تردد حیات وحش خراسان شمالی راحت‌تر می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
تردد حیات وحش خراسان شمالی راحت‌تر می‌شود

تردد حیات وحش خراسان شمالی راحت‌تر می‌شود

ایسناخبرگزاری ایسنا |
مدیر کل محیط زیست خراسان شمالی از ارائه پیشنهاد ارتقای مناطق شکار ممنوع این استان به مناطق حفاظت شده خبر داد.

علی اصغر مطهری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: در این استان چهار منطقه شکار ممنوع وجود دارد که پیشنهاد ارتقای این مناطق به مناطق حفاظت شده ارائه شده است.

وی افزود: با ارتقای این مناطق، کریدور زیست گاه حیات وحش در این استان به طور کامل برقرار شده و حیات وحش به راحتی می‌توانند تردد کنند.

مطهری با اشاره به اینکه کریدور حیات وحش می‌تواند تنوع ژنتیکی را مناسب‌تر کند، ادامه داد: اگر زیستگاه‌های حیات وحش به صورت جزیره‌ای باشند، تولید مثل آنها درون خانوادگی می‌شود که بر روی حیات وحش متولد شده تاثیرگذار خواهد بود.

وی اظهار کرد: زمانیکه حیات وحش با ایجاد کریدور بتوانند به راحتی تردد و رفت و امد کنند، تنوع زیستی بهتری به وجود خواهد آمد.

این مقام مسئول بیان کرد: در حال حاضر این کریدور در استان وجود دارد و مناطق تحت حفاظت قرار دارند.

پارک‌های ملی و مناطق زیست محیطی خراسان شمالی، با برخورداری از قابلیت‌های طبیعی، جایگاه ارزنده‌ای برای طبیعت گردی دارد و در این میان، مناطق زیر مدیریت محیط زیست، جذابیت بیشتری برای جذب گردشگران و مسافران نوروزی دارند.

به گزارش ایسنا و به نقل از منابع خبری رسمی، خراسان شمالی واقع در شمال شرق کشور با داشتن اقلیم مدیترانه‌ای، تفاوت چشمگیری با استان‌های مجاور خود از نظر برخورداری از مواهب طبیعی کوهستان و جنگل دارد و از آن به عنوان دروازه شمالی ورود به خراسان بزرگ یاد می‌شود.

در این استان مناطقی مثل بجنورد و شیروان دارای آب و هوای معتدل کوهستانی، مانه و سملقان و اسفراین دارای آب و هوای معتدل و جاجرم و گرمه هم دارای آب و هوای کویری هستند.

پوشش گیاهی در خراسان شمالی هم با توجه به آب و هوای آن به طرز چشمگیری متنوع و متغیر است به طوری که در این منطقه رودخانه‌ها و جنگل‌های ریزبرگ ارس به همراه بیابان‌ها و مراتع ضعیف به فاصله کمی از هم مشاهده می‌شود.

خراسان شمالی از نظر طبیعی محصور بین دو رشته کوه کپه داغ در شمال و دنباله البرز یعنی آلاداغ و کوه شاه جهان در جنوب بوده و در مجموع سرزمینی کوهستانی با دشت‌های حاصلخیز در میان کوه‌ها است.

پارک ملی ساریگل با بیش از هفت هزار هکتار وسعت، در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان اسفراین واقع است و دارای اقلیم نیمه خشک و معتدل است.

از جمله گیاهان این منطقه می‌توان به ارس، زرشک، زالزالک، کرکو، انجیر وحشی، گردو، باریجه، درمنه، کلاه میر حسن، گون، شیر خشت، نسترن وحشی، چوبک و کنگر اشاره کرد.

ساریگل یکی از زیستگاه‌های اصلی قوچ و میش اوریال است. جانوران دیگری نظیر پلنگ، بز و پازن، کفتار، گرگ، گربه، پالاس، گربه وحشی، آهو، کبک، تیهو، هما، کرکس، چکاوک، سهره، عقاب طلایی، بالابان، انواع سارگپه، افعی، کفچه مار و تیر مار در این منطقه زیست می‌کنند.

منطقه حفاظت شده ساریگل با مساحت بیش از ۲۱ هزار هکتار در غرب پارک ملی ساریگل و در پنج کیلومتری شرق اسفراین قرار دارد و این منطقه دارای اقلیم نیمه خشک معتدل است.

حدود ۲۰۰ گونه گیاهی از جمله ارس، زالزالک، انجیر وحشی، گردو، بید، سنجد، زرشک، نسترن کوهی، شیر خشت، چوبک، فرفیون، کنگر، زنبق، گاو زبان و پامچال در منطقه شناسایی شده‌اند و گیاه دارویی و صنعتی باریجه به وفور در منطقه یافت می‌شود.

ساریگل، زیستگاه یکی از اصیل‌ترین و زیباترین پستانداران ایران یعنی قوچ و میش اوریال است. از دیگر گونه‌های مهم جانوری منطقه می‌توان به پلنگ، بز و پازن، گرگ، روباه معمولی، گربه پالاس، سمور سنگی، سنجاب زمینی، تشی، کبک، تیهو، بلدرچین، هما، دال، سنقر، بالابان، شاهین، دلیجه، مار افعی، کفچه مار و تیر مار اشاره کرد.

پارک ملی سالوک با بیش از هشت هزار هکتار وسعت، در شمال غربی اسفراین قرار دارد و دارای اقلیم نیمه خشک معتدل است. از گونه‌های گیاهی منطقه می‌توان به کلاه میرحسن، گون، زالزالک، زرشک، نسترن وحشی، گوجه وحشی، انجیر، کما، کلاغک، زیره و انواع لاله‌ها اشاره کرد.

قوچ و میش اوریال و پازن و بز در کوهستان‌ها از جانوران شاخص منطقه به شمار می‌آیند و دیگر گونه‌های مهم جانوری منطقه شامل پلنگ، گراز، گرگ، روباه، شغال، کفتار، گربه پالاس، سمور سنگی، تشی، کبک، تیهو، چکاوک، انواع سهره، سارگپه، بحری، کفچه مار، افعی و مار آتشی است.

* منطقه حفاظت شده سالوک با بیش از ۱۱ هزار هکتار وسعت، در غرب پارک ملی سالوک و در شمال غربی اسفراین قرار گرفته است و دارای اقلیم نیمه خشک معتدل است.

گونه گیاهی غالب منطقه درمنه است که به همراه جنگل‌های پراکنده ارس و کونه هایی مانند زرشک، گون، کلاه میر حسن، ریش بزی، نسترن وحشی، آنقوزه، باریجه و انجیر پوشش گیاهی منطقه را تشکیل می‌دهد.

گونه‌های مهم جانوری منطقه هم شامل آهو، قوچ و میش اوریال، بز و پازن، گرگ، پلنگ، کفتار، شغال، سمور سنگی، سنجاب زمینی، روباه معمولی، کبک، تیهو، جغد، انواع سهره و چکاوک است.

منطقه حفاظت شده قرخود با ۴۳ هزار هکتار گستره در منتهی الیه شرقی جنگل‌های خزری و در غرب شهرستان مانه و سملقان قرار دارد و منطقه دارای اقلیم مدیترانه‌ای تا نیمه مرطوب معتدل است.

در دامنه‌های جنوبی رشته کوه‌های قرخود گونه‌های گیاهی نظیر گونه‌های ارس، زرشک، درمنه، گون، چمن، پری، شور اسفناج کوهی، باریجه و کنگر می‌روید و دامنه‌های شمالی دارای پوشش گیاهی با غنای بیشتر شامل گونه هایی مانند کرکو، سیاه تلو، ازگیل، زالزالک، تاغ، گلابی وحشی، تنگرس، قیچ، بارهنگ و زنبق است.

۲۲۶ گونه جانوری در منطقه شناسایی شده است که مهم‌ترین این گونه‌ها عبارتند از آهو، قوچ و میش اوریال، بز و پازن، پلنگ، خرس قهوه‌ای، گربه وحشی، کبک دری، هما، شاهین، شاه باز، لاک پشت و افعی است.

قرخود به دلیل رویشگاه‌های گیاهی و زیستگاه‌های جانوری خود دارای ارزش فراوانی است. دامنه ارتفاعی یکهزار تا ۲ هزار و ۷۰۰ متر، دما و بارندگی متوسط سالیانه ۹ درجه سانتیگراد و ۶۶۰ میلیمتر، منطقه را دارای اقلیم مدیترانه‌ای تا نیمه مرطوب معتدل کرده است.

قله‌های مرتفع و به هم پیوسته با یخچال‌های دائمی، صخره‌های بزرگ، دره‌ها و آبشارها متعدد، دشت‌های کم و پیش وسیع، جنگل‌ها و مراتع زیبا، غارهای کوچک و بزرگ، چشمه‌های فراوان، تنوع زیستی گیاهی و جانوری، آثار تاریخی، جلوه‌های بدیع و کم نظیر و مجاورت با جاده اصلی مشهد – گرگان، بیانگر قابلیت بالای قرخود در جلب گردشگران است.

منطقه حفاظت شده گلول و سرانی، ناحیه‌ای کوهستانی در ۸۵ کیلومتری شمال شیروان است که با کشور ترکمنستان هم مرز است. مساحت این منطقه بیش از ۱۸ هزار هکتار است. گونه هایی چون ارس، کرکو، قره قات، تنگز، شیر خشت و نسترن وحشی، پوشش گیاهی عمده منطقه را تشکیل می‌دهند.

پناهگاه حیات وحش میاندشت با حدود ۸۴ هزار و ۴۳۵ هکتار در حدود ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان جاجرم قرار دارد. تاکنون ۱۲۰ گونه گیاهی از جمله بابونه سفید، خارشتر کاکوتی، اشنیان، اسپند، گل جالیزی، درختچه‌های گز و تاغ، شور، زنبق و درمنه شناخته شده است.

یوزپلنگ، آهو، قوچ و میش، تشی، گرگ، روباه، شغال، گربه وحشی، کفتار، گراز، سارگپه، سلیم شنی، چکچک، چاخلق، هوبره، جغد کوچک، سنگ چشم خاکستری، دم سرخ، کوکر شکم سیاه، غراب، مار شاخدار (افعی)، تیر مار، بزمجه و لاک پشت آسیایی است.

استان خراسان شمالی با بیش از ۲۸ هزار کیلومتر مربع وسعت در شمال شرق کشور قرار دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

غول بدون سرنشین روسیه با موفقیت به پرواز درآمد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران20 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، روسیه از پرواز آزمایشی موفق هواپیمای پهپاد این کشور، با نام Altius-u با پرواز یک شبانه روز بدون توقف، خبر داد. این پهپاد غول پیکر که ۶ تن وزن دارد، در نخستین پرواز آزمایشی خود، به مدت ۳۲ دقیقه در ارتفاع ۸۰۰ متری، ماموریت‌های محوله را در یکی از فرودگاه‌های مسکو انجام داد. بر اساس اعلام وزارت دفاع روسیه، این پهپاد جدید توانست مطابق دستورالعمل‌های ارائه شده، ماموریت شناسایی خود را با موفقیت کامل به پایان برساند. وزارت دفاع روسیه همچنین اعلام کرد: شکل ظاهری پهپاد Altius-u بر اساس نتایج آزمایش‌های بسیاری بر روی چند نمونه اولیه ساخته شده است. بیشتر بخوانید: مدرن‌ترین پهپاد فوق سنگین روسیه که بدون سرنشین‌های آمریکا را مغلوب می‌کندانتهای پیام/ساخت پهپاد فوق پیشرفته روسی + فیلم
عصر ایرانعصر ایران8 ساعت قبل
زن غرغرو به زنانی می‌گفتند که مدام غر می‌زدند و با خبرکشی، شایعه‌پراکنی، رفتار ناهنجار و … آرامش همسایگان را به هم می‌زدند. افسار زن غرغرو یک دهان بند آهنی با یک چارچوب آهنی بود که دور سر قرار می‌گرفت. بالای این افسار آلمانی یک زنگوله دارد تا توجه بیشتری را جلب کند و باعث تحقیر و سرزنش بیشتر زنان شود. بسیاری از شهر‌ها تنبیه خاص خود را برای زنان غرغرو و شوهران بی‌غیرت داشتند. این تنبیه یک قرن رواج داشت، اما در بخش‌هایی از اروپا مثل آلمان، تا اوایل دهه ۱۸۰۰ به عنوان مجازات در کارگاه‌ها استفاده می‌شد.
برترین‌هابرترین‌ها20 ساعت قبل
خبرگزاری فارس: در حالی که ورزش آبادان در ماه‌های اخیر از نظر امکانات مالی و سخت افزاری دچار مشکلات متعددی است، نمایندگان آبادان پای نامه‌ای را امضا کردند که در آن خواستار بازگشت مدیرعامل اسبق پرسپولیس بر مسند مدیریت این باشگاه بزرگ پایتخت است. در این نامه که امضای دیگر نمایندگان خوزستان نیز در آن دیده می‌شود، وکلای مجلس از وزیر ورزش و جوانان خواسته‌اند تا گرشاسبی مدیرعامل اسبق باشگاه پرسپولیس که به دلیل بازنشستگی از سمت خود استعفا داده بود، به این سمت بازگردد. این در حالی‌ست که باشگاه‌های بزرگی همچون صنعت نفت آبادان و پالایش نفت آبادان که تیم‌های همچون فوتبال، فوتسال و بسکتبال را در لیگ برتر دارند و با مشکلات عدیده مالی دست و پنجه نرم می‌کنند، هنوز راهی برای حل مشکلات خود نیافته‌اند. نمایندگان آبادان در روزی که تیم بسکتبال پالایش نفت آبادان قهرمان لیگ برتر ایران شد در مراسم اهدای جام حضور یافتند و با تیم قهرمان عکسی به یادگار گرفتند و وعده پیگیری مشکلات این تیم برای حضور در جام باشگاه‌های آسیا و لیگ برتر دادند، اما تا به امروز تکلیف مدافع عنوان قهرمانی برای حضور در ارودگاه آسیایی و لیگ برتر مشخص نیست. امیدواریم وکلای مردم آبادان در خانه ملت پاسخ قانع کننده‌ای برای این اقدام عجیب و پیگیری‌های خارج از حوزه خود داشته باشند.

فیلم | آسیب‌دیدگی شدید یکی از دختران نینجا روی صحنه «عصر جدید»!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.
همشهریهمشهری6 ساعت قبل
جواد حق‌شناس در این باره گفت: متقاضیان دریافت مسکن در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر می‌توانند از شهریور در سامانه طرح اقدام ملی مسکن ثبت‌نام کنند. جواد حق شناس معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود: دولت ۴۰۰هزار واحد مسکونی برای تامین مسکن اقشار ضعیف را در دستور کار قرار داده که از این تعداد ساخت ۱۰۰ هزار واحد آن بر عهده بنیاد مسکن است. بعد از ۱۰ روز استان‌های دیگر به آن اضافه و متقاضیان نیز به دو دسته افراد دارای زمین و افراد فاقد زمین تقسیم شده‌اند. معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درباره تسهیلات در نظر گرفته شده برای این طرح گفت: با توجه به توافقاتی که صورت گرفته متوسط تسهیلات تا ۷۵ میلیون تومان با سود ۱۸ درصد است، این تسهیلات نیاز به سپرده‌گذاری ندارد و تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان نیز می‌رسد، البته در کنار این تسهیلات، تسهیلات جعاله نیز پرداخت می‌شود. وی ادامه داد: تسهیلات ۷۵ میلیون تومانی یا به‌صورت تسهیلات خرید به خریدار پرداخت می‌شود یا اینکه تسهیلات به انبوه‌سازان پرداخت می‌شود و انبوه‌سازان می‌توانند این تسهیلات را به خریدار انتقال دهند.

جشن مردم هندوستان به مناسبت عید غدیر

مهرمهر1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر