پیش‌بینی بازارها تا پایان سال ۹۸ / موتور بورس در حال کند شدن / بازدهی ۳۰ درصدی در بازار طلا و ارز
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تجارت‌نیوز
  4. اقتصادی
پیش‌بینی بازارها تا پایان سال ۹۸ / موتور بورس در حال کند شدن / بازدهی ۳۰ درصدی در بازار طلا و ارز

پیش‌بینی بازارها تا پایان سال ۹۸ / موتور بورس در حال کند شدن / بازدهی ۳۰ درصدی در بازار طلا و ارز

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز |
یک کارشناس اقتصادی در خصوص وضعیت بازارها را تا پایان سال جاری به تجارت‌نیوز گفت: دوران نوسانات و جهش ارزی که در سال 97 تجربه کردیم تمام شد. تا پایان سال بازارها ادامه نوسانات سال 97 نخواهد بود اما به آرامی چند ماه ابتدایی سال 98 نیز نیست. موتور رشد بورس کند اما بازار طلا و ارز بازدهی 30 درصدی را تا پایان سال خواهند داشت.

به گزارش تجارت‌نیوز، اگر چه بازارهای مالی تا میانه اردیبهشت ماه روند صعودی را در پیش‌گرفتند اما از روز ۲۰ ماه مذکور چیدمان بازارها تغییر کرد، بازار طلا و ارز در یک سو قرار و روند نزولی را در پیش گرفتند که طی چند هفته گذشته این روند سرعت بیشتری گرفته است.

در سمت دیگر، بازار سرمایه پرقدرت قله‌های رشد را طی کرد تا این که روز ۲۴ تیر ماه قله ۲۵۳ هزار واحدی را نیز فتح کرد و به پیش‌بینی‌های پیش از شروع سال ۹۸ (بیشترین بازدهی در بازار سرمایه) قوت بخشید.

بازدهی این بازارها به این صورت است که طبق نرخ‌های اعلامی صرافی ملی دلار از ابتدای سال تا روز ۲۵ تیر ماه بازدهی منفی ۷٫۵ درصدی (معادل افت هزار تومانی) داشته است.

طبق داده‌های اقتباس شده از شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز دو بازار سکه و طلا نیز به ترتیب بازدهی منفی ۱۳٫۹ و منفی ۸٫۳ درصدی را به ثبت رسانده‌اند.

اما بررسی شاخص کل بورس تهران از سازمان بورس و اوراق بهاردار، بورس تنها بازار مثبت بوده که رشد ۳۷٫۸ درصدی را از آن خود کرده است.

آرامش نسبی حاکم بر بازار که برخی از آن به وجود بحران ارزی در نیمه دوم سال استنباط می‌کنند، لزوم پیش‌یینی روند این بازارها تا پایان سال را بیشتر کرده است.

بحران ارزی سال ۹۷ تکرار نمی‌شود

سیامک قاسمی، کارشناس اقتصادی معتقد است رفتار چهار ماهه ابتدایی امسال تصویری از کل سال ۹۸ نخواهد بود و قابل تعمیم نیست. دوران نوسانات و جهش ارزی و آن چیزی که در سال ۹۷ تجربه کردیم تمام شد. بنابراین تا پایان سال بازارها ادامه نوسانات سال ۹۷ نخواهد بود اما به آرامی چند ماه ابتدایی سال ۹۸ نیز نیست.

وی گفت: در بازدهی بازارها باید تورم هم مورد توجه باشد. اگر بپذیریم که امسال تورمی نزدیک به ۴۰ تا ۴۵ درصدی در اقتصاد ایران داریم، که این رقم برای آخر سال رقم معقولی است، سپس باید به ارزیابی بازارها بپردازیم.

وی ضمن اشاره به این موضوع که بازار ارز تا پایان سال جهش نخواهد داشت، بیان کرد: من این تصور را که در این بازار فنر قیمتی فشرده شده و اگر بپرد رشدهای بیش از ۱۰۰ درصدی را ایجاد می‌کند را نمی‌بینم اما این که به آرامی سه ماهه اول سال باشد نیز درست نیست.

