اطلاع رسانی و آگاهی بخشی، کلیدواژه پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. سلامت

اطلاع رسانی و آگاهی بخشی، کلیدواژه پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- همزمان با نخستین سالگرد تاسیس شبکه ملی پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر، اولین برنامه از سلسله نشست‌های تخصصی شبکه، روز چهارشنبه مورخ ۲۶ تیرماه با موضوع "عوامل موثر بر بهداشت بیماری‌های قلب و عروق با محوریت افزایش فعالیت فیزیکی" در سالن اندیشگاه فرهنگی کتابخانه ملی ایران با حضور جمعی از نمایندگان انجمن‌های سلامت محور، صاحبنظران و پزشکان برگزار گردید. تاریخ انتشار: 14:50 - 27 تير 1398 - کد خبر: ۵۳۴۳۰۰
اطلاع رسانی و آگاهی بخشی، کلیدواژه پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر - 0

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، در این نشست تخصصی محمدرضا مسجدی مدیرعامل شبکه و فوق تخصص ریه در مقدمه، ضمن معرفی فعالیت‌های یک سال اخیر این تشکل مردم‌نهاد متشکل از ۴۰ سازمان مردم‌نهاد حوزه سلامت، هدف از برگزاری این سلسله نشست‌ها را آگاهی بخشی عمومی اعلام داشتند. در ادامه دکتر مسجدی مهمترین رسالت شبکه را آگاهی بخشی در مورد بیماری‌های غیر واگیروپنج عامل خطر مشترک این بیماری‌ها شامل استعمال دخانیات، فعالیت فیزیکی ناکافی، تغذیه نامناسب، مصرف الکل و آلودگی هوا دانستند. ایشان توجه کافی و اهتمام سمن‌ها به این موضوع را مقدمه‌ای برای مطالبه‌گری مردم در توسعه سلامت و کاهش بار بیماری‌های غیر واگیر اعلام نمودند.

سهولت در دسترسی به دارو و مراکز درمانی، همچنین رژیم درمانی مناسب از دیگر محور‌های سخنرانی این استاد و عضو هئیت علمی دانشگاه شهید بهشتی بود. دکتر مسجدی برنامه‌های سلامت محور مانند بسیج ملی فشار خون را مفید ارزیابی و دو برنامه جامع وزارت بهداشت در تشخیص ودرمان سریع موارد مشکوک به عوارض حاد قلبى و مغزى در سطح ملى اشاره کردند و دو شماره ۲۴۷ و ۷۲۴ را اعلام نمودند تا مردم از این امکان فوق العاده در سطح کشور بهره‌مند شوند.

محمد رضا مسجدی ضمن اشاره به اقدامات اخیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در افزایش سطح سلامت، اظهار داشت شبکه در قالب برنامه‌های مدون این وزارت‌خانه جهت ارتقاء آگاهی عموم مردم در سطح ملی فعالیت می‌نماید.

دیگر سخنران این نشست، مسعود قاسمی متخصص بیماری‌های قلب و عروق و مدیر عامل انجمن آترو اسکلروز ایران بود. این استاد دانشگاه لزوم تدوین برنامه‌های جامع (بلند مدت، میان مدت، کوتاه مدت) را از اولویت‌های برنامه‌های پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر دانستند. همچنین دکتر قاسمی اطلاع رسانی صحیح از طریق رسانه‌ها و شبکه‌های ارتباطی را یکی از وظایف سمن‌های فعال در حوزه سلامت معرفی کرده و حضور موثرتر این سمن‌ها را در بخش مطالبه‌گری به منظور افزایش آگاهی اجتماعی را خواستار شدند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سلامت

قاسمی سخنرانی خود را با ارائه سه پیشنهاد شامل فرهنگسازی مناسب برای خانواده، الگوسازی مصرف غذایی در راستای توجه به سبک زندگی سالم و هشدار به وجود بیماری به پایان رساندند.

در ادامه نشست مجید خاتونی جامعه شناس ورزشی و مدیرعامل انجمن جامعه، ورزش و فرهنگ پیرامون اثر ورزش و فعالیت‌های جسمانی بر سلامت جامعه به ایراد سخنرانی پرداخت. دکتر خاتونی ورزش را یکی از عناصر کلیدی در توسعه پایدار جوامع و آیینه زندگی ملت‌ها دانست افزایش توجه به کسب آمادگی جسمانی، تناسب اندام و کنترل وزن را سه عنصر مهم برشمرده که مورد توجه کشور‌های توسعه یافته قرار گرفته است.

این جامعه شناس ورزش، لزوم تغییر نگاه سنتی به ورزش را به سوی نگاه مدرن در عصر حاضر را یک نیاز حیاتی برای جوامع دانست، که با توجه به این رویکرد، مردم دنیا در همه مراحل عمر خود می‌بایست در پی یادگیری اشکال گوناگون فعالیت بدنی هدفمند و ارتقاء سطح سواد ورزشی خود باشند. خاتونی میزان سرانه ورزش و فعالیت بدنی در جامعه ایران را نامناسب ارزیابی کرد. به گفته وی از عوامل اصلی پیدایش وضعیت موجود خطای شناختی نسبت به مقوله ورزش در ساحات فردی و اجتماعی، وارونگی عملکرد در نهاد‌های ورزشی و در دسترس نبودن امکانات کافی می‌باشد. ایشان سه راهکار برای مقابله با سبک زندگی کم تحرک و نیز افزایش ورزش همگانی را در رفع تبعیض ورزشی، ایجاد توزیع عادلانه تجهیزات و امکانات، فرایند تصمیم گیری در ورزش همگانی با رویکرد پایین به بالا (مردم محوری) توصیف کرد.

در پایان نشست پانل پرسش و پاسخ با مشارکت حاضرین در جلسه برگزار گردید. لازم به ذکر است این نشست‌ها با بررسی دیگر عوامل موثر بر بیماری‌های غیر واگیر ادامه خواهد یافت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لاغر شدن ناممکن نیست (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
لاغری آرزوی بسیاری از افراد است. اما برای آن‌ها که به بیماری چاقی مبتلا هستند، لاغری آرزویی ناممکن و دست نیافتنی است. با رعایت برخی نکته‌ها، اما می‌توانید خود را لاغر ببینید.

نوزادی که ۹۲ روز پس از به کما رفتن مادر به دنیا آمد

مهرمهر1 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
برای بیشتر افراد، هلیکوباکتر پیلوری موجب بروز زخم یا علائم دیگر نمی‌شود. با عادات سلامت خوب، شما می‌توانید از خود و فرزندانتان در برابر هلیکوباکتر پیلوری محافظت کنید. در صورت تکثیر و فعالیت بیش از حد این باکتری و آسیب دیدگی دیواره داخلی معده، هلیکوباکتر پیلوری به همراه اسید می‌تواند موجب تحریک معده و در نهایت بروز زخم، گاستریت (التهاب دیواره داخلی معده) و سرطان معده شود. علائماگر به یک زخم معده مبتلا باشید، ممکن است دردی خفیف یا سوزان را در شکم خود احساس کنید. پیشگیریشما می‌توانید با اقداماتی مشابه که برای محافظت از خود در برابر میکروب‌های دیگر انجام می‌دهید از ابتلا به عفونت هلیکوباکتر پیلوری نیز پیشگیری کنید.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
پارک هنرمندان تهران نظرسنجی جالبی بین عادل فردوسی‌پور و محمدحسین میثاقی انجام داده و از مردم خواسته تا با ته سیگارهای خود به این دو رای بدهند.

نظرها

اخبار بیشتر