سناریوی آینده فناوری ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. هفته‌نامه شنبه
  4. تکنولوژی

سناریوی آینده فناوری ایران

هفته‌نامه شنبهخبرگزاری هفته‌نامه شنبه |

امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در نشست ایران هوشمند گفت: سناریو اگر فناوری محور و مبتنی بر تکنولوژی باشد به موضوعات دیگر نیز وابسته است.

وی افزود: سناریو یعنی راه‌ها و آینده‌ای که می‌تواند اتفاق بیوفتد، سناریوها آینده مختلفی هستند که اگر اتفاق بیوفتد نوع وضعیت متفاوت می‌شود.

ناظمی با مطرح کردن این سوال که «چه سناریو‌هایی آینده فناوری و اطلاعات را شکل خواهد داد؟» به عدم قطعیت‌ها اشاره کرد و ادامه داد: وضعیتی که ما به دوگانگی می‌رسیم و هر کدام از آنها می‌تواند اتفاق بیوفتد که اگر اتفاق بیوفتد سرنوشت ما را تغییر می‌دهد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه دوعدم قطعیت جدی پیش روی حوزه فناوری و ارتباطات ایران و جهان وجود دارد گفت: عدم قطعیت اول این است که آیا بین بازیگران حوزه فناوری اطلاعات و ارتباط جنگ رخ خواهد داد یا نوعی رقابت توام با همکاری خواهد بود.

امیر ناظمی افزود: دومین عدم قطعیت، عدم قطعیت اجتماعی است؛ آیا از لحاظ اجتماعی جامعه اعتماد می‌کند و پذیرای تغییرات است؟ یا به دیده شک نگاه می‌کند و در برابر آن مقاومت دارد؟

این مقام مسئول، عدم قطعیت‌ها‌ را سبب به‌وجو آمدن سناریو دانست و عنوان کرد: عدم قطعیت‌ها‌ که به وجود می‌آید، سبب تشکیل سناریو می‌شود. ما از بین این دو به چهار سناریو دست پیدا کردیم.

ناظمی درباره سناریوی اول گفت: در این سناریو ما شاهد نوعی همکاری و رقابت بین بازیگران اصلی هستیم و جامعه هم اعتماد دارد و پذیرا است که ما اسم آن را «مغز جهانی خصوصی سازی» گذاشته‌ایم.

وی ادامه داد: در این سناریو اعتماد عمومی وجود دارد، از ابزارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات به صورت گسترده استفاده می‌‍شود، رقابت بین شرکت‌ها و کشورها وجود د ارد و تبادل اطلاعات می‌کنند در این سناریو اصل رقابت بر سر دستیابی به دیتا است و چیزی که اهمیت دارد این است که ما تا چه اندازه می‌توانیم از تکنولوژی‌ها استفاده کنیم.

خبری: اخبار فناوری دیجیتال و تکنولوژی ایران و جهان

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، سناریوی دوم را اینگونه توضیح داد: سناریویی است که در کنار اعتماد عمومی، رقابت و درگیری بین کشور‌ها و نوعی نزاع بین فضا وجود دارد. کشور‌ها در حد خودشان برای دستیابی به دیتاها نبرد می‌کنند و دنیا به بلاگ‌هایی تقسیم می‌شود که شرکت‌ها و کشورها سعی می‌کنند حفاظت خود از داده‌ها را حفظ کنند و نقطه اصلی، رقابت و برگشت نوعی ملی‌گرایی در حوزه فناوری و اطلاعات است.

وی ادامه داد: در سناریوی سوم بین شرکت‌ها و کشورها برای دستیابی به دیتا و تکنولوژی درگیری وجود دارد. اسم این سناریو را «دارک وب» می‌گذاریم چرا که همه به دنبال دستیابی به اطلاعت غیر مشروع‌اند. در این حالت سیاه، امنیت و اطلاعات رشد می‌کند، اما به آن مانند یک اسلحه نگاه می‌شود و همین باعث می‌شود جهت استفاده از تکنولوژی پایداری و مقاومت وجود داشته باشد.

ناظمی در پایان به رقابت بین بازیگران و شرکت‌ها اشاره کرد و گفت: همکاری و رقابت بین شرکت‌ها و بازیگران وجود دارد، اما مردم مقاومت می‌کنند و با دیده شک می‌نگرند. در این زمان هوشمندی به تعویق می‌افتد و با وجود تکنولوژی، افراد تمایلی به استفاده از آن ندارند و دولت‌ها تمایل پیدا می‌کنند دیتا‌ها را جمع آوری کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

توصیف یک «شاسی بلند» در سه کلمه: لوکس، پرقدرت و متشخص! (+فیلم و تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
با این توضیحات؛ امروز سراغ یک اکس تی۶ مدل ۲۰۲۰ می‌رویم تا زبان طراحی جدید این برند باسابقه در کلاس کراس اوور را بررسی کنیم. اکس تی۶ یک کراس اوور سه ردیفه (صندلی) است که از نظر اندازه میان اسکالید فول سایز و اکس تی۵ قرار می‌گیرد. کابیندر تولید فضای داخلی کابین اکس تی۶ از مواد باکیفیتی استفاده شده که در همان نگاه اول رضایت مشتری را جلب می‌کند. اما ابا این وجود هندلینگ مدل اسپرت و لاکژری تفاوت خاصی با یکدیگر را در آزمون‌های رانندگی نشان نداده‌اند. قیمت مدل مجهز به سامانه تمام چرخ محرک از ۵۵۶۹۰ دلار برای مدل لاکژری و ۵۸۰۹۰ دلار برای مدل اسپرت آغاز می‌شود.

فیلم | خسارت نیروی امنیتی به اپل استور برای گرفتن یک مگس!

خبرآنلاینخبرآنلاین14 ساعت قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.
عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
فروش اقساطی ۳ محصول ایران خودرو به صورت اقساطی با تحویل فوری ویژه ۳۰ مرداد اجرایی می‌شود. به گزارش خبرنگار عصر ایران شرکت ایران خودرو اعلام کرد طرح فروش اینترنتی اقساطی محصولات این شرکت از ساعت ۱۱ صبح چهارشنبه ۳۰ مرداد در وبسایت فروش ایران خودرو به نشانی esale. ikco. ir آغاز خواهد شد. در این طرح خودروهای پژو ۲۰۶ صندوقدار، پژو پارس TU۵ و پژو ۴۰۵ به صورت اقساطی با تحویل ۳۰ روزه انجام می‌شود. شرایط و توضیحات روش فروش اعتباری: در این روش فروش صرفا مشتریانی امکان ثبت نام خواهند داشت که چک‌های طرح «سامانه صیاد» را داشته و فاقد هرگونه چک برگشتی باشند. ضمنا «چک باز پرداخت اقساط با تاریخ قید شده در بخشنامه صرفا» از مشتری صاحب قرارداد دریافت خواهد شد و در این بخشنامه امکان دریافت چک از شخص ثالث (اقوام درجه یک، دو و …) وجود ندارد.
ایسناایسنا1 روز قبل
«کتو» یک برنامه سازگار با اندروید و iOS است و دستگاهی است که به طور دائم داخل خودرو می‌ماند. بدین ترتیب وقتی کاربر به خودروی خود نزدیک می‌شود، «کتو» سیگنال بلوتوث منحصر به فرد و یک سیگنال صوتی غیر قابل شنیدن را به گوشی هوشمند کاربر می‌فرستد. همچنین هنگامی که فرد داخل ماشین است، راننده می‌تواند با استفاده از گوشی خود ماشین را روشن کند. کاربر اصلی می‌تواند دسترسی هر کسی را در هر زمان دلخواه لغو کند یا می‌تواند دسترسی را به ساعات خاصی از روز محدود کند. علاوه بر این، اگر یک نفر دارای چندین خودروی مجهز به دستگاه «کتو» باشد، می‌تواند از این برنامه برای دسترسی مجزا به هر خودرو استفاده کند.
همشهریهمشهری1 روز قبل
این گربه در آزمایشگاه‌های شرکت بیوتکنولوژی سینوژن در پکن شبیه‌سازی شده است. این شرکت شبیه‌سازی گربه را در ماه اوت ۲۰۱۸ شروع کرد و گارلیگ که یک گربه موکوتاه بریتانیایی است، ۶۶ روز بعد از انتقال رویان به رحم یک گربه مادر جانشین به دنیا آمد. صاحب گربه‌ای که شبیه‌سازی از روی انجام شد، می‌گوید: «گربه من به علت بیماری ادراری درگذشت. بعد تصمیم گرفتم او را که بسیار ویژه و فراموش‌نشدنی بود، شبیه‌سازی کنم.» گارلی کاملا شبیه گربه اصلی است که سلول‌ها از او برداشته شدند، اما رفتارها و شخصیت متفاوتی دارد.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.

نظرها

اخبار بیشتر