پیش‌بینی دلار و طلا تا پایان سال / موتور بورس در حال کند شدن است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تجارت‌نیوز
  4. اقتصادی
پیش‌بینی دلار و طلا تا پایان سال / موتور بورس در حال کند شدن است

پیش‌بینی دلار و طلا تا پایان سال / موتور بورس در حال کند شدن است

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز |
یک کارشناس اقتصادی در خصوص وضعیت بازارها تا پایان سال جاری گفت: دوران نوسانات و جهش ارزی که در سال 97 تجربه کردیم تمام شد. تا پایان سال جاری نوسانات در بازارها مثل سال 97 نخواهد بود اما به آرامی چند ماه ابتدایی سال 98 نیز نیست. به نظر می‌رسد موتور رشد بورس کند شود اما بازار طلا و ارز بازدهی 30 درصدی را تا پایان سال خواهند داشت.

به گزارش تجارت‌نیوز، اگر چه بازارهای مالی تا میانه اردیبهشت ماه روند صعودی را در پیش‌گرفتند اما از روز ۲۰ اردیبهشت ماه چیدمان بازارها تغییر کرد، بازار طلا و ارز در یک سو قرار و روند نزولی را در پیش گرفتند که طی چند هفته گذشته این روند سرعت بیشتری گرفته است.

در سمت دیگر، بازار سرمایه پرقدرت قله‌های رشد را طی کرد تا این که روز ۲۴ تیر ماه قله ۲۵۳ هزار واحدی را نیز فتح کرد و به پیش‌بینی‌های پیش از شروع سال ۹۸ قوت بخشید.

بازدهی این بازارها به این صورت است که طبق نرخ‌های اعلامی صرافی ملی دلار از ابتدای سال تا روز ۲۵ تیر ماه بازدهی منفی ۷٫۵ درصدی (معادل افت هزار تومانی) داشته است.

طبق داده‌های اقتباس شده از شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز دو بازار سکه و طلا نیز به ترتیب بازدهی منفی ۱۳٫۹ و منفی ۸٫۳ درصدی را به ثبت رسانده‌اند.

اما بررسی شاخص کل بورس تهران از سازمان بورس و اوراق بهاردار نشان می‌دهد، بورس تنها بازار مثبت بوده که رشد ۳۷٫۸ درصدی را از آن خود کرده است.

آرامش نسبی حاکم بر بازار که برخی از آن به وجود بحران ارزی در نیمه دوم سال استنباط می‌کنند، لزوم پیش‌یینی روند این بازارها تا پایان سال را بیشتر کرده است.

بحران ارزی سال ۹۷ تکرار نمی‌شود

سیامک قاسمی، کارشناس اقتصادی معتقد است رفتار چهار ماهه ابتدایی امسال تصویری از کل سال ۹۸ نخواهد بود و قابل تعمیم نیست. دوران نوسانات و جهش ارزی و آن چه که در سال ۹۷ تجربه کردیم تمام شد. بنابراین تا پایان سال بازارها ادامه نوسانات سال ۹۷ نخواهد بود اما به آرامی چند ماه ابتدایی سال ۹۸ نیز نیست.

وی گفت: در بازدهی بازارها باید تورم هم مورد توجه باشد. اگر بپذیریم که امسال تورمی نزدیک به ۴۰ تا ۴۵ درصدی در اقتصاد ایران داریم، که این رقم برای آخر سال رقم معقولی است، سپس باید به ارزیابی بازارها بپردازیم.

وی ضمن اشاره به این موضوع که بازار ارز تا پایان سال جهش نخواهد داشت، بیان کرد: من این تصور را که در این بازار فنر قیمتی فشرده شده و اگر بپرد رشدهای بیش از ۱۰۰ درصدی را ایجاد می‌کند را نمی‌بینم اما این که به آرامی سه ماهه اول سال باشد نیز درست نیست.

وی بیان کرد: عللی از قبیل دخالت بانک مرکزی، سطح رکود در اقتصاد ایران (تا جایی بالا رفته که تقاضای ارزی به شدت کاهش پیدا کرده و از دیدگاه من تاثیر بیشتری دارد)، بالا رفتن ریسک سفته‌بازی، کسری بودجه دولت که ناشی از کاهش صادرات نفت ایران به نزدیک ۵۰۰ هزار بشکه است (این تاثیر با تاخیر حدود سه ماهه خود را در اقتصاد نشان می‌دهد)؛ در بازارها تاثیرگذار است. بنابراین به نظر می‌رسد در انتهای تابستان کسری منابع ارزی کشور خود را نشان می‌دهد.

قاسمی در این خصوص افزود: کسری بودجه دولت خود را در شش ماهه دوم و به ویژه در سه ماهه پایان سال نشان می‌دهد. این عوامل المان‌هایی هستند که حتی اگر دخالت هم اتفاق نیفتاده باشد و منابع وجود داشته باشد هر چه جلوتر برویم این منابع کوچک و کوچک‌تر می‌شود.

بدترین نرخ بازده در بازار مسکن

این کارشناس اقتصادی معتقد است: بدترین نرخ بازده در بین بازارها برای بازار مسکن است. این بازار تا پایان سال وارد دوره رکودی می‌شود که عمیق‌تر از سال‌های گذشته است. دلیل رشدی هم که در سال ۹۷ داشت تحولات بازار مسکن نبود، بلکه تطبیق بازار مسکن با بازار ارز بود. پیشگام بازارها، بورس است، اما موتورها و سرعت رشد آن در حال خاموش شدن است.

در سایت خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

وی در خصوص افت شاخص کل بورس گفت: دو موتور محرک در بازار سرمایه یکی افزایش قیمت ارز و دیگری افزایش تورم بود. تورم در حال متوقف شدن و رشد قیمت ارز نیز در حال کم شدن است، بنابراین موتورهای محرک رشد بورس هم کم می‌شود. پیش‌بینی من این است که این بازار با سرعتی که از ابتدای سال جلو آمده تا پایان سال نیز ادامه پیدا کند.

رشد ۳۰ درصدی بازارهای طلا و دلار تا پایان سال

وی ضمن اشاره به این موضوع که ارز و طلا هم اگر خودشان را به تورم نرسانند به آن نزدیک می‌کنند، بیان کرد: بازدهی ۳۰ درصد را برای پایان سال برای این دو بازار می‌بینم. در نیمه دوم سال به احتمال زیاد نرخ دلار به بالای کانال ۱۵ هزار تومان خواهد رسید.

وی در خصوص تحولات در بازار طلا به عوامل تاثیرگذار خارجی اشاره کرد. به عقیده وی، بازار طلا از دو پارامتر قیمت دلار و قیمت اونس جهانی تاثیر می‌گیرد.

او توضیح داد: پیش‌بینی‌ها در بازارهای جهانی برای اونس صعودی است و به احتمال زیاد یک تا دو بار کاهش نرخ بهره در اقتصاد آمریکا وجود دارد و کاهش قدرت دلار در بازارهای جهانی منجر به افزایش قیمت مواد اولیه از جمله نفت و طلا می‌شود. در بازار جهانی صعود هر اونس طلا به کانال هزار و ۵۰۰ دلار گزاره مهمی است و طلا در نیمه دوم سال سرعت رشد بیشتری خواهد داشت.

سیامک قاسمی بازدهی بازارهای مالی را تا پایان سال اینگونه ترسیم کرد که جلوتر از همه بازار بورس قرار می‌گیرد، پس از آن نرخ تورم میزانی بیشتر از دیگر بازارها خواهد داشت و در رده سوم طلا و ارز، در رده چهارم نرخ سپرده بانکی و در انتها بازار مسکن جای دارد.

وی در بخش تحولات داخلی تاثیرگذار بر بازارهای مالی و به خصوص بازار ارز این گونه استباط کرد که در شرایط فعلی تحولات سیاسی جامعه در بازار ارز تاثیر ندارد، مثلا ایران سطح غنی‌سازی از ۳٫۶۷ به پنج درصد ارتقا می‌دهد، اما از قیمت دلار ۵۰ تومان کم می‌شود.

تقاضای ارزی به شدت مهار شده است

وی در این خصوص افزود: با این قبیل رفتارها در بازار ارز به این نتیجه می‌توان رسید که رفتار بازار اقتصادی نیست زیرا بازارهای مالی باید تحولات سیاسی را در درون خود نهادینه کنند. افزایش ریسک سیاسی منجر به کاهش ارزش بورس و افزایش قیمت ارز می‌شود. اما وقتی این ارتباط قطع و خنثی می‌شود و حتی رفتارهای عکس دارد نتیجه این است که مکانیزم‌های طبیعی در این بازار فعال نیست. واقعیت این است که تقاضا ارزی به شدت مهار شده است.

قاسمی معتقد است: با وجود این شرایط که بازارها ارتباط خود را با عوامل سیاسی قطع می‌کنند این نگرانی به وجود می‌آید که عوامل غیراقتصادی بازار را مدیریت می‌کند، یعنی یک جایی این عوامل غیراقتصادی شکسته می‌شود.

این کارشناس اقتصادی در پایان گفت: تاثیرات سیاست پولی، کسری بودجه نزدیک ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی و درآمد ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه نفتی که از آن صحبت می‌شود، از نیمه دوم سال تاثیر خود را بیشتر نشان می‌دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر1 روز قبل
وی درباره افزایش سقف وام مسکن گفت: ما باید کاری کنیم که جامعه هدف ما در خرید مسکن توانمند شوند و کارهایی که تورم زاست انجام نمی‌دهیم. وی با تاکید بر اینکه ثبت نام طرح ملی مسکن تا آخر امسال ادامه دارد یادآور شد: شهر تهران نیز ظرفیت ثبت نام دارد و برنامه اقدام ملی را ابتدا از تهران و با حضور رئیس جمهور آغاز کردیم. وی خاطرنشان کرد: آنچه بانک مسکن به بانک مرکزی درخواست داده وام قابل انتقال از سازنده به خریدار است. بنابراین جامعه هدف ما مهم است. اگر جامعه هدف نتواند قسط بدهد از دور خارج می‌شود.
ایسناایسنا12 ساعت قبل
ایسنا/اردبیل استاندار اردبیل گفت: هیچگونه بی‌نظمی و ناامنی در استان اردبیل در روزهای گذشته گزارش نشده است. استاندار اردبیل اظهار کرد: در دو سه روز گذشته نه تنها گزارشی از بی‌نظمی و یا ناامنی نداشتیم بلکه با هوشیاری مردم استان اردبیل تحرکات اولیه در نطفه خفه شده و آرامش و امنیت در استان اردبیل برقرار است و نارسائی در روند ارائه خدمات وجود ندارد. وی افزود: علاوه بر شهرهای پارس‌آباد، بیله‌سوار، گرمی و اصلاندوز محدوده ارشق نیز به منطقه آزاد الحاق می‌شود تا اهالی عمده شهرهای استان اردبیل از مزایای منطقه آزاد استفاده کنند. رئیس شورای برنامه‌ریزی استان اردبیل ادامه داد: با نهایی شدن ایجاد منطقه آزاد تجاری در این استان کار اولیه از گمرک بیله‌سوار به عنوان زیرساخت فراهم شده شروع می‌شود تا طرح جامع و تفصیلی منطقه آزاد تهیه و بسترهای آن نیز فراهم آید. بهنامجو گفت: در کنار منطقه آزاد تجاری قرار است شهرک مرزی مشترک نیز در شمال استان اردبیل احداث شود تا این فضای فراهم شده شرایط سرمایه‌گذاری و توسعه اقتصادی را رقم بزند.

سامانه ۱۲۴؛ دریافت شکایات از قیمت کالا‌ها

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
وی افزود: افزایش قیمت برخی کالا‌ها مانند برنج وارداتی به دلیل ممنوع شدن واردات و حمایت از برنج داخلی است. آقای مدرسی خیابانی افزود: تا کنون دو هزار پرونده تعزیراتی برای تخلفات تشکیل شده است. وی گفت: این که گرانی قیمت‌ها را به افزایش قیمت بنزین مرتبط کنیم؛ جفا در طرح افزایش قیمت بنزین است، زیرا قیمت برخی کالا‌ها مقطعی و فصلی است و ربطی به گرانی بنزین ندارد. آقای ملکی گفت: بخش حمل و نقل دام نیز از گازوئیل استفاده می‌کند که افزایش قیمت بنزین تأثیری بر آن ندارد. آقای محمدیاری با بیان اینکه قیمت نهاده‌ها ثابت است گفت: قیمت مرغ در حد قیمت مصوب است و در برخی استان‌ها نیز کاهش قیمت داشته‌ایم.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
محمد سولکی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با بیان اینکه انجمن خیرین مسکن ساز در مراکز استان‌ها و ۱۲۰ شهرستان فعالیت می‌کند گفت: انجمن خیرین مسکن ساز در طی ۸ سال اقدام به ساخت ۴۰ هزار واحد مسکونی کرده است و ۳۰ هزار واحد مسکونی دیگر در حال تکمیل است. وی ادامه داد: محور فعالیت خیرین مسکن ساز تامین مسکن و خانه دار کردن خانواده‌های محروم و دارای معلول است. مدیرعامل انجمن خیرین مسکن ساز تصریح کرد: واحد‌های مسکونی که خیرین می‌سازند در مکان‌های مناسب و دارای خدمات شهری و امکانات رفاهی است. سولکی تصریح کرد: افرادی که توانایی پیش پرداخت اولیه مسکن را داشته باشند می‌توانند با ۳۰ میلیون تومان صاحب خانه شوند و اگر توانایی پرداخت نداشته باشند به ان‌ها براساس شرایط کمک خواهیم کرد. وی ادامه داد: این واحد‌ها دارای تسهیلات ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومانی است و اگر فردی توان پرداخت اقساط را نداشته باشد برای پرداخت اقساط نیز کمک خواهیم کرد. وی ادامه داد: دولت با تسریع در واگذاری زمین به خیرین و ارائه تسهیلات ارزان قیمت خیرین را برای ساخت واحد‌های بیشتر یاری کند.
تسنیمتسنیم21 ساعت قبل
افزایش قیمت بنزین در روزهای اخیر و انتشار اخباری مبنی بر بازتوزیع درآمدهای حاصل از افزایش قیمت این حامل انرژی از چند منظر قابل بحث و بررسی است. از منظر اقتصاددانان ایرانی که به‌طور نظری طرفدار لیبرالیسم اقتصادی هستند؛ اگرچه از منظر عملی و سیاسی از روش‌های شفافیت‌گریز و رانتی حمایت می‌کنند، هرگونه پرداخت نقدی به مردم، گداپروری و در حکم کفرگویی است. در این رویکرد؛ پرداخت یارانه به مصرف که بدترین نوع پرداخت یارانه و در حکم نابود کردن منابع باارزش ملی است خطرناک نیست، اما پرداخت یارانه مساوی به همه افراد باعث از بین رفتن کارآمدی و تنبل شدن مردم است. مالیات پیشرفته، از طریق تقویت تقاضای موثر، موجب رشد بیشتر هم می‌شود. نتیجه اینکه، برای برون رفت از رکود بی‌سابقه کنونی که در سال جاری میلادی اقتصاد ایران را ۹٫۵ درصد کوچکتر خواهد کرد، افزایش پرداخت نقدی به مردم می‌تواند به افزایش تقاضای موثر کمک کند و ضمن کاستن از موجودی انبار شرکت‌ها؛ از اضافه ظرفیت تولید معطل مانده تولیدکنندگان بکاهد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

وضعیت عجیب کارلوس کی‌روش در ایران و کلمبیا

روزنو5 دقیقه قبل

انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲/ برتری پرگل اردن در خانه

تسنیم7 دقیقه قبل

احتمال انصراف تیم کشتی اترک خراسان شمالی قوت گرفت؛ کشتی‌گیران اردو را ترک کردند

تسنیم8 دقیقه قبل

دستگیری بسیاری از سرشاخه‌های ناآرامی‌های اخیر تهران

ایسنا8 دقیقه قبل

️راهپیمایی مردم ولایت مدار خرم‌آباد در دفاع از اقتدار و امنیت کشور

ایسنا8 دقیقه قبل

آمریکا آزادی شهروندان خود توسط طالبان را تائید کرد

مهر8 دقیقه قبل