رفع محدودیت استقرار صنایع به معنای توسعه تهران است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
رفع محدودیت استقرار صنایع به معنای توسعه تهران است

رفع محدودیت استقرار صنایع به معنای توسعه تهران است

مهرخبرگزاری مهر |
عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع نسبت به پیشنهاد اداره کل محیط زیست استان تهران برای اصلاح ممنوعیت و محدودیت استقرار صنایع در ۱۲۰ کیلومتری تهران انتقاد کرد.

محمد درویش، عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع در واکنش به پیشنهاد اصلاح قانون محدودیت استقرار صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران از جانب اداره کل محیط زیست استان تهران به خبرنگار مهر گفت: در روز شنبه جلسه‌ای با رئیس قوه قضائیه داشتیم، یکی از شرکت کنندگان آقای دکتر عبدلی گفتند که الان همه چیز وارونه شده است و ما قبلا از سخنان یک نماینده مجلس، دادستان و یا امام جمعه می‌ترسیدیم که نخواهند فشار یا تخریبی بر محیط زیست اعمال کنند و نقطه امیدواری ما سازمان محیط زیست بود اما حالا نگران سازمان محیط زیست هستیم و برای این موضوع دست به دامان امام جمعه و دادستان و نماینده مجلس شده‌ایم.

درویش افزود: تهران به شدت دچار انباشت مازاد تحمل زیستی است. شهری که بیش از ۲٫۵ تا ۳ میلیون نفر ظرفیت زیستی نداشت الان ۱۰ میلیون نفر در آن اقامت دارند و ۲۵ تا ۲۶ میلیون تردد در روز در آن اتفاق می‌افتد و مطابق سخنان اخیر شهردار تهران تعداد مرگ‌های زودرس به ۵۶ هزار مورد در سال رسیده است که ۵۵۰۰ مورد فقط از آلودگی هواست که یکی از مصداق‌های آلودگی هوا تجمع کارخانجات در اطراف تهران است. چگونه ممکن است در تهرانی که همین الان هم آب ندارد و مجبورند از سرشاخه‌های طالقان و کرج برای آن آب بیاورند و رودخانه کرج را کانال کشی کرده و کاملا از بین برده‌اند و حتی می‌خواهند از سرشاخه‌های رودخانه هراز آب بیاورند، تشویق به افزایش جمعیت کنند؟

این فعال محیط زیست خاطرنشان کرد: به جای اینکه سازمان محیط زیست با جدیت بیشتری، بهانه ورود جمعیت بیشتر به شهر تهران را ندهد، با برداشتن چنین بندی چراغ سبز نشان می‌دهد که جمعیت تهران اضافه شود. در حال حاضر میزان هدررفت وقت تهرانی‌ها در کل جهان، رکورد شکسته است و ۲۰ میلیون ساعت در روز، وقت تهرانی‌ها تلف می‌شود.

درویش ادامه داد: تهران از نظر جزیره گرمایی بدترین وضعیت را در کشور دارد. متأسفانه آلودگی صوتی در تهران بیداد می‌کند، ذرات کوچکتر از ۲٫۵ میکرون به شدت سلامتی را نشانه رفته‌اند و اگر با چراغ سبز نشان دادن، کارخانه‌های بیشتری در تهران ساخته شود به مهاجرت دامن می‌زنیم و باعث می‌شویم روستاها خالی از سکنه و متروکه شوند. این موضوع را می‌رسانیم که تمام امکانات در شهر تهران است و همه به سمت تهران حرکت کنیم.

وی تصریح کرد: تهران در حال حاضر با پدیده فرونشست زمین روبروست که ۹۰ برابر شرایط بحرانی است و برای سازمان محیط زیست متأسفم که پرچمدار تخریب محیط زیست شده است. همه مردم بالاخص فعالان محیط زیست باید سریع‌تر در برابر چنین سازمانی متحد شوند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع در پاسخ به این استدلال که ممنوعیت استقرار صنایع در اطراف تهران در سال ۴۶ و با شرایط اقتصادی متفاوتی تصویب شده و الان با توجه به تحریم‌ها شرایط فرق کرده است گفت: محیط زیست مخالف اشتغال نیست اما چرا باید تمام اشتغال‌ها در تهران و اطراف آن اتفاق بیفتد؟ مگر شعار اولیه ما عدالت محوری و توزیع عادلانه ثروت نبود؟ این کشور ۱۶۵ میلیون هکتار وسعت دارد. چرا باید همه توسعه در تهران باشد. چرا باید کاری نکنیم که در بقیه مناطق کشور امکانات رفاهی و اشتغال ایجاد شود و جوانان مجبور نباشند به سمت تهران بیایند.

وی افزود: این خلاف آرمان‌های توسعه است. اگر می‌خواهیم با تحریم مقابله کنیم و حتی اگر احتمال جنگ وجود دارد این موضوع خلاف پدافند غیرعامل است که تمام امکانات را در یک نقطه متمرکز کنیم که اگر همان یک جا را نابود کردند، دچار فروپاشی شویم.

درویش در پاسخ به این استدلال که در برخی شهرک‌های صنعتی داخل محدوده زمین خالی هست و چرا نباید این زمین‌ها برای بهینه‌شدن در اختیار صنایع مرتبط قرار بگیرد گفت: اگر واقعا چنین دغدغه‌ای وجود دارد و می‌خواهند از زمین‌های خالی استفاده بهینه کنند چرا آنها را به پنل‌های خورشیدی اختصاص ندهیم که طبق قانون برنامه ۵ ساله ششم باید ۵ هزار مگاوات برق از این طریق تأمین شود. موضوعی که «وظیفه» دولت است و سازمان محیط زیست باید بر آن نظارت داشته باشد. چرا به سمت واحدهای ایجاد توربین بادی نرویم و این توربین‌ها را نسازیم و از این زمین‌های خالی برای استحصال انرژی‌های نو استفاده نکنیم؟

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع درباره اعلام کاهش مخالفت‌های اداره کل محیط زیست استان تهران با صدور مجوز صنایع از ۴۱ درصد به ۲۱ درصد و ضرورت تغییر و اصلاح قانون برای ادامه این روند کاهشی گفت: محیط زیست حیاط خلوت دولت‌ها است برای اینکه هزینه دولت‌ها کم شود. در مواقعی که لازم است زمین را به صورت رایگان در توسعه مدنظر دولت‌ها قرار دهد. اگر برخی در جلسه با آقای رئیسی مطرح کردند که سازمان محیط زیست از تولیت دولت خارج شود و به عنوان یک نهاد مستقل زیر نظر قوه قضائیه و مجلس برود، گناه این مسئله متوجه همین افرادی است که الان در سازمان محیط زیست چنین رفتاری را انجام می‌دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | فینال عصر جدید با طعم ماه عسل!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.

