اثرپذیری ۴ استان در صورت فوران آتشفشان دماوند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
اثرپذیری ۴ استان در صورت فوران آتشفشان دماوند

اثرپذیری ۴ استان در صورت فوران آتشفشان دماوند

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
از سوی محققان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی نقشه‌های بیست و پنج‌هزارم آتشفشان دماوند به عنوان یک آتشفشان خفته تهیه شده است و به گفته آنها این نقشه‌ها با رویکرد بررسی مخاطرات تهیه شده است.

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، حمیده رشید، مجری طرح تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی آتشفشان دماوند در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اقدامات این سازمان در زمینه تهیه نقشه‌های یکصد هزارم، افزود: تهیه این نقشه‌ها در اوایل دهه ۸۰ به پایان رسید و بعد از آن از سوی سازمان زمین‌شناسی تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی آتشفشان دماوند در دستور کار قرار گرفت.

وی تهیه نقشه‌های بیست و پنج هزارم آتشفشان دماوند را از اهداف این پروژه نام برد و یادآور شد: برای این منظور تحقیقات زیادی از سازمان‌های زمین شناسی دنیا آغاز شد تا ببینیم تهیه نقشه‌های بیست و پنج هزارم بهتر است یا پنجاه هزارم که در نهایت تهیه نقشه‌های بیست و پنج هزارم در دستور کار قرار گرفت.

به گفته وی، نقشه‌های بیست و پنج هزار نقشه‌هایی هستند که دقت آنها از نقشه‌های قبلی بیشتر است و می‌توان از آنها در کارهای عمرانی استفاده کرد و در زمره نقشه‌های کاربردی به شمار می‌روند.

رشید، با بیان اینکه برای تهیه این نقشه‌ها اولویت‌هایی در نظر گرفته شد، ادامه داد: با توجه به اینکه دماوند یک آتشفشان خفته است و نه خاموش؛ احتمال می‌رود که در هر زمانی فعال شود؛ از این رو تهیه نقشه‌های این آتشفشان با اولویت مخاطرات در دستور کار سازمان زمین‌شناسی قرار گرفت.

آخرین مطالعات دماوند خفته مربوط به سال 1966

مجری طرح، دقیق‌ترین نقشه‌های تهیه شده از دماوند را توسط «آلن باخ» سوئیسی مربوط به سال ۱۹۶۶ دانست و خاطر نشان کرد: این نقشه‌ها در قالب تز دکتری وی تهیه شد و نقشه‌های تهیه شده مربوط به اطراف قله دماوند و نه خود دماوند بوده است و بعد از آن نقشه‌های ۲۵۰ هزارم و ۱۰۰ هزارمی که از این آتشفشان تهیه شد، تحقیقات «آلن باخ» بود و تحقیقات دقیق‌تری بر روی آن انجام نشده است.

وی با بیان اینکه در این پروژه سازمان زمین‌شناسی در صدد تهیه نقشه‌های بیست و پنج‌هزارم برآمد، اضافه کرد: برای این منظور مطالعات اولیه‌ای صورت گرفت؛ ولی در نهایت منجر به انتشار نقشه‌ای نشد.

رشید، آغاز انجام این مطالعات را از سال ۸۸ ذکر کرد و گفت: در این مطالعات ما اقدام به تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی دو منطقه «رینه» و «چاچال» دماوند کردیم. این دو منطقه بخش عمده‌ای از قله دماوند را در بر می‌گیرد.

به گفته این محقق حوزه آتشفشان‌شناسی، برداشت صحرایی این دو نقشه در سال‌های ۸۸ و ۸۹ طی ۸ ماموریت انجام شد و با توقف ۵ ساله، در سال‌های ۹۵، ۹۶ و ۹۷ با ۶ ماموریت، انجام و برداشت‌های این آتشفشان تکمیل شد.

وی با تاکید بر اینکه در سال گذشته عملیات صحرایی تهیه این نقشه‌ها به پایان رسید، ادامه داد: برای آتشفشان‌ها حتما باید نقشه‌های خطر آن تهیه شود و برای تهیه این نقشه‌ها نیاز به نقشه‌های زمین‌شناسی پایه داریم و تا این نقشه‌ها در دسترس نباشد، امکان انجام اقدامات بعدی مهیا نخواهد بود.

گسل‌های دماوند

رشید، تهیه نقشه زمین‌شناسی را دارای مراحل مختلف «جمع‌آوری اطلاعات اولیه»، «تلفیق داده‌ها با یکدیگر»، «مطالعات و برداشت‌های صحرایی و آنالیز و پروسس این داده‌ها در آزمایشگاه» و در نهایت «تهیه نقشه» ذکر کرد و افزود: این نقشه‌ها، حاوی اطلاعاتی در خصوص واحدهای سنگی، سن آنها، نوع سنگ (رسوبی، دگرگونی و آذرین)، گسل‌ها و چین خوردگی‌ها و پتانسیل‌های معدنی است.

وی در خصوص گسل‌های آتشفشان دماوند توضیح داد: دماوند، آتشفشان جوان و تاریخچه فعالیت آن از حدود ۱٫۸ میلیون سال تا ۷ هزار و ۳۰۰ سال پیش بوده است؛ از این رو این آتشفشان یک آتشفشان جوان به شمار می‌رود و بر این اساس گسل خوردگی در آن کم است، چون پیدایش آن به زمان کوتاهی محدود می‌شود.

مجری طرح با بیان اینکه اگر در البرز گسل‌های زیادی وجود دارد، به دلیل تاریخچه آن است که مربوط به زمان‌های بسیار قدیمی پرکامبرین و پالئوزوئیک می‌شود، ادامه داد: ولی دماوند کاملا جوان است؛ از این رو گسل‌های مشخصی در آتشفشان دماوند نداریم و تنها تعدادی گسل محدود در نقشه داریم که ادامه واحدهای قدیمی‌تر البرز هستند که از این منطقه عبور می‌کنند.

مطالعات مخاطرات آتشفشان خفته

رشید، با تاکید بر اینکه اجرای پروژه نقشه‌های زمین‌شناسی دماوند، بر اساس استانداردهایی اجرایی شده است، افزود: در این طرح واحدهای سنگی را مورد مطالعه قرار دادیم و از سوی دیگر از آنجایی که آتشفشان دماوند یک آتشفشان مرکب است و دارای گدازه، مواد آذر آواری و خاکستر است، متوجه شدیم که در آخرین فوران، همه سطح دامنه این آتشفشان با مواد خارج شده از آن پوشانده شده است؛ به گونه‌ای که در دامنه غربی مشاهده کردیم گدازه ۷ هزار ساله همه سطح را پوشانده است.

وی اضافه کرد: ما به منظور مطالعات مخاطرات دماوند در مناطقی که امکان برداشت وجود داشت، مانند «دره گزنه» و «یخار» نمونه‌بردای و مورد سن‌سنجی قرار دادیم تا بتوانیم دوره بازگشت آتشفشان را همانند دوره بازگشت احتمالی زلزله محاسبه کنیم. بر اساس نتایج این مطالعات می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که چه زمانی احتمال فوران این آتشفشان وجود دارد. این مطالعات در پایش‌های ما از این آتشفشان صورت گرفته است.

مجری طرح در عین حال خاطر نشان کرد: در مورد دماوند آنچه که مهم است، این است که ما در منطقه «آب‌اسک» یکسری «ایگنمبریت» هایی را مشاهده کردیم. ایگنمبریت‌ها توپ‌های جوش خورده‌ای هستند که در زمان فوران آتشفشان، حرارت بسیار زیادی دارند و می‌توانند موجب مرگ و میر بالایی شوند.

وی اضافه کرد: این امر برای ما مهم است که آیا به غیر از منطقه «آب اسک» این مواد در سایر مناطق وجود دارند یا خیر.

رشید در پاسخ به این سوال که در صورت فوران آتشفشان دماوند کدام استان‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرند، با بیان اینکه در این زمینه مطالعات زیادی انجام نشده است، اظهار کرد: مطالعاتی که پژوهشگران کشور در زمینه جهت بادهای این منطقه انجام داده‌اند، نشان می‌دهد که بیشتر جهت باد در این منطقه به سمت شرق است و آتشفشان دماوند در صورت فوران، کمتر استان تهران را تحت تاثیر قرار می‌دهد و بیشتر استان‌های مازندران و گیلان تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

علت مهم بودن تهیه نقشه‌های آتشفشانی

این محقق سازمان زمین‌شناسی با بیان اینکه علاوه بر تهیه نقشه‌های آتشفشان دماوند، تهیه نقشه‌های آتشفشان‌های سبلان و تفتان از طریق بخش خصوصی پیگیری می‌شود، گفت: نقشه‌های آتشفشان تفتان در مراحل نهایی چاپ است، ولی درمورد نقشه‌های آتشفشان سبلان علی‌رغم گذشت ۱۰ سال هنوز نتوانستیم نقشه‌ای از آنها دریافت کنیم.

وی با بیان اینکه تهیه نقشه آتشفشان بزمان به علت دور بودن از مراکز جمعیتی در اولویت قرار ندارد، یادآور شد: آتشفشان دماوند به دلیل قرار گرفتن در حد فاصل استان‌های تهران، البرز، سمنان و مازندران، در صورت فوران می‌تواند این محدوده با حدود ۲۰ میلیون جمعیت را تحت تاثیر قرار دهد و زندگی یک چهارم جمعیت ایران را مختل کند.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مراسم رونمایی از پیراهن جدید تیم شهرخودرو (عکس)

ایلناایلنا1 روز قبل
تیم شهر خودرو مشهد امشب مراسم رونمایی از پیراهن جدید خود و کسب سهمیه آسیایی را جشن گرفت. به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا از شهر مشهد، از ساعت ۱۹:۰۰ امشب مراسم رونمایی از پیراهن جدید تیم شهرخودرو مشهد در حال برگزاری است. هواداران شهر خودرو به او لقب «عقاب شهر خودرو» را دادند و با این عنوان او را تشویق کردند. *بعد از ورود بازیکنان پدیده، یحیی گل محمدی پشت تریبون قرار گرفت و برای حاضرین صحبت کرد. *گل محمدی نتیجه سال گذشته شهر خودرو را خوب دانست و گفت این نتیجه با همکاری بازیکنان، کادرفنی و مدیران تیم و شهر مشهد به وجود آمد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از پایگاه خبری ۱۲۵، با اطلاع رسانی این حادثه به سامانه ۱۲۵ از سوی شهروندان، آتش نشانان ایستگاه ۳۸ و گروه امداد و نجات ۵ به همراه نردبان هیدرولیکی و تشک نجات به سرعت با هماهنگی ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی تهران، ساعت ۱۲:۵۶ دقیقه به محل حادثه در بلوار معلم، خیابان خیابان کرمانی رهسپار شدند. داود قلی زاده معاون منطقه چهار عملیات آتش نشانی تهران درباره این حادثه گفت: آپارتمان ۶۰ مترمربعی در طبقه دوم یک ساختمان سه طبقه مسکونی کاملا شعله ور شد و دود بسیار غلیظی همه قسمت‌های این ساختمان را فرا گرفت. وی افزود: نیرو‌های عملیات بلافاصله پس از قطع جریان برق و گاز و ایمن سازی محل حادثه، با استفاده از دستگاه‌های تنفسی و لوله‌های آبرسانی وارد ساختمان شدند ودر مدت زمان بسیار کوتاهی شعله‌های آتش را مهار و به طور کامل خاموش کردند. قلی زاده ادامه داد: همزمان گروه دیگری از آتش نشانان به جستجوی افراد حبس شده احتمالی پرداختند که خوشبختانه هیچ کس در ساختمان حضور نداشت.

تا آخرین نفس با دولت ترامپ و نتانیاهو مبارزه خواهیم کرد

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
الهان عمر در این نشست خبری گفت: ما با دولت فعلی آمریکا و دولت سرکوبگر و ظالم نتانیاهو تا آخرین نفس مبارزه خواهیم کرد. در صورتی که فلسطینی‌ها خواهان برخورداری از کمک‌های ما باشند, اسرائیل باید این حق را برای آنان قائل باشد. جلوگیری از سفر ما به اسرائیل (سرزمین‌های اشغالی) , تلاش یک متحد آمریکا برای اعمال فشار علیه ما به منظور جلوگیری از انجام مأموریت مان است. امکان ندارد به ترامپ و نتانیاهو اجازه دهیم در پنهان کردن چهره واقعی و خشونت بار رژیم اشغالگر موفق شوند. هدف همه ما از سفر به سرزمین‌های اشغالی سؤال از مردم بیت لحم درباره پیامدهای منفی دیوار حائل بر زندگی آنان است. جلوگیری از سفر ما به سرزمین‌های اشغالی, تلاش برای مخفی نگه داشتن چهره واقعی رژیم اشغالگر و اقدامات غیر انسانی آن در حق مردم فلسطین است.

فیلم | فینال عصر جدید با طعم ماه عسل!

خبرآنلاینخبرآنلاین13 ساعت قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه قرار است در راس هیاتی بلندپایه به ریاض، پایتخت عربستان سفر کند. سفر پوتین به عربستان از سوی وزارت خارجه روسیه تائید و گفته شده «میخائیل بوگدانوف» سخنگوی کرملین با سفیر عربستان در این ارتباط گفتگو کرده است. این سفر قرار است در اوایل فصل پائیز و مهرماه انجام شود. پیش از این ملک سلمان، پادشاه سعودی در سفر خود به مسکو در اکتبر ۲۰۱۸ ازپوتین برای سفر به ریاض دعوت بعمل آورده بود. همچنین در ماه مارس گذشته «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در سفری به ریاض با مقامات سعودی دیدار کرد که یکی از مباحث مطرح شده در این سفر، آماده کردن زمینه‌های سفر پوتین به عربستان بود.

اعطای نشان به مجاهدان جبهه مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ برای برگزاری جشن اعطای نشان به مجاهدان جبهه مقاومت، فرماندهان یکی پس از دیگری می‌آمدند؛ فرقی نمی‌کرد در کدام نیرو و لباس بودند. در این مراسم دو نشان اعطا می‌شد، نشان فتح و دیگری نشان نصر؛ این نشان‌ها به افرادی داده می‌شود که در دفاع از حریم کشور موفق بوده‌اند و کسانی که حامیان این افراد بوده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر