نقشه ۳ بعدی ماه ساخته شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. تکنولوژی
نقشه ۳ بعدی ماه ساخته شد

نقشه ۳ بعدی ماه ساخته شد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
محققان با استفاده از داده‌های ناسا موفق به ایجاد نقشه سه‌بعدی ماه و نقاطی از آن که فضانوردان طی ماموریت‌های آپولو بر آن گام نهاده اند، شدند.

با نزدیک شدن به سالگرد ۵۰ سالگی فرود نخستین انسان بر ماه توسط فضاپیما آپولو ۱۱، ناسا با تهیه نقشه ۳ بعدی از نقاطی که فضانوردان در ماه فرود آمده‌اند همه را غافلگیر کرد.

در این نقشه سه بعدی می‌توان ماه را با جزئیات دقیق مشاهده کرد به طوریکه تمام فرودهای پروژه فضایی آپولو (Apollo Program) با جزئیات کامل مشخص است. ناسا به مناسبت جشن ۵۰ سالگی فرود انسان بر ماه این نقشه را منتشر کرده است.

افراد می‌توانند با مشاهده این نقشه محل دقیق فرود «نیل آرمسترانگ»، «باز آلدرین» و «مایکل کولینز» را در سفر تاریخی‌شان به ماه برای نخستین بار در ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹ مشاهده کنند.

نقشه ۳ بعدی ماه ساخته شد - 4

در تصویر فوق می‌توانید محل دقیق فرود فضاپیماهای ماموریت آپولو را مشاهده کنید.

مایکل کالینز در سن ۳۸ سالگی برای مأموریت آپولو ۱۱ انتخاب شد و پس از یک سال تمرینات سخت و فشرده به همراه باز آلدرین و نیل آرمسترانگ در ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹ عازم مأموریت تاریخی آپولو ۱۱ شد. پرواز آپولو ۱۱، ۳۰ ساعت بعد به مدار ماه رسید سفینه ماه‌نشین از سفینه مادر جدا شد و آرمسترانگ و آلدرین روی ماه نشستند، ولی کالینز در سفینه مادر ماند.

پنج دهه پیش هنگامیکه انسان برای نخستین بار توسط فضاپیمای آپولو ۱۱ بر روی ماه قدم نهاد، حدود ۶۰۰ میلیون انسان در سراسر دنیا به صورت زنده این رویداد تاریخی را از تلویزیون تماشا کردند. اکنون نیز افراد می‌توانند توسط نقشه ۳ بعدی ناسا بار دیگر آن لحظه را تجربه کنند.

نقشه ۳ بعدی ماه ساخته شد - 8

نقشه سه بعدی مذکور توسط گروه «اسری یو کی» (Esri UK) و با استفاده از داده‌های ناسا ساخته شده است و کاربران را قادر می‌سازد تا مسیرهای مختلفی را که فضانوردان پروژه آپولو در ماموریت‌های مختلف بر ماه رفته‌اند مشاهده کنند. در مجموع ۱۲ فرد بر سطح ماه قدم نهاده‌اند.

در هر محل فرود، مکان فرود ماهنورد و فضانوردان بر سطح ماه و تجهیزاتش مشخص است. آپولو ۱۱ نخستین ماموریتی بود که طی آن انسان برای نخستین بار بر روی ماه گام نهاد. آرمسترانگ و آلدرین و کالینز فضانوردانی بودند که این لحظه هیجان انگیز را تجربه کردند البته قابل ذکر است که طی این ماموریت کالینز خلبان این فضاپیما بود.

آپولو ۱۱ نقطه اوج یک دهه تلاش مهندسی و نوآوری علمی ناسا در رقابت با «اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی» (Soviet Union) بود.

نقشه ۳ بعدی ماه ساخته شد - 12

«جان اف کندی» (John F Kennedy) رئیس جمهور وقت آمریکا در سخنرانی دهه ۱۹۶۰ خود در دانشگاه تگزاس به ملت خود وعده داده بود تا پیش از پایان یک دهه انسان را به ماه بفرستند.

در خبری بخوانید: اخبار فناوری دیجیتال و تکنولوژی ایران و جهان

وی در ادامه سخنرانی خود افزود: ما انتخاب کردیم که این دهه به ماه برویم و کارهای دیگری را نیز انجام دهیم و این به آن معنا نیست که این کارها آسان است بلکه آنها را انجام خواهیم داد چون سخت و مشکل هستند و به این دلیل مشکل است که برای رسیدن به این هدف می‌بایست همه چیز را سازماندهی کنیم و بیشترین انرژی را صرف این چالش کنیم. ما قصد به تعویق انداختن آن را نداریم بلکه قصد ما پیروزی در این چالش است.

نقشه ۳ بعدی ماه ساخته شد - 16

گرچه کندی در روز جمعه ۲۲ نوامبر ۱۹۶۳ در دالاس، تگزاس کشته شد اما دولت آمریکا با دستیابی به هدف خود، یاد او را گرامی داشتند.

گرچه سه فضانورد مذکور هشت روز را با یکدیگر گذراندند اما هیچ زمان دوستان صمیمی یکدیگر همانند خدمه فضاپیما آپولو ۱۲ نشدند.

طی ماموریت‌های آپولو از قوی‌ترین موشک ساخته شده جهان موسوم به ساترن ۵ (Saturn V) با ارتفاع بیش از ۱۱۰ متر استفاده کردند.

هنگامی که فضانوردان مأموریت آپولو ۱۱ در روز ۲۱ ژوئیه ۱۹۶۹ از ماه برخاستند، بسته‌های کوچکی از آزمایش‌های اولیه را به عمد جا گذاشتند که دانشمندان را در زمین کمک می‌کرد تا اطلاعاتی را که قبلا هرگز به آنها دسترسی نداشتند، به دست آورند. به رغم گذشت نیم قرن از این مأموریت، یکی از این آزمایش‌ها همچنان مثل روز اول به کار خود ادامه می‌دهد.

دستگاه مورد نظر آزمایش «محدوده لیزر قمری» (Lunar Laser Ranging) است که اساسا یک پس‌بازتابگر زاویه دار حاوی صد منشور کوارتز ۳٫۸ سانتی‌متری است. این منشور را پس‌بازتابگر می‌گویند. به لطف این آزمایش‌ها است که اکنون می‌دانیم ماه به طور میانگین ۳۸۵ هزار کیلومتر از زمین فاصله دارد و در مدار خود سالیانه ۳٫۸ سانتیمتر از ما فاصله می‌گیرد. علاوه بر این، دانشمندان توسط این دستگاه شواهدی ارائه داده‌اند که هسته ماه، مایع است.

نقشه ۳ بعدی ماه ساخته شد - 22نقشه ۳ بعدی ماه ساخته شد - 23

در تصاویر فوق می‌توانید مشاهده کنید که برای نخستین بار یک فضانورد پرچم ایالات متحده آمریکا را بر سطح ماه فرو کرد و در تصویر دیگر نیز فضانوردان سوار بر ماه نورد در حال دور زدن در ماه هستند.

روز گذشته «مایک پنس» معاون رئیس جمهور آمریکا طی سخنرانی در حضور همسر و فرزند و نوه‌ی نیل آرمسترانگ از شجاعت و دستاوردهای او قدردانی و ستایش به جا آورد.

آرمسترانگ ۲۵ اوت سال ۲۰۱۲ و در سن ۸۲ سالگی به دلیل ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی درگذشت.

نقشه ۳ بعدی ماه ساخته شد - 27نقشه ۳ بعدی ماه ساخته شد - 28

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدیو) اجرای فینال پارسا خائف در عصر جدید

فراروفرارو8 ساعت قبل
فینالیست‌های عصر جدید در برنامه دوشنبه شب، پارسا خائف نوجوان اردبیلی که در بخش خوانندگی به فینال رسیده است، فاطمه عبادی در بخش طراحی با شن، محمد زارع در بخش حرکات نمایشی، گروه دختران نینجا در بخش هنر‌های رزمی و سعید فتحی روشن در بخش شعبده‌بازی بودند که شب جذابی را برای تلویزیون رقم زدند. به گزارش ایرنا، در شبکه‌های اجتماعی حالا بحث بر سر اینکه کدام یک از فینالیست‌ها رتبه نخست را کسب می‌کند بالا گرفته، اما بررسی‌ها از شاخص‌های بازدید کاربران گوگل و بازدید کاربران در اینستاگرام نشان می‌دهد پارسا خائف نوجوان اردبیلی بالاترین میزان دنبال کردن از سوی کاربران گوگل و اینستاگرام را دارد و این مساله نشان می‌دهد او به احتمال زیاد بالاترین شانس را برای کسب رتبه نخست دارد.
انتخابانتخاب21 ساعت قبل
گزارشی جدید مدعی شده است که آیفون‌های اپل ۲۰۱۹ شارژر USB-C خواهند داشت. اکنون، گزارشی جدید ادعا می‌کند که آیفون ۱۱ شارژر USB-C را در جعبه خود خواهد داشت که نشان می‌دهد اپل ممکن است در نهایت سوئیچ را به استاندارد شارژ USB-C در جدیدترین دستگاه‌های آیفون تبدیل کند. این موضوع به اپل اجازه می‌دهد تا در نهایت شارژر سریع با آیفون را بپذیرد. یک احتمال این است که آیفون خود دارای درگاه USB-C نباشد، اما شارژر و کابل آن با کابل USB-C به Lightning به روز می‌شوند. در حال حاضر، تنها راه شارژ سریع آیفون با خرید کابل USB-C به Lightning و یک آداپتور برق سازگار USB Power Delivery ممکن است.

لحظه آتش‌ گرفتن خودرو در پمپ بنزین اهواز + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴8 ساعت قبل
قرار است امسال از سه مدل گوشی: آیفون ۱۱، آیفون ۱۱ پرو و ایفون ۱۱ پرو مکس رونمایی شود که آیفون ۱۱ ارزان‌ترین گوشی رونمایی شده خواهد بود و جایگزین گوشی ایفون XR خواهد شد. آیفون ۱۱ پرو کوچک‌ترین گوشی در جمع گوشی‌های جدید خواهد بود و مجهز به صفحه نمایش ۵٫۸ اینچی است. آیفون ۱۱ دارای نمایشگر ۶٫۱ اینچی و ۱۱ پرو مکس دارای نمایشگر ۶٫۵ اینچی خواهد بود. دو نسخه پرو آیفون ۱۱ دارای قابلیت‌های یکسانی خواهند بود و تنها در دو مورد با یکدیگر تفاوت خواهند داشت: نسخه مکس دارای صفحه نمایش بزرگ‌تر و گنجایش باتری بیشتری نسبت به نسخه پرو است. هر سه نسخه مدل ۱۱ به مانند نسخه سال قبل دارای قابلیت عکاسی در حالت پرتره خواهند بود.

آتش گرفتن خودروی خوش شانس‌ترین مرد جهان! + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه حوادث رکنا، سرنشینان یک خودروی سواری در برزیل، در بهترین زمان ممکن از آن خارج شدند. آنها لحظاتی قبل از آتش گرفتن خودرو از آن پیاده شدند اما اقبال آنها به اینجا ختم نشد. درست در همین لحظه، یک کامیون آتش نشانی که از کنار آنها عبور می‌کرد که با دیدن شعله‌های آتش، ماموران عملیات اطفاء حریق را آغاز کردند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
دنیای خودرودنیای خودرو1 روز قبل
به گزارش «اخبار خودرو»، از جمله مزیت‌های مهم این شرایط تحویل فوری، پیش پرداخت مناسب و تسهیلات بلند مدت کم بهره است که در مورد محصولات چری امکان خرید ١ ساله و بدون بهره نیز موجود است. شایان ذکر است به منظور رفاه حال ان دسته از عزیزان که هنوز مدارک انها تکمیل نشده و نیازمند زمان است این شرایط تمدید گردیده است. علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب سایتهای زیر میتوانند مراجعه کرده و اطلاعات لازم را کسب نمایند. www. cheryco. ir www. mvmco. ir

نظرها

اخبار بیشتر