وی بیان کرد: عللی از قبیل دخالت بانک مرکزی، سطح رکود در اقتصاد ایران (تا جایی بالا رفته که تقاضای ارزی به شدت کاهش پیدا کرده و از دیدگاه من تاثیر بیشتری دارد)، بالا رفتن ریسک سفته‌بازی، کسری بودجه دولت که ناشی از کاهش صاردات نفت ایران به نزدیک ۵۰۰ هزار بشکه است (این تاثیر با تاخیر حدود سه ماهه خود را در اقتصاد نشان می‌دهد)؛ در بازارها تاثیرگذار است. بنابراین به نظر می‌رسد در انتهای تابستان کسری منابع ارزی کشور خود را نشان می‌دهد.

قاسمی در این خصوص افزود: کسری بودجه دولت خود را در شش ماهه دوم و به ویژه در سه ماهه پایان سال نشان می‌دهد. این عوامل المان‌هایی هستند که حتی اگر دخالت هم اتفاق نیفتاده باشد و منابع وجود داشته باشد هر چه جلوتر برویم این منابع کوچک و کوچک‌تر می‌شود.

بدترین نرخ بازده در بازار مسکن

این کارشناس اقتصادی معتقد است بدترین نرخ بازده در بین بازارها برای بازار مسکن است. این بازار تا پایان سال وارد دوره رکودی می‌شود که عمیق‌تر از سال‌های گذشته است. دلیل رشدی هم که در سال ۹۷ داشت تحولات بازار مسکن نبود، بلکه تطبیق بازار مسکن با بازار ارز بود. پیشگام بازارها، بورس است، اما موتورها و سرعت رشد آن در حال خاموش شدن است.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی در خصوص افت شاخص کل بورس گفت: دو موتور محرک در بازار سرمایه یکی افزایش قیمت ارز و دیگری افزایش تورم بود. تورم در حال متوقف شدن و رشد قیمت ارز نیز در حال کم شدن شده است، بنابراین موتورهای محرک رشد بورس هم کم می‌شود. پیش‌بینی من این است که این بازار با سرعتی که از ابتدای سال جلو آمده تا پایان سال نیز ادامه پیدا کند.

رشد ۳۰ درصدی بازارهای طلا و دلار تا پایان سال

وی ضمن اشاره به این موضوع که ارز و طلا هم اگر خودشان را به تورم نرسانند به آن نزدیک می‌کنند، بیان کرد: بازدهی ۳۰ درصد را برای پایان سال برای این دو بازار می‌بینم. در نیمه دوم سال به احتمال زیاد نرخ دلار به بالای کانال ۱۵ هزار تومان خواهد رسید.

وی در خصوص تحولات در بازار طلا به عوامل تاثیرگذار خارجی اشاره کرد، به عقیده وی بازار طلا از دو پارامتر قیمت دلار و قیمت اونس جهانی تاثیر می‌گیرد. پیش‌بینی‌ها در بازارهای جهانی برای اونس صعودی است به احتمال زیاد یک تا دو بار کاهش نرخ بهره در اقتصاد آمریکا وجود دارد و کاهش قدرت دلار در بازارهای جهانی که منجر به افزایش قیمت مواد اولیه از جمله نفت و طلا می‌شود. در بازار جهانی صعود هر اونس طلا به کانال هزار و ۵۰۰ دلار گزاره مهمی است، طلا در نیمه دوم سال سرعت رشد بیشتری خواهد داشت.

سیامک قاسمی بازدهی بازارهای مالی را تا پایان سال اینگونه ترسیم کرد که جلوتر از همه بازار بورس قرار می‌گیرد، پس از آن نرخ تورم، در رده سوم طلا و ارز، در رده چهارم نرخ سپرده بانکی و در انتها بازار مسکن جای دارد.

وی در بخش تحولات داخلی تاثیرگذار بر بازارهای مالی و به خصوص بازار ارز اینگونه استباط کرد که در شرایط فعلی تحولات سیاسی جامعه در بازار ارز تاثیر ندارد، مثلا ایران سطح غنی‌سازی از ۳٫۶۷ به پنج درصد ارتقا می‌دهد، اما از قیمت دلار ۵۰ تومان کم می‌شود.

تقاضا ارزی به شدت مهار شده است

وی در این خصوص افزود: با این قبیل رفتارها در بازار ارز به این نتیجه می‌توان رسید که رفتار بازار اقتصادی نیست زیرا بازارهای مالی باید تحولات سیاسی را در درون خود نهادینه کنند. افزایش ریسک سیاسی منجر به کاهش ارزش بورس و افزایش قیمت ارز می‌شود. اما وقتی این ارتباط قطع و خنثی می‌شود و حتی رفتارهای عکس دارد نتیجه این است که مکانیزم‌های طبیعی در این بازار فعال نیست. واقعیت این است که تقاضا ارزی به شدت مهار شده است.

قاسمی معتقد است با وجود این شرایط که بازارها ارتباط خود را با عوامل سیاسی قطع می‌کنند این نگرانی به وجود می‌آید که عوامل غیراقتصادی بازار را مدیریت می‌کند، یعنی یک جایی این عوامل غیراقتصادی شکسته می‌شود.

این کارشناس اقتصادی در پایان گفت: تاثیرات سیاست پولی، کسری بودجه نزدیک ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی و درآمد ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه نفتی که از آن صحبت می‌شود، از نیمه دوم سال تاثیر خود را بیشتر نشان می‌دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

توصیف یک «شاسی بلند» در سه کلمه: لوکس، پرقدرت و متشخص! (+فیلم و تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
با این توضیحات؛ امروز سراغ یک اکس تی۶ مدل ۲۰۲۰ می‌رویم تا زبان طراحی جدید این برند باسابقه در کلاس کراس اوور را بررسی کنیم. اکس تی۶ یک کراس اوور سه ردیفه (صندلی) است که از نظر اندازه میان اسکالید فول سایز و اکس تی۵ قرار می‌گیرد. کابیندر تولید فضای داخلی کابین اکس تی۶ از مواد باکیفیتی استفاده شده که در همان نگاه اول رضایت مشتری را جلب می‌کند. اما ابا این وجود هندلینگ مدل اسپرت و لاکژری تفاوت خاصی با یکدیگر را در آزمون‌های رانندگی نشان نداده‌اند. قیمت مدل مجهز به سامانه تمام چرخ محرک از ۵۵۶۹۰ دلار برای مدل لاکژری و ۵۸۰۹۰ دلار برای مدل اسپرت آغاز می‌شود.

ویدئو | سخنان تاثیرگذار عضو مسلمان کنگره آمریکا درباره سفرش به قدس

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ رشیده‌ طلیب، عضو مسلمان کنگره آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با ایلهان عمر دیگر عضو مسلمان کنگره گفت: زمان که بچه بودم برای دیدار با پدر و مادربزرگم و نیز اقوامم به قدس رفتیم و به یاد می‌آورم مادرم با وجود اینکه شهروند آمریکا و یک آمریکایی مفتخر بود از ایست‌های بازرسی به صورت غیرانسانی رد می‌شد. او همچنین صحبت‌های آخر خود با مادربزرگش را که قصد داشت برای دیدارش به فلسطین اشغالی برود یادآور شد. او در طول مدت صحبت از خاطراتش اشک‌هایش را به زور نگه داشته بود.

انتقادات تند جوان نخبه‌ از وضع کشور در حضور رهبرانقلاب +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین11 ساعت قبل
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، خبرنگار شبکه «ان. این شبکه آمریکایی سپس به سراغ «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران رفت و با او به مصاحبه نشست. لازم به ذکر است متن پیاده شده از صحبت‌های شمخانی بر مبنای ترجمه انگلیسی است که شبکه ان. بی. سی روی گزارش خود صداگذاری کرده است. هولت سپس از گام سوم ایران برای کاهش تعهدات برجامی پرسید و شمخانی نیز اینگونه پاسخ داد: «بیان خواهیم کرد. این خبرنگار آمریکایی سپس به میان مردم رفت و درباره اثرات تحریم‌ها و کارزار فشار حداکثری از ایرانی‌ها پرسید.
مهرمهر5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان برنامه و بودجه، محمدباقر نوبخت، شیوه‌نامه اجرایی پرداخت حقوق و مزایای کارکنان و تمام پرداخت‌های مشابه حقوق و دستمزد دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۱۸ ضوابط اجرایی قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور را ابلاغ کرد. در ماده دو این شیوه‌نامه عنوان شده است که به منظور ایجاد هماهنگی در پرداخت حقوق و مزایای مستمر کارکنان، دستگاه‌های اجرایی ملی و استانی موظف هستند که لیست حقوق و مزایای فوق‌العاده مستمر کارکنان خود را مطابق آخرین حکم کارگزینی به صورت ماهانه در سامانه خزانه‌داری کل، حداکثر تا بیستم هر ماه در سقف تخصیص صادره از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور بارگذاری کرده و با امضای بالاترین مقام دستگاه اجرایی یا مقام مجاز از طرف وی و امضای ذی‌حساب یا مسوول اور مالی مربوط حسب مورد از طرف وزارت امور اقتصادی و دارایی درخواست وجه کنند. بر اساس ماده پنج این شیوه‌نامه، سازمان اداری و استخدامی کشور موظف است که اطلاعات کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی شناسنامه‌دار را به تفکیک شماره ملی و به صورت برخط به خزانه‌داری کل ارسال کند.
افکارنیوزافکارنیوز11 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشاز سال گذشته نحوه پرداخت حقوق و مزایای کارکنان دستخوش تغییراتی شد؛ به طوری‌که حقوق مستمر (پایه حقوق) به طور مستقیم و بر اساس اطلاعات دریافتی از سازمان‌ها از سوی خزانه واریز و مابقی مزایا و فوق‌العاده‌های غیر مستمر با توجه به اعتبار در اختیار دستگاه‌ اجرایی و از سوی سازمان مربوطه پرداخت می‌شد. این در حالی است که اخیرا سازمان برنامه و بودجه شیوه‌نامه اجرایی پرداخت حقوق و مزایای کارکنان و تمامی پرداخت‌های مشابه حقوق و دستمزد دستگاه‌های اجرایی را طبق ضوابط اجرایی قانون بودجه ابلاغ کرده است و نشان از ادامه روند پرداخت در سال گذشته دارد. البته مسئولیت صحت لیست حقوقی که دستگاه‌ها ارائه می‌کنند با بالاترین مقام اجرایی و ذی‌حساب یا مسئول امور مالی ذی‌ربط دستگاه اجرایی است. در این بین بانک مرکزی و بانک‌های عامل پرداخت کننده حقوق و مزایای مستمر کارکنان دستگاه‌های اجرایی موظفند وب سرویس استعلام شبابی بانکی کارکنان دولتی را براساس کد ملی در اختیار خزانه‌داری کل قرار داده و شرایطی ایجاد کند که وجه مربوط به حقوق بدون وقفه و در اسرع وقت به حساب بانکی کارکنان واریز و در نهایت به دستگاه‌های اجرایی اعلام شود. گفتنی است که پرداخت حقوق‌ها در سال جاری از پرحاشیه‌ترین بخش‌های مربوط به قانون بودجه بود که در نهایت براساس مصوبه مجلس، دولت موظف به اجرای آن شد.

نظرها

اخبار بیشتر