داستان گندم، از قاچاق تا نفروختن به دولت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
داستان گندم، از قاچاق تا نفروختن به دولت

داستان گندم، از قاچاق تا نفروختن به دولت

ایسناخبرگزاری ایسنا |
در حالیکه برداشت و خرید تضمینی گندم در ماه‌های پایانی خود قرار دارد، کشاورزان از نرخ خرید تضمینی رضایت ندارند و به نظر می‌رسد همین عامل باعث کاهش خرید تضمینی گندم شده است و گندمکاران همچنان منتظر افزایش قیمت تولیدات خود هستند.

به گزارش ایسنا، نرخ خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری پس از کش و قوس‌های فراوان بالاخره به کیلویی ۱,۷۰۰ تومان رسید اما کشاورزان همچنان از این قیمت رضایت ندارند و منتظرند تا دولت تصمیم دیگری برای آن بگیرد. این در حالی است که نه تنها مسوولان وزارت جهاد کشاورزی بلکه وزیر کشور نیز اخیرا بر تغییر نکردن نرخ تضمینی گندم تاکید کرد.

دراین شرایط حسن عباسی معروفان - معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی ایران - نیز از کاهش ۸ درصدی خرید تضمینی گندم نسبت به پارسال خبر داد و گفت: احتمال می‌رود علت این کاهش خرید گندم از سوی کارخانه‌ها باشد چرا که امسال نخستین سالی است که به آنها اجازه خرید گندم از کشاورزان به صورت مستقیم داده‌اند.

وی البته به صورت تلویحی از موضع سابق وزارت جهاد کشاورزی و این شرکت مبنی بر خرید تضمینی گندم به میزان حدود ۱۰ میلیون تن از کشاورزان در سال جاری پایین آمد و افزود: گرچه میزان خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته هشت درصد کمتر شده است، اما با توجه به اینکه اوج خرید تضمینی گندم در تیر و مرداد ماه انجام می‌شود، امیدواریم این کاهش نسبی جبران شده و حتی ممکن است خرید تضمینی گندم بیشتر از پارسال شود و به حدود ۱۰ میلیون تن هم برسد، اما مسلما خرید تضمینی گندم به اندازه پارسال خواهد شد.

اما محمدرضا اسکندری - وزیر اسبق جهاد کشاورزی - در این باره به ایسنا گفت: اگر نرخ خرید تضمینی گندم به حدود کیلویی ۲۰۰۰ تا ۲,۲۰۰ تومان نرسد، مسلما دولت در خرید تضمینی گندم به اندازه‌ای که گفته بود، موفق نخواهد بود چرا که این محصول از سوی دلالان خریداری شده و نگهداری می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا قاچاق گندم نیز می‌تواند عامل کاهش خرید تضمینی این محصول باشد گفت: قاچاق گندم آنقدر که گفته می‌شود تاثیرگذار نیست و در بدترین حالت می‌تواند یک میلیون تن گندم از کشور قاچاق شود که آن هم کار راحتی نیست اما به نظر من گندمی که دلالان از کشاورزان می‌خرند، در انبارهای داخل کشور نگهداری می‌شود.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

وزیر اسبق جهاد کشاورزی تصریح کرد: اگر امسال دولت کمتر از ۱۰ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کند، نشان می‌دهد که آمارهای این وزارتخانه درست نبوده است و سطح زیر کشت گندم با واقعیت تطابق ندارد.

علی خان‌محمدی - دبیرکل بنیاد ملی گندم کاران- نیز در این‌باره به ایسنا گفت: با وجود تاکیدات بسیار کارشناسان مبنی بر اینکه نرخ خرید تضمینی گندم باید در موقع مناسب و با قیمت منطقی‌تر اعلام شود، مسوولان به این مسئله توجه نکردند و هم اکنون کشاورزان ترجیح می‌دهند که گندم تولیدی خود را حتی با قیمت پایین‌تر به دلالان بفروشند.

وی اضافه کرد: البته اکثر کشاورزان گندم را نگهداری می‌کنند و در انبارهای خود یا انبارهای با کیفیت پایین و استاندارد نامناسب، نگهداری می‌کنند. بنابراین دولت باید هر چه سریع‌تر اقدام به تغییر نرخ تضمینی گندم کند.

وی گفت: هنوز هم دیر نشده و اگر دولت به خواسته خودش یعنی نرخ ۲۰۰۰ تومانی برای خرید تضمینی گندم عمل کند، می‌توانیم شاهد افزایش خرید تضصمینی این محصول استراتژیک باشیم چرا که امسال با وجود خسارات سیل که کمتر از پیش‌بینی و برآوردها است، حداقل ۱۲ میلیون تن تولید و برداشت گندم خواهیم داشت و در این شرایط همه مسوولان و کارشناسان به جای طرح مسائل حاشیه‌ای باید به این توجه کنند که قیمت این محصول استراتژیک را به نرخ متعادلی برسانند تا کشاورزان قبل از آنکه دیر شود و گندمشان از کیفیت بیفتد، آن را تحویل دولت بدهند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.

ویدئو / تهران در محاصره بیابان

ایسناایسنا1 روز قبل
تهران شلوغ مدت‌هاست به دوره‌ای از بیابانی شدن وارد شده است. جمعیت این شهر روزبه‌روز نیاز به منابع آبی بیشتری دارد. آیا تهران و شهرهای اقماری آن می‌توانند به حفظ یا تامین منابع آبی خود امیدوار باشند؟ خبرنگار: سارا سبزی / گوینده: حسین هرمزی / تدوینگر: امید ابراهیمی

سامانه ۱۲۴؛ دریافت شکایات از قیمت کالا‌ها

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
وی افزود: افزایش قیمت برخی کالا‌ها مانند برنج وارداتی به دلیل ممنوع شدن واردات و حمایت از برنج داخلی است. آقای مدرسی خیابانی افزود: تا کنون دو هزار پرونده تعزیراتی برای تخلفات تشکیل شده است. وی گفت: این که گرانی قیمت‌ها را به افزایش قیمت بنزین مرتبط کنیم؛ جفا در طرح افزایش قیمت بنزین است، زیرا قیمت برخی کالا‌ها مقطعی و فصلی است و ربطی به گرانی بنزین ندارد. آقای ملکی گفت: بخش حمل و نقل دام نیز از گازوئیل استفاده می‌کند که افزایش قیمت بنزین تأثیری بر آن ندارد. آقای محمدیاری با بیان اینکه قیمت نهاده‌ها ثابت است گفت: قیمت مرغ در حد قیمت مصوب است و در برخی استان‌ها نیز کاهش قیمت داشته‌ایم.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
محمد سولکی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با بیان اینکه انجمن خیرین مسکن ساز در مراکز استان‌ها و ۱۲۰ شهرستان فعالیت می‌کند گفت: انجمن خیرین مسکن ساز در طی ۸ سال اقدام به ساخت ۴۰ هزار واحد مسکونی کرده است و ۳۰ هزار واحد مسکونی دیگر در حال تکمیل است. وی ادامه داد: محور فعالیت خیرین مسکن ساز تامین مسکن و خانه دار کردن خانواده‌های محروم و دارای معلول است. مدیرعامل انجمن خیرین مسکن ساز تصریح کرد: واحد‌های مسکونی که خیرین می‌سازند در مکان‌های مناسب و دارای خدمات شهری و امکانات رفاهی است. سولکی تصریح کرد: افرادی که توانایی پیش پرداخت اولیه مسکن را داشته باشند می‌توانند با ۳۰ میلیون تومان صاحب خانه شوند و اگر توانایی پرداخت نداشته باشند به ان‌ها براساس شرایط کمک خواهیم کرد. وی ادامه داد: این واحد‌ها دارای تسهیلات ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومانی است و اگر فردی توان پرداخت اقساط را نداشته باشد برای پرداخت اقساط نیز کمک خواهیم کرد. وی ادامه داد: دولت با تسریع در واگذاری زمین به خیرین و ارائه تسهیلات ارزان قیمت خیرین را برای ساخت واحد‌های بیشتر یاری کند.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
حافظ بابا پور در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: در زلزله‌ای که ۱۷ آبان در شهر میانه اتفاق افتاد ۳ هزار واحد صد درصد تخریب شد و ۱۵۰۰ واحد نیاز به تعمیر دارد. وی ادامه داد: تا روز گذشته ۵۸۰ مورد آوار برداری از واحد‌های مسکونی انجام شد و حدود ۱۶۸ دستگاه ماشین آلات در ۲ شهرستان سراب و میانه و ۲۳ روستا مشغول آوار برداری است. بابا پور افزود: دولت به ازای هر واحد مسکونی صد درصد تخریبی ۱۰ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می‌کند براساس ارزیابی‌های صورت گرفته ۲۵۰ نفر از افراد زلزله زده در خواست اسکان موقت دادند که تا پایان هفته به متقاضیان تحویل داده می‌شود و مابقی پول نقد برای اجاره می‌خواهند. مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی تاکید کرد:۶۵۰ نفر تا به امروز قسط نخست وام بلاعوض را دریافت کردند و پرداخت قسط بعدی منوط به تحویل چادر‌ها به هلال احمر است. وی درباره پرداخت تسهیلات به زلزله زدگان گفت: برای افرادی که خانه‌های آن‌ها صد درصد تخریب شده تسهیلات ۴۰ میلیون تومانی با کارمزد ۴ درصد، علاوه برآن ۱۰ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض پرداخت می‌شود. باباپور گفت: برای واحد‌های تعمیری نیز ۱۵ میلیون تومان تسهیلات با کارمزد ۴ درصد علاوه بر ۵ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض پرداخت می‌شود. همچنین تسهیلات کمک هزینه برای خرید لوازم خانه تا ۱۵ میلیون تومان با کارمزد ۴ درصد و ۵ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض پرداخت می‌شود. وی درباره اسکان موقت گفت: اسکان‌های موقت به صورت اتاقک‌های ۱۲ متری است که به دلیل برودت هوا تا پایان هفته سریعا تکمیل می‌شود و در اختیار مردم قرار می‌گیرد که از این تعداد تاکنون ۹۰ واحد تکمیل و به متقاضیان تحویل شده است، این اتاقک‌ها در زمین خود افراد ساخته می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲؛ اردن با درهم کوبیدن تایپه به استرالیا نزدیک شد

نود5 دقیقه قبل

استفاده بهینه از سرمایه‌های آموزش و پرورش ضرورت است

ایمنا6 دقیقه قبل

معرفی بهترین کتاب‌های آلن دوباتن | از اضطراب موقعیت تا شغل مورد علاقه

خبرآنلاین6 دقیقه قبل

گفت‌وگویی جذاب با عزت‌الله مهرآوران بازیگر فوق لیسانسه‌ها/ سروش صحت دیوار را می‌شکند

رکنا8 دقیقه قبل

واکنش فرانسه به عدم تمدید معافیت‌های هسته‌ای سایت فردو

اقتصادنیوز9 دقیقه قبل

مقدماتی جام جهانی؛ گروه B؛ آتش بازی اردن برابر برابر چین تایپه با ۵ گل؛ کویت، نپال را شکست داد

طرفداری9 دقیقه قبل