بازار سرمایه بار دیگر هدف مالیات‌چی‌ها قرار گرفت/ بار سنگین مالیاتی، این بار برای کارگزاران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
بازار سرمایه بار دیگر هدف مالیات‌چی‌ها قرار گرفت/ بار سنگین مالیاتی، این بار برای کارگزاران

بازار سرمایه بار دیگر هدف مالیات‌چی‌ها قرار گرفت/ بار سنگین مالیاتی، این بار برای کارگزاران

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
شنیده‌ها حاکی از آن است که مطابق سیاست‌های جدید مالیاتی اعمال شده از سوی دولت، کارگزاری‌ها مکلف می‌شوند روی وام‌ها و اعتبارات پرداخت شده به مشتریان ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنند.

اقتصاد آنلاین- میلاد عبداللهی: طبق قانون تجارت شرکت‌ها و مالیات‌‌های مستقیم، مجموعه شرکت‌های فعال در کشور سالیانه موظف به پرداخت ۲۵ درصد سود پیش ازاعمال مالیات خود به عنوان مالیات به دولت هستند.

همانطور که پیش از این در گزارشی جداگانه بررسی شد، شرکت‌های بورسی و فرابورسی معافیت ویژه‌ای را نسبت به این موضوع دارا هستند؛ به گونه‌ای که شرکت‌های بورسی ۱۰ درصد روی نرخ مالیات مشمول تخفیف می‌شوند و چنانچه سهام آزاد شناور شرکتی بورسی بیش از ۲۰ درصد کل سهام باشد، این تخفیف مالیاتی دو برابر می‌شود.

پیشتر اعلام شد؛ طبق بخشنامه جدید منتشر شده از سوی سازمان امور مالیاتی کشور شرکت‌ها می‌بایست بابت افزایش ارزش سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت مالیات پرداخت کنند. (برای مشاهده جزئیات بیشتر کلیک  کنید)

در قسمت دیگر نیز اشاره شده، شرکت‌ها مکلف هستند بابت افزایش ارزش سهام سرمایه‌پذیر خود، مالیات بپردازند. طبق بند الف بخشنامه سابق الذکر، درآمد ناشی از سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت شرکت‌ها (که عمدتا به سهام کنترلی و مدیریتی اختصاص دارد) همچنان معاف از مالیات باقی خواهد ماند. افزایش ارزش این دارایی‌ها نیز کما فی السابق مشمول مالیات نیست.

همچنین در گذشته بابت هر خرید و فروش نیم درصد مالیات پرداخت می‌شد، این در حالی است که طبق قانون سال گذشته (۹۷) رقم اعلام شده به یک دهم درصد کاهش یافت، اما با شروع سال جاری، اکنون این رقم مجدد به نیم درصد بازگشته است.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

مالیات سنگین، این بار برای کارگزاران!

باید اشاره کرد در کنار تمامی موارد مطرح شده، پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است بخش قابل توجهی از درآمدهای بودجه‌ای دولت در سال جاری محقق نمی‌شود. به عبارتی دیگر، با توجه به مشکلات اقتصادی حاکم، ادامه وضعیت اینچنینی می‌تواند کسری بودجه در پی داشته باشد. بنابراین دولت ناگزیر است تا فشار بیشتری برای اخذ مالیات اعمال کند. اما آنچه باید دانست، این است که دولت نمی‌تواند اعمال فشار مساوی را در تمامی قسمت‌ها برای اخذ مالیات را دنبال کند، به همین جهت توجه خود را روی قسمت‌هایی متمرکز می‌کند که زودتر به نتیجه برسد. در این میان به نظر می‌رسد بازار سرمایه به عنوان بازاری شفاف (دست‌کم شفاف‌تر از سایر بازارها) بار بیشتری را متحمل شود.

شنیده‌ها حاکی از آن است دولتی‌ها قصد دارند روی اعتبارات شرکت‌های کارگزاری در سنوات گذشته، مالیاتی را به عنوان ارزش افزوده اخذ کنند. به زبان ساده‌تر کارگزاری‌ها مکلف می‌شوند روی وام‌ها و اعتبارات پرداخت شده به مشتریان ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنند. سابقا اعلام شد مالیاتی که به یک دهم درصد بود اکنون به همان نیم درصد رسیده و این یعنی افزایش پنج برابری!

برآوردها حاکی ازآن است که تصمیم جدید مالیاتی می‌‌تواند رقمی بالغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان بار مالیاتی برای کارگزاران به دنبال داشته باشد که این موضوع ‌قطعا ریسک سنگینی را به کارگزاری‌ها تحمیل خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

متاسفانه نتوانستیم «آدم‌سازی» کنیم/حرف زیاد است، ‌ اما …

ایسناایسنا1 روز قبل
ایشان حکومت اسلامی را همراه با واژه «جمهوری» بیان کردند و این جمله تاریخی را که «من رأی به جمهوری اسلامی می‌دهم، و از شما تقاضا دارم که رأی به جمهوری اسلامی بدهید، نه یک کلمه کم، نه یک کلمه زیاد. جمهوری اسلامی.» در روز رای‌گیری برای استقرار جمهوری اسلامی بیان کردند. این افراد باید توجه داشته باشند که آمریکا و دشمنان جمهوری اسلامی اجازه نمی‌دهند این اتفاق بیفتد. از آفت‌های حکومت اسلامی این است که کارگزاران و مسؤولانش به زندگی تجملی، لوکس و اشرافی روی آوردند. روحیه خاصی در آن فضا بر جامعه حاکم بود، در همین فضا بود که ۹۸٫۲ درصد مردم به جمهوری اسلامی رای دادند.

برخوردار شدن ۶۰ میلیون نفر از منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
وی با اشاره به اینکه مدیریت مصرف سوخت و حمایت اجتماعی از تصمیمات مهم این جلسه بود، گفت: ابتدا آقای رحمانی فضلی وزیر کشور و آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه گزارشی به جلسه ارایه کردند. آقای ربیعی افزود: سران قوا از تلاش‌های وزیر کشور برای اجرای طرح تشکر و هرکدام طی صحبت‌های جداگانه بر همکاری همه جانبه همه دستگاه‌ها و نهاد‌های کشور برای اجرای موفق این طرح ملی تاکید کردند. وی همچنین یکی دیگر از مباحث این جلسه را تحقق و اهداف این طرح دانست و گفت: در این جلسه ایجاد عدالت اجتماعی و برخوردار شدن ۶۰ میلیون نفر از خانواده‌های کم درآمد از منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین، مورد تاکید مجدد قرار گرفت. سخنگوی دولت افزود: از اهداف مهم ما در این طرح مبارزه با قاچاق سوخت بود که در این جلسه مورد بحث قرار گرفت. آقای ربیعی گفت: همچنین بحث مدیریت مصرف سوخت و مقاوم سازی اقتصاد ناشی از این طرح، مباحثی بود که در این جلسه مطرح شد.

شعار علیه روحانی در سخنرانی احمدی‌نژاد+عکس

24+
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
مردمی که قدرت را در یک جریات امپراتوری می‌دیدند یک باره براساس این قدرت، یک شکست غیرقابل پیش‌بینی و تزلزل غیرقابل بررسی به وجود آمد. تمدن‌های مادی‌گرایانه در شعاع توانمندی پیامبر اسلام نابود شد. علم‌الهدی بیان کرد: ملزم هستیم در تمامی جریانات زندگی اعم از اخلاق و بینش سیاسی و کشوری و مدیریت اجتماعی، نشانی از پیامبر در زندگی خود داشته باشیم؛ زیرا برهان پروردگار ما پیامبر اسلام است. علم‌الهدی عنوان کرد: علت اینکه امروز یمن یکپارچه در جریان منویات انقلاب اسلامی قرار دارد و مزدوران استکبار را سرکوب می‌کند و با همه امکانات مقابله می‌کند و با خط ایثار دشمن را به زانو درمی‌آورد این بخاطر نفوذ قدرت نرم انقلاب اسلامی ما است. تفاسیر باطل و بی سند از پیامبر و اسلام و اسلام را به قواره فکری خود درآوردن، این مردم ما را غافل و بی‌بصیرت دیده‌اند در حالی که عکس این مسئله در مورد مردم صادق است.

پرداخت درآمد گرانی بنزین جدای از یارانه‌هاست

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی گفت: حدود ۱۹ میلیون خانوار معادل بیش از ۶۰ میلیون نفر حائز شرایط دریافت درآمد حاصل از گرانی بنزین هستند و ممکن است افرادی که از دریافت رایانه انصراف داده باشند مبلغ تعیین شده برای هر خانواده بر اساس درآمد اصلاح قیمت بنزین را دریافت کنند. وی افزود: از این به بعد سازمان برنامه و بودجه در ماه حدود چهار هزار میلیارد تومان پرداخت یارانه، ۲۴ هزار میلیارد تومان پرداخت حقوق کارکنان و کارمندان و دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت حمایت معیشتی دارد. نوبخت با بیان اینکه هر کس خود را متقاضی دریافت درآمد حاصل از اصلاح قیمت بنزین می‌داند تقاضای خود را برای بررسی به وزارت رفاه ارائه دهد گفت: درآمد حاصل از افزایش نرخ بنزین از حدود ۶۴ میلیون لیتر بنزین سهمیه‌ای و ۳۰ میلیون لیتر بنزین آزاد و سوپر است. وی افزود: با سهمیه بندی بنزین پیش بینی حدود سه هزار میلیارد تومان صادرات بنزین می‌کنیم. وی گفت: پرداخت یارانه‌ها فردی بود، اما پرداخت درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین در جهت کمک به خانواده هاست.

فیلم | زیرنویس شبکه خبر درباره اعتراضات در برخی شهرهای کشور

همشهریهمشهری21 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری56 دقیقه قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری1 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری20 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

بهترین سریال‌های ۲۰۱۹؛ تماشای این سریال‌های تلویزیونی جذاب را از دست ندهید!

تکراتوچند ثانیه قبل

رئیس‌جمهور جدید سریلانکا معرفی شد

اعتمادآنلاین35 دقیقه قبل

هشدار کارفرمایان انگلیس درباره فلج سیاسی کشور

صدا و سیما38 دقیقه قبل

شهرخودرو بهترین میزبان، سپاهان موفق‌ترین مهمان

نود41 دقیقه قبل

بررسی احتمال قهرمانی صدرنشین لیگ؛ شهرخودرو، پدیده نیست!

نود41 دقیقه قبل

نام ۳ مهاجم به سرمربی پرسپولیس اعلام شد

نود41 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

10 ساعت قبلاقتصاد آنلاین0

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

20 ساعت قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

1 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

2 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

5 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1