تأثیر مثبت سبک زندگی در مقابله با استعداد ژنتیکی زوال عقل
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. زومیت
  4. تکنولوژی
تأثیر مثبت سبک زندگی در مقابله با استعداد ژنتیکی زوال عقل

تأثیر مثبت سبک زندگی در مقابله با استعداد ژنتیکی زوال عقل

زومیتخبرگزاری زومیت |
نتایج دو مطالعه‌ی جداگانه نشان می‌دهد سبک زندگی سالم می‌تواند استعداد ژنتیکی فرد را در افزایش زوال عقل و آلزایمر خنثی کند.

دو مطالعه‌ای که اخیرا در کنفرانس بین‌المللی انجمن آلزایمر ارائه شده است، بر قدرت سبک زندگی سالم در کاهش زوال عقل و زوال شناختی همبسته با سن تأیید می‌کند. این نتایج به‌ویژه نشان می‌دهد که عوامل مرتبط با سبک زندگی می‌توانند با استعداد ژنتیکی بیماری آلزایمر مقابله کنند.

در اولین مطالعه که دانشمندانی از دانشگاه اکستر انجام ‌داده‌اند، حدود ۲۰۰ هزار فرد بالغ بررسی شدند که اطلاعات آن‌ها در بانک زیستی بریتانیا وجود داشت. پژوهشگران با استفاده از مطالعات گذشته درزمینه‌ی ژنتیک بیماری آلزایمر، امتیاز خطر پلی‌ژنیک را برای هرکدام از افرادی محاسبه کردند که خطر ژنتیکی برای توسعه‌ی زوال عقل نیز داشتند. سپس، سبک زندگی براساس چهار عامل طبقه‌بندی شد: مصرف سیگار، میزان فعالیت بدنی، رژیم غذایی و مصرف الکل.

جای تعجبی ندارد که احتمال توسعه‌ی زوال عقل در افرادی که خطر ژنتیکی زیاد و سبک زندگی ناسالم داشتند، در مقایسه‌ با افراد دارای خطر ژنتیکی کم و سبک زندگی سالم، به‌طور درخورتوجهی بیشتر بود. با‌این‌حال، پژوهشگران دریافتند که تمام موارد زوال عقل بدون توجه به عوامل ژنتیکی، می‌تواند با سبک زندگی سالم کاهش پیدا کند. درواقع، رفتارهای سبک زندگی سالم موارد زوال عقل را تا ۳۲ درصد در گروه دارای خطر ژنتیکی بالا کاهش می‌داد. الزبیتا کوزما، یکی از نویسندگان مقاله می‌گوید:

این نخستین مطالعه‌ای است که نشان می‌دهد می‌توانید خطر ژنتیکی خود برای ابتلا به زوال عقل را با داشتن زندگی سالم جبران کنید. یافته‌های ما هیجان‌انگیز هستند؛ زیرا نشان می‌دهند که می‌توانیم به‌منظور جبران خطر ژنتیکی برای زوال عقل کاری انجام دهیم. دنبال‌کردن سبک زندگی سالم بدون توجه به خطر ژنتیکی با کاهش خطر زوال عقل مرتبط بود.

کارول روتلج، از مؤسسه‌ی پژوهش آلزایمر در بریتانیا، معتقد است که این یافته‌ها درزمینه‌ی تغییر درک عمومی از عوامل خطرساز زوال عقل مهم هستند. او توضیح می‌دهد که تنها یک‌سوم از افراد بالغ معتقدند سبک زندگی می‌تواند خطر ابتلای فرد به زوال عقل را کاهش دهد و درحالی‌که ژن‌ها نیز نقش دارند، رفتار ما می‌تواند به‌طور چشمگیری احتمال داشتن زندگی شناختی سالم را در دوران پیری افزایش دهد. او می‌گوید:

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبارعلمی و تکنولوژی از سراسر وب

متأسفانه از آنجا که ژنتیک هنوز نقش مهمی در خطر ابتلا به بیماری آلزایمر دارد، همیشه افرادی وجود هستند که به این جنبه‌های زندگی می‌پردازند؛ ولی بازهم دچار این بیماری می‌شوند. درحالی‌که نمی‌توانیم ژن‌هایی را تغییر دهیم که به‌ارث برده‌ایم، این پژوهش نشان می‌دهد تغییر در سبک زندگی می‌تواند به ما کمک کند تا وضعیت را به‌نفع خود تغییر دهیم.

مطالعه‌ی دوم از دانشگاه راش از رویکردی دقیق‌تر برای بررسی این موضوع استفاده می‌کند که چگونه سبک زندگی بر آغاز بیماری آلزایمر تأثیر می‌گذارد. در این مطالعه، بیش از دوهزار نفر به‌مدت ۹ سال پیگیری شدند و پنج عامل مرتبط با سبک زندگی سالم در نظر گرفته شد: رژیم غذایی سالم، ۱۵۰ دقیقه ورزش در هفته، مصرف کم الکل، مشارکت در فعالیت‌های محرک عملکرد شناختی مغز و سیگارنکشید. پژوهشگران دریافتند در‌ مقایسه‌ با افرادی که هیچ‌کدام از این موارد را رعایت نکرده‌اند یا تنها به یک مورد پایبند هستند، رعایت حداقل چهار مورد از این عوامل با کاهش ۶۰ درصدی خطر افزایش آلزایمر همراه است. کلودیا دانا، یکی از دانشمندان دانشگاه راش می‌گوید سیاست‌های سلامت عمومی با هدف تبلیغ این پنج رفتار پیامدهای درخورتوجهی می‌تواند داشته باشد. او می‌گوید:

این مطالعه اهمیت پیگیری چندین فعالیت مرتبط با سبک زندگی سالم را برای کاهش خطر آلزایمر برجسته می‌کند. در کشور آمریکا، میزان پایبندی به سبک زندگی سالم کم است؛ بنابراین، ترویج عوامل سبک زندگی سالم باید هدف اصلی سیاست‌های سلامت عمومی باشد.

درحالی‌که این خبر جدیدی نیست که ورزش و ترک سیگار و مصرف غذاهای سالم پیامدهای مثبت زیادی دارد، مطالعه‌ی جدید پیشنهاد آرام‌بخشی است که نشان می‌دهد حتی اگر استعداد ژنتیکی ابتلا به زوال شناختی را داشته باشیم، با ایجاد تغییرات ساده‌ای در زندگی می‌توانیم مانع از این روند شویم یا حداقل روند پیشروی آن را کند کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین11 ساعت قبل
استان تاریخی ایران را می‌توان فارس نامید، تمامی جاذبه‌های تاریخی موجود در این استان خود گواه این امر هستند، از تخت جمشید گرفته تا حافظیه و شاه چراغ و …در این مطلب باز هم موضوعی را مطرح می‌کنیم که در نوع خود بسیار هیجان انگیز است و برگی دیگر از تاریخ سرزمین بزرگمان را رو می‌کند، پس همراهمان باشید.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ به نقل از پایگاه خبری پلیس، سازمان وظیفه عمومی ناجا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: همه مشمولان فارغ التحصیل دوره‌های کارشناسی و بالاتر که برگ آماده به خدمت به تاریخ ۹۸/۶/۱ دریافت کرده‌اند، بایستی با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس ۱۰+)، برگ معرفی‌نامه مشمولان به مراکز آموزش را دریافت و برابر اطلاعات آن اقدام کنند. رئیس پلیس بین الملل ناجا بیان کرد: اینترپل تهران، براساس اعلان قرمز صادره علیه وی، موضوع را در دستور کار خود قرار داد. برابر اطلاعات ارسالی و اقدامات فنی، طی یک عملیات غافلگیرانه توسط عوامل پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی غرب استان تهران، ردیابی، شناسایی و دستگیر شد. وی گفت: مدارک استرداد وی از طریق مبادی پلیسی و دیپلماتیک به کشورش ارسال شد. مرجع قضایی کشور متبوع نیز، با استرداد وی موافقت کردند که در نهایت نامبرده با تیم بدرقه، به کشورش بازگشت.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، تاکنون اپل برای تولید گوشی‌های هوشمند آیفون، به شرکت‌های تولیدکننده پنل‌های صفحه نمایش در آسیا همچون سامسونگ و ال‌جی که از بزرگترین سازندگان نمایشگرهای اولد در جهان به شمار می‌روند، سفارش می‌داد اما حالا اخبار و شایعات منتشر شده در زنجیره تامین اپل نشان می‌دهد که این غول تکنولوژی آمریکایی دیگر قصد ندارد سفارش ساخت پنل‌های اولد اختصاصی مخصوص گوشی‌های آیفون را بدهد بلکه می‌خواهد از همان مواد مورد استفاده از پنل‌های گوشی‌های گلکسی سامسونگ استفاده کند. بنابراین بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران فعال در حوزه فناوری برآورد و اعلام کرده‌اند که گوشی‌های آیفون ۲۰۱۹ احتمالا شباهت بسیار زیادی به گوشی‌های پرچمدار و جدید سامسونگ همچون گلکسی اس ۱۰ و نوت ۱۰ پیدا خواهند کرد. آنها همچنین برآورد و اعلام کرده‌اند که احتمالا اپل این تصمیم را به منظور کاهش هزینه‌های عملیاتی خود و افزایش سودآوری در فصول مختلف مالی اتخاذ کرده است. طبق گزارش وب سایت ۹to۵mac، انتظار می‌رود آیفون‌های جدید اپل طبق روال سال‌های پیش در جریان برگزاری رویدادی در اوایل سپتامبر سال جاری میلادی معرفی و رونمایی شوند و مانند سال گذشته، دو گوشی مجهز به نمایشگر اولد و یک دستگاه نیز با نمایشگر ال‌سی‌دی معرفی خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبر گزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی فرودگاه مهرآباد، خودرو اتوبوس، حامل مسافران پرواز اردبیل بود که حال همه مسافران خوب است و به پرواز منتقل گردیدند و پرواز هم بموقع انجام شد. این حادثه باعث آسیب دیدگی راننده سواری شد که با حضور به موقع اورژانس، راننده به نزدیکترین مرکز پزشکی منتقل شد. وضعیت سطوح پروازی مهرآباد نرمال گزارش شده و پروازها در زمانبندی از قبل تعیین شده انجام می‌شود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
نخستین بار اپلیکیشن هوشمند پنجمین نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما (دارو و صنایع وابسته) راه اندازی شد تا با به کارگیری آن به نام «ام‌فارما» راه‌های دسترسی مخاطبان به بخش‌های مختلف این نمایشگاه تسهیل شود. اعتمادآنلاین|‌ ستاد خبری پنجمین نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما (دارو و صنایع وابسته)، در آستانه برگزاری پ‌نجمین نمایشگاه بین المللی «ایران فارما» جزئیات استفاده از اپلیکیشن «ام‌فارما» و نحوه خدمات‌رسانی این اپلیکیشن اعلام شد. نمایشگاه بین المللی ایران فارما در پنجمین دوره برگزاری، برای نخستین بار به صورت هوشمند برگزار می‌شود. این اپلیکیشن زمینه ثبت‌نام آنلاین متقاضیان در کارگاه‌های پنجمین دوره نمایشگاه بین المللی ایران فارما را نیز فراهم می‌کند. گفتنی است پنجمین نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما (دارو و صنایع وابسته) دوم تا چهارم مهرماه سال جاری در مصلای امام خمینی (ره) برگزار می‌ شود.
چرخانچرخان12 ساعت قبل
گروه خودروسازی سایپا که این روزها در تعطیلات تابستانی خود به سر می‌برد، خبر از تحویل روزانه محصولات فروخته شده داد. این گروه خودروساز همچنین اعلام کرد که شرایط فروش فوری سراتو ادامه داشته و توقف تولید این خودرو فعلا اجرایی نشده است. به گزارش چرخان، شرایط فروش محصولات سایپا که چند هفته‌ای بود که بسیار زیاد شده بود و معمولا ۳ یا ۴ شرایط فروش مختلف توسط این شرکت به بازار عرضه می‌شد. حالا به روزهای تعطیلی این خودروساز برخورد کرده ولی با توجه به عدم فروش مناسب بعضی از محصولات این شرکت، شاهد ادامه فروش آنها هستیم که سراتو از جمله این محصولات است. مجید باقری قائم‌مقام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در مصاحبه‌ای پیرامون این موضوع گفت: ما در گروه سایپا بخش معاونت بازاریابی و فروش سایپا را فعال نگه داشتیم تا در تعطیلات تابستانی به مشتریان ارائه خدمت نماید.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

نامه‌نگاری‌های تند و تیز میان آیت‌الله یزدی و صادق آملی لاریجانی

خبری3 ساعت قبل

معرفی یک مستند ایرانی به عنوان نماینده اسکار ۲۰۲۰ و واکنش‌ها به این انتخاب

خبری5 ساعت قبل

اخبار روز بازار مسکن - یکشنبه ۲۷ مردادماه

خبری5 ساعت قبل

ارائه خدمات به کشاورزان و روستائیان از طریق اپلیکیشن

تابناکچند ثانیه قبل

اطلاعات دقیق دیدار افتتاحیۀ لیگ نوزدهم اعلام شد؛ پرسپولیس - پارس‌جم

جام نیوز11 دقیقه قبل

درخواست رسمی پرسپولیسی‌ها برای دریافت جام قهرمانی سوپرجام

آفتاب‌نیوز11 دقیقه قبل

رئیسی که پسر و برادرش را هم در هیات فوتبال مشغول به کار کرد!

آفتاب‌نیوز13 دقیقه قبل

سفیر ایران در لندن: کشتی آدریان دریا امشب جبل الطارق را ترک می‌کند

خبرآنلاین13 دقیقه قبل

استقبال باشکوه از فرانک لمپارد در اولین بازگشت به استمفوردبریج به عنوان مربی

طرفداری13 دقیقه قبل

اطلاعیه قوه قضاییه درباره بازداشت مدیر سابق دستگاه قضایی

اقتصاد آنلاین14 دقیقه قبل