پیشنهاد منتجب‌نیا برای شور انتخاباتی: آرای خاکستری، مستقل وارد صحنه شوند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سیاسی

پیشنهاد منتجب‌نیا برای شور انتخاباتی: آرای خاکستری، مستقل وارد صحنه شوند

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت24 - یک فعال سیاسی با اشاره به اینکه دلخوری به حق آرای خاکستری از اصلاح‌طلبان نباید موجب دلسردی و کناره‌گیری آنها از انتخابات شود، گفت: آرای خاکستری که ساختار مدیریتی اصلاح‌طلبان و شیوه تهیه لیست انتخاباتی آنها را قبول ندارند، خودشان با طرحی جدید و به صورت مستقل وارد صحنه انتخابات شوند.

حجت‌الاسلام والمسلمین رسول منتجب‌نیا در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه همه افراد و جمعیت‌های کشور با هر سلیقه و عقیده‌ای باید نسبت به سرنوشت کشور حساس بوده و برای تعیین سرنوشت خود، متعهدانه و فعالانه در انتخابات شرکت کنند، اظهار کرد: کناره‌گیری، بی‌تفاوتی و بی‌مسئولیتی منطقی نیست، البته حضور در صحنه و سرنوشت‌سازی هم بدان معنا نیست که هرچه حاکمیت بگوید دقیقا عمل شود یا به هر لیست جریان‌های سیاسی بدون توجه به اعضای لیست رای داد.

وی ادامه داد: حضور و مشارکت در انتخابات به این معنا است که افراد و جریان‌ها درباره انتخابات اظهارنظر کرده و موجودیت خود را اعلام کنند، افراد لایق و کارآمد را برای حضور در انتخابات تشویق کنند و در نهایت به افراد صالح رای دهند. در این بین ممکن است به سی نفر در تهران رای دهند یا یک نفر. مهم اصل حضور در انتخابات و پرهیز از کناره‌گیری است. بعضی فکر می‌کنند که وقتی ما از حضور صحبت می‌کنیم، یعنی بدون چون و چرا هر تصمیمی گرفته شده است را بپذیرند و به هر کاندیدا یا لیست رای دهند. من می‌گویم بی تفاوتی در انتخابات کار درستی نیست، زیرا انتخابات تنها روزنه ورود مردم به حاکمیت است.

این فعال سیاسی همچنین با اشاره به اینکه در سال ۹۶ شعار داده شد که اصولگرا و اصلاح‌طلب دیگر مورد علاقه مردم نیستند، تصریح کرد: این شعار را برخی مبنا قرار دادند که مردم از این دو جریان زده شده‌اند، در حالیکه این شعار به این معنا نیست که همه مردم از اصلاح‌طلبان و اصولگرایان صرف‌نظر کرده و دنبال راه سوم هستند. اصولگرایان همچنان حامیانی دارند که حضور در انتخابات را تکلیف شرعی خود می‌دانند. حامیان اصلاحات نیز به تفکر خود پایبند هستند. هر دو جریان ممکن است ریزش یا رویش‌هایی هم داشته باشند اما به هر حال برای دفاع از جریان خود در انتخابات شرکت می‌کنند.

منتجب نیا در ادامه خاطرنشان کرد: مجموعه‌ای از آرای خاکستری یا سرگردان هم وجود دارد که در روزهای آخر انتخابات و بعد از تحلیل شرایط و تابع فضای حاکم رای خود را به صندوق می‌اندازند. این‌ها از اصولگرایان دل کنده‌اند و مثل انتخابات ۹۲، ۹۴ و ۹۶ یا از اصلاح‌طلبان حمایت می‌کنند یا مثل انتخابات دوره هفتم مجلس یا دوم شورای شهر تهران، دل‌زده و دلسرد می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه عدم حضور آرای خاکستری موجب ایجاد رقابت نزدیک میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان خواهد شد، گفت: آرای خاکستری اصولگرایان را قبول ندارند و در حال حاضر بخاطر عملکرد دولت، رابطه میان آن‌ها و اصلاح‌طلبان تیره شده است. این آرا به دلیل اینکه دولت نتوانسته است مطالبات را محقق کند، از اصلاح‌طلبان انتقاد دارند. البته درصدی از آرای خاکستری همچنان از اصلاح‌طلبان حمایت می‌کنند، ولی درصد قابل توجهی از آنها ممکن است دیگر از اصلاح‌طلبان حمایت نکنند.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه آرای خاکستری منتقد اصلاح‌طلبان چه راه‌حلی در پیش‌رو دارند، افزود: اگر آنها بی‌تفاوت شوند، سرنوشت خود را به دست دیگران می‌دهند که این راه حل درستی نیست. به نظر من بهترین راه این است که آرای خاکستری که ساختار مدیریتی اصلاح‌طلبان و شیوه تهیه لیست انتخاباتی آنها را قبول ندارند، خودشان با طرحی جدید و به صورت مستقل وارد صحنه انتخابات شوند. تشکل‌های خود را فعال کرده و با مردم صحبت کنند. چهره‌هایی معرفی کنند که در لیست اصلاح‌طلبان و اصولگرایان نباشند.

منتجب نیا تاکید کرد: ورود مستقل آرای خاکستری هم شور و هیجان انتخابات را گسترش می‌دهد و هم افراد کارآمدتر وارد مجلس می‌شوند. دلخوری به حق آرای خاکستری از اصلاح‌طلبان نباید موجب دلسردی و کناره‌گیری آنها از انتخابات شود. من معتقدم این‌ها که به اصلاح‌طلبان انتقاد دارند، از خود اصلاح‌طلبان اصلاح‌طلب‌تر هستند بنابراین نباید حق خود را به دیگران واگذار کنند.

وی ادامه داد: در این بین مشکل تایید صلاحیت‌ها برای این قشر ممکن است مطرح شود اما اگر قهر نکرده و از همین حالا در صحنه حضور داشته باشند و تشکل‌ها و نخبگان آنها با مردم حرف بزنند و مقامات اجرایی و نظارتی نیز برخورد خطی و جناحی نداشته باشند، تا حد زیادی این مشکل هم حل می‌شود.

این فعال سیاسی در پاسخ به این پرسش که آرای خاکستری با چه گفتمانی می‌تواند وارد انتخابات شود، بیان کرد: این جریان می‌تواند گفتمان شاسیته‌سالاری داشته باشد و افراد شایسته‌تر و کارآمدتر را که درد مردم دارند را به صحنه بیاورد و چون جریان فکری اصلاحات را قبول دارند، خودشان در بین اصلاح‌طلبان افراد شایسته‌تر را انتخاب کنند. آنها از افراد شایسته‌ای حمایت کنند که در لیست اصلاح‌طلبان قرار نگرفته‌اند و از آنها حمایت کنند. نظر من این است که این جریان با تحقق این شرایط می‌تواند رای مردم را بدست آورد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ونیز زیر آب رفت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
شرایط نامساعد جوی و ادامه بارندگی در شهر ونیز ایتالیا، موجب بالا آمدن آب و اعلام وضعیت هشدار در این شهر شده استبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از رم؛ هم اکنون بیش از ۶۰ درصد شهر ونیز زیر آب رفته است. مردم در شهر ونیز در حالی که تا نیمه در اب فرو رفته‌اند مشغول تردد در این شهر هستند. بسیاری از رهگذاران و به ویژه گردشگران خارجی از پیاده رو‌های موقت چوبی که برای بالا امدن اب تعبیه شده است، استفاده می‌کنند. تعدادی از گردشگران خارجی نیز در میدان معروف «سان مارکو» که بزرگترین میدان اصلی و عمومی ونیز است با شنا کردن جا به جا می‌شوند. ۲ شهروند ایتالیایی نیز در جزیره پالسترینا در نزدیک ونیز بر اثر برخورد صاعقه و شرایط نامساعد جوی، جان خود را از دست دادند.

وقتی کارشناس BBC درباره بی‌نیازی ایران از برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی می‌گوید + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، کارشناس بی‌ بی‌ سی در بخشی از گفت و گوی خود با مجری این خبرگزاری گفت: حتی اگر تحریم‌های تسلیحاتی برداشته شود، جمهوری اسلامی ایران نیازی به خرید تسلیحات خارجی ندارد، زیرا در حوزه داخلی، توانسته است سلاح‌های جدیدی را بسازند که آن را بی‌نیاز از خارج می‌کند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید. باشگاه خبرنگاران جوان

چرا مداحان، بازیگران و ورزشکاران فکر می‌کنند تافته جدا بافته هستند؟

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
حرف زدن در مورد اقتصاد، سیاست، فرهنگ و مسائل اجتماعی را به اهالی فن بسپاریم تا حداقل مردمانی که پای تلویزیون نشسته‌اند، حرف‌های خوب و درست بشنوند. درد دل از کسانی که به نام دین و امام حسین، به آلاف و الوف خود می‌رسند. کسانی که آنقدر جدی گرفته شده‌اند که فکر می‌کنند علامه دهر هستند. ما با بازیگران، خوانندگان و ورزشکاران هم همین رفتار را داشتیم. از بازیگر در مورد نقشی که بازی کرده است و از ورزشکار در مورد جامی که گرفته است.

برای اسکان استیجاری زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی به فوریت عمل شود + فیلم

ایلناایلنا1 روز قبل
رئیس‌جمهور در جلسه امروز هیئت دولت به همه دستگاه‌ها دستور داد تا برای اسکان زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی به صورت استیجاری به فوریت عمل شود. به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز هیئت دولت با اشاره به تمهیدات دولت برای زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی عنوان کرد: از وزیر کشور و ستاد بحران می‌خواهم در زمینه اسکان این عزیزان اقدام کنند فکر می‌کنم یکی از راه‌های نزدیک شاید این باشد که زلزله‌زدگان بروند خانه یا اتاقی را اجاره کنند ما مبلغ اجاره را به آنها پرداخت کنیم تا زیر چادر نمانند. وی افزود: به هر حال زیر چادر باران و برف و سرما را در پیش رو داریم زیر چادر در تابستان هم سخت است ولی بیشتر از فصل سرما قابل تحمل است در این سرمای زمستان افراد مسن و کودکان و افراد بیمار برایشان سخت است از همه دستگاه‌ها می‌خواهم که برای اسکان این‌ها به صورت استیجاری به فوریت عمل شود.
الفالف1 روز قبل
خوب است نتایج این نظرسنجی و دستگاه مسئول این نظرسنجی منتشر شود تا رسانه‌ها در جریان کم و کیف این نظرسنجی قرار گیرند. بیشتر بخوانید: وزیر کشور: شب انتخابات هم لازم باشد استانداران را تغییر می‌دهیم***توضیحات عجیب واعظی درباره سخنان روحانیسخنان روحانی در یزد همچنان با واکنش‌های مختلفی روبروست. مطلبی که پیش از این بارها به قوه قضائیه تذکر داده شده و حتی رهبری هم دستور دادند قضات متخلف باید رسوا شوند. امروز هم خبری منتشر شد که تعدادی از کارکنان متخلف سازمان ثبت اسناد که زیرمجموعه قوه قضائیه است بازداشت شده‌اند. برای افراد آگاه، یک نمونه از این بازداشت‌ها از درون قوه قضائیه نشاندهنده عزم این قوه برای برخورد با فساد درونی خویش است.

محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته است

الفالف10 ساعت قبل
محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته استگروه سیاسی الف، ۲۳ آبان ۱۳۹۸، ۱۲:۲۴ ۳۹۸۰۸۲۳۰۳۹۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

نظرها

اخبار بیشتر