زرادخانه بزرگ نئونازی‌ها در ایتالیا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. سیاسی
زرادخانه بزرگ نئونازی‌ها در ایتالیا

زرادخانه بزرگ نئونازی‌ها در ایتالیا

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد : پلیس ضدتروریسم ایتالیا با یورش به هواداران «نئونازی» [یک گروه راست افراطی در ایتالیا] که درحال جابه‌جایی سلاح بودند زرادخانه بزرگی از تسلیحات از جمله موشک‌های هوا به هوا و پرتابگرهای موشکی را توقیف کرد که به گفته مقام‌های پلیس «امری تقریبا بی‌سابقه» است. الجزیره در گزارش سه‌شنبه ۲۵ تیرماه به نقل از بیانیه پلیس ایتالیا نوشت، نیروهای پلیس به‌دنبال تحقیق از ایتالیایی‌هایی که در کنار تجزیه‌طلبان مورد حمایت روسیه در شرق اوکراین می‌جنگیدند اموالی را در شمال ایتالیا مورد بررسی قرار داده و توقیف کردند.

در میان تسلیحات مکشوفه ۲۶ قبضه اسلحه، ۲۰ قبضه نیزه و ۳۰۶ مورد قطعات اسلحه مانند صدا خفه‌‌کن و چشمی [دوربین] تفنگ و بیش از ۸۰۰ گلوله با کالیبرهای مختلف کشف شد. این اسلحه‌ها عمدتا ساخت اتریش، آلمان و آمریکا بودند. «گیوسپه دو ماتیس»، افسر پلیس تورین می‌گوید: «این یک کشف مهم است که سابقه اندکی در ایتالیا دارد.» پلیس در مورد موشک ماترای ۲۴۵ کیلومتری هم گفت: «طی عملیات، موشک هوا به هوا در وضعیت کامل شلیک که از سوی ارتش قطر مورد استفاده قرار می‌گرفت، کشف شد.» همچنین اسلحه‌های خودکار تهاجمی هم یافت شد که به گفته پلیس «جدیدترین نسل» اسلحه‌ها بود. آنچه از گزارش پلیس درک می‌شود این است که این تسلیحات از یک گروه راست افراطی کشف و ضبط شده است. دوم، برخی اعضای این گروه یا در کنار تجزیه‌طلبان مورد حمایت روسیه در شرق اوکراین می‌جنگیدند یا این سلاح‌ها از طریق شورشیان اوکراینی به‌دست این گروه رسیده است. سوم اینکه، این تسلیحات مکشوفه در ارتش قطر کاربرد دارد. به گفته مقام‌های پلیس، سه نفر در این عملیات دستگیر شده‌اند که از آنها وسایل تبلیغاتی گروه‌های نئونازی به‌دست آمده است. دو نفر از بازداشت‌شدگان ایتالیایی و یک نفر دیگر شهروند سوئیس است. یکی از بازداشت شدگان از فعالان حزب دست راستی نیروی جدید است. پلیس شهرهای تورین، میلان و چند شهر دیگر در این عملیات دست داشته‌اند. بازداشت‌های اخیر درحالی صورت گرفته که دادگاهی در جنوا، در سوم ژوئیه سه مرد را به جرم جنگیدن در کنار جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه در مناطق دونتسک و لوهانسک اوکراین به زندان محکوم کرد. این افراد که شهروند ایتالیا، آلبانی و مولداوی هستند، به حبس بین دو سال و هشت ماه تا یک سال و چهار ماه حبس محکوم شده‌اند.

الجزیره در ادامه گزارش خود می‌افزاید یکی از آن سه نفر بازداشت شده «فابیو دل برگیولو» نام دارد که ۵۰ ساله است و نامزد سابق حزب نوفاشیست «نیروی جدید» یا (Forza Nuova) است که به اختصار FN نامیده می‌شود. الجزیره به نقل از رسانه‌های ایتالیایی می‌نویسد این موشک‌ها ۵۴/ ۳ متر طول داشتند که ساخت فرانسه بودند و «دل برگیولو» امیدوار بود که بتواند آنها را به ۴۷۰ هزار یورو (۵۲۹ هزار دلار) بفروشد. این موشک هوا به هوا ساخت فرانسه بود که به نیروی هوایی قطر فروخته شده بود و به شکل نامعلومی از قطر به ایتالیا قاچاق شده است.

پلیس می‌گوید این موشک‌ها «بدون چاشنی انفجاری بودند اما از سوی متخصصان این حوزه از نو مسلح شده بودند.» یک سناریو این است که برگیولو که در سال ۲۰۰۱ به‌عنوان نامزد حزب فورزا نووا در انتخابات مجلس سنای ایتالیا شرکت کرده بود، قبلا به‌عنوان بازرس در گمرک مشغول به‌کار بوده است. شاید او به‌دلیل ارتباطاتی که در گمرک داشته توانسته این تسلیحات را در بسته‌بندی‌هایی که موجب سوءظن کسی نشود وارد ایتالیا کند. «یوجینیو اسپینا» رئیس واحد ضدتروریسم می‌گوید فعلا چیزی وجود ندارد که ما را به این مساله هدایت کند که یک توطئه فعال در کار بوده است. بازداشتی دوم هم یک ایتالیایی ۵۱ ساله به نام «فابیو برناردی» و سومی هم یک سوئیسی ۴۲ ساله به نام «الساندرو مونتی» است. اتهام آنها حفظ و بازاریابی برای موشک‌هاست؛ موشک‌هایی که در خانه‌ای نزدیک فرودگاه کوچک «Rivanazzano Terme» در استان پاویا نگهداری می‌شد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

به نوشته الجزیره، اما گل سرسبد این سلاح‌ها موشک

Matra Super ۵۳۰ F بود که یک موشک هوا به هوا با برد کم تا متوسط محسوب می‌شود و برای مسلح کردن جت‌های میراژ ۲۰۰۰ قطری به این کشور فروخته شده بود. این موشک نوع به روز شده موشک R۵۳۰ است که در سال ۱۹۸۰ وارد خدمت شد و برد آن ۲۵ کیلومتر است که تا ۳۰ کیلومتر هم می‌رسد. یک کارشناس موشکی که خواست هویتش ناشناخته باقی بماند می‌گوید: «شلیک این موشک‌ها از زمین امری به شدت خطرناک است، مگر اینکه مهندسان خبره و تجهیزات خوب داشته باشید.» او می‌گوید به‌دلیل سن و سال، این موشک «فوق‌العاده خطرناک است. بسیار بعید است که بتوان از آنها استفاده کرد اما می‌توان استفاده دیگری از آن کرد.»

تبلیغات نئونازی‌ها

پیام‌های کشف شده از سوی پلیس موجب هدایت آنها به سوی تحقیق از برگیولو شد که عکس‌هایی از این موشک‌ها را در پیام‌رسان واتس‌اپ برای فروش قرار داده بود. خانه برگیولو درحالی مورد بازرسی قرار گرفت که حجم زیادی اسلحه و تبلیغات مربوط به نئونازی‌ها و تصاویری از هیتلر در خانه‌اش کشف شد. همچنین تعداد زیادی چاقو و سلاح غیرقانونی دیگر مانند پنجه بوکس و یک چوب بیس‌بال که عبارت «رهبر موسولینی» روی آن حک شده بود پیدا شد. پیش از حمله به او و دستگیر کردنش، ابتدا خانه‌اش مورد رصد نیروهای ضدتروریسم قرار گرفت. در کنار این تسلیحات گرم و سردی که از خانه او کشف شد تصاویری از شعارهای خیابانی دوران نازی هم کشف شد. پلیس همچنین کابین یک هواپیمای نظامی را هم در استان پاویا کشف کرد. با این حال، حزب «فورزا نووا» در بیانیه‌ای که روز دوشنبه ۲۴ تیرماه منتشر کرد برگیولو را طرد و اعلام کرد که او از ما نیست. پلیس در هفته‌های اخیر به چند هدف مرتبط با راست افراطی در نقاط مختلف تورین حمله برد و تعدادی از افراطیان را دستگیر کرد که مدافع فاشیسم بوده و سلاح‌های غیرقانونی در خانه‌شان داشتند.

به‌دنبال این کشف بزرگ، وزیر کشور ایتالیا «ماتئو سالوینی» که خود یک راست افراطی است، سکوت اختیار کرده و هیچ موضعی نگرفته است. این درحالی است که حزب اپوزیسیون چپ میانه به نام «حزب دموکراتیک» (PD) از دولت پوپولیست ایتالیا خواسته موضع قاطع‌تری در قبال راست افراطی اتخاذ کند. رویترز نیز در گزارش ۱۵ ژوئیه به نقل از پلیس ایتالیا می‌نویسد: «تحقیقات پلیس … به این دلیل شروع شد که فعالیت‌های برخی مبارزان ایتالیایی که سابقه افراطی‌گری داشتند بررسی شد و پلیس دریافت که آنها در درگیری‌های اوکراین در منطقه دونباس مشارکت داشتند.» بر همین اساس، طی درگیری‌های میان جدایی‌طلبان حامی روسیه و نیروهای اوکراینی در شرق اوکراین ۱۰ هزار نفر از سال ۲۰۱۴ به این سو کشته شده‌اند. به نوشته رویترز، این اتفاق می‌تواند راست افراطی در ایتالیا را در سیبل حملات قرار داده و حاشیه‌نشین سازد. احتمالا پایگاه اجتماعی «فورزا نووا» دچار ریزش شود و این حزب و اعضایش نه‌تنها زیر ذره‌بین پلیس که زیر نظارت مردمی هم قرار خواهند گرفت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بخش خبری ۲۰:۳۰ مورخ ۲۶ مرداد ۹۸ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران22 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، بخش خبری ۲۰:۳۰ به موضوعات مختلف و سوژه‌های متنوعی مانند آزادی نفتکش ایرانی، حواشی جریانات اخیر باشگاه استقلال، ابلاغ قانون تشکیل وزارت میراث فرهنگی و … پرداخته است. انتهای پیام/دانلود بخش خبری بیست و سی + فیلم

ترویج همجنس‌بازی زیر پوست فمینیسم در اینستاگرام +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
با همین تعریف از فمینیسم به سراغ صفحاتی می‌رویم که با رویکرد دفاع از حقوق زنان، به دنبال پیاده کردن اهداف دیگری هستند. افزایش نفرت زنان نسبت به مردان و ترویج همجنسگرایی در غربتصاویر بالا تنها بخشی از آن ماجرایی است که در پشت‌پرده این دفاعیات حقوق زنان می‌گذرد. آن‌ها با نام فمینیسم به دنبال ترویج فرهنگ تجرد در میان زنان ایرانی، مرد ستیزی و دور کردن آن‌ها از فضای خانواده هستند. تعرض‌های مکرر و نقض آشکار حقوق زنان آن هم در میان سردمداران حقوق بشر گویا تبدیل به یک امر عادی و سبب افزایش نفرت زنان نسبت به مردان و ترویج همجنسگرایی شده است. مثلا روزنامه لس‌آنجلس تایمز در گزارشی از ازدواج نکردن دختران ایرانی می‌پردازد و علت آن را به اندازه کافی خوب نبودن مردان بیان می‌کند.

نقش مشاوران خاص آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات ۸۴ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، محسن کوهکن عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در برنامه دست خط شبکه پنجم سیما در بخشی از سخنانش درباره نقش مشاوران خاص آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ صحبت کرد. وی گفت: شاکله وجودی دفتر آیت الله هاشمی رفسنجانی و بعد مجمع تشخیص مصلحت نظام، مشاورن و کسانی که به او نظر می‌دادند «کارگزاران» بودند. اگر احمدی‌نژاد یک جلسه برای نمایندگان می‌گذاشتیم طبیعی بود که برای هاشمی هم بگذاریم. قرار شد من از طریق دفتر پیگیری کنم و بعد به من اطلاع دادند آقای هاشمی نمی‌آیند. بیشتر بخوانید: قاطعیت دولت در کم کردن بودجه صدا و سیما به دلیل ساخت یک سریال + فیلمانتهای پیام/کوهکن در برنامه دست خط شبکه ۵ + فیلم

تصاویر پهپادهای یمن در عمق عربستان سعودی+فیلم

رکنارکنا1 روز قبل

فیلم | نفتکش ایرانی «گریس» با تغییر نام به «آدریان دریا» راهی مدیترانه شد

خبرآنلاینخبرآنلاین2 روز قبل
در قلب جنگل‌های هیرکانی در مازندران، منطقه‌ای که همیشه جای وسوسه‌کننده‌ای بوده است، در کنار شروین‌کوه و شهریارکوه و در روستایی به همین نام یعنی سنگده قرار گرفته است. این مکان وسوسه کنند که به اسم جنگل سنگده شناخته می‌شود در نزدیکی سه شهر یعنی ساری، تهران و سمنان قرار دارد. در بخش ایرانگردی امروز قصد داریم سری به این بهشت روی زمین بزنیم، پس همراهمان باشید.

قبل از گیردادن به ویلا‌های لواسان، به حوزه لواسان باید گیر بدهید+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر