ارتباط احتمالی بین نوشیدنی‌های حاوی قند و سرطان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. سلامت
ارتباط احتمالی بین نوشیدنی‌های حاوی قند و سرطان

ارتباط احتمالی بین نوشیدنی‌های حاوی قند و سرطان

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصاد نیوز:نتایج مطالعه‌ای مشاهده‌ای نشان می‌دهد مصرف زیاد نوشیدنی‌های حاوی قند با افزایش خطر ابتلا به سرطان همراه است.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از زومیت، مطالعه‌ای که به‌تازگی در مجله‌ی BMJ منتشر شده‌ است، وجود ارتباط احتمالی بین مصرف زیاد نوشیدنی‌های حاوی قند و افزایش خطر ابتلا به سرطان را پیشنهاد می‌کند. درحالی‌که در تفسیر این نتایج باید احتیاط کرد، این مطالعه شاهد دیگری است که نشان می‌دهد محدودکردن مصرف نوشیدنی‌های حاوی قند همراه‌ با اعمال محدودیت‌های مالیاتی و بازاریابی ممکن است در کاهش موارد سرطان مؤثر باشد.

مصرف نوشیدنی‌های حاوی قند در چند دهه‌ی اخیر در سرتاسر جهان افزایش یافته است و در مطالعات متعدد، ارتباط آن با چاقی تأیید شده است. ناگفته نماند که چاقی یکی از عوامل اصلی در بسیاری از سرطان‌ها محسوب می‌شود. بنابراین، گروهی از پژوهشگران در کشور فرانسه تصمیم گرفتند ارتباط بین مصرف نوشیدنی‌های حاوی قند (نوشیدنی‌های شیرین‌شده با شکر و آب‌میوه‌هایی که به‌اصطلاح کاملا خالص هستند)، نوشیدنی‌هایی که در آن‌ها از شیرین‌کننده‌های مصنوعی استفاده شده است، خطر کلی سرطان و نیز سرطان‌های روده و سینه و پروستات را بررسی کنند. یافته‌های آن‌ها براساس مطالعه‌ی ۱۰۱ هزار و ۲۵۷ فرد بالغ سالم فرانسوی (۲۱ درصد مرد و ۷۹ درصد زن) با میانگین سنی ۴۲ سال به‌دست آمد. شرکت‌کنندگان حداقل دو پرسشنامه‌ی مرتبط با رژیم غذایی را پر کردند که برای اندازه‌گیری میزان مصرف ۳,۳۰۰ نوع غذا و نوشیدنی مختلف طراحی شده بود و حداکثر ۹ سال پایش شدند.

فعالیت ضدتوموری کورکومین در سرطان معده

مصرف روزانه‌ی نوشیدنی‌های حاوی قند (نوشیدنی‌های شیرین‌شده با شکر و آب‌میوه‌های کاملا خالص) و نوشیدنی‌های شیرین‌شده با مواد مصنوعی اندازه‌گیری و اولین موارد ابتلا به سرطان نیز در شرکت‌کنندگان ثبت شد. چندین عامل شناخته‌شده‌ی مرتبط با سرطان مانند سن، جنس، سطح تحصیلات، سابقه‌ی خانوادگی ابتلا به سرطان، وضعیت سیگارکشیدن و سطح فعالیت جسمی نیز در نظر گرفته شد.

میانگین مصرف روزانه‌ی نوشیدنی‌های حاوی قند در مردان بیش از زنان بود. در جریان دوره‌ی پیگیری، ۲,۱۹۳ مورد سرطان اولیه تشخیص داده و تأیید شد (۶۹۳ مورد سرطان سینه و ۲۹۱ سرطان پروستات و ۱۶۶ سرطان روده). متوسط سن در زمان تشخیص سرطان ۵۹ سال بود. نتایج نشان می‌دهد که افزایش روزانه ۱۰۰ میلی‌لیتر مصرف نوشیدنی‌های حاوی قند با افزایش ۱۸ درصدی خطر ابتلا به سرطان کلی و ۲۲ درصدی خطر سرطان سینه همراه است.

در خبری بخوانید: اخبار سلامت

وقتی دسته‌ی نوشیدنی‌های حاوی قند به گروه آب‌میوه‌ها و دیگر نوشیدنی‌های قندی تقسیم شد، مصرف هر دو نوع نوشیدنی با افزایش خطر سرطان کلی همبسته بود؛ ولی ارتباطی درزمینه‌ی سرطان‌های روده و پروستات دیده نشد که دلیل آن ممکن است کم‌بودن موارد این نوع سرطان در جامعه‌ی آزمایشی باشد. درمقابل، مصرف نوشیدنی‌های شیرین‌شده با مواد مصنوعی با خطر ابتلا به سرطان ارتباطی نداشت؛ اما نویسندگان هشدار می‌دهند به‌علت مصرف نسبتا کم این نوع نوشیدنی‌ها در جامعه‌ی بررسی‌شده باید در تفسیر نتایج محتاط بود.

از توضیحات احتمالی برای این نتایج، اثر قند موجود در نوشیدنی‌های قندی روی چربی احشایی (چربی ذخیره‌شده در اطراف اندام‌های حیاتی نظیر کبد و پانکراس) و سطوح قندخون و نشانگرهای التهابی هستند که همه با افزایش خطر ابتلا به سرطان همراه هستند. پژوهشگران می‌گویند سایر ترکیبات شیمیایی مانند افزودنی‌های موجود در برخی از نوشیدنی‌های گازدار نیز ممکن است نقش داشته باشد. البته این مطالعه، مطالعه‌ای مشاهده‌ای است؛ بنابراین، نمی‌تواند علت را تعیین کند و نویسندگان می‌گویند ممکن است درزمینه‌ی دسته‌بندی نوشیدنی‌ها یا تشخیص سرطان خطاهایی وجود داشته باشد. با‌این‌حال، اندازه‌ی جامعه‌ی آزمایشی بزرگ است و پژوهشگران توانسته‌اند بسیاری از عوامل تأثیرگذار را در نظر بگیرند. علاوه‌براین، نتایج مشاهده‌شده پس از بررسی‌های بیشتر تغییر نکرد. نویسندگان می‌گویند باید این نتایج در مطالعات بزرگ دیگر نیز تکرار شود. آن‌ها نتیجه‌گیری می‌کنند:

این داده‌ها از توصیه‌های تغذیه‌ای فعلی برای محدودکردن مصرف نوشیدنی‌های قندی و نیز اقداماتی مانند تعیین محدودیت‌های مالیاتی و بازاریابی در ارتباط با نوشیدنی‌های حاوی قند حمایت می‌کند که ممکن است بتواند در کاهش شیوع سرطان مؤثر باشد. این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایمناایمنا1 روز قبل
به گزارش ‌خبرنگار ایمنا، روماتولوژی ‌بیماری است که بر روی استخوان‌ها ‌و عضلات تاثیر می‌گذارد. علل ‌شیوع بیماری روماتولوژی وابسته به کدام موارد است؟ اکثر بیماری‌ها وابسته ‌به استعدادهای ژنتیکی ‌بالقو بوده و این استعدادها در اثر بعضی ازعوامل محیطی بالفعل می‌‌شود. آیا بیماری روماتولوژی ‌علائم شناخته شده‌ای دارد؟ متاسفانه ‌علائم بیماری‌های روماتولوژیک در اکثر موارد مبهم است. بیماری لوپوس والدین درابتلای فرزندان به این بیماری ‌موثر است؟ اگر یکی از والدین بیماری خود ایمنی مانند لوپوس را داشته باشد، احتمال اینکه کودکان آنها مبتلا شوند ۱۰ تا ۲۰ برابر جمعیت عادی است. باید به علائم بیماری ‌دقت کند و اگر اتفاق افتاد سریع به پزشک مراجعه کنند تا پیشگیری ‌صورت گیرد.
برنابرنا13 ساعت قبل
البته علل چاقی در کودکان در چند دسته تقسیم‌بندی می‌شود: - عوامل مربوط به ژنتیک و ارث؛ خطر ابتلا به اضافه وزن و چاقی در کودکانی که والدین چاق دارند یا از مادران دیابتی متولد می‌شوند، بیشتر از سایر کودکان است. کودکانی که یکی از والدین‌شان چاق است حتی با حفظ وزن ایده آل در معرض اضافه وزن و چاقی دوران نوجوانی و جوانی هستند. متاسفانه کودکان چاق امروز، بزرگسالان چاق آینده خواهند بود. باید توجه کرد که خانواده نقش مهمی در شکل‌گیری عادات کودک در زمینه غذا، فعالیت بدنی و کنترل وزن به عهده دارد. به خاطر داشته باشید لازمه موفقیت کودک در کاهش وزن تغییر و اصلاح الگوی تغذیه‌ای و فعالیت بدنی خود شما هستید.
فراروفرارو23 ساعت قبل
اما تغییر دادن زندگی هایمان و به وجود آوردن عادت‌های جدید آسان نیست مخصوصا وقتی به ایامی نزدیک می‌شویم که می‌خواهیم خودمان را تغییر دهیم؛ مثل سال نو. سیستم تغییر رفتار ما بر پایه ایده «گام‌های کوچک» بنا شده است. آنطور که پژوهش نشان داده است شروع کردن با گام‌های کوچک موجب می‌شود عادت‌های جدید با احتمال بیشتری ادامه یابند. با برداشتن گام‌های کوچکی که احتمال شکستشان بسیار کم است می‌توانیم شروع کنیم به ساختن روش جدید و سالم‌تری برای زندگی و کار. هدف بزرگ مشکلی ندارد، اما ما می‌توانیم برای کمک به خودمان با هداف کوچک شروع کنیم.
ایلناایلنا20 ساعت قبل
لازم است دقت شود آموزش علوم پزشکی با سایر حوزه‌های کشور متفاوت است و افزایش نسنجیده ظرفیت‌ها می‌تواند خسارت‌های جبران ناپذیری را به کشور وارد کند. وی عنوان کرد: خیلی تلاش شد تا ظرفیت‌های رشته‌های علوم پزشکی افزایش بی رویه نیابد چرا که این امر به صلاح کشور نیست. از طرفی هزینه تربیت نیروی علوم پزشکی بسیار بالا است و نیاز به تجهیزات و فیلد بالینی دارد. اینگونه نیست که دانشجوی پزشکی فقط کلاس درس بخواهد بلکه نیاز به آزمایشگاه، بیمارستان، کلینیک و … دارد که زیرساخت‌ها برای افزایش ظرفیت فراهم نیست. ضمن اینکه تیمی هم در وزارت بهداشت این کار را انجام میدهیم.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری18 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری18 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری19 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

بشار اسد: نبود گفتگو مهم‌ترین مشکل جوامع عربی است

قدس آنلاین3 دقیقه قبل

فرمانده ارتش پاکستان با امیر سرلشکر موسوی دیدار کرد

مهر4 دقیقه قبل

نخست وزیر تشکیلات خودگردان: پمپئو قوانین بین‌المللی را به سخره گرفته است

قدس آنلاین5 دقیقه قبل

استقرار نیروهای بیشتری از ارتش سوریه در حومه «حسکه»

قدس آنلاین7 دقیقه قبل

فلک الافلاک اولین پرونده موفق ثبت جهانی وزارت می‌شود؟

ایمنا8 دقیقه قبل

زمین ‌لرزه ۴٫۵ریشتری قطور آذربایجان‌غربی را لرزاند

مهر9 دقیقه قبل