پشت درهای بسته شورای نگهبان چه می‌گذرد؟ /شورا در مسیر شفافیت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
پشت درهای بسته شورای نگهبان چه می‌گذرد؟ /شورا در مسیر شفافیت

پشت درهای بسته شورای نگهبان چه می‌گذرد؟ /شورا در مسیر شفافیت

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
مذاکراتشان تا همین چند وقت قبل علنی نمی‌شد، مشخص نبود آن ۶ فقیه و آن ۶ حقوقدان با چه استدلال ها و معیارهای شرعی و حقوقی لایحه و طرحی را رد یا تصویب می کنند و فراتر از آن با کدام متر و معیار یک کاندیدای مجلس یا ریاست جمهوری رد یا تایید صلاحیت می شود. اما گویی این روزها دیوارهای شورای نگهبان درحال فروریختن است و در صدد شفاف سازی برآمده اند.

به گزارش خبرآنلاین، شورای نگهبان درصدد ترمیم رابطه خود با رسانه هاست. این را می‌توان از افزایش فعالیت رسانه‌ای این شورا فهمید. عباسعلی کدخدایی با وجود آنکه سالهاست پشت تریبون سخنگویی شورا قرار دارد اما در دوره اخیر حضورش در شورا بعد از یک دوره وقفه، سعی کرده با رسانه‌ها بیشتر ارتباط برقرار کند. شنبه گذشته نیز سایت جدید شورا رونمایی شد؛ سایتی که قرار است به عنوان بازوی دوم رسانه‌ای آن عمل کند.

مجلس و دولت رودروی افکار عمومی

در بین نهادهای سیاسی کلان کشور بیشترین ارتباط ناگسستنی با رسانه‌ها را از مجلس و دولت می‌بینیم. جلسات صحن مجلس به صورت زنده از رادیو پخش می‌شود و خبرنگاران حاضر در صحن مجلس تصمیمات نمایندگان را به افکار عمومی مخابره می‌کنند. در مورد جلسات غیرعلنی هم که پشت درهای بسته اداره می‌شود نیز برخی نمایندگان گفتنی‌ها را به رسانه‌ها منتقل می‌کنند. قوه مجریه هم تصمیماتش پشت درهای بسته نمی‌ماند و اعضای دولت و به ویژه سخنگو و رئیس دفتر رئیس جمهور خود را در برابر رسانه‌ها قرار می‌دهند و هر هفته پای خبرنگاران به حیاط دولت و ارتباط با وزرا و معاونان رئیس جمهور باز می‌شود.

اما شورای نگهبان و مجلس خبرگان خود را به اندازه دولت و مجلس در تیررس افکار عمومی قرار نداده‌اند. از مجلس خبرگان عموما بیانیه منتشر می‌شود و مذاکرات بنا به گفته اعضای این مجلس به خاطر حساسیت آن علنی نمی‌شود.

کدخدایی is typing

فعالیت رسانه‌ای شورای نگهبان نیز تا چند وقت گذشته فقط به جلسات نشست خبری سخنگوی آن و یا معدود مصاحبه‌های دبیر آن با رسانه ملی محدود می‌شد. آن هم نهادهایی که تصمیماتش در اکثر مواقع همراه با جنجال و حاشیه است. برخی از این تصمیمات در سالهای گذشته گرفته شده‌اند اما جنجال آن کماکان ادامه دارد. از جمله این جنجال‌ها رد صلاحیت مرحوم آیت الله هاشمی است که حتی بعد از درگذشت او نیز در کارنامه شورای نگهبان ثبت شده است.

مبهم بودن فضای مذاکرات و تصمیمات شورای نگهبان حتی فراتر از رسانه ها و سیاسیون به بین افکارعمومی هم کشیده شده و گاها نگاه های منفی را علیه این نهاد مهم سیاسی ایجاد کرده است. شاید همین قبیل موضوعات باعث شده است که این شورای نگهبان اخیرا رسانه را جدی تر تلقی کند. عباسعلی کدخدایی مثل خیلی از سیاسیون از توئیتر و اینستاگرام غافل نشده و حتی حسابی در آپارات برای خود ایجاد کرده است. او فارغ از اینکه تلاش کرده با حضور فعال در فضای مجازی و اظهارنظر حتی در مسائلی بیرون از فضای شورای نگهبان چهره ای متفاوت از خود در بین رسانه ها بسازد گویی تلاش دارد یک پل ارتباطی بین این شورا و افکارعمومی هم باشد و در دسترس نبودن و ارتباط کم اعضای شورا با مردم را کمتر و کمتر کند.

تولید محتوای رسانه‌ای شورای نگهبان

شورای نگهبان شنبه گذشته نیز سایت جدید خود را رونمایی کرد. هرچند که شورای نگهبان بدون سایت نبود اما در سایت جدید که به صورت آزمایشی راه اندازی شده بخش هایی وجود دارد که نشان می‌دهد شورای نگهبان در فعالیت رسانه‌ای نمی‌خواهد تنها به مصاحبه‌های کدخدایی اکتفا کند. سایت جدید شورای با داشتن ستون‌های «اخبار برگزیده»، «پیشنهاد سردبیر»، «اینفوگرافی» می‌گوید شورای نگهبان قرار است مثل یک سایت خبری تولید محتوا کند. علیرضا رضازاده مدیرکل روابط عمومی شورای نگهبان گفته: یکی از اهدافی که ما در نسخه جدید داشتیم این بوده است که با استفاده از آخرین تکنولوژی‌های طراحی سایت و بهینه‌سازی seo و همچنین بستر فنی سایت، دسترسی بهتری را برای مخاطبان هم از نظر جستجو و هم از نظر تفکیک‌بندی اخبار مرتبط با شورا داشته باشیم.

در وبسایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

پشت درهای بسته شورای نگهبان چه می‌گذرد؟ /شورا در مسیر شفافیت - 11

مشروح مذاکرات شورای نگهبان در تیررس افکار عمومی

توضیح درباره تصمیم گیری‌های شورای نگهبان مدتها به اظهارات سخنگوی آن بسنده می‌شد و مشروح مذاکرات ۶ فقیه و ۶ حقوقدان شورا در اختیار افکار عمومی قرار نمی‌گرفت. اما این ۱۲ نفر ظاهرا تصمیم گرفته‌اند مشروح مذاکرات خود را منتشر کنند. بر روی این سایت یکی از تاکیدات رهبری مورد اشاره قرار گرفته است. ایشان فرموده‌اند: «شورای نگهبان بایستی یک آرشیوی داشته باشد برای مجموعه کارهایی که در شورا انجام گرفته، چه در زمینه مسایل مربوط به کارهای علمی و تحقیق و حل و فصل قوانین و چه در زمینه انتخابات؛ یعنی معلوم بشود که شورای نگهبان چه کار کرد و چگونه کرد و بشود مراجعه کرد تا بشود از روی آنها تاریخ نوشت. این یک چیز لازمی است.»

اولین مشروح مذاکرات شورای نگهبان به دبیری آیت الله صافی گلپایگانی

قدیمی‌ترین گزارش مشروح مذاکراتی که بر روی سایت شورای نگهبان قرار گرفته است به ۳۷ سال پیش و جلسه آیات صافی گلپایگانی (دبیر وقت شورای نگهبان)، جنتی، مهدوی کنی، صانعی، خزعلی فقهای شورا و محسن هادوی، مهدی هادوی، محمد صالحی، علی آراد، حسین مهرپور و گودرز افتخار جهرمی حقوقدانان آن برمی گردد. این افراد در ۱۶ فروردین سال ۶۱ به بررسی مصوبه شرایط انتخاب قضات دادگستری پرداخته‌اند.

شورای نگهبان لوایح چهارگانه را رد کرد، اما چرا؟

آخرین مشروح مذاکرات نیز جلسه ۱۳ اسفند سال ۹۳ است که اعضای شورا به بررسی لایحه بودجه سال ۹۴ می‌پردازند. با این حساب هنوز نمی‌توان استدلال‌های شورای نگهبان درباره چرایی رد مصوباتی مثل پیوستن ایران به لوایح FATF را متوجه شد. با توجه به اینکه سایت جدید شورای نگهبان هنوز در مرحله آزمایشی قرار دارد و در این سایت یکی از فرمایش‌های رهبر انقلاب مبنی بر تهیه آرشیو فعالیت‌های شورای نگهبان ذکر شده است از این شورا انتظار می‌رود آرشیو مشروح مذاکرات خود را کامل کند.

آیت الله هاشمی ردصلاحیت شد چون …

با همه این‌ها شورای نگهبان حاضر نیست درباره تصمیمات انتخاباتی خود که سیاسی ترین و پرحاشیه ترین این تصمیمات خود بوده است برای افکار عمومی شفاف سازی کند. در هر انتخابات کاندیدا یا کاندیداهایی رد صلاحیت شده اند و یا به قول شورا، صلاحیت آنها احراز نشده است. در بخش مشروح مذاکرات سایت شورا اثری از گفت وگوهای اعضای شورا درباره انتخابات و بررسی صلاحیت کاندیداها به چشم نمی خورد و ظاهرا شورای نگهبان در شفافیت می‌خواهد به اطلاعیه هایی که بعد از بررسی صلاحیت کاندیداها صادر می کند بسنده کند. سال گذشته نیز خبرآنلاین در گفت و گویی از عباسعلی کدخدایی، سخنگوی این شورا پرسید: در مورد جلسه رد صلاحیت مرحوم هاشمی، چه حرفهایی در آن جلسه گفته شد که به چنین نتیجه‌ای رسیدید؟ کدخدایی پاسخ داد: «اگر می‌خواستند همه حرفها را بگویند که مشروح مذاکرات را منتشر می‌کردند ….»

انتظار برای شکستن دیوارهای انتخاباتی شورا

پیداست که شورای نگهبان می‌خواهد تصویر جدیدی از خود خاصه در ارتباط با رسانه‌ها نشان دهد. این شورا دیگر نمی‌خواهد در فضای رسانه‌ای فقط برگزاری نشست سخنگو باشد اما شاید مهمترین ابهامات دقیقا آنجا ایجاد شده که شورای نگهبان هنوز هم دورش حصار کشیده و حاضر به رونمایی نشده است؛ مذاکرات مربوط به رد یا تایید صلاحیت کاندیداها.

حصاری که شاید با گام‌های جدیدی که این شورا برداشته است کم کم زمینه برداشته شدن آن فراهم شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف1 روز قبل
مردم حق دارند خشمگین باشند چرا که در اجرای تصمیم بنزینی شبانه مثل دزدها عمل کرده. حتی ائمه جمعه می‌توانند تریبون را به میان معترضان ببرند و مسئولان شهر را دعوت کنند به حرف مردم گوش دهند. آنچه مسلم است، معترضان تریبون می‌خواهند. جلوی مسئولان، اعتراض کنند، حتما بهتر از این است که با سنگ و چوب جلوی عابر بانکها اعتراض کنند. به معترضان تریبون بدهید تا صف معترضان از اوباش جداشود.

پمپئو به فکر گرسنگان آمریکایی باشد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ضمن تقبیح و محکومیت اظهارات مداخله جویانه اخیر وزیر خارجه آمریکا، اظهار داشت: تنها چیزی که به آقای پمپئو نمی‌چسبد، اعلام حمایت از ملت ایران است. پمپئو به فکر گرسنگان آمریکایی باشدسخنگوی وزارت امورخارجه، تاکید کرد: ملت ایران، ملت بالغ و رشیدی است و از موانع مختلف عبور کرده و ناملایمات بسیاری را پشت سرگذاشته است و این ملت از این مرحله نیز عبور خواهد کرد و مسایل داخلی خودش را حل و فصل خواهد کرد. امنیت مرزها، محور گفتگوی فرمانده ارتش پاکستان در تهرانسخنگوی وزارت امور خارجه، سفر فرمانده ارتش پاکستان به تهران را بی نظیر توصیف کرد و گفت: مسایل دوجانبه و امنیت مرز‌ها محور گفتگو‌های فرمانده ارتش پاکستان در تهران است. آقای سید عباس موسوی اظهارداشت: آقای قمر جاوید باجوا، فرمانده ارتش پاکستان در صدر هیاتی بلند پایه نظامی امنیتی امروز (دوشنبه) وارد ایران شد و قرار است وی با برخی از مقامات جمهوری اسلامی ایران دیدار و رایزنی کند. فرمانده ارتش پاکستان در صدر هیاتی بلند پایه نظامی امنیتی امروز وارد ایران شدآقای موسوی، افزود: فرمانده ارتش پاکستان فردا (سه شنبه) با آقای ظریف وزیر امور خارجه دیدار و گفتگو خواهد کرد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، جزئیات نشست عصر امروز این کمیسیون با وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان برنامه و بودجه را تشریح کرد. آقای محمد خدابخشی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: در این جلسه درباره اجرای برنامه افزایش قیمت بنزین بحث شد؛ آقای نوبخت اعلام کرد که تمام منابعی که مربوط به افزایش قیمت بنزین است تقریبا​ ۳۰ هزار میلیارد تومان است که به طور کامل به مردم بر می‌گردد و بین ۶۰ میلیون نفر توزیع می‌شود. وی افزود: وزیر صنعت نیز در این نشست بر اینکه تمام تلاش وزارتخانه‌اش کنترل قیمت هاست تاکید کرد و افزود: بر اساس مطالعاتی که انجام داده‌اند افزایش قیمت‌ها ناشی از افزایش قیمت بنزین حداکثر چهار تا چهار و نیم درصد خواهد بود و تمام تلاششان این است که افزایش قیمت وجود نداشته باشد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز11 ساعت قبل
در این میان ۳ فراکسیون سیاسی مجلس میزبان اعضای‌شان بودند. جعفرزاده ایمن‌آبادی که خود این پیام را در فراکسیون قرائت کرده به «اعتماد» می‌گوید که «پیام رهبری مثال ضربه‌گیر عمل کرده است. علی لاریجانی در آغاز جلسه علنی صبح امروز یکشنبه مجلس با اشاره به جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی افزایش قیمت بنزین گفت: نگرانی مردم این است که این تصمیم تبعاتی برای سایر قیمت‌ها داشته باشد. رییس مجلس اضافه کرد: ان‌شاءالله در مسیر بحث‌هایی که روزهای بعد کمیسیون‌های مجلس دارند مشکلات حل شود. نکته قابل‌توجه دیگر در این متن پیام رهبری به نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که از سوی لاریجانی قرائت شده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

وضعیت عجیب کارلوس کی‌روش در ایران و کلمبیا

روزنو10 دقیقه قبل

انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲/ برتری پرگل اردن در خانه

تسنیم12 دقیقه قبل

احتمال انصراف تیم کشتی اترک خراسان شمالی قوت گرفت؛ کشتی‌گیران اردو را ترک کردند

تسنیم13 دقیقه قبل

دستگیری بسیاری از سرشاخه‌های ناآرامی‌های اخیر تهران

ایسنا13 دقیقه قبل

️راهپیمایی مردم ولایت مدار خرم‌آباد در دفاع از اقتدار و امنیت کشور

ایسنا14 دقیقه قبل

آمریکا آزادی شهروندان خود توسط طالبان را تائید کرد

مهر14 دقیقه قبل