمین همایش بین المللی ایستگاه‌های آینده افزود: بسته‌های حمایتی واقعی برای تشویق سرمایه‌گذاری در راه‌ آهن طراحی شده و برای توسعه ایستگاه‌های راه آهن و تطبیق آنها با نسل جدید ایستگاه‌های راه آهن از همین فردا اقدامات عملی خود را آغاز می‌کنیم. وی افزود: برای توسعه ایستگاه‌های راه آهن از اجرای طرحهای عمرانی کوچک آغاز می‌کنیم و بدنبال اجرای طرحهای بزرگ عمرانی خواهیم بود. وی توسعه صنعت ریلی در هر کشور را یک نیاز اساسی توصیف کرد و افزود: همانگونه که ساخته آسمان خراش بدون آسانسور امری غیر ممکن است تصور شهرنشینی بدون سیستم حمل و نقل ریلی نیز غیرممکن است. وی گفت: اتحادیه بین‌المللی راه آهن‌ها ۱۲۰ گروه کاری فعال در موضوعات مختلف دارد و ما نیز باید بیش از گذشته از این تجربیات استفاده کنیم. در این همایش بین المللی، ۵۰ مقاله پذیرفته شده داخلی و خارجی از مجموع ۱۱۲ مقاله رسیده به دبیرخانه در جلسات و پنل‌های تخصصی ارائه شد.

جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها با ۱۴۶ غرفه در ضلع جنوبی مصلی تهران تا ۲۴ آبان از ساعت ۱۱ تا ۲۱ آماده بازدید علاقمندان است. در این جشنواره در کنار انار‌هایی از اقصی نقاط کشور، سوغات نواحی و شهر‌های مختلف مانند شیرینی تبریز، عسل اردبیل و حلوا یزد با طعمی متفاوت عرضه شده است. سالانه از حدود ۸۰۰ هزار تن انار تولیدی در کشور، نزدیک به ۲۰ درصد آن صادر می‌شود. توجه به کشت محصول انار می‌تواند ارز آوری خوبی را برای کشور داشته باشد.

نظرها

اخبار بیشتر