نشتی شیر؛ عامل انفجار کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. زومیت
  4. تکنولوژی
نشتی شیر؛ عامل انفجار کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس

نشتی شیر؛ عامل انفجار کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس

زومیتخبرگزاری زومیت |
سرانجام پس از سه ماه، اسپیس‌ایکس از دلیل اصلی انفجار کپسول کرو دراگون خبر داد. این فضاپیما قرار بود فضانوردان ناسا را به ایستگاه فضایی بین‌المللی حمل کند.

در آوریل سال جاری، ویدئویی در توییتر منتشر شد که کپسول کرو دراگون (Crew Dragon) اسپیس‌ایکس را در ابری از دود نشان می‌داد. چند هفته بعد، هانس کوینگزمن، معاون بخش ایمنی پرواز اسپیس‌ایکس، خبر انفجار کپسول بر اثر حادثه را تأیید کرد. جیم برایدنستاین، مدیر ناسا، دلیل اصلی تأخیر برنامه‌ی اسپیس‌ایکس برای فرستادن فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی را همین انفجار می‌دانست.

انفجار کرو دراگون خسارت جانی یا جراحت‌های فیزیکی در پی نداشت؛ اما تلاش‌های اسپیس‌ایکس برای فرستادن فضانورد به ایستگاه فضایی بین‌المللی را به‌تعویق انداخت. ایالات‌ متحده تا امروز برای فرستادن فضانوردان به ایستگاه فضایی از موشک روسی سایوز کمک گرفته است.

آنچه اسپیس‌ایکس از دست داد، نسخه‌ی آزمایشی کرو دراگون این شرکت، یعنی همان کپسولی بود که برای ارسال فضانوردان ناسا به ایستگاه فضایی بین‌المللی طراحی شده بود. این کپسول ویژه اولین کرو دراگونی بود که اسپیس‌ایکس تا‌به‌حال به فضا پرتاب کرده است. در اسفند سال گذشته، کرو دراگون بدون سرنشین با موفقیت به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) رسید و بدون هیچ خطایی به زمین بازگشت؛ اما درست در ۲۰ آوریل (۲۹ فروردین) و در جریان آزمایش‌های متداول، کپسول دچار نقص و حادثه شد.

نشتی شیر؛ عامل انفجار کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس - 4

اسپیس‌ایکس بلافاصله پس‌ازاین اتفاق، تیمی اضطراری برای بررسی حادثه و دلیل مشکل تشکیل داد و با ناسا هم در این زمینه همکاری کرد. اسپیس ایکس تا ۶ هفته‌ی پیش به‌ دلیل اصلی حادثه پی نبرده بود؛ اما اکنون این شرکت با شناسایی نشتی، اعلام کرده است ۸۰ درصد تحقیقات تکمیل شده است. هانس کوینگزمن، معاون ایمنی پرواز اسپیس ایکس، در جریان کنفرانسی مطبوعاتی گفت:

به‌سختی می‌توان گفت برای بستن پرونده‌ی این حادثه چقدر زمان نیاز داریم؛ اما به شما اطمینان می‌دهیم تمام اقدامات اصلاحی مناسب را تشخیص خواهیم داد.

به‌باور اسپیس‌ایکس، مشکل نشئت‌گرفته از سامانه‌ی فرار اضطراری کرو دراگون بوده است. این سامانه مجموعه‌ای از پیشرانه‌های کوچک تعبیه‌شده درون کپسول را دربردارد. اگر همه‌چیز حین مأموریت بدون اشکال پیش برود، این پیشرانه‌های کوچک هرگز استفاده نخواهند شد؛ اما اگر هرگونه نقصی حین پرتاب آتی پیش وجود داشته باشد، این پیشرانه‌ها می‌توانند روشن شوند و کرو دراگون را به سلامت از راکت در حال‌ متلاشی دور کنند.

اسپیس ایکس می‌گوید بخشی از سوخت موردنیاز برای پیشرانه‌های سامانه‌ی فرار از یکی از شیرها به بیرون نشت کرده است. این نشتی به عبور مقدار کمی نیتروژن تترواکسید (NTO) از سامانه‌ی پرفشار هلیوم منجر شده و در واکنشی زنجیره‌ای فضاپیما را منفجر کرده است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار تکنولوژی ایران و جهان

به‌گفته‌ی اسپیس‌ایکس، مقدار کمی NTO با سرعت زیاد وارد شیر یک‌طرفه و تیتانیومی هلیوم شد. در این‌ گونه شیرها گاز فقط در یک جهت می‌تواند جریان یابد). این اتفاق حین راه‌اندازی سامانه‌ی فرار اضطراری رخ داد. اسپیس‌ایکس می‌گوید:

خرابی قطعه‌ی تیتانیومی در محیط پرفشار NTO برای ایجاد احتراق شیر یک‌طرفه و وقوع انفجار کافی بود. واکنش بین تیتانیوم و NTO در فشار زیاد پیش‌بینی نشده بود.

درنتیجه‌ی انفجار، اسپیس‌ایکس اکنون اقداماتی ازجمله استفاده از قطعاتی به‌نام دیسک انفجاری به‌جای شیرهای یک‌طرفه را به‌ کار بسته است. دیسک‌های انفجاری تا وقتی به‌واسطه‌ی فشار زیاد باز نشوند، به‌طورکامل پلمپ هستند. اسپیس‌ایکس معتقد است این راهکار از ورود هرگونه سوخت مایع به سامانه‌ی فشاربالای گازی جلوگیری خواهد کرد.

درنتیجه‌، مشکل اصلی را می‌توان به طراحی نسبت داد. کوینگزمن در این باره می‌گوید:

یکی از بخش‌ها به‌خوبی کار نمی‌کرد؛ اما در عین حال، این اتفاق درس ارزشمندی برای افزایش ایمنی کرو دراگون به ما داد.اسپیس‌ایکس تلاش می‌کند مأموریت کرو دراگون را تا پایان سال عملی کند

اسپیس‌ایکس مدعی است تعداد زیادی از طرح‌های کرو دراگون این شرکت در مرحله‌ی تولید قرار دارند. بااین‌حال، زمان پرتاب مجدد کرون دراگون هنوز نامشخص است. قبل از انفجار، قرار بود تا پایان تابستان، اولین گروه فضانوردان با کرو دراگون به ایستگاه فضایی بروند. حالا به‌نظر می‌رسد این برنامه به پایان سال موکول خواهد شد؛ گرچه کوینگزمن هنوز برای پرواز در سال ۲۰۱۹ برنامه‌ریزی نکرده است. او می‌گوید:

من بیشتر بر امنیت تأکید می‌کنم؛ بنابراین، فکر نمی‌کنم برنامه‌ریزی برای پرواز تا آخر سال امکان‌ناپذیر باشد؛ اما بسیار دشوار است.

جیم برایدنستاین، مدیر ناسا، در مصاحبه‌ای تلویزیونی با C-SPAN در ۱۲ ژوئیه گفت:

این مأموریت، تنها یک آزمایش بود و اصلا برای اطمینان از خرابی‌ها آزمایش می‌کنیم. خوشبختانه مشکل را پیدا کردیم و می‌توانیم با انجام تغییراتی رو به‌ جلو حرکت کنیم. ناسا هم همیشه به این شیوه عمل کرده است و همین انتظار را از دیگر شرکای خدمه‌ی تجاری دارد.

اسپیس‌ایکس در حال برنامه‌ریزی مجدد برای پرواز خدمه‌ی تجاری تا پایان امسال است. در این مأموریت، داگ هارلی و باب بنکن، فضانوردان ناسا، به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده خواهند شد. پس از آخرین پرواز شاتل فضایی در ژوئیه‌ی ۲۰۱۱، برای اولین‌بار فضانوردان می‌توانند از خاک آمریکا به فضا بروند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ علت برکناری یکه زارع از ایران خودرو

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
علی ربیعی سخنگوی دولت ایران امروز دوشنبه، ۲۸ مرداد، گفت هاشم یکه زارع، مدیرعامل ایران خودرو به دلیل «افزایش قیمت» محصولاتش از سمت خود برکنار شده است.

جشن مردم هندوستان به مناسبت عید غدیر

مهرمهر13 ساعت قبل

پیدا شدن جانور عجیب الخلقه در ایستگاه متروی متروکه! +فیلم

رکنارکنا14 ساعت قبل

فیلم | لحظه سلام نماز صبح در جوار کعبه و پرواز پرندگان بر فراز خانه خدا

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.

چگونه از نیش پشه‌ها در طول شب در امان بمانیم؟

3+
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل

بازداشت یکی از تروریست‌های نزدیک به ابوبکر البغدادی

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه سوریه؛ وزارت دفاع عراق یکی از افراد نزدیک به سرکرده گروه تروریستی داعش را در الانبار بازداشت کرد. وزارت دفاع عراق از بازداشت یکی از تروریست‌های نزدیک به ابوبکر البغدادی سرکرده گروه تروریستی داعش خبر داد و اعلام کرد: سازمان اطلاعات نظامی با اجرای عملیات مهمی توانست یکی از مهم‌ترین تروریست‌ها را در الانبار بازداشت کند. پیش از آزادسازی مناطق عراق از چنگال داعش، این تروریست امیر نظامی این منطقه بود و یکی از افراد نزدیک به ابوبکر البغدادی محسوب می‌شود که در کوچاندن شماری از خانواده‌های عراقی نقش داشت.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

اعتراف آنکارا به هدف قرار گرفتن کاروان نظامی ترکیه در سوریه

تسنیم1 روز قبل

رسمی؛ تکلیف مهاجم برزیلی جدید پرسپولیس تا ساعاتی دیگر روشن خواهد شد

ورزش ۱۱1 روز قبل

کرگر: VAR بهترین کاربرد خود را در دیدار منچسترسیتی و تاتنهام نشان داد؛ انتقادات نسبت به این سیستم غیرمنصفانه هستند

طرفداری13 ساعت قبل

حدود ۵۰ هزار هکتار از اراضی سیل‌زده خوزستان از کشت جاماندند

خوزستان آنلاین1 روز قبل

دشمنان طمع و شادی نکنند و دل به اختلافات ظاهری نبندند/ به زودی هر دو عزیز را در کنار یکدیگر خواهیم دید

اعتمادآنلاین15 ساعت قبل

معضلی به نام آش فروشی در جاده چالوس

ایسنا1 روز قبل

سرچ بالای «نامه آملی‌لاریجانی به آیت‌الله یزدی» در گوگل از سوی کاربران قمی

آفتاب‌نیوز4 ساعت قبل

روزنامه جمهوری اسلامی: چرا آقایان یزدی و آملی لاریجانی که باید الگوی اخلاق باشند، به جان هم افتاده‌اند؟

آفتاب‌نیوز1 روز قبل

عکس| علی صادقی در کنار پدر و مادر و خواهرش

خبر فوری1 روز قبل

تساوی ترابوزون اسپور در شب نیمکت نشینی حسینی

ایلنا1 روز قبل