انتقاد شدید‌گری سیک از سیاست‌های ترامپ در مواجهه با ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. سیاسی

انتقاد شدید‌گری سیک از سیاست‌های ترامپ در مواجهه با ایران

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصادنیوز: عضو پیشین شورای امنیت ملی آمریکا، سیاست های کنونی واشنگتن علیه تهران را اشتباه دانست و گفت، دولت آمریکا اعتبار خود را در مقابله با ایران از دست داده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، «گری سیک» با انتشار مطلبی در تارنمای لوبلاگ افزود: «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه و دولت آمریکا تاکید دارند که ایالت متحده از اختیار حمله به ایران به اراده خود برخوردار است، زیرا این کشور بطور موقت به رهبران طالبان در زمان تهاجم آمریکا به افغانستان پناه داده است. با چنین منطقی ایران در معرض مجوز سال ۲۰۰۱ درباره استفاده از نیروی نظامی (AUMF) قرار دارد که امکان استفاده از حملات علیه افرادی را می‌دهد که در برنامه ریزی و انجام حملات ۱۱ سپتامبر نقش داشته‌اند..

وی ادامه داد: در عین حال آمریکا در مرحله نهایی کردن دیپلماسی با طالبان در افغانستان است. طالبان نقشی در برنامه ریزی و اجرای حملات ۱۱ سپتامبر نداشته اما آنها به «اسامه بن لادن» سرکرده القاعده و خود این گروه پناه داده‌اند.

این دیپلمات پیشین آمریکا تصرح کرد: گزارش‌ها نشان می‌دهد که واشنگتن از طالبان می‌خواهد تضمین دهد که بار دیگر با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان چنین اقدامی را انجام نمی‌دهد. اما موضوع گیج کننده‌تر این است که افغانستان دولتی دارد که آمریکا با کمک فعال ایران برای جانشینی با طالبان منصوب کرد.

سیک ادامه داد: اما این دولت در مذاکرات شرکت ندارند هر چند که کشوری مستقل محسوب می‌شود و باید با امضای توافق با طالبان در خاک خود تعامل کند. چرا این طور است؟ زیرا طالبان نمی‌خواهد با دولت مذاکره کند. آمریکا با منافع مذاکره با طالبان موافق است.

عضو سابق شورای امنیت ملی آمریکا افزود واشنگتن تاکید دارد که نقص کشنده توافق هسته‌ای (که رسما به برنامه جامع اقدام مشترک شناخته می‌شود) این بوده که به ایران اجازه می‌دهد غنی سازی اورانیوم را در خاک خود انجام دهد.

وی افزود: برخلاف کشورهای دیگر جهان، آمریکا تاکید دارد که ایران نباید حتی یک سانتریفیوژ فعال هم داشته باشد. اما دولت ترامپ در مذاکراه با رهبر کره شمالی ممکن است به این کشور اجازه دهد حجم بالایی از سلاح‌های هسته‌ای خود را حفظ کند. البته در صورتی که کره شمالی قول دهد که این میزان از سلاح‌های هسته‌ای خود را افزایش ندهد.

استاد دانشکده روابط عمومی و بین‌الملل دانشگاه کلمبیا تصریح کرد: «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا به روشنی گفته که این موضوع را نمی‌پذیرد اما باید دید که در پایان چه اتفاقی رخ خواهد داد. این پیشنهاد سخاوتمندانه دستکم روی میز مذاکره است.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

وی افزو: آنهایی که فراموش کرده‌اند بدانند که ایران تاکنون اطمینان داده که تحت هیچ شرایطی بدنبال توسعه و تولید سلاح هسته‌ای نخواهد بود. این تعهد از سوی قدرت‌های جهان تایید و اکنون قاطعانه بر اساس قوانین بین المللی تضمین شده است.

به گفته سیک، این موضوع در برنامه جامع اقدام مشترک قید شده اما اکنون از سوی دولت ترامپ تضعیف شده است. چنین تعهدی همچنین از سوی سازوکار نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی تقویت شده است. این دقیقا همان تعهد به خلع تسلیحاتی است که دولت ترامپ امیدوار است از دولت کره شمالی دریافت کند.

عضو پیشین شورای امنیت ملی آمریکا ادامه داد: ایالت متحده بر این باور است که منافع امنیتی آن از سوی اقدامات مخرب ایران تهدید شده است. اما یکی از متحدان اصلی ما در منطقه جنگی بی رحمانه‌ای را علیه همسایه خود به راه انداخته که بزرگترین بحران انسانی در عصر جدید را به بار آورده است. این متحد، کشور همسایه دیگری را تحت محاصره قرار داده است. (اشاره به عربستان در مقابل یمن)

سیک با اشاره به نقش عربستان در قتل «جمال خاشقچی» افزود: این متحد آمریکا (عربستان) همچنین یک روزنامه نگار مخالف مخالف را در کنسولگری خود به قتل رسانده است.

این سیاستمدار آمریکایی ضمن زیر سئوال بردن سیاست‌های ضد ونقض «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد: دولت آمریکا در حفظ منافع خود در مقابله با ایران، اعتبار خود و همه متحدان سنتی نزدیک خود را قربانی کرده و برتری آمریکا در نظام مالی جهان را با خطری بلندمدت مواجه ساخته است.

به گفته وی، واشنگتن با اقدامات خود تهران را وادار به عقب نشینی از وعده‌های هسته‌ای خود کرده و دو کشور را به یک جنگ فاجعه بار در خاورمیانه نزدیک ساخته است.

سیک افزود: سیاست دولت ترامپ در قبال ایران از همان ابتدا اشتباه بود. به نظر می‌رسد او به شکل فزاینده‌ای با خود در جنگ است و حتی اصول خود را هم نقض می‌کند و این یک اشتباه بزرگ است.

این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، جزئیات نشست عصر امروز این کمیسیون با وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان برنامه و بودجه را تشریح کرد. آقای محمد خدابخشی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: در این جلسه درباره اجرای برنامه افزایش قیمت بنزین بحث شد؛ آقای نوبخت اعلام کرد که تمام منابعی که مربوط به افزایش قیمت بنزین است تقریبا​ ۳۰ هزار میلیارد تومان است که به طور کامل به مردم بر می‌گردد و بین ۶۰ میلیون نفر توزیع می‌شود. وی افزود: وزیر صنعت نیز در این نشست بر اینکه تمام تلاش وزارتخانه‌اش کنترل قیمت هاست تاکید کرد و افزود: بر اساس مطالعاتی که انجام داده‌اند افزایش قیمت‌ها ناشی از افزایش قیمت بنزین حداکثر چهار تا چهار و نیم درصد خواهد بود و تمام تلاششان این است که افزایش قیمت وجود نداشته باشد.
تابناکتابناک19 ساعت قبل
به رغم آنکه برخی خدمات اینترنتی به واسطه اقدامات صورت گرفته در یکی دو روز اخیر دایر شده‌اند، کماکان دسترسی بسیاری از ایرانیان به اینترنت قطع است. موضوعی که سخنگوی دولت از برنامه‌ای ویژه برای رفع آن خبر می‌دهد، اما وزیر ارتباطات تاکید دارد که این گونه نیست! به رغم آنکه برخی خدمات اینترنتی به واسطه اقدامات صورت گرفته در یکی دو روز اخیر دایر شده‌اند، کماکان دسترسی بسیاری از ایرانیان به اینترنت قطع است. اینترنت استان به استان وصل می‌شودربیعی در این بارهبا این توضیحات، وی برنامه دولت برای برقراری دوباره اتصال به اینترنت در کشور را این گونه تشریح کرد: «می‌پذیرم که با قطع اینترنت خیلی‌ها دچار سختی شده‌اند، اما نگرانی بزرگتر امنیت ملی کشور است که باید به آن توجه شود. در استان‌هایی که از اینترنت سوء استفاده صورت نمی‌گیرد استان به استان اینترنت آن‌ها وصل خواهد شد و به حالت طبیعی برمی گردد.» ربیعی در این باره گفت: «مشکلات برخی مشاغل اینترنتی و بانک‌ها را حل کردیم، اما هنوز مشکل برخی کار‌های دانشجویی و مشاغل دیگر باقی مانده است.
الفالف19 ساعت قبل
دولت روحانی ابتدای کار دولت با دونرخی بودن قیمت بنزین مخالفت کرد و حتی تاکید داشت که این اقدام فسادزاست و از این رو کارت‌های سوخت از گردش خارج شد. کسانی که معتقدند دولت کار غیرکارشناسی کرده است باید توضیح دهند که کجای این کار غیرکارشناسی است. در دی ماه ۹۶ عده‌ای نشان دادند که به خاطر منافع خود حاضرند دولت، کشور و نظام جمهوری اسلامی را با هم آتش بزنند. باید با هر وسیله ممکن ولو اینکه منابع و پول آن را در چاه بریزیم مصرف بنزین ایران را کاهش دهیم. این که شما مخیر باشید به‌عنوان یک ایرانی بنزین آتش بزنید یا با پول این بنزین دولت بتواند برای شما اشتغال بهتری ایجاد کند، کدام را انتخاب می‌کنید؟ یا اینکه پول بنزین را به خودتان بدهد و شاید بخواهید به جای بنزین چیز دیگری خریداری کنید.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- فرمانده ناحیه مقاومت بسیج اسلامشهر گفت: شهرستان اسلامشهر در حال حاضر در فضای امن و آرامی به سر می‌برد و هیچ مشکلی به لحاظ امنیتی در سطح شهر نداریم. سرهنگ «هادی ایلکا» در گفت‌‎وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، اظهار کرد: شهرستان اسلامشهر در حال حاضر در فضای امن و آرامی به سر می‌برد و هیچ مشکلی به لحاظ امنیتی در سطح شهر نداریم. وی افزود: شب گذشته (۲۷ آبان) اوضاع اسلامشهر کاملا آرام بود و امنیت در سطح شهر برقرار بود. بیشتر بخوانید: فرمانده ناحیه مقاومت بسیج اسلامشهر همچنین عنوان کرد: هیچ نیرویی از ناحیه مقاومت بسیج اسلامشهر در جریان ناامنی‌های روز‌های گذشته اسلامشهر به شهادت نرسیدند. انتهای پیام/
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین21 ساعت قبل
پیام خوزستان - اهواز - انتظار کشاورزان خوزستانی برای بارش رحمت الهی روز یکشنبه با فعالیت سامانه بارشی قوی جنوبی و پیرو آن بارش باران در بیشتر مناطق خوزستان به پایان رسید. به گزارش ایرنا کشاورزان و باغداران خوزستانی که مدتها چشم به آسمان دوخته بودند با بارش باران فراگیر پاییزی، خوشحال و مسرور از نزول نعمت الهی دست‌های خود را به نشانه شکرکاری به سوی آسمان بلند کردند. به لطف الهی با بارش باران پاییزی نگرانی عشایر بابت تامین آب مورد نیاز دام و شرب برطرف شده است. کشاورزان خوزستانی و عشایر کوچ رو امیدوار هستند با تداوم بارندگی پاییزی که موج دوم آن اواخر هفته جاری در خوزستان شروع‌ می‌شود وضعیت معیشتی و اقتصادی آنان بهبود یابد. بارش باران پاییزی به شهروندان خوزستانی هوایی باطراوت و عاری از آلودگی هدیه داد.

(ویدیو) حوادث تلخ در اعتراضات بنزینی یکشنبه شب ملارد

فراروفرارو22 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

شکل گیری طرح فراگیر مشارکت یاران در حوزه دانش‌آموزان استثنایی

مهر4 دقیقه قبل

فاز نخست مینی‌پالایشگاه پلدختر امسال به بهره‌برداری می‌رسد

تابناک7 دقیقه قبل

هیچ صنفی حق افزایش قیمت را ندارد/مردم گرانفروشی‌ها را گزارش دهند

مهر8 دقیقه قبل

حمله گسترده ارتش ترکیه به روستاهای شمال رقه

ایسنا8 دقیقه قبل

شینزو آبه رکورد شکست

ایسنا8 دقیقه قبل