سیل‌ کدام مناطق تهران را بیشتر تحت‌تاثیر قرار می‌دهد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. حوادث
سیل‌ کدام مناطق تهران را بیشتر تحت‌تاثیر قرار می‌دهد؟

سیل‌ کدام مناطق تهران را بیشتر تحت‌تاثیر قرار می‌دهد؟

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز: معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران مسیر رودهایی که شهر تهران را تحت‌تاثیر سیلاب قرار می‌دهد، تشریح کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان، فاطمه صالح در نشست درس‌آموخته‌های سیل فروردین ۹۸ که در محل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران برگزار شد، اظهار کرد: تا دوسال گذشته شاید احتمال اینکه سیلابی در تهران رخ دهد با توجه به خشکسالی که وجود دارد چندان وجود نداشت، اما با توجه به سیلاب‌های اخیر به‌ویژه سیلاب فروردین‌ماه توجه‌ها به‌سمت احتمال وقوع سیلاب و بحران‌هایی که ناشی از تغییرات آب‌وهوایی است، افزایش پیدا کرد.

وی سرمایه‌گذاری‌های نادرست، از بین بردن منابع طبیعی، رفتارهای نادرست انسان با طبیعت و … را از دیگر دلایل جاری‌شدن سیلاب برشمرد و گفت: تمامی این موارد اثرات زنجیره‌ای داشته و در عرصه‌های پی‌درپی می‌تواند سبب وقوع سیل شود. صالح با بیان اینکه سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در سال ۸۶ تفاهم‌نامه‌ای سه‌جانبه میان شورای شهر تهران، شهرداری تهران و وزارت نیرو را به امضا رساند، گفت:

در این تفاهم‌نامه مقرر شد تا وضعیت آسیب‌پذیری شهر تهران در برابر سیل بررسی شود، همان‌طور که می‌دانید تهران هفت روددره اصلی دارد که به عبارتی می‌توان گفت که این شهر را محاصره کرده است. وی ادامه داد:

از سمت شمال‌غرب در وردآورد یک روددره داریم که پس از عبور از منطقه ۲۲ و ۲۱ از تهران خارج می‌شود. رود کن که پرآب‌ترین رودخانه تهران نیز محسوب می‌شود از مرز میان مناطق ۵ و ۲ عبور کرده و با عبور از مرز مناطق ۵ و ۲۱ به منطقه ۱۸ رسیده و از تهران خارج می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اضافه کرد: رود فرحزاد از نوار مرزی مناطق ۲ و ۵ عبور کرده و پس از عبور از این مناطق وارد سیل‌برگردان غرب تهران شده و از شهر خارج می‌شود.

رود درکه نیز با عبور از مناطق ۱، ۲ و ۵ وارد سیل‌برگردان غرب شده و از تهران خارج می‌شود. صالح با بیان اینکه رود دربند از مناطق ۱، ۳، ۴، ۷ و ۸ عبور می‌کند، گفت: در ادامه این رود نیز وارد سیل‌برگردان شرق شده و از پایتخت خارج می‌شود. رود دارآباد نیز از مناطق ۴، ۸، ۱۳، ۱۴، ۱۵ و ۲۰ عبور کرده و از جنوب تهران خارج می‌شود.

رود سرخه‌حصار نیز در منطقه ۱۴ قرار دارد و این منطقه را تحت‌تاثیر خود قرار می‌دهد. وی با بیان اینکه به عبارت بهتر می‌توان گفت که اکثر مناطق تهران با روددره‌هایی که از زمان قدیم وجود داشته، درگیر است، گفت: در تهران نیز همانند دیگر شهرها کاربری‌ها توسعه یافته است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار حوادث و جنایت

ما شاهد آن بودیم که در چند دهه اخیر سطح پوشش در حوزه آبریز تهران تغییر کرده و در نقاط مختلف شهر تغییراتی رخ داده که بخشی از آن در طی برنامه‌ریزی نامناسب ایجاد شده است. معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه احداث سیل‌برگردان‌های شرق و غرب تهران سبب انحراف مسیر شمال به جنوب رودها در برخی از مناطق شده است، گفت: حوزه‌های آبریز نیز دستخوش تغییرات فراوانی شده است.

به گفته صالح، توسعه فضاهای شهری، گسترش شهر در سیلاب‌دشت‌ها و کوهپایه‌ها، تجاوز به حریم رودخانه‌ها، تغییر کاربری اراضی و تبدیل زمین‌های نفوذپذیر به سطوح غیرقابل نفوذ، تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی همه از جمله مواردی است که سبب برهم زدن نظام پایدار رودخانه‌ها و افزایش آسیب‌پذیری‌ها در برابر سیل شده است. وی با مرور تاریخچه جاری‌شدن سیل تهران در ۳۰سال گذشته اظهار کرد: در سال ۶۶ سیلاب تجریش ۳۰۰ کشته برجای گذاشت.

در فروردین ۹۱ آبگرفتگی مترو و سیلاب رود کن را داشتیم. در آبان همان سال تخریب پل کن در بزرگراه فتح را داشتیم و در تیرماه ۹۴ نیز سیل کن سولقان خسارات جانی و مالی برجای گذاشت که همه اینها نشان می‌دهد که نباید از مساله سیل در تهران غافل شویم.

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه در همکاری مشترک با وزارت نیرو و شورای شهر مقرر شد تا حدود حریم و بستر مسیرها و رودخانه‌های تهران تعیین شده و در طرح‌های جامع و تفصیلی اعمال شود، گفت: تدوین نقشه پهنه‌بندی خطرپذیری سیلاب شهر تهران، توسعه سامانه هشدار سیل، ارتقای ضریب ایمنی تهران در مقابله با سیل و سیلاب از جمله اهداف این تفاهم‌نامه بوده است.

صالح تعیین حدود و حریم بستر ۲۴۰کیلومتر از رودخانه‌های تهران، تضمین برنامه عملیاتی آزادسازی تصرفات براساس اولویت، اجرای سه مرحله عملیات آزادسازی در بالادست رودخانه فرحزاد، تخریب سازه‌های مزاحم شامل رستوران، هتل و … در ۲۰کیلومتر در حاشیه رود کن، طرح ایمن‌سازی رودخانه کن و … از جمله دستاوردهای این تفاهم‌نامه اعلام کرد و گفت:

البته برنامه‌های عملیاتی همچنان در این محدوده ادامه دارد و کمیته‌های مربوط به آن فعال هستند. وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر ضرورت ارتقای تاب‌آوری شهر تهران در برابر بحران‌های مختلف گفت: تاب‌آوری مولفه‌های متعددی دارد که شامل اجزای سازه‌ای و غیرسازه‌ای می‌شود. بخشی از تاب‌آوری در حوزه غیرسازه‌ای ناشی از رفتار ماست که باید اصلاح شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تنبیه عجیب مرد سیگاری در پمپ بنزین + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران11 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، سیگار کشیدن در جایگاه‌های سوخت به دلیل احتمال اشتعال و آتش سوزی ممنوع است. یک راکب موتور سه چرخ در چین که قصد نداشت سیگار خود را در پمپ بنزین کنار بگذارد، به شکل عجیبی توسط مامور جایگاه تنبیه شد. پلیس چین این فرد را پس از شناسایی، بازداشت کرد. بیشتر بخوانید: لحظه انفجار پمپ بنزین در کامبوج + فیلمانتهای پیام/خاموش کردن سیگار با کپسول آتش نشانی

فیلم/ لحظه وحشتناک انفجار جایگاه پمپ بنزین!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل
دوربین نصب شده روی داشبورد یک خودروی عبوری در خیابان‌های کامبوج، لحظه انفجار پمپ بنزین و فرار مردم را ضبط کرده است. علت این حادثه و میزان تلفات آن اعلام نشده است.
فراروفرارو1 روز قبل
مرد مسافرکش زن میانسال را پس از سرقت طلاهایش با ضربه‌های سنگ به قتل رساند. به گزارش شهروند، صبح چهارمین روز مردادماه امسال با تماس تلفنی شهروندان اپراتور مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ در جریان وقوع کشف جسد یک زن در مسیر شمال به جنوب بزرگراه شهید صیاد شیرازی قرار گرفت. بلافاصله با هماهنگی‌های انجام شده تیمی از ماموران کلانتری ۱۰۲ پاسداران به محل اعزام شدند که ضمن تأیید خبر اولیه، پرونده در اختیار کارآگاهان اداره دهم (ویژه قتل) پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت. بلافاصله وی به اداره دهم پلیس آگاهی دعوت شد و از روی تصاویر موجود، جسد را شناسایی کرد. در طول مسیر که مقتول با تلفن همراهش مکالمه می‌کرد متوجه شدم که طلا و جواهرات به همراه دارد.

فیلم/ فرار راننده بی وجدان پس از تصادف

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

عاقبت وحشتناک تغییر مسیر نگهانی در بزرگراه + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک راننده چینی در بزرگراهی مشغول به رانندگی بود که ناگهان تصمیم گرفت خودرو را در حاشیه بزرگراه متوقف کند. در لاین سمت راست خودروی سواری، یک دستگاه تریلی حرکت می‌کرد که تغییر مسیر ناگهانی خودروی سواری، به وقوع تصادفی وحشتناک بین دو دستگاه منجر شد. بیشتر بخوانید: لحظه انفجار پمپ بنزین در کامبوج + فیلمانتهای پیام/تصادف وحشتناک تریلی و خودروی سواری در بزرگراه + فیلم

جاری شدن سیل در کنار چادرهای حجاج

مهرمهر1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر