شهرداری پنج درصد عوارض ساخت و ساز را به ساخت مدارس تهران بدهد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. فرهنگ

شهرداری پنج درصد عوارض ساخت و ساز را به ساخت مدارس تهران بدهد

ایلناخبرگزاری ایلنا |
مدیرکل آموزش و پرورش استان تهران با اشاره به طرح اختصاص پنج درصد عوارض ساخت‌وساز شهرداری به مدارس تهران گفت: طرحی را در شورای آموزش و پرورش تصویب و به عنوان پیشنهاد به شورای شهر تهران ارائه کردیم که براساس آن درخواست داریم؛ شهرداری ۵ درصد عوارض ساخت و ساز را به ما بدهد.

شهرداری پنج درصد عوارض ساخت و ساز را به ساخت مدارس تهران بدهد - 1

عبدالرضا فولادوند (مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره سرنوشت مدارس شاهد گفت: رای نهایی در این زمینه صادر شده است. طبق جلسه‌ای که با حضور محمد علی شهیدی، انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران، سیدجواد حسینی سرپرست آموزش وپرورش تشکیل شد، فعلا مصوب شده که ما به عنوان آموزش و پرورش اجاره این مدارس را پرداخت کنیم تا این مدارس برای خرید نرخ‌گذاری شوند. ضمن اینکه در نظر گرفته شد تا برای خرید آنها هزینه لازم در بودجه سال ۹۹ قید شود.

وی در پاسخ به این سوال که با این وضعیت احتمال افزایش تاسیس مدارس غیردولتی وجود دارد؟ گفت: ما وظیفه داریم، طبق برنامه ششم توسعه ۲۴ درصد از دانش آموزانمان را تحت پوشش مدارس غیردولتی قرار دهیم، اما این آمار اکنون ۱۸ درصد است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان تهران درباره عملکرد مدارس غیردولتی توضیح داد: ساخت مشارکتی، اجاره و سپس بازگشت مدرسه به آموزش و پرورش یک روند در فعالیت مدارس غیردولتی است، زیرا به هر حال این مدارس متعلق به آموزش و پرورش هستند و مالکیت آنها دست آموزش و پرورش است. در حال حاضر تعدادی فضا با ابعاد کم داریم که با عنوان مدارس غیردولتی اجاره رفته است. بر اساس ماده ۲۷ قانون می‌توان از این فضا برای مدارس غیردولتی استفاده کرد، در واقع آنها می‌توانند طی ۵,۶ سال این فضاها را از آموزش و پرورش اجاره کنند و سپس به خود آموزش و پرورش بازگردانند.

فولادوند اضافه کرد: به تعبیر دیگر ما در مدارس دولتی فضاهای کمی داریم که می‌توانیم از آنها استفاده کنیم. یا به عنوان مثال ما یک مدرسه با مساحت ۴۰۰، ۵۰۰ متر داریم که در اختیار بخش خصوصی است و بخش خصوصی مدرسه را با هزینه خود ساخته و به اندازه هزینه‌ای که صرف کرده بعد از ۵, ۶ سال استفاده از آنجا می‌تواند این مدرسه را به آموزش و پرورش برگرداند. یعنی در واقع فضایی که ما در اختیار آنها قرار داده‌ایم بازسازی می‌شود و هزینه آن به جای اجاره به فرصت استفاده از مدرسه طی ۵, ۶ سال خواهد بود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

وی در پاسخ به این سوال که طبق قانون شهرداری می‌بایست درصدی از بودجه خود را به ساخت و نوسازی مدارس اختصاص دهد. آیا این کار در حال حاضر انجام می‌شود؟ گفت: پیش‌تر از سوی شهرداری هزینه‌ها به شکل غیرمتمرکز پراخت می‌شد، اما ما درخواست کردیم که این بار به شکل متمرکزی هزینه پرداخت شود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان تهران در این خصوص توضیح داد: ما طرحی را در شورای آموزش و پرورش تصویب کردیم و به عنوان پیشنهاد به شورای شهر تهران ارائه دادیم. طی این طرح درخواست کردیم که شهرداری ۵ درصد عوارض ساخت و ساز را به ما بدهد و یا اینکه شهرداری تهران در زمین‌هایی که ما در مناطق به آنها می‌دهیم هر سال یک مدرسه بسازد و بدین صورت به آموزش و پرورش کمک کند.

فولادوند اضافه کرد: این طرح در شورای آموزش و پرورش تصویب و حالا به شواری شهر پیشنهاد شده است. ما قبلا چنین طرحی نداشتیم و این اقداما کاملا جدید است، اما قبل از انقلاب چنین طرحی بوده و ما حالا می‌خواهیم دوباره آن را احیا کنیم. البته اعضای شورای شهر هم از آن استقبال کرده‌اند.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران در پایان اظهار داشت: ما در دو سه روز گذشته این طرح را به شورای شهر دادیم و بعد از اینکه توسط شواری شهر مصوب شد، توسط شهرداری اجرا می‌شود. این پنج درصد مبلغ مشخصی ندارد و به میزان ساخت و ساز بستگی خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پایان جشنواره نمایشهای آیینی و سنتی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش تصویریپایان جشنواره نمایشهای آیینی و سنتینوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی که به مدت یک هفته با اجرای ۱۵۱ اثر در کاشان و تهران برگزار شد، امشب پایان می‌یابد
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
سوگیری بخش قابل توجهی از رسانه‌ها در حوزه‌های غیرسیاسی نیز تحت تأثیر گارد سیاسی آن‌ها قرار دارد. به عنوان یک نمونه ملموس، سفر خارجی «رامبد جوان» و نحوه پرداختن شبکه ماهواره‌ای «من و تو» به ماجرا، قابل بررسی است. تصویر رامبد در شبکه من وتو (قبل از مصاحبه) اما پس از آنکه رامبد شایعه مهاجرت از ایران را تکذیب کرد و طی مصاحبه‌ای از قصد خود برای تولید فصل جدید خندوانه خبر داد، ورق برگشت. تصویر رامبد در شبکه من وتو (بعد از مصاحبه) نظرسنجی کانال تلگرامی من وتوآیا واقعا مردم ایران با تولید و پخش فصل جدید «خندوانه» مخالفند؟! برنامه‌ای که در دوره‌های متوالی از سوی افکارعمومی به عنوان محبوب‌ترین جنگ تلویزیونی انتخاب شده است.

یکی از شادترین روز‌های انقلاب بازگشت آزادگان بود

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سردار رحیمی در مراسم تقدیر از خانواده جانبازان، آزادگان و شهدا هشت سال دفاع مقدس در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: باورمان این است که سهم اصلی تمام موفقیت‌ها در طول ۴۰ سال متعلق به خانواده ایثارگران و آزادگان است. وی گفت: نیروی انتظامی امروز تصمیم گرفت که به پاس تمام رشادت‌ها و مقاومت‌های این عزیزان در طول اسارت همانند سال‌های گذشته از این عزیزان تقدیر کند. فرمانده انتظامی تهران بزرگ افزود: یکی از اولویت‌های ویژه ما توجه به خانواده ایثارگران است که حداقل در طول سال یک بار آن‌ها را پذیرایی و هر دو ماه یک بار نیز نشستی با این عزیزان برای حل مشکلات آن‌ها داریم.
خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
استان تاریخی ایران را می‌توان فارس نامید، تمامی جاذبه‌های تاریخی موجود در این استان خود گواه این امر هستند، از تخت جمشید گرفته تا حافظیه و شاه چراغ و …در این مطلب باز هم موضوعی را مطرح می‌کنیم که در نوع خود بسیار هیجان انگیز است و برگی دیگر از تاریخ سرزمین بزرگمان را رو می‌کند، پس همراهمان باشید.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ مراسم رونمایی از مستند «وتن من!»، برگرفته از داستان زندگی مهدی علیزاده، ورزشکار آزاده و جانباز تیم ملی دوومیدانی، در باغ موزه دفاع مقدس با حضور مسئولان موسسه فرهنگی روایت فتح، رئیس کمیته ملی پارالمپیک و اصحاب رسانه برگزار شد. موسسه فرهنگی روایت فتح و کمیته ملی پارالمپیک در پایان این مراسم از وی قدردانی کردند. مهدی علیزاده، در سال ۱۳۶۷ در حالی که فقط ۱۵ سال داشت، به اسارت رژیم بعثی درآمد و ۳۰ ماه بعد پس از تحمل رنج ناشی از شکنجه‌های دشمن و در حالی که خانواده‌اش تصور می‌کردند به شهادت رسیده است، همراه با آخرین گروه آزادگان به کشور بازگشت. علیزاده از سال ۹۲ ورزش حرفه‌ای را در رشته دوومیدانی آغاز کرد و در آخرین دوره بازی‌های پاراآسیایی که به میزبانی جاکارتا برگزار شد، موفق به کسب نشان طلا در ماده پرتاب نیزه شد و برای کسب سهمیه پارالمپیک توکیو ۲۰۲۰، تلاش می‌کند. کارگردان و تهیه کننده این اثر حسین همایونفر است و این مستند را موسسه فرهنگی و هنری روایت فتح با همکاری کمیته ملی پارالمپیک جمهوری اسلامی ایران تهیه کرده است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما مراسم اولین سالگرد درگذشت عزت الله انتظامی با حضور جمعی از هنرمندان و مسئولان شهری در موزه سینما برگزار شد. هنرمندانه بود وقتی در دانشکده عزت الله انتظامی را مقابلشان می‌دیدند سر تعظیم فرود می‌آوردند اما او مثل یک شاگرد تمام تمرین‌ها را انجام می‌داد. حمیدرضا نوربخش , مدیر عامل خانه موسیقی ایران هم در این مراسم گفت: افتخار داشتم سالیانی در کنار استاد انتظامی در خانه هنرمندان ایران در شورایعالی باشم و از عزت الله انتظامی بیاموزم. وی افزود: فرزند عزت الله انتظامی بودن کار آسانی نیست و من تمام تلاشم را کردم فرزند خوبی برای او باشم. در پایان این مراسم از کتاب یک عمر با عزت یادنامه عزت الله انتظامی نوشته محمد ولی زاده رونمایی شد.

نظرها

اخبار بیشتر