اعظم ‌طالقانی دختر مرحوم آیت‌الله طالقانی: در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می‌کنم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اصلاحات پرس
  4. سیاسی
اعظم ‌طالقانی دختر مرحوم آیت‌الله طالقانی: در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می‌کنم

اعظم ‌طالقانی دختر مرحوم آیت‌الله طالقانی: در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می‌کنم

اصلاحات پرسخبرگزاری اصلاحات پرس |
اعظم طالقانی در گفت‌وگو با همدلی عنوان کرد: نمی‌توان نیمی از جامعه را نادیده گرفت، در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می‌کنم.

اعظم طالقانی در گفت‌وگو با همدلی عنوان کرده است که در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می‌کند مشروح این گفت‌وگو به شرح زریر است:

سعید شمس: هر چقدر که برای حضور زنان در انتخابات ریاست‌جمهوری ممانعت به‌عمل می‌آید، به‌همان مقدار گروهی از زنان اصرار دارند تا صدای اعتراضی‌شان شنیده شود که اعظم ‌طالقانی دختر آیت‌الله مرحوم طالقانی با ثبت-نام‌های متوالی، به‌نوعی سردمدار این اراده اعتراضی به‌شمار می‌رود.

«١۶ مورد رجل در قرآن آمده که فقط سه بار از این ١۶ بار معنای مرد می‌دهد. باقی رجال در قرآن به معنای انسان بود. این‌طور تفاسیر از قرآن نادرست است. ما این اصل را اصلی می‌بینیم که در مکتب اسلام ریشه دارد. البته یکی، دو سال پیش شورای ‌نگهبان فراخوان داد و از همه خواست تا نظرشان را در این رابطه اعلام کنند.» مطالب فوق بخشی از سخنان اعظم طالقانی در رد رجل سیاسی بیان شده است. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

بالاخره کی تکلیف تفسیر رجل سیاسی معین می‌شود.

هیچ چیز نامعلومی وجود ندارد و رجل سیاسی‌ای که در قانون‌اساسی آمده است، ‌ همان فعال سیاسی است.

به همین دلیل در همه انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام می‌کنید؟

بله. دقیقا به همین دلیل.

*اما معلوم است که تایید صلاحیت نمی‌شوید.

بله خودم می‌دانم که به من اجازه حضور در انتخابات را نمی‌دهند. اما این دلیل نمی‌شود از یک حق مسلم خودم و همه زنان ایرانی بگذرم. من با ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری به مخالفان حضور زنان این پیام را می‌دهم که نظرشان قانونی نیست و حتما باید تجدیدنظر کنند. همانطور که ما زنان، پیش از انقلاب و در همه سال‌های استقرار جمهوری اسلامی در همه صحنه‌ها پابه‌پای مردان فعالیت کردیم، همانطور هم این حق را داریم که شانس رئیس‌جمهور شدن خود را امتحان کنیم. اینکه گروهی اصرار دارند، این حق را از ما سلب کنند، دلیل خوبی نیست که خودمان هم با این بی‌قانونی کنار بیاییم. به‌همین دلیل تا جایی که امکان داشته باشد، در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام خواهم کرد.

این اصرار ریشه در چه اراده یا انگیزه‌ای دارد؟

من رفتاری را که با قانون همخوانی ندارد به چالش بکشم و به آقایان گوشزد کنم که نگاه‌شان به زن و اراده-ای که به محدود کردن زنان دارند، اشتباه است. در واقع من با این روش از حق‌الناس نیمی از جمعیت کور دفاع می‌کنم.

مساله این است که صدای‌تان شنیده نمی‌شود.

مهم نیست که کسی به صدای اعتراضی من یا زنان دیگر توجه می‌کند یا نه. چیزی که اهمیت دارد، این است که ما زنان بدانیم از چه حقوقی برخورداریم و باید برای احقاق این حق خسته نشویم و تلاش‌های‌مان را انجام بدهیم تا انشاءالله روزی برسد که زنان ایرانی هم برای رئیس‌جمهور شدن خودشان را در معرض رای مردم بگذارند.

به نظر می‌رسد منتظر روشن شدن تکلیف «رجل سیاسی» هستید؟

در ابتدای روزهایی که پیش‌نویس اولیه قانون اساسی را می‌نوشتند و قانون نوشته شده به امضای امام خمینی نیز رسید، جنسیت کاندیداهای ‌ریاست‌جمهوری معلوم نشده بود. اما گروهی از علما این طور نظر داشتند که در قانون حتما مشخص شود که رئیس‌جمهور مرد باشد که امام توصیه‌شان این بود که با علما صحبت کنید که آقایان ولی قبول نکرده بودند که زنان هم فرصت شرکت در انتحابات ریاست‌جمهوری را داشته باشند که در نهایت اصل ۱۱۵ قانون اساسی با این مضمون که «رئیس‌جمهور باید از رجال مذهبی و سیاسی با شرایط زیر … باشد». تصویب و نهایی شد.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

این به این معنی بود که «فقط» مردان می‌توانند در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کنند؟

نه. اما به یاد دارم که یکی از آقایان مرجع‌تقلید با گفتن اینکه «اگر شیخ فضل‌الله‌نوری هم شوم، امکان دارد، اجازه بدهم زنان در جمهوری‌اسلامی رئیس جمهور شوند.» مخالفت سرسختانه خودش را نشان داده بود. بالاخره چنین فضایی موجب شد تا واژه مبهم رجل‌سیاسی در قانون گنجانده شود. با همه این اوصاف، بنده همچنان معتقدم که شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری حق مسلم من و همه زنان کشورم است و به‌همین دلیل تحت‌ هیچ شرایطی کوتاه نمی‌آیم. در واقع به قدری به این مساله ایمان دارم که حاضرم در هر دادگاهی شهادت دهم و اثبات کنم که با نگاه قرآنی، منع زنان از ریاست‌جمهوری را نمی‌توان ثابت کرد. قرآن اصلا در امور سیاسی و اجتماعی نگاه جنسیتی ندارد. در قرآن هم تحقیق مفصلی کردم، ١۶مورد رجل در قرآن آمده که فقط سه بار از این ١۶بار معنای مرد می‌دهد. باقی رجال در قرآن به معنای انسان بود. این‌طور تفاسیر از قرآن نادرست است. ما این اصل را اصلی می‌بینیم که در مکتب اسلام ریشه دارد. البته یکی-دو سال پیش شورای‌نگهبان فراخوان داد و از همه خواست تا نظرشان را در این رابطه اعلام کنند.

این نوع نگاه به زنان تبعاتی هم می‌تواند داشته باشد؟

حتما. به هرحال نادیده گرفتن حق مسلم نیمی از جمعیت کشور هزینه‌های زیادی را به‌طور حتم تحمیل خواهد کرد. حالا این رفتار نابهنجار از هر گروه و جریانی می‌تواند سر بزند. شما نمی‌توانید به نیمی از جامعه بی‌توجهی کنید و توقع داشته باشید، همه شاداب و امیدوار و با انگیزه باشند. بسیاری از زنان ایرانی در علم، فعالیت‌های اجتماعی، ورزشی و … پیشتازند و خب! وقتی در بزنگاه مهمی چون انتخابات ریاست جمهوری احساس حاشیه‌نشینی پیدا می‌کنند، طبیعی است که با نوعی سرخوردگی مواجه می‌شوند که باید گفت، آثار سوء چنین حالتی بر هیچ کس نمی‌تواند پوشیده باشد. به‌همین دلیل توصیه‌ام به دست‌اندرکاران این است؛ با در نظر گرفتن اینکه نظام ما نظامی اسلامی است، راضی نشوند که بر اساس یک تشخیص و نگاه اشتباه، نیمی از جمعیت کشور از حق مسلم‌شان محروم شوند.

حرفی مانده است؟

من تا زمانی که بتوانم، تلاش‌هایم را برای احقاق حق زنان ادامه خواهم داد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بخش خبری ۲۰:۳۰ مورخ ۲۶ مرداد ۹۸ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران22 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، بخش خبری ۲۰:۳۰ به موضوعات مختلف و سوژه‌های متنوعی مانند آزادی نفتکش ایرانی، حواشی جریانات اخیر باشگاه استقلال، ابلاغ قانون تشکیل وزارت میراث فرهنگی و … پرداخته است. انتهای پیام/دانلود بخش خبری بیست و سی + فیلم

ترویج همجنس‌بازی زیر پوست فمینیسم در اینستاگرام +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
با همین تعریف از فمینیسم به سراغ صفحاتی می‌رویم که با رویکرد دفاع از حقوق زنان، به دنبال پیاده کردن اهداف دیگری هستند. افزایش نفرت زنان نسبت به مردان و ترویج همجنسگرایی در غربتصاویر بالا تنها بخشی از آن ماجرایی است که در پشت‌پرده این دفاعیات حقوق زنان می‌گذرد. آن‌ها با نام فمینیسم به دنبال ترویج فرهنگ تجرد در میان زنان ایرانی، مرد ستیزی و دور کردن آن‌ها از فضای خانواده هستند. تعرض‌های مکرر و نقض آشکار حقوق زنان آن هم در میان سردمداران حقوق بشر گویا تبدیل به یک امر عادی و سبب افزایش نفرت زنان نسبت به مردان و ترویج همجنسگرایی شده است. مثلا روزنامه لس‌آنجلس تایمز در گزارشی از ازدواج نکردن دختران ایرانی می‌پردازد و علت آن را به اندازه کافی خوب نبودن مردان بیان می‌کند.

نقش مشاوران خاص آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات ۸۴ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، محسن کوهکن عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در برنامه دست خط شبکه پنجم سیما در بخشی از سخنانش درباره نقش مشاوران خاص آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ صحبت کرد. وی گفت: شاکله وجودی دفتر آیت الله هاشمی رفسنجانی و بعد مجمع تشخیص مصلحت نظام، مشاورن و کسانی که به او نظر می‌دادند «کارگزاران» بودند. اگر احمدی‌نژاد یک جلسه برای نمایندگان می‌گذاشتیم طبیعی بود که برای هاشمی هم بگذاریم. قرار شد من از طریق دفتر پیگیری کنم و بعد به من اطلاع دادند آقای هاشمی نمی‌آیند. بیشتر بخوانید: قاطعیت دولت در کم کردن بودجه صدا و سیما به دلیل ساخت یک سریال + فیلمانتهای پیام/کوهکن در برنامه دست خط شبکه ۵ + فیلم

فیلم | نفتکش ایرانی «گریس» با تغییر نام به «آدریان دریا» راهی مدیترانه شد

خبرآنلاینخبرآنلاین2 روز قبل
در قلب جنگل‌های هیرکانی در مازندران، منطقه‌ای که همیشه جای وسوسه‌کننده‌ای بوده است، در کنار شروین‌کوه و شهریارکوه و در روستایی به همین نام یعنی سنگده قرار گرفته است. این مکان وسوسه کنند که به اسم جنگل سنگده شناخته می‌شود در نزدیکی سه شهر یعنی ساری، تهران و سمنان قرار دارد. در بخش ایرانگردی امروز قصد داریم سری به این بهشت روی زمین بزنیم، پس همراهمان باشید.

قبل از گیردادن به ویلا‌های لواسان، به حوزه لواسان باید گیر بدهید+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

عملیات گسترده پهپادی یمن

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
کد ویدیو دانلود فیلم اصلیسرتیپ عبدالله الجفری سخنگوی نیروی هوایی یمن گفت: یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در سطح عالی پیشرفت کرده و اکنون به طور نقطه زن، اهداف خود را منهدم می‌کند. این سلاح پیشرفته تهاجمی با عبور از مرزهای جغرافیایی، اهداف نظامی را در کشورهای متجاوز هدف قرار می‌دهد و توانست معادله جنگ را تغییر دهد. ارتش و کمیته‌های مردمی یمن مزدوران را در منطقه غرب رشاحه هدف حملات گسترده قرار دادند. یک رزمنده یمنی تاکید کرد: به مواضع مزدوران حمله کردیم و شمار زیادی از آنها را کشتیم و غنائم زیادی به دست آوردیم. عبداللطیف وشلی خبرنگار جنگ گفت: هدف از حملات در مرزها و مقابله ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با حملات سعودیها و همچنین حملات پهپادی، تسلیم کردن عربستان برای توقف جنگ است.

نظرها

اخبار بیشتر