روایت یک زن از کودتای ۱۵ جولای ترکیه در ویترین کتاب‌فروشی‌ها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. سیاسی
روایت یک زن از کودتای ۱۵ جولای ترکیه در ویترین کتاب‌فروشی‌ها

روایت یک زن از کودتای ۱۵ جولای ترکیه در ویترین کتاب‌فروشی‌ها

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
کتاب «من راوی آخرین کودتای ترکیه» نوشته نرگس رضایی با محوریت حوادث کودتای ۱۵ جولای سال ۲۰۱۶ ترکیه منتشر و روانه بازار کتاب شد.

کتاب «من راوی آخرین کودتای ترکیه» به قلم نرگس رضایی، روزنامه‌نگار از سوی انتشارات لوح فکر همزمان با سالروز کودتای ۱۵ جولای ۲۰۱۶ ترکیه در تهران منتشر شد که در آن برای نخستین بار حوادث آن شب از سوی یک شاهد زنده به زبانی متفاوت برای مخاطب ایرانی روایت می‌شود.

در این کتاب به موازات روایت کودتای ۱۵ جولای به دیگر کودتاهای ترکیه در دهه ۹۰ نیز اشاره شده و در فصلی به طور مفصل به اولین کودتای ترکیه و فرجام دولتمردان ساقط شده در «جزیره شوم» پرداخته می‌شود.

حضور پر رنگ مردم در خیابان‌ها در کودتای ۱۵ جولای ۲۰۱۶ که در آن ۲۵۱ نفر کشته و بیش از ۲۰۰۰ نفر زخمی شدند، از جمله تفاوت‌های کودتای فوق با دیگر کودتاها در دهه ۹۰ بوده که در این کتاب مورد تاکید قرار گرفته است.

یکی از بخش‌های جذاب این کتاب فصلی است تحت عنوان «زنان و کودتا» که نویسنده در آن به نقش سه زن، یک گوینده، یک خبرنگار و یک خلبان در کودتا می‌پردازد که نام آن‌ها را در تاریخ ترکیه ماندگار کرد.

نویسنده به موازات حوادث کودتای ۱۵ جولای به پیش‌درآمدهای آن نیز پرداخته است.

مقامات کشور نیز کودتای ۱۵ جولای ترکیه را محکوم و مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه از محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشور به خاطر پیگیری هایش در آن شب قدردانی کرده بود. چاووش اوغلو پس از کودتا در این رابطه گفت: «همان طور که آن شب، ما در سامسون نخوابیدیم، در تهران نیز آقای ظریف همراه ما در طول شب نخوابید و در طول آن شب، چهار یا پنج بار با من تماس تلفنی گرفت.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اولویت‌های اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ چهارشنبه ۳۰ مرداد ماه ۱۳۹۸ در آستانه‌ی هفته‌ی دولت رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR توصیه‌های اقتصادی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به دولت را در نماهنگ «اولویت‌های اقتصادی» منتشر کرد. بیانات رهبر معظم انقلاب که در این فیلم مشاهده می‌کنید: نگاه‌مان به تولیدکننده، نگاه مناسب و درستی نیست. من عرض میکنم نگاه مجموعه‌ی دولت و مسئولین کشور به آن فرد تولیدکننده، باید نگاه به یک رزمنده باشد؛ مگر نمیگویید «جنگ اقتصادی»، رزمنده‌ی این جنگ اقتصادی کیست؟ آن کسی که اقتصاد داخلی را تقویت میکند؛ اقتصاد داخلی هم عمدتا با تولید تقویت میشود؛ پس این تولیدکننده را شما به چشم یک رزمنده نگاه کنید. در محیط اقتصادی کشور، بعضی از عوامل اقتصادی حکم پیشران را دارند که اگر آنها به حرکت بیفتند، کل این مجموعه‌ی کار اقتصادی به حرکت می‌افتد؛ مثلا یکی‌اش مسئله‌ی مسکن است -اگر چنانچه حوزه‌ی مسکن به حرکت در بیاید و به کار بیفتد، این خودش بخش مهمی از بخشهای اقتصادی کشور را به حرکت در می‌آورد- یکی مسئله‌ی کشاورزی است، یکی مسئله‌ی حوزه‌ی خودرو است، یکی مسئله‌ی شرکتهای دانش‌بنیان است، یکی مسئله‌ی لوازم خانگی است؛ اینها مسائلی است که در هر کشور حکم پیشران را دارند؛ روی اینها تکیه بشود؛ بخشهای مختلفی که مسئول این بخشها هستند هر چه ممکن است در این زمینه‌ها تلاش کنند، کار کنند، این پیشرانها اگر به کار بیفتد، حرکت عمومی اقتصاد بکلی متفاوت خواهد شد.
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
مدیر ارتباطات دفتر نخست وزیر دانمارک در مورد لغو سفر ترامپ گفت: تصمیم رئیس جمهوری آمریکا بسیار تعجب برانگیز است. «هل تورنینگ» نخست وزیر سابق دانمارک نیز در این مورد گفت: ترامپ با این رفتار خود به مردم دانمارک و گرینلند توهین کرد. «راسموس جارلوف» وزیر سابق مالی و تجارت دانمارک نیز با انتقاد از این رفتار رئیس جمهوری آمریکا گفت: من به عنوان یک شهروند دانمارکی از این بی احترامی ترامپ بسیار ناراحت شده‌ام. جارلوف افزود: ترامپ چطور به خود اجازه می‌دهد که در مورد خرید منطقه گرینلند سخن بگوید. سخنگوی کاخ سفید نیز تایید کرد که بازدید ترامپ از دانمارک لغو شده است.

فیلم/ کنایه زرشناس به ادعای عدم اختیار رئیس جمهور

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز6 ساعت قبل
ایمناایمنا1 روز قبل
جواد فهری در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، با اشاره به گذشت چهار سال از حادثه منا در عربستان سعودی و شهادت ۴۶۵ تن از حجاج ایرانی در این حادثه، اظهار کرد: شهادت تعداد زیادی از حجاج ایرانی در این حادثه نقظه قابل توجهی در روابط ایران و عربستان سعودی است و بسیاری از تنش‌های دیپلماسی امروز میان عربستان و ایران از این اتفاق نشات می‌گیرد. وی افزود: برادر یکی از شهدای دیپلمات حادثه منا، چندی پیش در یک برنامه تلوزیونی مدعی شد ایران برای باز شدن راه حج امسال و رفاه حجاج در عربستان سعودی مجبور شده توافقی را امضا کند که بر اساس آن پذیرفته حادثه منا تقصیر ایرانی‌های حاضر در حادثه منا بوده است و به نوعی در برابر عربستان سعودی و پادشاهی این کشور کوتاه آمده است. این کارشناس علوم سیاسی و استاد دانشگاه با بیان اینکه رسانه ملی باید از دعوت افراد غیرمعقول و افراطی به برنامه‌های سیاسی جلوگیری کند، تصریح کرد: ورود افرادی با تفکرات این چنینی به رسانه ملی موجب کاهش میزان اعتماد مردم نسبت به حاکمیت و ایجاد شایعات و توهمات در فضای مجازی می‌شود و مصداق بارز تشویش اذهان عمومی است. چرا رسانه ملی که حجم زیادی از بودجه‌های دولتی را به رغم درآمدهای میلیاردی در اختیار دارد، اذهان عمومی را تشویش می‌کند؟ فهری با اشاره به تکذیب سخنان رکن آبادی، توسط حجت الاسلام قاضی عسگر مسئول وقت سازمان حج و زیارت ایران، اضافه کرد: نظارت قوه قضاییه بر رسانه ملی باید تقویت شود. تا پیش از این مسئولان دولتی و حکومتی معتقد بودند فضای مجازی عامل ایجاد توهمات و شایعات در جامعه است و این در حالی است که اکنون حجم زیادی از شایعات توسط رسانه ملی منتشر و پیگیری می‌شود.
ایسناایسنا1 ساعت قبل
رییس فدراسیون کشتی خواستار کمک دولت و مجلس برای پرداخت بدهی سنگین فدراسیون کشتی شد و تاکید کرد: وضعیت این فدراسیون قرمز است. به گزارش ایسنا، علیرضا دبیر درباره میزان بدهی فدراسیون کشتی گفت: بدهی فدراسیون بالای ۵۰ میلیارد تومان است که واقعا ما را اذیت می‌کند البته تا الان بدهی ۵۰ میلیاردی رویت شده است. قبلا به ما گفته بودند که بدهی فدراسیون ۴ تا ۵ میلیارد است اما الان طلبکاران یکی یکی به فدراسیون می‌آیند. امروز اعلام می‌کنم هیچ توقعی از کشتی نداشته باشیمرییس فدراسیون کشتی خاطرنشان کرد: مواردی همچون گرانی دلار و اعزام‌های بی‌مورد می‌تواند از دلایل بدهی‌های فدراسیون کشتی باشد. فدراسیون کشتی مثل فدراسیون بسکتبال نیست که به طور مثال فقط ۵ تیم داشته باشد.
برنابرنا1 روز قبل
وزیر دفاع آمریکا احتمال تلاش برای توقیف نفتکش ایرانی را رد نکرد. به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا گفت: ما یک پهپاد «MQ۹» را در حریم هوایی یمن از دست دادیم. وقتی حقایق را جمع آوری کردیم اقدامات متناسب را انجام خواهیم داد. وی افزود: هرگز گزینه [متوقف کردن نفتکش آدریان دریا ۱] را از روی میز برنمی‌داریم. وزیر دفاع آمریکا عنوان کرد: برای وزارت دفاع، چین در اولویت اول قرار دارد و ما قرار نیست از منطقه خارج شویم و پا پس بکشیم.

نظرها

اخبار بیشتر