تهدیدهای ایران را باید جدی گرفت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

تهدیدهای ایران را باید جدی گرفت

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
با توجه به تنش کنونی که منطقه فرا گرفته است، هیچ آتشی هم بدون دود نخواهد بود.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ سردبیر روزنامه رأی الیوم و تحلیلگر رسانه‌های عربی با اشاره به ناپدید شدن نفتکش اماراتی در تنگه هرمز و احتمال ارتباط مقامات انگلیس یا امارات با این ماجرا و نیز تهدید اخیر مقام معظم رهبری در خصوص پاسخ ایران به گروگان گیری نفتکش ایرانی به دست دولت انگلیس نوشت: نفتکش در برابر نفتکش، هواپیما در برابر هواپیما و شلیک ده یا بیست موشک در جواب یک موشک، این همان معادله جدید است. توصیه می‌کنم تهدیدهای رهبر معظم ایران را کاملا جدی بگیرید.­عبد الباری عطوان در ستون ویژه خود در روزنامه الکترونیکی رأی الیوم با استناد به سخنان رهبر انقلاب نوشت: «ایران در زمان و مکان مناسب به گروگان گیری خبیثانه نفت کش خود به دست انگلیس پاسخ خواهد داد، این اقدام دزدی دریایی بود که می‌خواستند آن را قانونی جلوه دهند، اما این دزدی بی جواب نخواهد ماند». ابهام و پیچیدگی همیشه و در همه جا حرف اول را می‌زند، اما با توجه به تنش کنونی که منطقه فرا گرفته است، هیچ آتشی هم بدون دود نخواهد بود، تنشی که با سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا با موشک‌های ایران در پی نقض حریم هوایی این کشور به اوج خود رسید و موجب شد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ۱۰ دقیقه پیش از آغاز حمله انتقامجویانه و پرواز جنگنده‌ها، با ترس و وحشت از نتیجه (درگیری) از آن صرف نظر کند. سخنگوی دولت امارات عربی متحد در بیانیه‌ای رسمی با تکذیب ارتباط کشورش با نفتکش «ام تی ریاح» که پرچم پاناما بر فراز آن برافراشته شده بود، گفت: این نفتکش که متعلق به ابوظبی نبوده و هیچ تبعه اماراتی نیز جزو خدمه آن نیست، درخواست کمک نداشته است. یادآور می‌شوم نفتکشی که نیروی دریایی انگلیس با ۳۰۰ هزار تن نفت ایران در تنگه جبل الطارق توقیف کرد، نیز پرچم پاناما را برافراشته بود و نه تنها حتی یک نیروی ایرانی نداشت، بلکه کاپیتان آن هندی بود و سایر خدمه آن نیز از اتباع کشورهای آسیایی بودند. بعید هم نیست ارتباطی بین این نفتکش ربوده شده و مقامات انگلیسی یا اماراتی یا هردو طرف وجود داشته باشد. سخن گفتن از ربوده شدن ماشین، هواپیما یا حتی یک کاروان شتر آسان است اما ناپدید شدن نفتکشی غول پیکر با بیش از دو یا سه میلیون بشکه نفت در یکی از پر ازدحام‌ترین مناطق جهان با تعداد زیادی کشتی و نفتکش، آنهم در سایه تنش‌های فعلی و نظارت دقیق، حداقل برای من غیر قابل درک است، حتما باید قطعه گم شده‌ای وجود داشته باشد، شاید هم بعضی‌ها بخواهند آن را پنهان کنند. دولت انگلیس قصد داشت به ائتلاف بین المللی بپیوندد که ترامپ به منظور تضمین به اصطلاح دریانوردی آزاد در تنگه هرمز برای تشکیل آن فراخوان داد، اما گروگان گیری این کشتی اشتباه بزرگی بود، آنهم به بهانه هایی از جمله اجرای تحریم‌های اروپا با جلوگیری از ارسال محموله این نفتکش به بندر بانیاس سوریه، در حالی که اتحادیه اروپا یا هیچیک از اعضای آن تا به این لحظه حمایت خود را از این گروگان گیری اعلام نکرده‌اند. اما نتیجه نهایی که نمی‌توان آن را نادیده گرفت این است که تنگه هرمز دیگر مثل گذشته و پیش از تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران، برای دریانوردی و مشخصا تردد نفتکش‌ها امن نیست، منفجر شدن شش نفت کش در خلیج عمان و ناپدید شدن نفتکشی که هنوز از سرنوشت آن خبری در دست نیست نیز مؤید همین واقعیت است.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

بخشی از جدیدترین صحبت‌های ظریف با NBC

مهرمهر1 روز قبل
محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در گفت‌وگو با NBC گفت: در طول ۲۵۰ سال گذشته همواره از خود دفاع کرده‌ایم و درس‌های خوبی به کسانی که به کشور ما تجاوز کرده‌اند، داده‌ایم.

کلید اصلی حل مشکلات موجود از زبان رهبر انقلاب

مهرمهر1 روز قبل
حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب در دیدار امروز خود با رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت فرمودند: مسئولان به «تولید داخلی» به عنوان «کلید اصلی حل مشکلات موجود» توجه کامل کنند.

محصولات ایرانی در روستا‌های ساحل عاج

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از آبیجان‎، برخی از محصولات تولیدی ایران در دور افتاده‌ترین روستا‌های ساحل عاج بازار فروش خود را پیدا کرده است و به فروش می‌رسد.

شاهکارهای مهندسان صنعت دفاعی در تحریم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پیچیده‌ترین دستاوردهای دفاعی ایران در شرایط ۴۰ سال تحریم و فشار خارجی با سختکوشی متخصصان توانمند ایرانی حاصل شده استبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ساخت انواع تجهیزات پیشرفته دفاعی نام صنعت دفاعی ایران را پرآوازه کرد. یکی از انواع این دستاوردها موشک‌هایی است که مواضع تروریست‌های داعش در سوریه را از فاصله بسیار دور با دقت هدف قرار داد.

ظریف: ممکن است مقامات آمریکایی بگویند باید در ساختمان سازمان ملل بخوابم| نمی‌دانم آمریکا می‌خواهد با چه کسی مذاکره کند!

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
محمدجواد ظریف گفت: این‌چنین نبوده است که ورود من به آمریکا حتی بدون تحریم اخیر، راحت باشد و هر بار، آمریکایی‌ها برای من روادید یک بار ورود صادر کرده‌اند. وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با شبکه ان‌بی‌سی آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگار این شبکه آمریکایی مبنی بر این که با توجه به تحریم آمریکا آیا شما دیگر می‌توانید به آمریکا سفر کنید، تصریح کرد: این‌چنین نبوده است که بدون این تحریم ورود من به آمریکا راحت باشد. وی افزود: البته ممکن است محدودیت‌های بیشتری را نسبت به قبل که اجازه تردد به سه ساختمان را داده بودند، ایجاد کنند و بگویند که در ساختمان سازمان ملل بخوابم. بنابراین آمریکایی‌ها کسی را تحریم کرده‌اند که مجوز گفت‌وگو می‌دهد و همچنین کسی را تحریم کرده‌اند که مجری مذاکرات است. ظریف این بخش از گفت‌وگوی خود با این شبکه معتبر آمریکایی را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر