نوشیدن روزانه یک لیوان نوشابه خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سلامت
نوشیدن روزانه یک لیوان نوشابه خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد

نوشیدن روزانه یک لیوان نوشابه خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد

مهرخبرگزاری مهر |
نتایج یک تحقیق نشان می دهد حتی مصرف روزانه مقدار کم آبمیوه یا نوشابه گازدار خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، در این مطالعه محققان رابطه بین مصرف نوشیدنی‌های قندی و افزایش ریسک سرطان را براساس داده‌های بیش از ۱۰۰ هزار فرانسوی با میانگین سنی ۴۲ سال بررسی کردند.

مطالعات نشان داد نوشیدن روزانه یک لیوان کوچک نوشابه شیرین (۱۰۰ ml یا حدود یک سوم یک قوطی نوشابه) با افزایش ۱۸ درصدی ریسک ابتلا به هر نوع سرطان و افزایش ۲۲ درصدی ریسک ابتلا به سرطان سینه مرتبط است.

همچنین آبمیوه‌های ۱۰۰ درصد هم ارتباط مستقیمی با افزایش ابتلا به سرطان دارند.

«ماتیلد توویر»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «عامل اصلی ارتباط بین این نوشیدنی‌ها و افزایش ریسک ابتلا به سرطان، مواد قندی است.»

در سایت خبری بخوانید: اخبار سلامت پزشکی

به گفته وی، «مصرف نوشیدنی‌های بسیار شیرین فاکتور اصلی ابتلا به چاقی و اضافه وزن است و چاقی هم به خودی خود فاکتور پرخطر ابتلا به سرطان محسوب می‌شود.»

دیگر احتمال مربوط به وجود این رابطه، مواد افزودنی نظیر ۴-methylimidazole است که در نوشیدنی‌های حاوی رنگ دهنده کارامل وجود دارند و می‌توانند در ابتلا به سرطان نقش داشته باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف1 روز قبل
این وسط «مادر میانجی» سهم اش را می‌گیرد، دلال هم به نان و نوایی می‌رسد. ما در رابطه با رحم جایگزین و اهدا تخمک و جنین، نیازمند قوانین دقیق و سامانه‌ای برای ثبت هستیم. جالب اینجاست که اکثر مراکز معتبر هم کمتر این اقدام را انجام داده و بیشتر مراکز درمانی خصوصی، تخمک اهدایی و رحم جایگزین را می‌پذیرند. مدتی برای متخصصان زنان و زایمان کارکرده‌اند، یا مادر جایگزین بوده‌اند و چم‌وخم کار دست‌شان آمده است. در استرالیا رحم جایگزین مجاز است، اما نه نوع تجاری آن و در انگلستان نیز پرداخت هزینه‌های معقول مجاز شمرده شده است.
ایلناایلنا19 ساعت قبل
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فهرست کالاهای آسیب‌رسان سلامت مشمول عوارض در سال ۹۸ را اعلام کرد. به گزارش ایلنا، نامه وزیر بهداشت به شرح زیر است: در راستای اجرای ماده ۴۸ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (بند ۱۰) سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری و با هدف کاهش بار بیماری‌های غیرواگیر اصلاح فرمولاسیون صنایع تولید کالاهای آسیب‌رسان به سلامت و تامین مالی پایدار برای نظام سلامت فهرست کالاهای آسیب رسان به سلامت مشمول عوارض و درصد عوارض پیشنهادی از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود. بر این اساس عوارض مصوب برای نوشابه‌های گازدار مبنی بر وضعیت FSA، با امتیاز ناسالم ۶، نوشابه انرژی‌زا با امتیاز ناسالم ۲، انواع نوشیدنی میوه‌ای گازدار یا بدون گاز با محتوای آب میوه کمتر از ۲۵ درصد، با امتیاز ناسالم ۲، چیپس سیب زمینی با امتیاز ناسالم ۱۶، فرآورده‌های حجیم شده غلات با امتیاز ناسالم ۱۵، تولید داخل ۸ درصد و واردتی ۱۰ درصد و برای فراورده‌های گوشتی اعم از سوسیس کالباس و ژامبون با امتیاز ناسالم ۱۲، برای تولید داخل ۶ درصد و واردات ۱۰ درصد پیش‌بینی شده است. بنا به اعلام ایفدانا، لازم به ذکر است براساس تقسیم بندی FSA، امتیاز بالاتر از یک برای نوشیدنی‌ها و امتیاز بالای ۴ برای سایر مواد غذایی به عنوان آسیب رسان به سلامت شناخته می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
آقای محمد رضا مرادی مدیر عامل شرکت توزیع داروپخش در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در حاشیه این مراسم گفت: فناوری نقش انکار ناپذیری در صنعت پخش محصول دارد، این سامانه باعث افزایش شفافیت در بخش توزیع دارو می‌شود. وی افزود: مدت هاست که دندانپزشکان ما برای تهیه کار پول و محصولات بی حس کننده دچار مشکل هستند و محصولات مورد نیازشان با قیمت مصوب سازمان غذا و دارو به دست آن‌ها نمی‌رسید. در مرحله اول آغاز به کار سامانه، تجهیزات و محصولات مورد نیاز دندانپزشکان را در سامانه بارگذاری کرده‌ایم که دندانپزشکان و تمامی داروخانه‌های سراسر کشور می‌توانند اقلام مورد نیاز خود را بصورت برخط سفارش دهند. آقای مرادی گفت: اکنون حدود ۶۰ قلم محصول مصرفی بخش دندانپزشکی در سامانه قرار گرفته است و بیش از ۴۰۰ قلم از ملزومات پزشکی برای بیمارستان‌های سراسر کشور هم در این سامانه وجود دارد که می‌توانند با ورود به سامانه و انتخاب نوع و تعداد محصولات مورد نیاز ثبت سفارش کنند و اقلام با قیمت مصوب سازمان غذا و دارو به نشانی آن‌ها ارسال خواهد شد. وی افزود: در نظر داریم برای تمام دارو‌ها و محصولات آرایشی بهداشتی این زیر ساخت را توسعه دهیم تا محصولات مختلف بصورت برخط سفارش داده شود و با قیمت مصوب به دست داروخانه‌ها و مراکز درمانی برسد.
ایسناایسنا22 ساعت قبل
معاون بهداشت وزارت بهداشت در جلسه ویدئو کنفرانس با مدیران گروه‌های سلامت محیط و کار دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، بر خدمت رسانی بهتر در برنامه‌های پیش رو اعم از بازگشایی مدارس، محرم و اربعین حسینی تاکید کرد. به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا رئیسی گفت: یکی از کارهای ارزشمند در حوزه سلامت محیط و کار راه‌اندازی دفاتر خدمات سلامت است که باید پیگیری شود. رئیسی ادامه داد: اگر این دفاتر را راه‌اندازی نمی‌کردیم لازم بود بیش از ۲ هزار نیرو در بخش بهداشت محیط استخدام کنیم که این کار در توان وزارت بهداشت نبود. معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: معاینات از شاغلان باید بر پایه ریسک‌ها، آزمایشات و تست‌های مختلف از آنها باشد. وی در پایان از عملکرد بهداشت محیط در برنامه سلامت نوروزی و سیل اخیر قدردانی کرد.
انتخابانتخاب21 ساعت قبل
افرادی که به طور مرتب سوزش معده و علائم مشابه را تجربه می‌کنند باید برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنند. احساس سوزش در معده علامتی شایع و آزاردهنده است. سوزش سردل زمانی رخ می‌دهد که احساس سوزش از معده به سمت بالا حرکت کرده و به سینه وارد می‌شود. چند دلیل برای احساس سوزش معده وجود دارند که شامل موارد زیر می‌شوند: سوء هاضمهیک دوره سوء هاضمه می‌تواند موجب احساساتی مانند سوزش معده همراه با موارد زیر شود: - نفخ- سر و صدای معده- گاز- سوزش سردل- احساس پری- حالت تهوعسوء هاضمه گاه به گاه لزوما نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای نیست. بیماری بازگشت اسید معده به مری (GERD) بیماری بازگشت اسید معده به مری شرایطی است که موجب بازگشت مکرر اسید معده به مری شود. سرطان معدهدر موارد نادر، سوزش معده می‌تواند نشانه‌ای از سرطان معده باشد.
سلامت نیوزسلامت نیوز22 ساعت قبل
به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران، بیشتر موارد خارش زیربغل به واسطه شرایط پوستی غیرسرطانی شکل می‌گیرند. با این وجود، لنفوم و سرطان التهابی پستان (IBC) دو نوع سرطان هستند که ممکن است موجب خارش زیربغل شوند. دلایل شایع خارش زیربغلشش شرایطی که در ادامه معرفی شده‌اند از شایع‌ترین دلایل خارش زیربغل محسوب می‌شوند. چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟ اگر فکر می‌کنید خارش زیربغل نشانه‌ای از سرطان است به پزشک مراجعه کنید. نکته هایی برای پیشگیری از خارش زیربغلبسیاری از دلایل خارش زیربغل قابل پیشگیری هستند.

نظرها

اخبار بیشتر