ساماندهی «کودکان کار و خیابانی» فعلا متوقف شده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اجتماعی
ساماندهی «کودکان کار و خیابانی» فعلا متوقف شده است

ساماندهی «کودکان کار و خیابانی» فعلا متوقف شده است

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
مدیرکل بهزیستی استان تهران گفت: با توجه به کمبود فضا برای نگهداری کودکان کار و خیابانی این طرح که از ۲۲ خرداد آغاز شد فعلاً به دلیل برخی مشکلات، متوقف شده است.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ داریوش بیات‌نژاد امروز در نشستی خبری در مرکز نگهداری معتادان متجاهر (مرکز اخوان) اظهار کرد: شفافیت، توانمندسازی، ارتقای سلامت اجتماعی در دومین گام سازمان بهزیستی تعریف شده است و رئس سازمان بهزیستی در طی مدت حضورش در ماه‌های اخیر اقداماتی را در این راستا انجام داده است.

وی به حوزه شفافیت در سازمان بهزیستی اشاره و تصریح کرد: پرداخت یارانه‌ها به‌صورت الکترونیک از اقداماتی است که در این بخش انجام شده و در واقع تمام پرداختی مستقیم و غیرمستقیم کارکنان بهزیستی از طریق سامانه الکترونیکی انجام می‌پذیرد.

به گفته مدیر کل بهزیستی استان تهران، پرداخت یارانه مراکز توانبخشی، پرداخت یارانه امداد فرزندان تحت پوشش این نهاد همچنین یارانه مراکز نگهداری از دیگر مواردی است که در راستای شفافیت در سازمان بهزیستی رقم خورده است.

بیات‌نژاد تصریح کرد: طبق برنامه‌ریزی انجام شده در یک تا دو ماه آینده تمامی پرداختها به موسسات از طریق سامانه الکترونیکی انجام خواهد شد علاوه بر اینکه تمام قرادادهای سازمان در سازمان اشاره شده بارگذاری خواهد شد.

وی افزود: بارگذاری املاک سازمان بهزیستی با مشخصات کامل همراه با موقعیت جغرافیایی و نوع مالکیت از دیگر مواردی است که طی روزهای گذشته و با دستور رئیس سازمان بهزیستی کشور بر روی سامانه شفافیت بارگذاری شده است.

مدیر‌کل بهزیستی استان تهران با اشاره به برنامه‌ریزی‌های سازمان در سه حوزه توانبخشی، پیشگیری و درمان و همچنان حوزه اجتماعی خاطرنشان کرد: خدمات تخصصی به جامعه هدف سازمان اعم از زنان سرپرست خانوار، معتادان در فرآیند درمان، کودکان و … ارائه می‌شود ضمن اینکه یکی از برنامه‌های اصلی سازمان بهزیستی حرفه‌آموزی و آموزش به خانواده‌ها و جامعه هدف سازمان است.

به گفته بیات‌نژاد در سال گذشته ۱۶۵ درصد از برنامه‌های سازمان در حوزه اشتغال انجام شده است که این برنامه‌ها امسال نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

وی تصریح کرد: ارتقای سطح کمی و کیفی خدمات از دیگر برنامه‌هایی است که مورد توجه سازمان بهزیستی در استان تهران محسوب می‌شود و در سال گذشته و در سه‌ ماهه ۹۸ اقدامات خوبی در این بخش انجام شده‌ است.

وی با اشاره به ارائه خدمات از سوی سازمان بهزیستی استان تهران به مناطق محروم و حاشیه‌ای استان تهران گفت: این مناطق جغرافیایی شناسایی شده‌اند و هم‌اکنون خدمات تخصصی در آنجا راه‌اندازی شده است به عنوان مثال مرکز اورژانس اجتماعی امروز در شهرستان اسلامشهر فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

بیات‌نژاد به موضوع مسکن و اقدامات انجام شده از سوی سازمان بهزیستی در این حوزه اشاره کرد و گفت: در سال گذشته و طی تفاهمنامه‌های چند‌جانبه با سازمان بسیج سازندگی، بنیاد مستضعفان، بنیاد مسکن و همچنین خیرین مسکن ساز اقدامات خوبی در این بخش صورت گرفت و ۸۰۸ واحد به افراد تحت پوشش بهزیستی واگذار شد.

مدیر‌کل بهزیستی استان تهران ادامه داد: همزمان با هفته دولت نیز ۱۰۰ واحد مسکونی به خانواده‌های دارای دو معلول واگذار خواهد شد.

وی با اشاره به پرداخت مستمری به ۱۷۸ هزار خانواری که مستمری یک نفره دریافت می‌کردند، گفت: با پیگری‌های وزیر کار از این پس مستمری این افراد به میزان بعد خانوار پرداخت خواهد شد که از این تعداد ۱۴ هزار خانوار مربوط به استان تهران می‌شود.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

بیات‌نژاد همچنین در ارتباط با اعتبار پیش‌بینی شده برای اجرای قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت خاطرنشان کرد: امسال ۱۱۰ میلیارد تومان در بودجه ۹۸ در این حوزه پیش‌بینی شده است که تا به امروز رقمی از این اعتبارات به بهزیستی پرداخت نشده است اما این اعتبار در قانون بودجه پیش‌بینی شده و قاعدتا باید پرداخت شود.

وی ادامه داد: با توجه به افزایش اعتبارات سازمان بهزیستی در سال ۹۸، مستمری مددجویان بهزیستی نیز افزایش ۲۰ درصدی را خواهد داشت ضمن اینکه اعتبار پیش‌بینی شده در سال گذشته در حوزه مستمری ۱۷۰۰ میلیارد تومان بود که این رقم در سال ۹۸ به ۲۷۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

بیات‌نژاد همچنین به موضوع پذیرش و سازماندهی کودکان کار و خیابانی اشاره کرد و گفت: طرح ساماندهی کودکان خیابانی از ۲۲ خرداد با همکاری شهرداری و فرمانداری آغاز شد و در زمان اجرای طرح ۲۷۰ کودک توسط دو موسسه‌ای که طرف قرارداد فرمانداری بودند جمع‌آوری و ساماندهی شدند البته با توجه به اینکه هم‌اکنون فضاهای مناسب برای پذیرش و نگهداری این کودکان نداریم، طرح اشاره شده فعلا متوقف شده و به‌زودی با فراهم کردن زیرساختها و فضای مناسب مجددا آغاز خواهد شد.

مدیر‌کل بهزیستی استان تهران در ارتباط با قاچاق کودکان کار در تهران گفت: به هر حال در برخی از معابر و چهار‌راه‌ها بچه‌ها به‌صورت باندی و زیر نظر افرادی مشغول به تکدی‌گری و کار هستند اما اینطور که بگوییم با باندی در شهر تهران روبرو شده‌ایم درست نیست.

بیات‌نژاد تصریح کرد: تمام دستگاه‌ها بر اساس آئین‌نامه ساماندهی کودکان کار و خیابانی ملزم به انجام وظایف خود هستند و در واقع در این آئین‌نامه وظایف و اختیارات ۱۲ دستگاه از جمله شهرداریها، اداره اتباع، اداره کار، فنی و حرفه‌ای، آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها، کمیته امداد، سازمان بهزیستی و … پیش‌بینی شده است.

وی به کودکانی که طی ماه گذشته جمع‌آوری و ساماندهی شده‌ا‌ند اشاره کرد و گفت: از ۲۷۰ کودک پذیرش شده، ۷۰ درصد آنها از اتباع بیگانه (کشورهای پاکستان و افغانستان) هستند و ۷۰ درصد از آنها فاقد مجوزهای قانونی هستند و در این زمینه اداره اتباع نقش بسزایی را در خصوص ساماندهی و ارجاع این افراد به کشورشان دارند.

مدیر کل بهزیستی استان تهران افزود: علیرغم اینکه در جلسات متعدد در ارتباط با موضوع کودکان کار و خیابانی صحبت شده اما از اداره اتباع درخواست داریم نقش موثرتری را در بحث کودکان اتباع بیگانه داشته باشد.

بیات‌نژاد ادامه داد: موضوع پذیرش کودکان کار و خیابانی از مواردی است که مورد تاکید رئیس‌جمهور و همچنین رئیس سازمان بهزیستی کشور است و تاکید شده که سازمان بهزیستی براساس ماموریت‌های خود به‌صورت علمی و در نهایت دقت و سرعت و باکیفیت بالا در حوزه پذیرش و ساماندهی کودکان کار و خیابانی عمل کند.

وی با بیان اینکه از مسئولان رده بالای کشرو نیز تقاضا می‌شود به موضوع رفاهی و حقوق پرسنل سازمان بهزیستی توجه شود، گفت: پرسنل سازمان بهزیستی در بین دستگاه‌ها دومین سازمانی است که کمترین حقوق را دریافت می‌کنند و توقع می‌شود نسبت به این موضوع توجه ویژه‌ای شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افتتاح ستاد انتخابات فرمانداری تهران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
ستاد انتخابات فرمانداری تهران با حضور معاون سیاسی، اجتماعی استاندار و رئیس ستاد انتخابات استان و همچنین فرماندار تهران افتتاح شد. رئیس ستاد انتخابات استان تهران در این مراسم در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: قبل از این مراسم جلسه‌ای باحضور روسای ستاد انتخابات و فرمانداران تهران در خصوص آمادگی برای انتخابات و همچنین اقدامات پشتیبانی و هماهنگی تشکیل شد. حسن بیگی افزود: داوطلبان می‌توانند از دهم تا شانزدهم آذر از ساعت ۸ تا ۱۸ برای نام نویسی در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر به فرمانداری تهران، ستاد انتخابات کشور مراجعه کنند و کسانی که در خارج از کشور قصد داوطلبی دارند، باید در سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران نام نویسی کنند. معاون سیاسی، اجتماعی استاندار تهران در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال تغییر فرماندار یا مسئولی در استان تهران در ماه‌های منتهی به انتخابات وجود دارد؟ گفت: خوشبختانه در استان تهران هیچ تغییری نداریم و مدیران مربوطه نیز از قبل منصوب شده بودند و فقط یک فرمانداری که اکنون جایگاه سرپرستی دارد، در آینده نزدیک حکم فرمانداری اش در صورت رفع مشکل صادر خواهد شد. عیسی فرهادی فرماندار تهران گفت: تهران به دلیل انتخاب ۳۰ نماینده و همچنین ۴ نماینده از اقلیت‌های دینی؛ جایگاه ویژه‌ای در انتخابات دارد و تجارب گذشته به ما برای انتخابات امن و آرام کمک خواهد کرد.

زندگی در اطراف «دریاچه ارومیه» از زاویه دید عکاس آلمانی (+عکس)

11+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
خوشبختانه جامعه ایران فرهنگ بسیار متفاوتی دارد، با این وجود عوامل مختلفی در جامعه ایران دست به دست هم داده تا میزان پسران و دختران مجرد در ایران روزبه‌روز افزایش پیدا کند. بدون‌شک اگر وضعیت مردان مجرد را هم در نظر می‌گرفتند هیچ‌گاه موضوع چندهمسری در سطح جامعه مطرح نمی‌شد. اگر قصد افراد جامعه از ازدواج آرامش و بقای نسل باشد که این اتفاق در ازدواج اول رخ داده است. در غیراین صورت همه فلسفه و هدف ازدواج در ازدواج نخست تامین شده است. نکته دیگر اینکه کمتر دخترانی وجود دارند که حاضر باشند با یک مردی که قبلا ازدواج کرده ازدواج کنند.
تسنیمتسنیم11 ساعت قبل
وی ادامه داد: فراکسیون شفافیت مجلس، بازرسی ریاست‌جمهوری، سازمان بازرسی کل کشور، نمایندگی رهبری در هلال‌احمر و شورایعالی هلال احمر به این موضوع ورود کردند و مشخص شد که آقای رئیس آلوده فساد است اما آقای روحانی او را نگه داشته است. نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه الان خیلی‌ها معترض هستند و نمی‌دانیم چه کنیم، درباره هجمه اخیر روحانی به قوه‌قضاییه گفت: این یک مصداق بارز است، آقای روحانی! این موردی است که مو لای درزش نمی‌رود، پس چرا برخورد نمی‌کنید؟ همین است که آن‌طور که سخنرانی وخطابه می‌کنید ما باور نمی‌کنیم. می‌گوید چرا ریالی‌ها را می‌گویند و دلاری‌ها را نمی‌گویند، بابک زنجانی که دستگیر شده و تلاش زیادی صورت گرفته است. انتهای پیام/
الفالف13 ساعت قبل
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، علی بیات مدیر آموزش و پرورش خوشاب گفت: پدر دانش‌آموز کلاس ششم مقطع ابتدایی یکی از مدارس شهرستان خوشاب دیروز بامراجعه به مدرسه بدون اطلاع و اجازه مدیر و مسئولان واحد آموزشی وارد کلاس درس شده، در حضور دانش‌آموزان به معلمی که در حال تدریس بوده فحاشی کرده و او را از کلاس به بیرون برده و مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد. او تصریح کرد: شخص مهاجم در حالی مرتکب این اعمال غیراخلاقی در فضای آموزشی شده که معلم مورد تهاجم هیچ گونه واکنش دفاعی انجام نمی‌دهد تا اینکه با حضور و دخالت کادر مدرسه به دفتر مرکز آموزشی هدایت و بلافاصله موضوع از سوی مدیر مدرسه به پلیس ۱۱۰ گزارش و در پی حضور ماموران انتظامی فرد مهاجم به کلانتری منتقل می‌شود. او در مورد انگیزه بروز این حادثه، گفت: معلم مورد اشاره، روز پیشتر پس از آنکه در زمان زنگ تفریح چند دانش‌آموز در سالن مدرسه با یکدیگر درگیر شده بودند اقدام به بیرون بردن آن‌ها از سالن کرده که در همین حین یکی از دانش‌آموزان به معلم فحاشی می‌کند و او نیز برخوردی جزئی نسبت به دانش‌آموز فحاش انجام می‌دهد. مدیر آموزش و پرورش خوشاب افزود: این دانش‌آموز نیز همان روز پس از بازگشت از مدرسه در خانه از تنبیه معلم نزد والدینش شکایت می‌کند. بیات افزود: این در حالی است که پس از حمله پدر این دانش‌آموز به معلم و انتقال وی به کلانتری، در جریان بررسی پلیس مشخص شد گزارش این دانش‌آموز به والدینش غلط بوده است.
خبر فوریخبر فوری15 ساعت قبل
تمام فکرم رفت سمت والدینی که اینستاگرام دخترانشان با عکس‌های نیمه‌عریان پر شده. هیچ وقت درخواست نکرده بودم که اینستاگرام پائولینا را ببینم. تلفن همراهم را برداشتم و ناگهان همه چیز جلوی چشمم بود: زندگی پائولینا. مناظر زیبایی از اوریینت در لانگ آیلند بود که بخشی از هر ماه اوت در کل زندگی پائولینا را در آنجا می‌گذراندیم و از روی عشق عنوانش را «خانۀ شادی‌هایم» گذاشته بود. وب‌سایت ترجمان آن را در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۹۸ با عنوان «روزی که در اینستاگرام دخترم را پیدا کردم» و ترجمۀ میترا دانشور منتشر کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر