برنامه خطرناک آمریکا برای محافظت از نفت کش‌های تجاری در خلیج فارس / چرا و چگونه اسکورت نفتکش‌ها از سوی واشنگتن و متحدانش می‌تواند جرقه درگیری نظامی با تهران را بزند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. بین‌المللی

برنامه خطرناک آمریکا برای محافظت از نفت کش‌های تجاری در خلیج فارس / چرا و چگونه اسکورت نفتکش‌ها از سوی واشنگتن و متحدانش می‌تواند جرقه درگیری نظامی با تهران را بزند؟

انتخابخبرگزاری انتخاب |
مطابق با گزارش ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا در خاورمیانه آمریکا در حال مشورت با متحدان خود برای تشکیل یک ائتلاف دریایی در خلیج فارس است. تنگه هرمز یکی از آبراه های حیاتی برای تجارت جهانی انرژی محسوب می شود و تامین امنیت آن اهمیت بالایی برای کشورهای منطقه خواهد شد.
برنامه خطرناک آمریکا برای محافظت از نفت کش‌های تجاری در خلیج فارس / چرا و چگونه اسکورت نفتکش‌ها از سوی واشنگتن و متحدانش می‌تواند جرقه درگیری نظامی با تهران را بزند؟ - 0

الکس وارد در وکس نوشت: دولت ترامپ در حال برنامه ریزی برای اعزام کشتی‌های جنگی نیروی دریایی آمریکا برای اسکورت کردن نفت کش‌های تجاری به منظور محافظت از آن‌ها در مقابل حملات (ادعایی) ایران است. اما برخی کارشناسان هشدار می‌دهند که این اقدام می‌تواند هزینه زیادی به دنبال داشته باشد و دو کشور را به درگیری نظامی نزدیک‌تر کند.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: ‌ مطابق با گزارش ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا در خاورمیانه آمریکا در حال مشورت با متحدان خود برای تشکیل یک ائتلاف دریایی در خلیج فارس است. تنگه هرمز یکی از آبراه‌های حیاتی برای تجارت جهانی انرژی محسوب می‌شود و تامین امنیت آن اهمیت بالایی برای کشورهای منطقه خواهد شد.

ظاهرا برنامه فعلی دولت اعزام کشتی‌های فرماندهی و کنترل به منطقه است. نیروهای آمریکایی این ائتلاف بین المللی را فرماندهی خواهند کرد، اما وظیفه اسکورت نفت کش‌های تجاری بر عهده کشتی‌های کشورهای دیگر قرار خواهد گرفت.

آقای دانفورد در کنفرانس خبری خود گفت: «در شرایط عادی هر کشور فقط باید کشتی هایی که پرچم خودش بر روی آن‌ها نصب شده است را اسکورت کند. آمریکا نیز وظیفه فرماندهی و کنترل عملیات و ارائه اطلاعات، تجسس و شناسایی را بر عهده می‌گیرد».

هنوز مشخص نیست که کشتی‌های آمریکایی تا چه اندازه در این عملیات‌ها مشارکت خواهند داشت و کدام کشورها در این ائتلاف حضور پیدا می‌کنند. علاوه بر این، هنوز نمی‌دانیم که نفت کش‌های کدام کشورها اسکورت خواهند شد.

این پیشنهاد جدید در واکنش به حملات اخیر به نفت کش‌ها در خلیج عمان ارائه شده است. آمریکا و کشورهای منطقه، ایران را به عنوان مقصر اصلی معرفی کرده‌اند. ایران این اتهامات را رد می‌کند. از اوایل ماه مه شش نفت کش مورد حملات خرابکارانه واقع شده‌اند.

این هفته همچنین (ادعا شد که) نیروهای ایرانی به دنبال جلوگیری از عبور یک نفت کش بریتانیایی از تنگه هرمز بودند. در نهایت ناو جنگی بریتانیا مجبور شد که بین نفت کش و قایق‌های تندروی ایران قرار بگیرد. البته مقامات ایرانی هر گونه دخالتی در این حادثه را رد کرده‌اند.

برخی کارشناسان با توجه به حوادث اخیر اشاره می‌کنند که شاید اجرا کردن طرح جدید پنتاگون ضرورت داشته باشد. آقای یان گلدنبرگ، کارشناس سابق وزارت دفاع در این ارتباط گفت: «با توجه به شرایط پرتنش کنونی، طرح پنتاگون برای جلوگیری از حملات ایران قابل توجیه است».

وقایع اخیر برای برخی یادآور دوره‌ای در سال ۱۹۸۷ است. در این مدت کشتی‌های کویتی در طول جنگ عراق-ایران برای عبور از آب‌های خلیج فارس اسکورت می‌شدند. رونالد ریگان، رئیس جمهور سابق آمریکا دستور شروع عملیات ارنست ویل را برای محافظت از کشتی‌های تجاری صادر کرد، اگرچه کنگره نگران بود که آمریکا وارد جنگ شود.

ممکن است آقای ترامپ نیز با واکنش مشابهی روبرو شود، زیرا اسکورت کردن کشتی‌ها در عمل بسیار دشوارتر از آن است که تصور می‌کنیم.

برنامه ریزان نظامی در دوره ریاست جمهوری ریگان نگران عواقب اعزام کشتی‌های آمریکایی در شرایط جنگی بودند. این سوال در بین مقامات آمریکایی مطرح بود که آیا نیروی دریایی آمریکا باید در صورت نزدیک شدن قایق‌های ایرانی به نفت کش‌های تجاری واکنش نشان دهد.

در نهایت، به کشتی‌های جنگی آمریکا اجازه داده شد که تمام اقدامات لازم را برای محافظت از نفت کش‌ها انجام دهند. البته برخی مقامات دولت هنوز نگران بودند که یکی از فرماندهان دست به اشتباه پرهزینه‌ای بزند.

در شرایط پرتنش کنونی نیز مقامات پنتاگون باید به همین سوالات پاسخ دهند. کارشناسان معتقدند که این عملیات پیچیدگی و خطرات زیادی به دنبال خواهد داشت.

آقای مایکل فرانکن، ژنرال بازنشسته آمریکایی است که در طول عملیات ارنست ویل در یکی از کشتی‌های جنگی آمریکا انجام وظیفه می‌کرد. او معتقد است که کشتی کافی برای محافظت کردن از تمام نفت کش‌ها وجود ندارد. در نتیجه، چندین نفت کش باید در ورودی آب‌های خلیج منتظر یک کشتی اسکورت کننده بمانند و در قالب یک گروه حرکت کنند.

علاوه بر این، هر چه قدر تعداد کشتی‌های جنگ آمریکا در منطقه افزایش پیدا کند، احتمال درگیری تصادفی افزایش پیدا می‌کند. آقای گلدنبرگ در این ارتباط گفت: «ایران احتمالا از درگیری مستقیم با آمریکا پرهیز خواهد کرد، اما به اقدامات تحریک آمیز خود ادامه خواهد داد. آن‌ها احتمالا کشتی‌های غیر آمریکایی را با مین‌های دریایی یا قایق‌های تندروی خود هدف قرار خواهند داد».

مین‌های دریایی می‌توانند توسط صوت، فشار یا خاصیت مغناطیس فعال سازی شوند و باعث پیچیده شدن این عملیات خواهند شد. ممکن است حتی یک کشتی اسکورت شده نیز با مین برخورد کند. آقای فراکن سال ۱۹۸۷ در حال خدمت در یکی از کشتی‌های جنگی اسکورت کننده نفت کش اس اس بریجتون بود که با یک مین دریایی برخورد کرد.

او نگران رخ دادن اتفاقی مشابه در شرایط کنونی است. مین گذاری در آب‌های بین المللی یک اقدام جنگی است. در چنین وضعیتی دولت ترامپ مجبور به واکنش نشان دادن خواهد شد. به همین خاطر آقای فراکن به مقامات پنتاگون هشدار می‌دهد که نگران عواقب تصمیمات خود باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

حمله انتحاری به یک مراسم عروسی در غرب کابل/ ۶۳ کشته و ۱۸۲ زخمی +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، وزارت کشور افغانستان اعلام کرد که در نتیجه حمله انتحاری شنبه‌شب گذشته به یک مراسم عروسی در غرب شهر کابل دست‌کم ۶۳ نفر کشته و ۱۸۲ نفر زخمی شده‌اند. نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان، امروز یک‌شنبه (۲۷ اسد)، گفت که در این حمله زنان و کودکان در میان قربانیان این رویداد هستند. این انفجار حوالی ساعت ۱۰:۴۰ شنبه‌شب گذشته در سالن عروسی «شهر دبی» در نزدیکی ایستگاه بهادرخان و در کنار جاده فیض‌محمد کاتب در حوزه ششم امنیتی شهر کابل به وقوع پیوست. به گفته نصرت رحیمی، یک عامل انتحاری مواد منفجره همراه خود را در نزدیکی جایگاه داماد منفجر کرده است. هرچند وزارت کشور افغانستان شمار قربانیان را ۶۳ کشته و ۱۸۲ زخمی اعلام کرده است، اما برخی از شاهدان این رویداد و وکیل گذر منطقه می‌گویند شمار تلفات بیشتر از آمار رسمی است.

عمق خاک سعودی در نخستین عملیات توازن بازدارندگی درهم کوبیده شد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما ازصنعا,یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن بزرگترین عملیات را با نام «نخستین عملیات توازن بازدارندگی» در عمق خاک سعودی انجام داد؛ به طوری که ۱۰ فروند پهپاد میدان نفتی و پالایشگاه الشیبه وابسته به آرامکو بزرگ‌ترین شرکت نفتی عربستان را هدف قرار دادند. عبدالملک بدرالدین دبیرکل انصارالله یمن تاکید کرد: این عملیات در فاصله ۱۱۰۰ کیلومتری عمق خاک سعودی انجام شد. خالد غراب کارشناس نظامی می‌گوید: تاسیسات نفتی و اقتصادی عربستان به هدف مشروع نیرو‌های موشکی و پهپادی یمن تبدیل شده‌اند. سرتیپ عابد الثور کارشناس نظامی گفت: اگر این، نخستین عملیات در منطقه بود پس عملیات بعدی گسترده‌تر صورت خواهد گرفت؛ بنابراین تاسیسات و مراکز مهم عربستان زیر آتش ما قرار دارد. ------------مصاحبه‌ها:۱-سرتیپ یحیی سریع سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن۲-عبدالملک بدرالدین دبیرکل انصارالله یمن۳-خالد غراب کارشناس نظامی۴-سرتیپ عابد الثور کارشناس نظامی۵-احمد الکبسی روزنامه نگار

فیلم | ۱۸ ماه پس از انتقاد مهران مدیری تلویزیون شجاع شده است؟

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
استان تاریخی ایران را می‌توان فارس نامید، تمامی جاذبه‌های تاریخی موجود در این استان خود گواه این امر هستند، از تخت جمشید گرفته تا حافظیه و شاه چراغ و …در این مطلب باز هم موضوعی را مطرح می‌کنیم که در نوع خود بسیار هیجان انگیز است و برگی دیگر از تاریخ سرزمین بزرگمان را رو می‌کند، پس همراهمان باشید.

عملیات گسترده پهپادی یمن

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
کد ویدیو دانلود فیلم اصلیسرتیپ عبدالله الجفری سخنگوی نیروی هوایی یمن گفت: یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در سطح عالی پیشرفت کرده و اکنون به طور نقطه زن، اهداف خود را منهدم می‌کند. این سلاح پیشرفته تهاجمی با عبور از مرزهای جغرافیایی، اهداف نظامی را در کشورهای متجاوز هدف قرار می‌دهد و توانست معادله جنگ را تغییر دهد. ارتش و کمیته‌های مردمی یمن مزدوران را در منطقه غرب رشاحه هدف حملات گسترده قرار دادند. یک رزمنده یمنی تاکید کرد: به مواضع مزدوران حمله کردیم و شمار زیادی از آنها را کشتیم و غنائم زیادی به دست آوردیم. عبداللطیف وشلی خبرنگار جنگ گفت: هدف از حملات در مرزها و مقابله ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با حملات سعودیها و همچنین حملات پهپادی، تسلیم کردن عربستان برای توقف جنگ است.

فیلم | سکانس‌های دیدنی از نماینده سینمای ایران در اسکار ۲۰۲۰

خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
در جستجوی فریده، اثر کوروش عطائی و آزاده موسوی، فیلم مستند بلندی درباره دختری است در آستانه چهل سالگی به نام فریده، که در کودکی توسط زوجی هلندی از ایران به فرزندخواندگی گرفته شده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین22 ساعت قبل
مفتیه طلیب، مادر بزرگ ۹۰ ساله رشیده طلیب، نماینده‌ای از کنگره آمریکا به کشمکش‌ها میان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از یک سو با نمایندگان دموکرات کنگره آمریکا از سوی دیگر در خصوص سفر نوه‌اش به کرانه باختری واکنش نشان داد. اعتمادآنلاین| مفتیه در کرانه باختری با تمسخر اظهارات اخیر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و نفرین کردن او گفت: ترامپ می‌گوید رشیده نمی‌آید، خدا ترامپ را نابود کند، قلب من می‌گوید او می‌آید. رژیم صهیونیستی روز پنج‌شنبه تحت تاثیر فشارهای ترامپ قرار گرفت و به رشیده طلیب و همکارش ایلهان عمر، نماینده دموکرات کنگره آمریکا اجازه سفر به کرانه باختری را نداد؛ هر چند که ابتدا با این سفر موافقت کرده بود. بسام طلیب، عموی رشیده طلیب نیز در این رابطه گفت: از سال ۲۰۰۶ رشیده را ندیده است. رسانه‌های عبری‌زبان اعلام کردند، با درخواست سفر رشیده به کرانه باختری در راستای عدم ترویج تحریم اسرائیل موافقت شد.

نظرها

اخبار بیشتر