بستر ثبت جهانی قلعه الموت مهیا شده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
بستر ثبت جهانی قلعه الموت مهیا شده است

بستر ثبت جهانی قلعه الموت مهیا شده است

مهرخبرگزاری مهر |
قزوین- رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: پرونده قلعه الموت در کنار مجموعه‌ای از قلعه‌ها برای ثبت جهانی آماده شده است و لقدامات لازم برای عملی شدن آن انجام می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور در سفر دو روزه به استان قزوین از سرای سعدالسلطنه، دولت خانه صفوی،

باغستان سنتی و نیز منطقه الموت، صخره‌های تاریخی اندج، دریاچه زیبای اوان، روستای تاریخی زرآباد، پایگاه میراث فرهنگی الموت بازدید کرد.

بستر ثبت جهانی قلعه الموت مهیا شده است - 3

مونسان در پایان این سفر در محل قلعه الموت در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار مهر در خصوص ارزیابی خود از کاوش‌های باستانی در قلعه حسن صباح اظهار داشت: مجموعه الموت یک منطقه بسیار ارزشمند در حوزه گردشگری و فرصت بسیار مناسب فرهنگی است که در ردیف پایگاه‌های ملی کشور هم محسوب می‌شود که برای ما اهمیت زیادی دارد و تاکنون کاوش‌های خوبی در آن صورت گرفته که تا نقطه مطلوب ادامه خواهد یافت.

بستر ثبت جهانی قلعه الموت مهیا شده است - 5

وی اضافه کرد: دستاوردهای مرکز کاوش‌ها باید در ابعاد مختلف قلعه بیشتر مشخص شود و لازم است بستر حضور افراد بیشتری در این منطقه را فراهم کنیم تا این بنای تاریخی در منظر دید گردشگران ایرانی و خارجی قرار گیرد.

معاون رئیس جمهور یادآور شد: خوشبختانه منطقه تاریخی الموت به دلیل محیط زیبایی که دارد و نزدیکی به پایتخت توانسته گردشگران داخلی و خارجی زیادی را جذب خود کند لذا باید بیشتر گسترش پیدا کند و برای اقامت گردشگران هم فکری کنیم.

مونسان اظهار داشت: برای این منظور تاسیساتی را سازمان میراث فرهنگی در لاله الموت دارد که تلاش می‌شود سرمایه گذاری پیدا کنیم تا یک هتل ۴ یا ۵ ستاره در این منطقه احداث کند که تاکنون چند سرمایه گذار اعلام آمادگی کرده اند که در صورت تحقق آن زیرساخت خوبی برای رونق گردشگری مهیا می‌شود و قطعا موجب افزایش گردشگر خواهد شد.

بستر ثبت جهانی قلعه الموت مهیا شده است - 9

راه اندازی موزه در سایت الموت

وی اضافه کرد: با استاندار قزوین هم هماهنگ شده تا یک موزه در کنار پایگاه میراث فرهنگی الموت راه اندازی شود و اگر مجتمع لاله الموت هم به این مجموعه اضافه شود میراث می‌تواند آن را تجهیز به صورت سایت موزه کرده تا یک ظرفیت ارزشمند تاریخی ایجاد شود.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور بیان کرد: با این اقدامات چه گردشگرانی که به ارتفاع رفته و آن را از نزدیک می‌بینند و چه کسانی که توان ندارند و در

محدوده پایگاه باقی می‌مانند قادر خواهند بود از این مجموعه استفاده کنند.

بستر ثبت جهانی قلعه الموت مهیا شده است - 15

ثبت جهانی قلعه هموار شده است

مونسان در پاسخ به سوال در خصوص ثبت جهانی قلعه الموت گفت: امروز صحبت‌هایی با استاندار قزوین صورت گرفت شد و قرار شد یک مجموعه‌ای از این قلعه‌ها را به هم متصل

کنیم و برای ثبت جهانی آنها اقدام شود.

وی اظهار داشت: با حضور معاون میراث فرهنگی اقدامات لازم با همکاری رئیس پایگاه میراث فرهنگی الموت انجام شده و اقدام لازم صورت گرفته و پرونده این قلعه در کنار سایر قلعه‌ها در دستور کار است و برای ثبت جهانی آماده شده است.

بستر ثبت جهانی قلعه الموت مهیا شده است - 20

اصلاح مسیر دسترسی قلعه الموت و حل مشکل پارکینگ در اولویت است

مونسان در خصوص مشکلات مسیر دسترسی به قلعه الموت هم گفت: جاده این منطقه صعب العبور و کوهستانی است و اعتبارات سازمان برای اصلاح این مسیر جوابگو نیست و

بسیار محدود است ولی با وزیر راه صحبت خواهیم کرد تا از امکانات این وزارتخانه استفاده کرده و تعریض و یا اصلاح مسیر در برنامه‌های این وزارتخانه قرار گیرد و پس از آن برای پارکینگ هم اقدام خواهیم کرد.

بستر ثبت جهانی قلعه الموت مهیا شده است - 24

معاون رئیس جمهور در بازگشت از منطقه الموت سه شنبه شب به همراه زاهدی استاندار و خزائلی مدیرکل میراث فرهنگی با حضور در بیمارستان شهید رجایی قزوین از نوری مؤسس دهکده طبیعت قزوین که در اثر حمله شیر نر زخمی شده بود عیادت کرد و در جریان درمان و بهبود حال ایشان قرار گرفت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

کلافه؛ رضا یزدانی

تابناکتابناک1 روز قبل
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
سوگیری بخش قابل توجهی از رسانه‌ها در حوزه‌های غیرسیاسی نیز تحت تأثیر گارد سیاسی آن‌ها قرار دارد. به عنوان یک نمونه ملموس، سفر خارجی «رامبد جوان» و نحوه پرداختن شبکه ماهواره‌ای «من و تو» به ماجرا، قابل بررسی است. تصویر رامبد در شبکه من وتو (قبل از مصاحبه) اما پس از آنکه رامبد شایعه مهاجرت از ایران را تکذیب کرد و طی مصاحبه‌ای از قصد خود برای تولید فصل جدید خندوانه خبر داد، ورق برگشت. تصویر رامبد در شبکه من وتو (بعد از مصاحبه) نظرسنجی کانال تلگرامی من وتوآیا واقعا مردم ایران با تولید و پخش فصل جدید «خندوانه» مخالفند؟! برنامه‌ای که در دوره‌های متوالی از سوی افکارعمومی به عنوان محبوب‌ترین جنگ تلویزیونی انتخاب شده است.

پایان جشنواره نمایشهای آیینی و سنتی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش تصویریپایان جشنواره نمایشهای آیینی و سنتینوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی که به مدت یک هفته با اجرای ۱۵۱ اثر در کاشان و تهران برگزار شد، امشب پایان می‌یابد
تسنیمتسنیم1 روز قبل
موسوی، راوی کتاب، خاطرات ارزشمندی از دوران اسارت در عراق و همچنین در دست کومله دارد. بعد از اتمام جنگ، بنیاد حفظ آثار و حوزه هنری به فکر ثبت خاطرات جنگ افتادند و من نیز کم‌کم بخشی از کارم را به خاطره‌نویسی دفاع مقدس اختصاص دادم. بعد از انجام مصاحبه‌ها، با کمک حوزه هنری، مستند داستانی از خاطرات موسوی تهیه شد. از اردوگاه‌های عراق تا زندان‌های کومله؛ داستان جذاب فرار اولین اسیر ایرانیخاطرات موسوی از چند وجه حائز اهمیت است؛ نخست اینکه او اولین اسیری است که موفق شد از اردوگاه‌های عراق فرار کند، همین نکته کتاب را خواندنی می‌کرد. رفتار ایرانی‌ها با اسرای عراقی کاملا با آنچه در اردوگاه‌های عراق رخ داد، متفاوت بود.

یکی از شادترین روز‌های انقلاب بازگشت آزادگان بود

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سردار رحیمی در مراسم تقدیر از خانواده جانبازان، آزادگان و شهدا هشت سال دفاع مقدس در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: باورمان این است که سهم اصلی تمام موفقیت‌ها در طول ۴۰ سال متعلق به خانواده ایثارگران و آزادگان است. وی گفت: نیروی انتظامی امروز تصمیم گرفت که به پاس تمام رشادت‌ها و مقاومت‌های این عزیزان در طول اسارت همانند سال‌های گذشته از این عزیزان تقدیر کند. فرمانده انتظامی تهران بزرگ افزود: یکی از اولویت‌های ویژه ما توجه به خانواده ایثارگران است که حداقل در طول سال یک بار آن‌ها را پذیرایی و هر دو ماه یک بار نیز نشستی با این عزیزان برای حل مشکلات آن‌ها داریم.
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ مراسم رونمایی از مستند «وتن من!»، برگرفته از داستان زندگی مهدی علیزاده، ورزشکار آزاده و جانباز تیم ملی دوومیدانی، در باغ موزه دفاع مقدس با حضور مسئولان موسسه فرهنگی روایت فتح، رئیس کمیته ملی پارالمپیک و اصحاب رسانه برگزار شد. موسسه فرهنگی روایت فتح و کمیته ملی پارالمپیک در پایان این مراسم از وی قدردانی کردند. مهدی علیزاده، در سال ۱۳۶۷ در حالی که فقط ۱۵ سال داشت، به اسارت رژیم بعثی درآمد و ۳۰ ماه بعد پس از تحمل رنج ناشی از شکنجه‌های دشمن و در حالی که خانواده‌اش تصور می‌کردند به شهادت رسیده است، همراه با آخرین گروه آزادگان به کشور بازگشت. علیزاده از سال ۹۲ ورزش حرفه‌ای را در رشته دوومیدانی آغاز کرد و در آخرین دوره بازی‌های پاراآسیایی که به میزبانی جاکارتا برگزار شد، موفق به کسب نشان طلا در ماده پرتاب نیزه شد و برای کسب سهمیه پارالمپیک توکیو ۲۰۲۰، تلاش می‌کند. کارگردان و تهیه کننده این اثر حسین همایونفر است و این مستند را موسسه فرهنگی و هنری روایت فتح با همکاری کمیته ملی پارالمپیک جمهوری اسلامی ایران تهیه کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر