سفیر ایران در آنکارا: ترکیه نمی‌خواهد بخشی از سازوکار تحریم‌ها علیه ایران باشد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سیاسی
سفیر ایران در آنکارا: ترکیه نمی‌خواهد بخشی از سازوکار تحریم‌ها علیه ایران باشد

سفیر ایران در آنکارا: ترکیه نمی‌خواهد بخشی از سازوکار تحریم‌ها علیه ایران باشد

ایسناخبرگزاری ایسنا |
سفیر ایران در ترکیه گفت: تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه ایران نه تنها بر مردم کشور، بلکه به‌طور مستقیم بر ترکیه تاثیر گذاشته است.

به گزارش ایسنا، محمد فرازمند سفیر کشورمان در ترکیه در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک به سوالاتی پیرامون تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تاثیر آن بر روابط تهران و آنکارا و چشم‌انداز مذاکرات آستانه پاسخ داد.

فرازمند در پاسخ به سوالی درباره موضع آنکارا درخصوص تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا اظهار داشت: ترکیه به عنوان یک کشور دوست و مستقل همواره تاکید کرده که تحریم‌های ناعادلانه علیه ایران را نمی‌پذیرد و نمی‌خواهد بخشی از سازوکار این تحریم‌ها علیه یک کشور دوست باشد.

وی ادامه داد: این تحریم‌های غیرقانونی آمریکا پس از خروج این کشور از توافق هسته‌ای نه تنها روی مردم ایران تاثیر داشته، بلکه بر تمام کشورهای مستقل که خواهان روابط تجاری معمول با تهران هستند، اثرگذار بوده است. ترکیه که بخش زیادی از نیازهای انرژی خود را از ایران تامین می‌کند به‌طور مستقیم از این تحریم‌ها تاثیر گرفته است. هرچند، ما شاهد این هستیم که آنکارا هر تلاشی برای رهایی از این تحریم‌های غیرقانونی بر تجارت انرژی با ایران می‌کند.

فرازمند همچنین به سفر مولود چاووش اوغلو وزیر امورخارجه ترکیه به ایران در ماه ژوئن اشاره کرد و گفت که در جریان این سفر، دو طرف یک یادداشت تفاهم امضا و بر لزوم ادامه توسعه همکاری میان ایران و ترکیه بدون تاثیر گرفتن از یک کشور ثالث تاکید کردند.

سفیر ایران افزود: سفر آقای اوغلو به اصفهان نشان دهنده ادامه سفرها و ارتباطات دیپلماتیک میان دو کشور است. در جریان این سفر طرفین یک یادداشت تفاهم و همچنین یک طرح برای تضمین ارتباط میان وزیران امورخارجه دو کشور امضا کردند. این سند برنامه‌های همکاری میان تهران و آنکارا را مطابق با طرح‌ها و فهرست تعیین شده بدون هرگونه تاثیر از یک کشور ثالث مشخص می‌کند.

خبری: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

فرازمند گفت که ایران در سال ۲۰۱۷ به‌طور میانگین ماهانه یک میلیون بشکه نفت به ترکیه صادر می‌کرد که ۴۴ درصد واردات نفت این کشور محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: ایران و ترکیه به محافظت از منافع مردم هر دو کشور و به حداقل رساندن تاثیر تحریم‌ها ادامه می‌دهند. به‌طور قطع بخش خصوصی به‌ویژه در حوزه انرژی و بانکداری مجبور است به دلیل فشارهای آمریکا بسیار محتاط باشد. با این حال، مهم است که کشورها همزمان با حمایت از منافع شهروندانشان تضمین کنند که بخش خصوصی نیز کمترین آسیب را ببیند و به مجریان کور تحریم‌های یک جانبه از سوی بازیگران جهانی تبدیل نشوند.

این دیپلمات کشورمان در پاسخ به اینکه ایران از ترکیه به عنوان یک شریک در روند مذاکرات آستانه چه انتظاراتی دارد، بیان کرد: ایران، ترکیه و روسیه به عنوان شرکای مذاکرت آستانه به موفقیت‌های مهمی در کاهش تنش‌ها در مناطق مختلف سوریه دست یافته‌اند. آستانه یک نمونه موفقیت‌آمیز از رویکرد چند جانبه برای حل مشکلات در منطقه‌ای بحران زده است. این سه کشور به همکاری برای پایان دادن به ناآرامی‌های سوریه و به‌علاوه آغاز روند سیاسی حل این بحران ادامه خواهند داد. نشست بعدی مذاکرات سه جانبه آستانه در استانبول خواهد بود.

فرازمند افزود: ما روابط سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نزدیکی با ترکیه داریم. این رابطه از حمایتی قوی نه تنها در سطح رسمی، بلکه در سطوح اجتماعی و مردمی برخوردار است. ما هیچ مانعی برای توسعه روابط دو جانبه‌مان در تمامی زمینه‌ها نمی‌بینیم.

وی در پایان تاکید کرد که ایران و ترکیه در طول تاریخ روابطی نزدیک با یکدیگر داشته‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

گام‌ها و برجام …

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ اکنون فعالیت در فردو از سر گرفته شده است؛ گام چهارم علاوه بر فعال شدن فردو یک هشدار جدی به طرف‌های غربی است که اگر انفعال اروپا در زمینه تعهداتش در برجام ادامه پیدا کند در گام‌های بعدی قطعا محدوده بازرسی‌ها، تعداد بازرسان و سطح غنی سازی تغییر خواهد کرد؛ گام‌هایی که مسئولیت عواقب آن که در عمل فروپاشی برجام است برعهده اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها خواهد بود.

سامانه ثبت اموال مقامات و مسئولان در بهارستان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این ستاد به نمایندگان کد «ثنا» ارائه می‌کند؛ کدی که با استفاده از آن، نمایندگان اموال و دارایی‌های خود را در سامانه ثبت می‌کنند. بر اساس اصل ۱۴۲ قانون اساسی اموال و دارایی‌های مسئولان و مقامات نظام، قبل و بعد از مسئولیت از سوی قوه قضائیه رسیدگی شود تا برخلاف حق افزایش نیابد.

روحانی: در بستن هنر نیست، بازکردنش هنر است +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین14 ساعت قبل
الفالف1 روز قبل
گروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۲۰:۳۰ ۳۹۸۰۸۲۰۱۳۹دو واکنش نسبت به سخنان دیروز روحانیسخنان روحانی در یزد درباره مفاسد اقتصادی با واکنش عموما منفی سیاستمداران روبه‌رو شد. نکته دیگر این است که رییس‌جمهوری یک خطیب عادی نیست، بلکه رییس دولت و رییس‌جمهوری قانونی کشور است. پس از این اتفاق ذوالنوری در مصاحبه‌ای با اعتمادآنلاین از این اقدام خود دفاع کرد و سخنان عجیبی بیان کرد. مقایسه روحانی با بنی‌صدر و ادعای تقابل روحانی با رهبری در حقیقت بازی در زمین دشمنان این کشور و مخالف نقشه رهبری درباره دولت است. نقشه رهبری، ادامه کار روحانی و دولتش تا پایان دوره قانونی است و این اقدامات با هدف تخریب حداکثری دولت و روحانی است.
الفالف1 روز قبل
ویدئویی از آقای روحانی دیدم (۱) که مربوط به سخنانشان در جشنواره شهید رجایی بود. او اعداد و ارقامی را اعلام کرد که خوشبختانه به سرعت توسط سخنگوی دستگاه قضایی پاسخ داده شد. هر چند او نامی از این نهاد نبرد اما ریشه و سابقه عصبانیت ایشان نسبت به این مجموعه‌ بر کسی پوشیده نیست. متاسفانه سخنان آقای روحانی در یزد نه در قامت رئیس‌جمهور که بیشتر در هیبت یک رقیب انتخاباتی بیان شد شاید ایشان آقای رئیسی (رئیس فعلی قوه قضاییه و رقیب سال ۹۶) را هنوز رقیب انتخاباتی خود می‌داند که اینگونه سخن می‌گوید. برخی معتقدند تغییر لحن آقای روحانی و عصبانیت و شبهه افکنی در مسیر مبارزه با فساد اقتصادی بی ارتباط با پرونده برادر ایشان آقای حسین فریدون و محکومیت و زندانی شدنش نیست.
الفالف1 روز قبل
کنایه فرمانده سابق سپاه به روحانیگروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۵:۳۹ ۳۹۸۰۸۲۰۱۲۶۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارسرلشکر جعفری طی توئیتی درباره اظهارات اخیر روحانی نوشت: جناب رئیس‌جمهور اگر در مسیر مبارزه با بی‌عدالتی‌ها کاری نمی‌کنند، لااقل کارهایی که دیگران انجام می‌دهند را تخریب نکنند!

نظرها

اخبار بیشتر