مراسم ثبت جهانی بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی برگزار می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
مراسم ثبت جهانی بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی برگزار می‌شود

مراسم ثبت جهانی بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی برگزار می‌شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: همزمان با هفته پاسداشت استان اردبیل، همایش اردبیل‌شناسی و جشنواره دانایی و توانایی برگزار می‌شود.

- اخبار استانها -

نادر فلاحی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: براساس هدفگذاری‌های انجام شده مراسم رژه قزلباش‌ها همزمان با پاسداشت هفته استان اردبیل در پیاده راه اسفریس برگزار می‌شود که در این زمینه هماهنگی‌های لازم انجام شده است تا شاهد برگزاری هر چه بهتر این برنامه فرهنگی باشیم.

وی بیان کرد: برنامه ریزی شده تا رژه نمادین قزلباش‌ها که سربازان ارتش حکومت صفویه بودند که از اقوام مختلف ایرانی و با کلاه و لباس مخصوص در جنگ‌ها شرکت می‌کردند، همزمان با روز ششم هفته اردبیل و سالروز ثبت جهانی مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی اجرا شود تا بخشی از تاریخ و تمدن استان به حاضران معرفی شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: در کنار رژه قزلباش‌ها مراسم نمایش لباس‌های سنتی استان نیز برگزار خواهد شد که تلاش و جدیت بر این است تا بتوانیم از فرصت هفته اردبیل برای معرفی تاریخ و تمدن منطقه بهره‌برداری کنیم.

فلاحی با اشاره به برگزاری برنامه‌های هفته استان اردبیل تصریح کرد: برنامه‌های گرامیداشت هفته اردبیل از چهارم تا ۱۰ مردادماه در مناطق مختلف استان اردبیل برگزار خواهد شد که تلاش می‌کنیم با برگزاری برنامه‌های مناسب به شکلی باشکوه و مطلوب نقش صفویه را در انسجام ملی و به رسمیت شناختن مذهب تشیع در کشور تبیین و معرفی کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل با بیان اینکه معرفی جاذبه‌های تاریخی و گردشگری استان از سطح منطقه‌ای و ملی فراتر رفته و سیاست‌گذاری جدید ما معرفی در سطح بین‌الملل است، افزود: استان اردبیل جاذبه‌های تاریخی و ظرفیت‌های متعددی در حوزه گردشگری دارد که بخشی از آن در سطح جهانی ناشناخته است و بر همین است از هر فرصتی برای معرفی جاذبه‌ها استفاده می‌کنیم.

وی بیان کرد: شب شعر و موسیقی در صحن بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی همزمان با هفته استان اردبیل برگزار می‌شود که این برنامه همراه با اجرای موسیقی سنتی فارسی و موسیقی مقامی آذری خواهد بود که در روز پنجم هفته استان برگزار می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل تصریح کرد: برنامه شب‌های فرهنگی شهرستان‌ها نیز برای معرفی آداب و رسوم شهرستان‌های مختلف استان در طول این هفته بگزار می‌شود.

فلاحی با اشاره به اهمیت برنامه‌های هفته استان اردبیل در اعتلای فرهنگ مردم استان گفت: در برنامه‌های این هفته تمامی دستگاه‌هایی که به صورت مستقیم و غیرمستقیم در حوزه فرهنگ تاثیرگذارند، دخیل هستند.

وی بیان کرد: برنامه‌های متنوع دیگری نیز برای کودکان و نوجوانان در این هفته برگزار خواهد شد که در راستای معرفی تاریخی و فرهنگ اردبیل برای قشر کودک و نوجوان برگزار خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از برگزاری جشنواره میراث بانان کوچک همزمان با هفته پاسداشت استان اردبیل خبر داد و افزود: این جشنواره همراه با برنامه‌های متنوع شاد برای کودکان و نوجوانان به دنبال فرهنگسازی و اطلاع رسانی اهمیت صیانت از آثار تاریخی است.

خبری: جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری

فلاحی با اشاره به برگزاری جشنواره موسیقی و قصه‌گویی کودک اظهار کرد: در این جشنواره نیز از هنرمندان و نخبگان کوچک اردبیلی تجلیل خواهد شد.

دبیر برگزاری پاسداشت هفته استان با اشاره به اینکه این برنامه‌ها با مشارکت اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود، تصریح کرد: همزمان برنامه‌های متنوعی در شهرستان‌ها برای کودکان و نوجوانان پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به برگزاری تورهای بازدید از اماکن تاریخی و فرهنگی گفت: رونمایی از کتاب، رونمایی از فیلم و موسیقی و نمایش در برنامه‌ها تعبیه شده است.

فلاحی بیان کرد: در عین حال همزمان با هفته پاسداشت استان اردبیل، همایش اردبیل‌شناسی و جشنواره دانایی و توانایی به همراه مسابقات کتابخوانی با موضوع صفویه شناسی توسط اداره کل آموزش و پرورش استان برگزار خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با اشاره به برگزاری مسابقات ورزشی فوتسال و والیبال دانش آموزی افزود: هفته استان اردبیل، رویداد ماندگاری برای کودکان و نوجوانان خواهد بود.

وی اظهار کرد: در این دوره از برنامه‌های هفته پاسداشت استان اردبیل یکی از اهداف اصلی، آگاهی بخشی از نقش و چایگاه صفویه در کشور است.

فلاحی تصریح کرد: به ویژه با توجه به اینکه شاه اسماعیل صفوی در سنین پایین و دوران نوجوانی تاج گذاری کرده و در ادامه انسجام ملی را سبب شده است، ضروری است شخصیت و اقدامات وی به نسل آینده اطلاع رسانی شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از برگزاری همایش تخصصی توسعه پایدار استان همزمان با رونمایی از سند آمایش اردبیل خبر داد و گفت: این همایش در روز ۶ مرداد در هفته پاسداشت استان اردبیل با حضور پژوهشگران استان برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه پنل‌های تخصصی گردشگری، کشاورزی و صنعت و معدن برای این همایش پیش‌بینی شده است، افزود: در این همایش سند آمایش استان که ملزومات توسعه تا سال ۱۴۲۴ را در خود جای داد و توسط سازمان برنامه و بودجه تهیه شده، رونمایی خواهد شد.

دبیر برگزاری پاسداشت هفته استان از برگزاری نشست‌های علمی، جشن‌های مردمی و مسابقات ورزشی خبر داد و اظهار کرد: جشن بزرگ ثبت جهانی بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی همزمان با ۹ مرداد سالروز ثبت جهانی بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی برگزار خواهد شد.

فلاحی رویکرد برگزاری برنامه‌ها را تبیین جایگاه صفویه در انسجام و وحدت ملی دانست و گفت: به ویژه محور اغلب برنامه‌ها پژوهشی و تحقیقی بوده و مخاطبان ویژه این دوره از برنامه‌های هفته استان، کودکان و نوجوانان به عنوان نسل آینده ساز جامعه است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برنامه‌های ویژه برگزیدگان «عصر جدید»

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای محمد زارع رتبه دوم این برنامه نیز به عنوان معلم و مربی در فصل آینده برنامه «عصر جدید» حضور خواهد داشت. آقای سعید فتحی روشن رتبه چهارم برنامه عصر جدید نیز ۲۰ اجرای ویژه را در برنامه صبح شبکه سه خواهد داشت. داوران برنامه «عصر جدید» هم با اهدای تندیس و لوح تقدیر تجلیل شدند. آقای احسان علیخانی مجری برنامه عصر جدید اعلام کرد: احتمالا تعداد نفرات شرکت کننده در نظرسنجی انتخاب نفرات برتر فینال «عصر جدید» به مرز ۱۰ میلیون نفر خواهد رسید. ۱۰۳۸ نفر در برنامه استعدادیابی «عصر جدید» شرکت و رقابت کردند و در پایان، ۴ نفر و یک گروه به فینال راه یافتند.

درس مردمی بودن از استاد موسیقی ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
کلاکت این هفته به موضوعاتی چون جشن تولد حسین علیزاده پیشکسوت و استاد موسیقی ایران و انتخاب نماینده سینمای ایران برای حضور در اسکار پرداخته استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در کلاکت این هفته خواهید دید: >> نماینده سینمای ایران برای حضور در اسکار بی سر و صدا انتخاب شد، ولی سر و صدای سینمایی‌ها را درآورد>> محافظان شخصی بازیگران! >> فیلم سینمایی ۲۳ نفر در جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان>> ناصر احمدی، صداپیشه و گوینده خبر بامداد امروز درگذشت>> حفظ ریشه‌های سنتی موسیقی ایران در جشنواره موسیقی جوان>> جشن تولد حسین علیزاده پیشکسوت و استاد موسیقی ایرانی و حضور در مترو

خاموشی یک صدای ماندگار

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
ناصر احمدی از صداپیشگان قدیمی سینما و تلویزیون و از گویندگان رادیو در دوران ۸ سال جنگ تحمیلی پس از تحمل دوره‌ای بیماری دیروز درگذشتبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ زنده یاد ناصر احمدی کار حرفه‌ای خود را از سال ۱۳۴۴ در صداپیشگی آغاز کرد و پس از آن وارد عرصه گویندگی رادیو شد. وی از گویندگان اخبار جنگ در دوران دفاع مقدس بود و خبر‌های مربوط به اطلاعیه‌ها، عملیات و پیروزی‌های سپاهیان اسلام را به اطلاع مردم می‌رساند. از آثار شاخصی که وی صداپیشگی کرده بود، می‌توان به «گربه روی شیروانی داغ»، «مظنونین همیشگی» و «ارباب حلقه‌ها» اشاره کرد. از آخرین کار‌های مرحوم احمدی می‌توان فیلم‌های سینمایی «رئیس پلیس آهنین»، «وقتی مارنی اینجا بود»، «نبرد با آتش»، «یاغی دشت»، مستند «آمازون» و «مغولستان» را نام برد.

ایرانی‌های باهوش شناسایی می‌شوند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ ۲ درصد افراد جامعه بهره هوشی بالای ۱۳۵ دارند و انجمن ملی هوش ایران درصدد شناسایی این دو درصد باهوش هستند از این پس قرار است آزمون استانی در هر فصل و آزمون کشوری در مرداد هر سال با اعلام فراخوان قبلی برگزار شود؛ گوش به زنگ باشید شاید شما هم جزو افراد باهوش باشید.

لزوم مراقبت از اقتصاد کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آیت الله امامی کاشانی در خطبه دوم نماز جمعه با تاکید بر اینکه باید از اقتصاد کشور مراقبت کنیم، گفت: دشمن بداند ملت ایران از انقلاب دست برنمی دارد. وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاران با پرداخت مالیات و خمس و زکات به کشور کمک می‌کنند، گفت: در این شرایط کشور توانگر و با فقر مقابله می‌شود؛ فقر بلای بسیار بدی است و باید از اقتصاد کشور مراقبت کنیم، جلوی احتکار را بگیریم، فساد مالی ناشی از غفلت انسان از خداست و نباید از آخرت غافل باشیم. آیت الله امامی کاشانی با اشاره به روز صنعت دفاعی کشور گفت: در دیداری که مسئولان این وزارتخانه با رهبری در گذشته داشتند، گزارش‌هایی از فعالیت‌های بخش دفاعی کشور ارائه کردند و روز گذشته با رونمایی از سامانه پدافند باور نیز بار دیگر شاهد قدرت نمایی ایران در بخش دفاعی کشور بودیم. امام جمعه موقت نماز جمعه تهران گفت: اقتدار نظامی، علمی و اقتدار در تمام فنون، اخلاق اسلامی و سیاست اسلامی از نکات مورد توجه در جمهوری اسلامی ایران است. امام جمعه موقت تهران گفت: دشمن امروز استقامت ایران را فهمیده است و می‌داند جمهوری اسلامی ایران با مقاومت به استقامت رسیده است.

معاینه رایگان تهرانی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پزشکان در ۴ نقطه تهران به مناسبت روز پزشک، بیماران را رایگان معاینه می‌کنندبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ روز پزشک بهانه‌ای است برای تبریک به سفیدپوشان و قدردانی از آنان که خدمت به خلق و کاستن آلام مردم را وظیفه خودشان می‌دانند.

نظرها

اخبار بیشتر