قایقرانی در ونیز زوج و فرد شد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما ‎؛ ترافیک قایق‌ها و افزایش الودگی هوا در ونیز ایتالیا، شهرداری این شهر شناور بر روی اب را، مجبور به اجرای طرح زوج و فرد کرد. این طرح ترافیک هر چند طرفدارانی دارد اما مخالفان ان نیز کم نیستند. یک شهروند ایتالیایی گفت: «به اعتقاد من طرح زوج و فرد به صورت مقطعی راهکار مقابله جدی با الودگی هوا نیست. بر اساس طرح ترافیک جدید شهرداری ونیز، همچنین سبقت گرفتن، بوق زدن و دور زدن قایق‌ها در مسیرشان ممنوع خواهد بود و هر قایق موتوری با قایق جلوی خود باید حد اقل ۱۵ متر فاصله داشته باشد. شهر تاریخی ونیز ایتالیا که بر روی اب ساخته شده بزرگترین شهر بدون خودرو در اروپا است. تمامی وسائل نقلیه عمومی و خصوصی در این شهر قایق هستند و تنها گزینه دیگری که برای جابجایی مردم وجود دارد، پیاده روی است.
برنابرنا1 روز قبل
شب گذشته فیلمی از سگ کشی شهرداری تهران در فضای مجازی پخش شد که این فیلم زمینه اعتراض شهروندان در مقابل شهرداری تهران را فراهم کرد. روابط عمومی شرکت ساماندهی با بیان اینکه این فیلم‌ها تعمدی در دو سال گذشته تهیه شده است، از برخورد با مسئولین مجموعه خبر داد. در گذشته همه شهرداری‌ها با گلوله و مجوز نیروی انتظامی این سگ‌ها را حذف می‌کردند. حاشیه سازی برای مدیران شهری ادامه داردمدتی است که شاهد انتشار فیلم‌های پر حاشیه در خصوص عملکرد و رفتار مدیران شهری هستیم که بعضا تاریخ فیلم انتشار یافته به گذشته بر می‌گردد و به نظر با برنامه ریزی و طراحی خاصی از سوی افراد خاص؛ این فیلم‌های حاشیه‌ای منتشر و فضاسازی می‌شود. با توجه به دو انتخابات مهم پیش روی کشور به نظر می‌رسد انتشار بیشتری از این فیلم‌های تاریخ گذشته یا فیلم حاشیه‌ای را شاهد باشیم.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
یک مادر آزارگر که پسر سالمش را به ۱۳ عمل جراحی بیفایده کشانده بود به علت آزار فرزندش و سوءاستفاده از پزشکی متهم به دو دهه زندان شد. این مادر تگزاسی فرزند سالم خود را مجبور به تحمل تمهیدات پزشکی غیر ضروری کرد، آن هم در شرایطی که این اقدامات الزامی به نظر نمی‌رسیدند. این زن در نهایت فرزندش را به سیزده عمل جراحی غیر ضروری واداشت. در این مدت مادر این پسر فرزندش را به بیش از ۳۲۰ بیمارستان و مرکز پزشکی برد. حال عمومی کریستوفر اکنون کمی بهتر است و مادرش نیز با حکم بیست سال زندان رو به روست.
فراروفرارو1 روز قبل
به گزارش ایرنا، «مهشید رابطیان» افزود: اوج نیاز به آموزش مسایل جنسی در کودکان در سن چهار سالگی به بعد اتفاق می‌افتد. در این زمان است که کودکان اعضای تناسلی خود را کشف می‌کنند و نسبت به موارد جنسی کنجکاوتر و می‌خواهد اسم و کارکرد آنرا بپرسد و یا اینکه چرا اعضای تناسلی دختر با پسر تفاوت دارد. دوره شش تا ۱۱ سالگیرابطیان افزود: از شش سالگی تا ۱۱ سالگی که دوران نهفته جنسی است و پیش از بلوغ جنسی است. رابطیان گفت: از همه این مسایل مهمتر والدین تلاش کنند فرزند نوجوان خود را در خصوص بهداشت جنسی آگاه کنند. مراقبت هایی که دختران در دوران قاعدگی باید رعایت کنند تا به عفونت مبتلا نشود، هرچقدر فرزندان بزرگتر شدند آموزش جنسی را که یاد گرفتند باید نسبت به بیماری هایی که از طریق جنسی فرزند ابتلا پیدا می‌کند، حتما آگاه سازند و روش جلوگیری از آلودگی به این بیماری‌ها را هم بیاموزد.
انتخابانتخاب1 روز قبل
معاون امنیتی استاندار و دبیر شورای تامین استان تهران گفت: پیگیری برای آزادی دستگیرشدگان از مقابل شهرداری پایتخت در جریان تجمع اعتراضی برای حمایت از حقوق حیوانات جریان دارد. حمیدرضا گودرزی شامگاه دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: مطالبه مردم و سمن‌ها (سازمان‌های مردم‌نهاد) در خصوص حمایت از حقوق حیوانات به‌حق است. وی یادآور شد: در این تجمع گروهی از مردم به‌عنوان جمعیت حامی حقوق حیوانات حضور داشتند و اعتراض آنان نیز یک موضوع بسیار حائز اهمیت است. معاون استاندار تهران خاطرنشان کرد: مسئولان استان تهران و مراجع قضایی موضوع مورد مطالبه مردم را پیگیری می‌کنند و حتما نتیجه اقدامات به نظر رسانه‌ها خواهد رسید. به گزارش ایرنا امروز گروهی از حامیان حقوق حیوانات در اعتراض به اقدامات نامناسب برای کشتار سگ‌های بی‌صاحب در مراکز نگهداری، مقابل شهرداری تهران تجمع کردند که به درگیری و بازداشت عده‌ای انجامید.

نظرها

اخبار بیشتر