ممنوعیت قانونی استفاده از آفیس ۳۶۵ در مدارس آلمان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. زومیت
  4. تکنولوژی
ممنوعیت قانونی استفاده از آفیس ۳۶۵ در مدارس آلمان

ممنوعیت قانونی استفاده از آفیس ۳۶۵ در مدارس آلمان

زومیتخبرگزاری زومیت |
با‌ توجه به نگرانی‌های امنیتی موجود، کمیساریای حفاظت از داده و آزادی اطلاعات ایالت هسِن آلمان استفاده از آفیس ۳۶۵ را در مدارس منوط به تحقق شروط خود دانست.

ایالت هسن آلمان هفته‌ی گذشته اعلام کرد ممکن است مدارس آلمان به‌صورت قانونی نتوانند از سرویس ابری آفیس‌ ۳۶۵ استفاده کنند. هسن با جمعیتی درحدود ۶ میلیون نفر یکی از ۱۶ ایالت آلمان محسوب می‌شود. مطالب منتشر‌شده در مطبوعات به‌صورت ویژه‌ای آفیس ۳۶۵ را هدف قرار داده است؛ اما سرویس‌های رقیب آفیس ازجمله سرویس‌های ابری گوگل و اپل را نیز به‌منظور استفاده در مدارس در راستای مقررات حفظ حریم خصوصی در آلمان خرسند‌کننده نمی‌دانند.

کمیساریای حفاظت از داده و آزادی اطلاعات ایالت هسن می‌گوید:

هر آنچه درباره‌ی مایکروسافت وجود دارد، برای سرویس‌های ابری گوگل و اپل نیز صادق است. راه‌حل‌های ارائه‌شده‌ی سرویس‌های ابری این شرکت‌ها به‌معنی واقعی کلمه شفاف و مفهوم نیست؛ بنابراین، استفاده‌ی سازگار با حریم‌ خصوصی از آن‌ها در مدارس امکان‌پذیر نیست.

این اولین‌بار نیست که یکی شهرهای آلمان به‌صورت عمومی استفاده از نرم‌افزار آفیس مایکروسافت را متوقف می‌کند. پیش‌ازاین در اوایل دهه‌ی ۲۰۰۰، برخی از شهر‌های معروف آلمان ازجمله مونیخ و فرایبورگ نیز به‌لطف مجموعه نرم‌افزارهای متن‌باز اوپن‌آفیس (OpenOffice) استفاده از برنامه‌های آفیس مایکروسافت را کنار گذاشته بودند. در آن زمان، طرح گسترش استفاده از نرم‌افزارهای متن‌باز به‌صورت سخت‌گیرانه‌ای اعمال می‌شد که البته گروه‌های بسیاری از همکاری با این طرح امتناع می‌کردند.

اینکه یکی از شهرها نرم‌افزارهای اداری خود را تغییر می‌داد، به این معنی نبود که شهر همجوار آن یا کل ایالت یا حتی خود شهروندان شهر به این کار مجبور باشند. شهرداری‌ها نیز به‌شدت هدف لابیگری خود مایکروسافت قرار گرفتند؛ به‌گونه‌ای که استیو بالمر، مدیرعامل سابق مایکروسافت، تعطیلات خود را با پرواز به مونیخ نیمه‌کاره رها می‌‌کرد تا شخصا قراردادی حرفه‌ای ببندد.

ممنوعیت قانونی استفاده از آفیس ۳۶۵ در مدارس آلمان - 6

اگرچه در اوایل دهه‌ی ۲۰۰۰ تلاش‌ها برای رهایی از وابستگی به مایکروسافت بیشتر جنبه‌ی انتخابی داشت، این‌بار کمیساریای حفاظت از داده و آزادی اطلاعات ایالت هسن (HBDI) مدارس را تنها به استفاده‌نکردن از محصولات مایکروسافت ترغیب نمی‌کند، بلکه اشاره می‌کند استفاده از آفیس ۳۶۵ خلاف قانون است. در سال ۲۰۱۷، کمیساریای HBDI تصمیم گرفت اجازه دهد آفیس ۳۶۵ تا زمانی‌ در مدارس به‌صورت قانونی استفاده شود که داده‌های کاربران آلمانی در سرورهای ابری مایکروسافت در داخل خاک آلمان ذخیره می‌شود. یک سال بعد، مایکروسافت مرکز داده‌های مربوط به سرویس‌های ابری این شرکت را در آلمان را بست و مدارس حساب‌های کاربری خود را به بخش اروپایی سرویس ابری منتقل کردند. حالا HBDI اعلام کرده‌ است شاید مقام‌های آمریکایی به داده‌های ابری بخش اروپا دسترسی داشته باشند؛ در‌حالی‌که دولت آلمان به این اطلاعات دسترسی و بر آن‌ها نظارتی ندارد. درنتیجه بدون رضایت کاربران شخصی، استفاده از آفیس ۳۶۵ ممنوع و غیرقانونی اعلام شد.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبارعلمی و تکنولوژی از سراسر وب

علاوه‌بر جغرافیای فیزیکی سرویس‌های ابری، HBDI از فرایند ارتباطات خودکار و جمع‌آوری اطلاعات (Telemetry) در آفیس ۳۶۵ و حتی خود ویندوز ۱۰ ناخرسند است. در هیچ‌کدام از آن‌ها قابلیت غیرفعال‌شدن به‌وسیله‌ی کاربر یا سازمان‌ها وجود ندارد و با وجود درخواست‌ها و گزارش‌ها مکرر، محتوای هیچ‌کدام منتشر نشده است. بنابر اظهارات HBDI، تنها راه قانونی‌شدن ایجاد ناگهانی فرایند ارتباطات خودکار و جمع‌آوری اطلاعات و دسترسی احتمالی ایالات متحده به داده‌های کابران، درخواست رضایت از آن‌ها است. این، یعنی مدارس و والدین دانش‌آموزان نمی‌توانند به نمایندگی از آن‌ها فرم رضایت پر کنند. ماده‌ی هشتم مقررات عمومی حفاظت از داده‌ی اتحادیه‌ی اروپا (GDPR) رضایت والدین را شرط ارائه‌ی سرویس‌ها و خدمات اطلاعاتی به کودکان زیر ۱۶ سال تعیین کرده است؛ اما در پاراگراف سوم توضیح داده شده است که این ماده، مهم‌تر از قوانین موجود در قراردادهای کشورهای عضو نیست و آن‌ها را نقض نمی‌کند.

ممنوعیت قانونی استفاده از آفیس ۳۶۵ در مدارس آلمان - 10

به‌نظر می‌رسد HBDI قصد ندارد مایکروسافت را از دور خارج کند و ترجیح می‌دهد این شرکت را به تطبیق با قوانین آلمان سوق دهد. کمیساریای حفاظت از داده و آزادی اطلاعات ایالت هسن شرایطی مطرح کرده است که در آن‌ها مدارس می‌توانند از آفیس ۳۶۵ استفاده کنند. این شرایط عبارت‌اند از: ایجاد محدودیت دربرابر دسترسی افراد ثالث به اطلاعات کاربران (احتمالا با ایجاد مرکزداده‌ای در آلمان) و مشخص‌شدن کامل محتویات داده‌های تله‌متری‌شده در ویندوز ۱۰ و آفیس ۳۶۵. بنابر گفته‌های HBDI، تا بر‌آورده‌شدن شروط مدارس می‌توانند از ابزارهای دیگر با مجوزهای پیش‌فرض استفاده کنند.

یکی از سخن‌گویان مایکروسافت در پاسخ به گزارش‌ها منتشرشده، به وب‌سایت تحلیلی Arstechnica گفت:

ما به‌طور منظم با هدف رفع نگرانی‌های مشتریان با استفاده از شیوه‌های مختلف حفاظت از اطلاعات و مشخص‌کردن سیاست‌های خود، سخت در حال کار هستیم و با همکاری با کمیساریای هسن برای رفع نگرانی‌های آن‌ها، نگاهی رو به جلو داریم. مدیران گزینه‌های بسیاری برای ایجاد محدودیت برای ویژگی‌هایی که نرم‌افزارها را قادر به ارسال اطلاعات به مایکروسافت می‌کنند، در‌اختیار دارند. اخیرا اعلام کردیم با توجه‌ به بازخورد مشتریان، گام‌های جدیدی به‌منظور ایجاد شفافیت و کنترل بیشتر برای این سازمان‌ها هنگام اشتراک‌گذاری داده‌ها برداشته‌ایم. ما گام‌هایی که برای حفاظت از اطلاعات مشتریان برداشته‌ایم و حتی شکایت موفقیت‌آمیز خود از دولت ایالات متحده به‌دلیل دسترسی به داده‌های مشتریان در اروپا را در قوانین مربوط به خدمات خود مستند کرده‌ایم. به‌طور خلاصه، از کمیساریا سپاس‌گزاریم که این نگرانی‌ها را مطرح کرده است و منتظریم با آن‌ها در‌زمینه‌ی سؤالات و نگرانی‌های مربوط‌به مایکروسافت بیشتر همکاری کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

گردهمایی برترین‌های صنعت خودروی جهان در نمایشگاه دبی ۲۰۱۹ (+فیلم و تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصرایران- با آنکه مدت زیادی از برگزاری نمایشگاه خودروی توکیو در ژاپن سپری نشده باردیگر شاهد درخشش یک گردهمایی خودرویی در آسمان آسیا هستیم. نمایشگاه بین المللی خودروی دبی ۲۰۱۹ از روز سه شنبه ۲۱ آبان کار خود را آغاز کرده و تا شنبه ۲۵ آبان ادامه دارد. همچنین بازدید رایگان برای بانوان از ساعت ۱ تا ۴ بعدازظهر در نظر گرفته شده است. نمایشگاه امسال بالغ بر ۱۰۰ هزار نفر از ۷۷ کشور مختلف بازدیدکننده داشته که این استقبال فرصتی مناسب برای فعالان اقتصادی بخش خودرو فراهم کرده است. این خودرو ۵٫۱ میلیون دلاری حاصل مهندسی ژاپنی است و برد حرکتی آن نیز ۴۵۰ کیلومتر است.
ایلناایلنا1 روز قبل
تجمعات اعتراضی در واکنش به افزایش قیمت بنزین از صبح امروز در برخی شهرهای ایران برگزار شد. به گزارش خبرنگاران استانی ایلنا، در برخی از شهرهای ایران، مردم تجمعاتی در اعتراض به تصمیم سران قوا مبنی بر افزایش قمیت بنزین برگزار کرده‌اند. خبرنگاران ایلنا گزارش دادند که تجمع کنندگان ماشین‌های خود را در خیابان خاموش کرده‌اند که این مساله منجر به ترافیک شده و مردم را با مشکلاتی مواجه کرده است. در برخی شهرهای استان تهران مانند بهارستان، رباط کریم، شهریار، پردیس و دماوند نیز تجمعاتی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین برگزار شده است. آیت الله صافی گلپایگانی و آیت الله علوی گرگانی از مراجع تقلید با صدور بیانیه‌ای تأسف و نگرانی خود را از تصمیم سران قوا در خصوص افزایش قیمت بنزین اعلام کردند.
همشهریهمشهری3 ساعت قبل
تیتر یک روزنامه‌های ورزشی صبح ایران، به گزارش همشهری‌آنلاین، به ویلموتس، صحبت‌های منشا، شجاعی، بیرانوند و برخی موضوع‌های دیگر اختصاص دارد:۲۶ آبان؛ صفحه اول روزنامه‌های صبح ایران ۲۶ آبان؛ صفحه اول روزنامه‌های صبح ایران ۲۶ آبان؛ صفحه اول روزنامه‌های صبح ایران ۲۶ آبان؛ صفحه اول روزنامه‌های صبح ایران کد خبر ۴۶۳۵۹۹

۲۶ آبان | خبر اول روزنامه‌های صبح ایران

12+
همشهریهمشهری3 ساعت قبل
انتخابانتخاب21 ساعت قبل
به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب به نقل از رویترز، شرکت چینی هواوی قصد دارد مجوزی دو هفته‌ای برای کار با شرکت‌های آمریکایی را دریافت کند. طی ماههای گذشته، دولت ایالات متحده به این نتیجه رسید که تجارت با هوآوی تهدیدی برای امنیت ملی این کشور است. ایالات متحده در ماه می‌این شرکت را در فهرست سیاه قرار داد و اساسا شرکت‌های آمریکایی را برای همکاری با این شرکت چینی محدود کرد. اما اخیرا وزارت بازرگانی ایالات متحده چراغ سبزی کوتاه مدت به شرکت‌های تجاری ایالات متحده نشان داده تا بتوانند با هواوی داد و ستد داشته باشند. اما اگر هواوی به همکاری با ایالات متحده برسد، شرایط تغییر خواهد کرد و خبرهای خوبی برای هواوی از جهات مختلفی به وجود می‌آید، از جمله از سرگیری تجارت با کوالکام و ARM و رشد فروش.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری59 دقیقه قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری1 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری20 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

بهترین سریال‌های ۲۰۱۹؛ تماشای این سریال‌های تلویزیونی جذاب را از دست ندهید!

تکراتوچند ثانیه قبل

قیمت دلار امروز همچنان در کانال ۱۱ هزار تومان است

وانانیوز32 دقیقه قبل

نصب پیمایش‌سنج در وانت‌بارها تا ۲ ماه آینده

مشرق‌نیوز34 دقیقه قبل

هر قطره خونی که ریخته شود، منجر به تشدید تنش‌ها علیه دولت می‌شود

اعتمادآنلاین34 دقیقه قبل

قیمت روز خودروهای پرفروش در ۲۶ آبان+جدول

وانانیوز36 دقیقه قبل

رئیس‌جمهور جدید سریلانکا معرفی شد

اعتمادآنلاین38 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

10 ساعت قبلاقتصاد آنلاین0

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

20 ساعت قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

1 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

2 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

5 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1