اما و اگرهای تغییر کاربری حسن آباد/ حادثه حریق به نفع میدان هشت گنبد می‌شود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اجتماعی
اما و اگرهای تغییر کاربری حسن آباد/ حادثه حریق به نفع میدان هشت گنبد می‌شود؟

اما و اگرهای تغییر کاربری حسن آباد/ حادثه حریق به نفع میدان هشت گنبد می‌شود؟

فارسخبرگزاری فارس |
میدان تاریخی حسن‌آباد شب گذشته طعمه حریق شد، بخش‌هایی از این بنای تاریخی آسیب دید و اکنون برخی از اعضای شورای شهر مصمم به تغییر کاربری در این محل شده‌‌اند.

خبرگزاری فارس، فائزه نجارزادگان - ساعت ۲۱:۱۸ شب گذشته وقوع یک فقره آتش‌سوزی در یک انبار یراق‌آلات در حسن‌آباد به سامانه ۱۲۵ اطلاع داده شد و دقایقی پس از این تماس نیروهای آتش‌نشانی برای اطفای حریق به خط شدند و به گفته جلال ملکی سخنگوی آتش‌نشانی شهر تهران مأموران از ۷ ایستگاه به محل اعزام و مشخص شد از شیروانی سقف این انبار آتش به بافت تاریخی حسن‌آباد سرایت کرده است.

هر چند طی یک ساعت همه آتش‌نشانان تلاش خود را انجام دادند تا شعله‌های سوزان را خاموش کنند ولی با این وجود بنای تاریخی حسن‌آباد دچار آسیب شد.

میدان حسن‌آباد که در قدیم میدان هشت گنبد یا میدان ملک‌المتکلمین نام داشت میدانی در بافت تاریخی شهر تهران است که در تقاطع خیابان امام خمینی (ره) با خیابان حافظ و وحدت اسلامی واقع شده است.

اما و اگرهای تغییر کاربری حسن آباد/ حادثه حریق به نفع میدان هشت گنبد می‌شود؟ - 4

* تاریخچه یک میدان قجری در پایتخت

این میدان تاریخی بخشی از بافت سنتی و تاریخی تهران در زمان قاجاری است که ساختمان‌های گنبدی اطراف آن به همراه خود میدان در سال ۱۳۰۹ ساخته شد و به بهر‌ه‌برداری رسید.

این مجموعه تاریخی سرانجام در ۱۶ فروردین ۱۳۷۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید چرا که این میدان با ۴ ساختمان و ۸ گنبد به گونه منحنی شکل و قرینه ساخته شده و ساختمان‌ها گرداگرد چهار گوشه میدان را در بر گرفته‌اند.

پیرامون میدان را فروشگاه‌های ابزار و یراق‌آلات و قفل‌فروشی در بر گرفته که شب گذشته حریق در یکی از انبارهای این یراق‌آلات و ابزار سبب بروز حادثه و آسیب به میدان شد.

اما و اگرهای تغییر کاربری حسن آباد/ حادثه حریق به نفع میدان هشت گنبد می‌شود؟ - 9

* خسارت ۵۰ درصدی میدان هشت گنبد

البته محسن شیخ‌الاسلامی معاون میراث فرهنگی استان تهران درباره میزان آسیب‌ها به این میدان تارخی گفت: خوشبختانه نمای تاریخی ضلع شمال غربی میدان آسیب جدی ندیده ولی برآوردهای اولیه حکایت از خسارت ۴۰ تا ۵۰ درصدی به این بنا دارد.

* کلاه‌فرنگی حسن‌آباد دفورمه شده است

جلال ملکی سخنگوی آتش‌نشانی تهران نیز در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفت: یکی از گنبدهای کلاه‌فرنگی دور میدان حسن‌آباد به طور کامل از بین رفته و گنبد از حالت طبیعی خارج و دفورمه شده است.

اما و اگرهای تغییر کاربری حسن آباد/ حادثه حریق به نفع میدان هشت گنبد می‌شود؟ - 14

* ابزارفروشی کاربری مناسبی برای یک اثر ثبت ملی نیست

این حادثه از ساعاتی پس از وقوع با واکنش‌های فراوانی در فضای مجازی همراه شد به طوری که حجت نظری عضو شورای شهر تهران در توئیتی در فضای مجازی اعلام کرد کانون حریق در میدان تاریخی حسن‌آباد، انبار ابزار و یراق بود. ابزارفروشی کاربری مناسبی برای قرارگیری در یک اثر ثبت ملی نیست.

وی تأکید کرد: قبلا نیز پیگیر تغییر برخی کاربری‌ها در بافت تاریخی بوده‌ام و جا دارد باز هم تأکید کنم که شهرداری و دیگر دستگاه‌های مربوطه این مسأله را جدی بگیرند.

نظری که سخنگوی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران است در ادامه این انتقادها به خبرگزاری فارس، گفت: از نظر ایمنی و مدیریت بحران ابعاد این حریق را در کمیسیون خدمات شهری بررسی می‌کنیم البته این میدان به لحاظ تاریخی و میراثی نیز دارای ارزش بسیار است که قطعا منتظر برآورد هزینه برای مرمت آن خواهیم بود تا در قالب یک طرح پیرامون مرمت و بازسازی بنای میدان این موضوع را در کمیسیون اجتماعی شورا بررسی کنیم.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران

انتقادها به این حادثه به دلیل اینکه میدان ثبت ملی و تاریخی شده بود بالا گرفت و بسیاری مدافع تغییر کاربری در این میدان و خیابان‌های پیرامون آن شدند.

اما و اگرهای تغییر کاربری حسن آباد/ حادثه حریق به نفع میدان هشت گنبد می‌شود؟ - 21

درباره اینکه آیا امکان تغییر کاربری در این محدوده وجود دارد یا خیر، با محمد شهرآبادی معاون شهرسازی منطقه ۱۱ تماس گرفتیم وی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، گفت: تغییر کاربری ساختمان‌های واجد ارزش با نظر میراث فرهنگی باید انجام شود بنابراین هماهنگی شهرداری و میراث فرهنگی در این زمینه حائز اهمیت است و پس از توافق این موضوع در شورای معماری مطرح خواهد شد.

* احتمال تغییر کاربری میدان حسن‌آباد و تبدیل آن به مهمانپذیر

وی با تأکید بر اینکه شهرداری به تنهایی نمی‌تواند تصمیم به تغییر کاربری در میدان حسن‌آباد بگیرد، گفت: قطعا ما از تغییر کاربری در این منطقه استقبال می‌کنیم و مدنظرمان است که این محدوده و میدان تبدیل به مهمانپذیر شود چرا که فعالیت‌های فرهنگی بسیار مناسب برای این محدوده است البته تاکنون تقاضایی نداشتیم و در کمیته شهرداری و میراث فرهنگی نیز مطرح نشده است.

شهرآبادی گفت: در صورتی که کسبه ابزار و یراق‌آلات نیز از این موضوع استقبال کنند ما حداکثر مساعدت را با آنها خواهیم داشت و به طور مثال در بحث عوارض تسهیلات مناسب ارائه می‌دهیم.

در مورد اینکه برخی از کسبه نیز بخواهند فعالیت کنونی‌شان را در منطقه دیگری انجام دهند از لحاظ ضوابط شهری مشکلی ندارند و این امکان در پهنه‌های دیگر وجود دارد البته اینکه شهرداری بخواهد در بحث تملک مغازه‌ها ورود کند باید بررسی‌های لازم انجام گیرد چرا که شرایط اقتصادی در شهرداری شاید چنین موضوعی را به سرانجام نرساند.

* میدان حسن‌آباد در چند قدمی تغییر

هر چند که از وقوع حادثه آتش‌سوزی در میدان حسن‌آباد هنوز ۲۴ ساعت نمی‌گذرد ولی این موضوع مطرح شده که احتمال تغییر کاربری در این محدوده وجود دارد.

اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران ظاهرا پیگیر این موضوع بوده و حالا باید دید که مسؤولان شهرداری و میراث فرهنگی چه تصمیمی برای این بنای تاریخی دارند و آیا تهرانی‌ها به زودی شاهد تبدیل میدان حسن‌آباد به یک محیط فرهنگی خواهند بود یا خیر؟

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدئو +۱۶) حیوان‌آزاری تکان‌دهنده در مازندران

فراروفرارو4 ساعت قبل
فیلمی منزجر کننده از آزار و اذیت الاغ در مازندران چند روزی است که در فضای مجازی در حال دست به دست شدن است که در آن یک جوان با داس مخصوص کشاورزی گوش‌های الاغ را به شکل وحشیانه از سرش جدا می‌کند. فعالان فضای مجازی خواستار برخورد قاطع دستگاه قضائی با عاملان این حیوان آزاری شده‌اند. فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران در این باره با دردناک بودن این حادثه، اظهار کرد: پیگیری لازم برای برخورد با خاطیان این حادثه در دستور کار قرار دارد. دستور بازداشت متخلف از سوی دادستان بهشهرمسلم آهنگری افزود: با پیگیری اداره‌کل محیط زیست مازندران، دستور بازداشت این فرد از سوی دادستان بهشهر صادر شده است. فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران گفت: باید برخورد جدی شود چراکه چنین رفتارهایی هیچ توجیهی ندارد.

کاهش دما در بیشتر مناطق کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
محمد اصغری با اعلام این خبر افزود: البته بیشترین کاهش را از روز یکشنبه هفته آینده احساس خواهیم کرد بطوری که در سواحل دریای خزر تا ۱۵ درجه کاهش دما خواهیم داشت و از روز یکشنبه تا سه شنبه نیز بارش در سواحل دریای خزر در خورتوجه خواهد بود بویژه شالیکاران که باید مراقب این بارش‌ها باشند. کارشناس هواشناسی افزود: امروز نیز در استان‌های ساحلی دریای خزر از جمله گیلان، مازندران و گلستان بارش به شکل پراکنده را داشتیم ضمن اینکه در شمال غرب کشور نیز از جمله اردبیل و آذربایجان شرقی در ساعات بعدازظهر رگبار و رعد و برق اتفاق می‌افتد. اصغری گفت: در بخش جنوبی کشور نیز از جمله در هرمزگان، سردشت در ساعات بعدازظهر باید منتظر رگبار و رعد و برق باشند ضمن اینکه وزش باد پدیده مشترک در منطقه خوزستان، بوشهر و دزفول است. وی افزود: سواحل خلیج فارس نیز هوا به علت بالا بودن رطوبت شرجی است و در جزایر ابوموسی کاهش دید شدید را داریم. کارشناس هواشناسی گفت: در شرق کشور نیز وزش باد و کاهش دید و کیفیت هوا را پیش رو خواهیم داشت.

بی هویت‌ها؛ ۱۰۰ هزاربومی بی‌شناسنامه در سیستان و بلوچستان (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
در نخستین بخش از گزارش‌های روایی تسنیم از بی‌هویت‌های بلوچستان سری زدیم به یکی‌از عمده‌ترین مناطق بی‌شناسنامه‌ها در سیستان و بلوچستان، استانی که روایت‌های رسمی و غیررسمی می‌گوید حداقل ۱۰۰ هزار نفر از جمعیت بومی آن شناسنامه ندارند.

حضور بانوان در شهرآوردپیش بینی نشده

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سردار رحیمی: به هیچ عنوان در ورودی ورزشگاه بلیت فروخته نخواهد شدسردار حسین رحیمی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: هیچ برنامه‌ای برای حضور بانوان در ورزشگاه آزادی برای تماشای شهرآورد پیش بینی نشده است. فرمانده انتظامی تهران افزود: علاقه‌مندان برای تماشای بازی استقلال - پرسپولیس که ۳۱ شهریور برگزار می‌شود، حتما باید بلیت الکترونیک تهیه کنند، چون به هیچ عنوان در ورودی ورزشگاه بلیت فروخته نخواهد شد.

بلبرینگ‌های جعلی

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ در کوچه پس کوچه‌های خیابان امیرکبیر تهران در کارگاهی زیرزمینی، شما فقط کافیست نام کشور سازنده و نوع برند را بگوئیدف زحمت بقیه‌اش را متقلب‌ها می‌کشند.

مرد تهرانی با ۷ شناسنامه ۷ زن داشت! / همسرانش نمی‌دانستند! + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
محمد دلاوری مجری برنامه «مدیر مسئول» شبکه پنج سیما، در جدیدترین قسمت این برنامه همراه با سردار حسین رحیمی فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ به مراکز پلیس‌های تخصصی رفت. در این بازدید، مامور بخش آزمایشگاه فیزیک تشخیص هویت نیروی انتظامی، روایتی جالب از فردی که برای ۷ بار ازدواج کردن، ۷ شناسنامه جعل کرده بود را بیان کرد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

3 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

4 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

4 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

5 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

5 روز قبلرکنا1