معاون وزیر صنعت در اراک: برنامه‌های رونق تولید و توسعه‌ملی وزارت صنعت در ۷ محور تدوین شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
معاون وزیر صنعت در اراک: برنامه‌های رونق تولید و توسعه‌ملی وزارت صنعت در ۷ محور تدوین شد

معاون وزیر صنعت در اراک: برنامه‌های رونق تولید و توسعه‌ملی وزارت صنعت در ۷ محور تدوین شد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
گروه استان‌ها- معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صنعت گفت: برنامه‌های وزارت صنعت در ۷ محور در راستای رونق تولید و توسعه ملی تدوین شد.

- اخبار استانها -

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، برات قبادیان شامگاه چهارشنبه در مراسم تقدیر از واحدهای صنعتی و معدنی نمونه استان مرکزی، با اشاره به سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در راستای سیاست‌های وزارتخانه طرحی به نام تاپ را که مخفف توانمندسازی تولید و توسعه است داریم که این طرح چکیده‌ای طرح‌های بسیاری از جمله صنعت و دانشگاه، توانمندسازی تولید، توسعه اشتغال و غیره است.

وی افزود: امسال سال رونق تولید بوده که توسط مقام معظم رهبری نام‌گذاری شده و وزارت صنعت، معدن و تجارت، برنامه‌های خود را در ۷ محور در راستای رونق تولید و توسعه ملی اعلام کرده است.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: محور نخست توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل است که در این راستا ۲۷ تیرماه هم در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی در تهران همایش ۲ ساعته را در کنار افتتاح نمایشگاه ساخت داخل داریم.

قبادیان بیان کرد: این نمایشگاه متفاوت از سال‌های گذشته است به این شکل که نیازهای ما و آنچه را که نیاز داشتیم با دادن ارز کشور از خارج تهیه کنیم در صورتی که می‌توانست در داخل توسط فناوران، شرکت‌های دانش‌بنیان و نخبگان تولید شود فردا در این نمایشگاه افتتاح می‌شود.

وی ادامه داد: توسعه صادرات غیرنفتی محور دوم برنامه‌های وزارت صمت است که در ارتباط با تولید بوده و مدیریت بازار و ساماندهی لجستیک تجاری هم محور سوم این برنامه‌ها است.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: محور چهارم بهبود فضای کسب و کار به‌ویژه مرتبط با بخش صنعت، معدن و تجارت است، محور دیگر تامین مالی و توسعه سرمایه‌گذاری بوده و محور بعدی توسعه فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان است.

قبادیان افزود: اگر اقتصاد کشورها را خوب بررسی کنید می‌بینید که اقتصاد مبتنی بر منابع و تک‌محصولی (نظیر صادرات نفت خام) را حذف کرده‌اند چراکه معتقد هستند اقتصاد مبتنی بر منابع اقتصاد ناپایداری است.

وی تصریح کرد: همین نفت را به عنوان یکی از منابع انرژی درنظر بگیرید هرچه جلوتر برویم در دنیا رقیب دارد.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صنعت بیان کرد: در هزاره سوم به عنوان توسعه پایدار، اقتصاد مبتنی بر دانش است، چندسالی می‌شود که از شرکت‌های دانش‌بنیان صحبت می‌کنیم، اقتصاد مبتنی بر مغزابزار و فکر، کشورهایی مانند ژاپن و کره جنوبی مگر نفت دارند، کدام یک از ما از تولیدات یکی از این دو کشور استفاده نمی‌کنیم.

قبادیان ادامه داد: اقتصاد مبتنی بر دانش اقتصاد پایدار کشورها است، امروز ما در کشور به لحاظ تعداد بیش از کشور چین با یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون جمعیت، دانشگاه داریم.

وی عنوان کرد: این یعنی دانش، سرمایه دانشی، دانش‌پایه و سرمایه منابع انسانی که سرمایه پایدار است، از این دانش ما چه استفاده‌ای کردیم، دانشگا‌ه‌های نسل یک تا چهار چه نتیجه‌ای تاکنون داشته جز اینکه تنها مدرک‌‌گرایی ملاک بوده آیا با استفاده از این سرمایه توانسته‌ایم مواد خام خود را به کالاهای با ارزش افزوده تبدیل کنیم، این کار را نکرده‌ایم، در صنعت هم همین است.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صنعت افزود: در نظر بگیرید انقلاب صنعتی اول تا چهارم را اما ما در همان انقلاب صنعتی اول و دوم ماندیم چراکه نتوانستیم پیوند بین دانشگاه و صنعت را برقرار کنیم.

قبادیان دلیل اتفاق نیفتادن پیوند دانشگاه و صنعت را اینگونه بیان کرد: دانشگاه پول بادآورده نفت را هزینه می‌کرد و نیازی به درآمد نداشت، صنعت هم احساس نیاز به دانشگاه نمی‌کرد چراکه صنعت و ماشین‌آلات ما وارداتی بوده است، اما امروز بهترین ایام است که این روند را تغییر دهیم.

وی تصریح کرد: چراکه هم دولت منابع بادآورده را ندارد که به دانشگاه بدهد و هم صنعت آن دلارهای نفتی ارزان را ندارد که هر کدام را دوست دارد از هر کشوری وارد کند حتی اگر تحریم‌ها هم وجود نداشته باشد و واردات ماشین‌آلات ممکن باشد.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صنعت عنوان کرد: در کشور به لحاظ داشتن سرمایه انسانی، بعد از آمریکا و روسیه در تربیت مهندس، علوم پایه و علوم‌های نوین رتبه سه دنیا را داریم، این سرمایه، سرمایه بی‌نظیری در دنیا و طول تاریخ کشور است.

قبادیان افزود: با این تعداد دانشجو که در دانشگاه‌ها به ویژه تحصیلات تکمیلی داریم، حرکتی را وزارت صمت با طرح توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار شروع کرده است.

وی تصریح کرد: این طرح شامل دو بخش تقاضا و عرضه می‌شود که بخش تقاضا کل جامعه را دربرمی‌گیرد، یعنی نیاز جامعه به علم، دانش و فناوری است.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صنعت بیان کرد: سامانه طرح تاپ راه‌اندازی شده، استان مرکزی در ارتباط با ثبت نام بنگاه‌های تولیدی، صنعتی و معدنی رتبه نخست را در کشور به دست آورده است.

قبادیان ادامه داد: بعد از استان مرکزی، خوزستان استان دوم، البرز استان سوم و آذربایجان استان چهارم در ثبت نام در سامانه تاپ هستند، حدود ۷۰۰ تا ۷۵۰ بنگاه ثبت نام کرده‌اند که نیازهای آنها می‌سنجیم.

وی عنوان کرد: امیدوارم تا پایان سال استان مرکزی نمونه و برتر بماند، تقاضا داریم که بنگاه‌ها نسبت به ثبت نام اقدام کنند، به واسطه این رابطه صنعت و دانشگاه را تنظیم کرده‌ایم که مسائل را به صورت ارزان برای بنگاه‌ها حل و فصل کرده‌ایم، اقتصاد دانش‌بنیان را جلو برده‌ایم، تمامی محصولات را دانش‌بنیان کرده‌ایم و واحدهای تحقیق و توسعه را در واحدهای تولیدی و صنعتی تقویت می‌کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | بازگشت به سوی مادر!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.

پاسخ‌ همتی در خصوص کاهش ارزش پول ملی ایران +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

فیلم | چرا نرگس محمدی بوی باران این قدر شبیه ستایش است؟

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.

زمان راه اندازی بازار متشکل ارزی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، بازار سرمایه در هفته گذشته با رشد ۴ هزار و ۷۳۶ شاخص بورس مثبت ارزیابی می‌شود. این رشد از کانال ۲۶۶ هزار واحد عبور کرد.
انتخابانتخاب1 روز قبل
ایران همچنین در هفته‌های اخیر تعدادی از محدودیت غنی سازی در توافق هسته‌ای را زیر پا گذاشت. دولت آمریکا در ماه مه معافیت تحریمی مربوط به خریداران نفت ایران را لغو کرد. ۲-تحریم‌ها چه تاثیری بر روی ایران داشته‌اند؟ فروش نفت ایران به کمترین میزان خود از سال ۱۹۸۶ رسیده است. اما بعد از تشدید تحریم‌های اقتصادی تصمیم گرفتند که رویکرد دیگری را اتخاذ کنند. مقامات اروپایی با اشاره به عواقب فاجعه آمیز جنگ عراق تاکید می‌کنند که همچنان از توافق هسته‌ای حمایت می‌کنند.

حمایت همراه با طعنه جالب مهران مدیری ازعادل فردوسی پور+ فیلم

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز، آخرین کنسرت مدیری چهارشنبه شب برگزار شد و تعداد زیادی از حضور در این کنسرت استقبال کردند. مدیری دراین کنسرت میهمان‌های ویژه و سرشناسی داشت که مجری و گزارشگر محبوب فوتبال کشورمان در میان آنها قرارداشت. عادل فردوسی پور با دعوت مدیری از نزدیک شاهد هنرنمایی او بود. در بخشی از این برنامه مدیری با معرفی اینکه فردوسی پور دراین جمع حاضر شده درخصوص اتفاقات پیش آمده پیرامون فردوسی پور از او حمایت کرد و طعنه بزرگی به مدیر شبکه ۳ صدا و سیما زد. در ادامه فیلم کوتاهی از این حمایت را می‌بینید: حجم فیلم: ۶ مگابایت

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

فاتحه‌خانی و سخنرانی رئیس‌جمهور روحانی در میثاق با آرمان‌های امام: با تضعیف دولت کسی قدرت نمی‌گیرد

خبری9 ساعت قبل

توقیف نفتکش ایرانی غیر قانونی بوده است

خبری10 ساعت قبل

۲ شرط سران الاهلی برای برانکو/ مهلت اندک ایوانکوویچ!

خبری10 ساعت قبل

ارائه خدمات به کشاورزان و روستائیان از طریق اپلیکیشن

تابناکچند ثانیه قبل

«دکتر، مهندس بیکار» |دکتر و فوق لیسانس شانس کمتری برای یافتن شغل از دیپلمه‌ها دارند

تسنیمچند ثانیه قبل

مدیر بازداشتی اداره غله گنبدکاووس: پس از ۱ روز آزاد شدم/آلودگی ۷۰۰ تن گندم دولتی به فضولات حیوانی در حال بررسی است

تسنیمچند ثانیه قبل

راه‌اندازی یک خط اتوبوس برقی در تهران تا پایان سال

ساعت ۲۴3 دقیقه قبل

وزیر کشور: مدیران کشور وجدان خود را ملاک کار قرار دهند

ایسنا3 دقیقه قبل

حمیدرضا زادبوم سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران شد

مهر4 دقیقه قبل

برهانی: جشن برترین‌ها بهتر از سال‌های گذشته بود/ امیدوارم استقلال سال بعد سهمیه بازیکنان بیشتری داشته باشد

ایلنا4 دقیقه قبل