ازدواج سفید هنوز یکی از مسائل جامعه ایرانی نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
ازدواج سفید هنوز یکی از مسائل جامعه ایرانی نیست

ازدواج سفید هنوز یکی از مسائل جامعه ایرانی نیست

ایسناخبرگزاری ایسنا |
یک جامعه شناس با اشاره به اینکه ازدواج سفید هنوز به دغدغه اکثریت مردم تبدیل نشده، گفت: این پدیده تا دغدغه جامعه نباشد، تبدیل به مسئله نخواهد شد گرچه اخیراً تلاش‌هایی شده اما هنوز یکی از مسائل جامعه ایرانی نیست.

به گزارش ایسنا، امروز چهارشنبه (۲۶ تیر) همایش منطقه‌ای آسیب‌ها و چالش‌های همخانگی و ازدواج سفید با حضور اساتید و صاحبنظران گروه جامعه شناسی و روانشناسی در تالار فردوسی دانشگاه کردستان برگزار شد.

احمد امانی در آغاز این همایش اظهار کرد: اگر گذری به آغاز تمدن داشته باشیم، ازدواج سازوکاری سازمان یافته داشته و حتی در روستاهای دورافتاده ازدواج یک پیوند برای خون بست و پایان یک فاجعه بوده است.

مدیر مرکز مشاوره دانشگاه کردستان افزود: در زمان سومریان جایگاه و نقش زن قابل قبول و ارزشمند بوده و ارتباط زن با معابد بسیار پررنگ بوده است.

امانی عنوان کرد: روابط بشر در دنیای دیجیتال معنای دیگری پیدا کرده و در دهه ۱۹۶۰ انقلاب جنسی رخ داد و زنان به دنبال ارزش‌های جنسی حاکم بر جامعه خود رفتند.

وی به آمار همخانگی در دهه ۱۹۷۰ اشاره کرد و گفت: در دهه ۱۹۷۰ میلادی در آمریکا بیش از هزار زوج بدون ازدواج همخانگی را انتخاب کردند و این عدد در سال ۲۰۱۰ به هفت میلیون زوج همخانه رسید.

مدیر مرکز مشاوره دانشگاه کردستان ادامه داد: این مسئله رفته رفته به آسیا کشیده شد هرچند که در آسیا ابتدا نگاه‌های بازدارنده حاکم بوده است، اما این نوع ازدواج اکنون ۲۰ درصد از روابط بین زن و مرد را تشکیل می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه این مسئله از دیدگاه جامعه ایرانی نوعی آسیب تلقی می‌شود، گفت: از دیدگاه من این مسئله را می‌توان نوعی آسیب دانست و با نگاهی دیگر آن را در مسیر تحول یک راه حل به شمار آورد.

در ادامه نیز پنل تخصصی با حضور فرانک قدسی، مسعود بیننده و مختار ویسانی برگزار شد که این مسئله را از جوانب مختلف روانشناسی، جامعه شناختی و روانشناسی اجتماعی مورد بحث و بررسی قرار دادند.

*ازدواج سفید نوعی پوست اندازی فرهنگی محسوب می‌شود

مختار ویسانی در آغاز این پنل اظهار کرد: ازدواج سفید که در ایران با مضمون‌های مختلف همباشی و همخوابگی هم از آن نام برده می‌شود را نباید تنها یک آسیب دانست بلکه می‌توان آن را نوعی پوست اندازی فرهنگی و مرحله گذار از جامعه سنتی به سوی مدرن دانست.

این روانشناس افزود: ازدواج سفید را می‌توان به نوعی نتیجه فردگرایی مطلق در جامعه دانست که در نتیجه آن افراد با هدف سلب مسئولیت و تعهد به آن روی می‌آورند.

وی همچنین عنوان کرد: در ازدواج‌های سفید شهوت، هوس و مسائل جنسی برجسته است و عدم ثبات و نبود صمیمیت و تعهد دیده می‌شود که در نتیجه فردگرایی و دلبستگی‌های ناایمن دوران کودکی بوجود آمده است.

*ازدواج سفید هنوز یکی از مسائل جامعه ایرانی نیست

در ادامه نیز مسعود بیننده این مسئله را از دیدگاه جامعه شناختی مورد بررسی قرار داد و گفت: از منظر جامعه شناختی دو پارادایم اصلی پوزیتیویستی و برساخت گرایی وجود دارد که دیدگاه پوزیتیویستی برخلاف دیدگاه برساخت گرایی کج رفتاری را مطلق و عینی تعریف می‌کنند اما برساخت گرایان پدیده‌ها را ذهنی و نسبی می‌دانند و معتقدند که کج روی تنها یک برساخت اجتماعی است.

این جامعه شناس همچنین با اشاره به اینکه ازدواج سفید هنوز به دغدغه اکثریت مردم تبدیل نشده، گفت: این پدیده تا دغدغه جامعه نباشد، تبدیل به مسئله نخواهد شد گرچه اخیرا تلاش‌هایی شده اما هنوز یکی از مسائل جامعه ایرانی نیست.

*ازدواج سفید شرعی نیست

در ادامه فرانک قدسی نیز به پیشینه ازدواج و خانواده قبل از اسلام تا کنون اشاره کرد و گفت: قبل از اسلام چند شوهری، همجنس بازی و … امری مرسوم بود اما با آمدن اسلام، ازدواج بر مبنای شرع و قانون و با حدود و ثغور صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه ازدواج سفید شرعی نیست، اظهار کرد: برخی افراد ازدواج سفید را نوعی ازدواج موقت می‌دانند اما باید این نکته را در نظر داشت که ازدواج موقت شرعی بوده و از این نظر با ازدواج سفید متفاوت است.

قدسی همچنین به تغییر کارکردهای خانواده و تاثیر آن در رواج ازدواج سفید پرداخت و خاطرنشان کرد: کارکردهای اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و تربیتی خانواده به دنبال تغییر ارزش‌ها دگرگون شده و موجب ترویج این نوع ازدواج شده که شاکله اصلی آن میل جنسی است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خاطرات یک پورن استار در اصفهان روی پرده رفت + فیلم

ایمناایمنا15 ساعت قبل
به گزارش ایمنا مستند داستانی «ایکسونامی» در ژانر اجتماعی آماده نمایش شده است. در این مستند، یک پورن‌ استار آمریکایی تجربه رسیدن به آزادی‌‌های جنسی در ایالات متحده را روایت می‌کند. محسن آقایی اصفهانی است و تولید این فیلم اولین تجربه او در زمینه مستندسازی نام گرفته است. تولید این مستند ۹۰ دقیقه‌ای که ۲٫۵ سال زمان برده، به صورت مشترک در ایران و آمریکا انجام شده است که روز گذشته (۲۰ آبان ماه) در شهرهای تهران، مشهد و اصفهان، به صورت همزمان رونمایی شد. نمایش این فیلم برای افراد کودکان، نوجوانان، افراد زیر ۱۸ سال، بیماران قلبی و … اکیدا توصیه نمی‌شود

لاغر شدن ناممکن نیست (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
لاغری آرزوی بسیاری از افراد است. اما برای آن‌ها که به بیماری چاقی مبتلا هستند، لاغری آرزویی ناممکن و دست نیافتنی است. با رعایت برخی نکته‌ها، اما می‌توانید خود را لاغر ببینید.

فرصتی که کالدرون به باشگاه پرسپولیس داد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

گام‌ها و برجام …

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ اکنون فعالیت در فردو از سر گرفته شده است؛ گام چهارم علاوه بر فعال شدن فردو یک هشدار جدی به طرف‌های غربی است که اگر انفعال اروپا در زمینه تعهداتش در برجام ادامه پیدا کند در گام‌های بعدی قطعا محدوده بازرسی‌ها، تعداد بازرسان و سطح غنی سازی تغییر خواهد کرد؛ گام‌هایی که مسئولیت عواقب آن که در عمل فروپاشی برجام است برعهده اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها خواهد بود.

مرگ هایی که نباید اتفاق می‌افتادند / کمی مراقب باشید +فیلم خارجی

رکنارکنا1 روز قبل

نوزادی که ۹۲ روز پس از به کما رفتن مادر به دنیا آمد

مهرمهر1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر