از خشونت سامورایی‌ تا لطافت هندی، آبی برای حمید فرخ‌نژاد گرم نشد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
از خشونت سامورایی‌ تا لطافت هندی، آبی برای حمید فرخ‌نژاد گرم نشد

از خشونت سامورایی‌ تا لطافت هندی، آبی برای حمید فرخ‌نژاد گرم نشد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
سیر فیلم‌های کمدی که حمید فرخ‌نژاد در طی چند سال اخیر بازی کرده است، نشان می‌دهد که او دیگر در این حوزه حرف تازه‌ای برای گفتن ندارد و بهتر است برای ماندگاری، تغییر رویه بدهد، چرا که نه خشونت سامورایی و نه لطافت هندی برایش موفقیت در پی نداشته است.

مهدی درستی: همواره بازیگران در سینمای جهان معیارها و سنگ محک‌های متفاوت و متعددی برای خود دارند که براساس آن‌ نقش‌های پیشنهادی را انتخاب و در فیلم‌های گوناگون به ایفای نقش می‌پردازند، برخی معتقدند که باید در جاده یک طرفه سبک یا ژانری مشخص گام بردارند و به همین دلیل تا پایان عمر هنری‌شان از این اصل پا را فراتر نگذاشته و به پیشنهادهای دیگر که به مثابه راه‌های فرعی این جاده هستند یک جواب می‌دهند، نه.

با این حال بازیگرانی هم هستند که چنین طرز فکری درباره بازیگری ندارند و معتقدند که باید خود را در گونه‌ها و ژانرهای مختلف محک بزنند، به همین دلیل به دنبال پیشنهادهای متفاوت و چالش برانگیز هستند. گاهی بازیگر فیلم‌های جدی هستند و گاهی در یک فیلم کمدی به ایفای نقش می‌پردازند.

سینمای ایران هم از این قاعده مستثنی نیست و در طی سالیان گذشته بازیگران بسیاری از این دست روی پرده نقره‌ای سینماها مقابل دیدگان تماشاگران قرار گرفتند، حمید فرخ‌نژاد نمونه‌ای از همین دست است که خود را محدود به حوزه درام نکرد و پا به عرصه کمدی گذاشت اما حضورش در این حوزه هر چند شروع خوبی داشت اما با پایان خوبی همراه نبود.

درام‌هایی که فرخ‌نژاد را به سینما معرفی کردند

فرخ‌نژاد فعالیتش در حوزه سینما را با فیلم‌های درام آغاز کرد و به واسطه نقش‌هایی که ایفا کرد توانست به شهرت قابل توجهی دست پیدا کند، از «عروس آتش» به کارگردانی خسرو سینایی که نام او را به عنوان یک بازیگر توانمند در ذهن مخاطبان به یادگار گذاشت، تا نقش آفرینی‌اش در «ارتفاع پست» و «به رنگ ارغوان» ابراهیم حاتمی‌کیا و «چهارشنبه سوری» اصغر فرهادی که او را بیشتر از گذشته به یک عنوان یک بازیگر حرفه‌ای به مخاطبان معرفی کرد و «استرداد» علی غفاری که سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر را برایش به ارمغان آورد.

از خشونت سامورایی‌ تا لطافت هندی، آبی برای حمید فرخ‌نژاد گرم نشد - 6

فیلم چهارشنبه سوری

با این حال او اصرار زیادی بر اینکه در همین مسیر پیش برود نداشت، برای همین سری هم به سینمای کمدی زد تا توانایی خود را در این حوزه هم بسنجد. نخستین کمدی جدی که فرخ نژاد در آن بازی کرد «دموکراسی تو روز روشن بود» ساخته علی عطشانی بود، فیلمی که تا حدودی مورد اقبال هم قرار گرفت و حتی دیالوگی از او در این فیلم برای مدت‌ها ورد زبان مردم بود.

گشت ارشاد، استارت جدی ورود به حوزه کمدی

اما بدون شک ورود جدی او به حوزه سینمای کمدی با فیلم «گشت ارشاد» ساخته سعید سهیلی رقم خورد، فیلمی پرسروصدا و البته پرحاشیه که نتوانست اکران خود را به پایان برساند و از روی پرده پایین آمد.

او در این فیلم نقش سرکرده یک گروه سه نفره را ایفا می‌کرد که به نام گشت ارشاد به اخاذی از دختران و پسران جوان می‌پردازند اما در پایان فیلم متحول می‌شوند. بازی او در این فیلم که فروش نسبتا خوبی را هم تجربه کرد (یک میلیارد و ۵۳۳ میلیون تومان که در سال ۹۱، فروش قابل توجهی بود.) به مذاق مخاطبان خوش آمد و همین مسئله کافی بود تا فرخ نژاد شانس خود را در این حوزه برای چند بار دیگر امتحان کند.

دو فیلم کمدی و فرخ نژادی که پولساز شد

این بازیگر پس از ایفای نقش در چند فیلم اجتماعی و درام، بار دیگر در قامت نقش اول فیلم کمدی یک کارگردان فیلم اولی بر پرده سینما ظاهر شد، «خوب بد جلف» ساخته پیمان قاسم خانی.

فرخ‌نژاد در این فیلم نقش یک پلیس را ایفا کرده که باید به دو بازیگر (سام درخشانی و پژمان جمشیدی) آموزش نظامی دهد و داستان فیلم از همین نقطه آغاز می‌شود.

فیلم قاسم خانی در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و تا حدودی زیادی بازخوردهای مثبتی دریافت کرد تا جایی که نام فرخ نژاد را به فهرست نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول مرد الصاق کرد. «خوب بد جلف» در گیشه هم فروش ۱۶ میلیارد و ۲۸۸ هزار تومانی را ثبت کرد تا جزو پرفروش‌های سال ۹۵ قرار بگیرد.

از خشونت سامورایی‌ تا لطافت هندی، آبی برای حمید فرخ‌نژاد گرم نشد - 16

فیلم گشت ۲

اما حضور او در جشنواره سی و پنجم به همین فیلم ختم نشد و او قسمت دوم کمدی «گشت ارشاد» را هم در این رویداد سینمایی داشت. فیلمی که پس از نمایش در جشنواره فجر اکران بسیار خوبی را پشت سر گذاشت و در گیشه ۱۹ میلیارد و ۷۸۱ میلین تومان فروخت. موفقیت این دو فیلم در گیشه باعث شد تا نام فرخ نژاد به عنوان یک بازیگر پولساز سینمای ایران بر سر زبان‌ها بیفتد و زین پست او را بازیگر تضمین کننده گیشه بدانند.

افول ستاره نوظهور سینمای کمدی آغاز شد

اما این موفقیت آنچنان که باید سرانجام مثبت و خوبی نداشت، فرخ‌نژاد که بازی در فیلم‌های کمدی به مذاق خودش هم دیگر خوش آمده بود، تمایلی به دل کندن از این حوزه نداشت و همین مسئله باعث شد تا انتخاب‌های خوبی را در حوزه کمدی در ادامه مسیر حرفه‌ای‌اش نداشته باشد. البته فیلم «تگزاس» به کارگردانی مسعود اطیابی هم در ابتدای سال ۹۷ به نمایش درآمد و فروش خوبی را هم تجربه کرد اما فرخ‌نژاد نقش اصلی این فیلم نبود و در واقع می‌توان گفت نمی‌توان تمام موفقیت گیشه این فیلم را مدیون او دانست چرا که زوج پژمان جمشیدی و سام درخشانی که این روزها حسابی به مذاق مخاطبان خوش آمده‌اند، نقش مهمی را در این فروش داشتند چرا که این اتفاق در «تگزاس ۲» هم بدون فرخ‌نژاد رخ داد.

البته تا حدودی شاید این سیر نزولی تنها منوط به انتخاب‌های نامناسب فرخ‌نژاد نباشد، پخش یک مصاحبه جنجالی از او درباره هزینه زندگی اش آن هم در شرایطی که وضعیت اقتصادی مردم به شدت خراب بود، وجه او را در نزد مخاطبان سینما بسیار خراب کرد و این مسئله هم تا حدودی بر جایگاه سینمایی او تاثیر گذار بود.

اما فیلم دیگری که از او روی پرده رفت، «خانم یایا» به کارگردانی عبدالرضا کاهانی بود، فیلمی که رضا عطاران و امین حیایی هم دیگر بازیگران آن بودند و خلاف تبلیغات سازندگان اصلا محتوایی کمدی نداشت و این مسئله اصلا برای تماشاگران خوشایند نبود و به همین اعتراض‌ها به بازیگران از جمله فرخ‌نژاد بالا گرفت و او هم با پست‌هایی بسیاری سعی می‌کرد تا توپ را در زمین سازندگان بیندازد.

از خشونت سامورایی‌ تا لطافت هندی، آبی برای حمید فرخ‌نژاد گرم نشد - 24

فیلم خانم یایا

پس از «خانم یایا» نوبت به «میلیونر میامی» به کارگردانی مصطفی احمدی رسید، کمدی متفاوتی که با وجود تبلیغ‌های بسیار خود فرخ‌نژاد آنچنان مورد توجه قرار نگرفت و شکست دیگری را در کارنامه این بازیگر ثبت کرد.

این دو فیلم فروش متوسطی را تجربه کردند و اوضاع به نحوی پیش رفت که گویا ستاره اقبال فرخ‌نژاد برای مقطعی خاموش خواهد شد اما گویا این ستاره برای مدت طولانی رهسپار خاموشی است. او در سال ۹۸ با دو فیلم کمدی که نقش اصلی شان را برعهده داشت شانس این را داشت که به دوران اوج خود بازگردد اما این فیلم‌ها دیگر نظر مخاطبان سینما را جذب نمی‌کرد. «سامورایی در برلین» ساخته مهدی نادری و «دختر شیطان» به کارگردانی قربان محمدپور. با وجود آنکه فیلم نادری فروش خوبی را تجربه کرد و توانست تا حدودی در گیشه موفق باشد اما اگر از نظر تعداد تماشاگران بخواهیم به این موضوع نگاه کنیم آنچنان هم اثر موفقی در کارنامه فرخ‌نژاد به شمار نمی‌آید.

«دختر شیطان» اما به واقع شکست بزرگ این بازیگر در حوزه کمدی بود، این فیلم با وجود آنکه از رنگ و لعاب همیشگی فیلم‌های هندی و موسیقی شان بهره‌مند بود اما نتوانست نظر مردم را به خود جلب کند، در واقع تماشا نکردن این فیلم توسط مخاطبان جوابی به سازندگانش بود که دیگر مخاطب سینمای ایران چنین فیلم‌هایی را نمی‌پسندد.

افت محسوس تعداد مخاطبان

حال بد نیست به تعداد تماشاگران پنج فیلم آخر فرخ‌نژاد، نگاهی بیندازیم. فیلم «تگزاس» با وجود آنکه او نقش اصلی را ایفا نکرد یک میلیون و ۷۵۰ هزار نفر را به سینما کشاند که در میان پنج فیلم آخر این بازیگر بیشترین تعداد تماشاچی را به خود اختصاص داده است.

پس از این فیلم نوبت به «خانم یایا» می‌رسد که افت سنگینی را از نظر تعداد مخاطب در مقایسه با «تگزاس» دارد، ۳۲۱ هزار و ۲۸۷ نفر فقط به تماشای این فیلم نشستند. سپس «میلیونر میامی» وضعیتی بس اسف بار را تجربه کرد و با ۱۳۶ هزار و ۸۷۷ تماشاگر به کار خود پایان داد. با این حال «سامورایی در برلین» بنا به زمان اکران که فیلم کمدی مناسب دیگری روی پرده نبود توانست تا حدودی اوضاع را برای فرخ نژاد بهبود ببخشد، این فیلم ۵۴۶ هزار و ۵۰۵ تماشاگر را به سینما کشانده است که در مقایسه با دو فیلم قبلی تا حدودی قابل دفاع است اما وقتی به «دختر شیطان» می‌رسیم وضعیت چندان مطلوب نیست، این فیلم که فروش خوبی هم نداشته است تنها ۸۲ هزار و ۴۶۲ نفر را به سینماها کشانده است که در مقایسه با فیلم‌های قبلی فرخ‌نژاد آمار بسیار ناامید کننده‌ای است.

آنچه مسلم است فرخ نژاد دیگر در سینمای کمدی جذابیت چندانی برای مخاطبان ندارد و اگر تمایل به ادامه این مسیر دارد باید تغییری در فنون بازیگری اش ایجاد کند و از تکرار بپرهیزد، با این حال اخباری که درباره پیش تولید فیلم‌های جدید او شنیده می‌شود، حکایت از آن دارد که خود او نیز بر این امر واقف است و بار دیگر سعی دارد در فیلم‌های اجتماعی و درام‌های قابل دفاع توانایی بازیگری‌اش را به رخ بکشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

این اسباب‌بازی هوشمند را به کودکان خلاق خود معرفی کنید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
هوشمند است و به خلاقیت بیشتر کودکان کمک می‌کند. آن‌ها را وادار به تحرک بیشتر کرده و نوآوری را به آن‌ها آموزش می‌دهد. اما بازی با آن نیاز به آموزش دارد.

موسیقی متن فیلم کوچ‌نشین‌ها؛ دیمیتری تیومکین

تابناکتابناک1 روز قبل
فیلم سینمایی «کوچ نشین‌ها / The Sundowners» به کارگردانی فرد زینمان محصول سال ۱۹۶۰ است. دبورا کار، رابرت میچام، پیتر اوستینوف، گلینیس جونز و دینا مریل مقابل دوربین جک هیلیارد بازی کردند. دیمیتری تیومکین موسیقی متن این فیلم را ساخت که قطعه اصلی آن را بر روی تصاویری از این فیلم در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.
ایسناایسنا21 ساعت قبل
نشست خبری کمیته سلامت شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با حضور جمعی از اعضای این کمیته و با هدف ارائه مطالبات حوزه سلامت از نمایندگان مجلس یازدهم برگزار شد. عضو کمیته علمی شورای ائتلاف با تاکید بر اینکه باید در مقابل فسادها ایستاد، اظهار کرد: کشور ما در جبهه بیرونی در مقابل ابرقدرت‌های جهان و استکبار به طور راسخ ایستاده است اما آنچه نظام را تهدید می‌کند فساد از درون است. فساد یکی از موضوعاتی است که امروز نظام سیاسی کشور را تهدید می‌کند و متاسفانه در همه جناح‌های سیاسی به درجاتی وجود دارد. همچنین به حوزه‌های پرستاری و پیراپزشکی که بار بخش عمده‌ای از نظام سلامت را به دوش دارند توجه کافی نمی‌شود. مهدی فتحی زاده دیگر عضو کمیته سلامت شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: باید قوانینی تصویب کنیم که بیمه‌های اشتغال را گسترده‌تر کنیم.

معاون وزیر بهداشت: با خیال راحت شیر بخورید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل
وی گفت: یک جواب به این عزیزان می‌دهم که حتما حساب‌های شخصی را از حساب شرکتی و تجاری جدا کنید. حساب شخصی برای کار شخصی و حساب شرکتی و تجاری برای کار تجاری است. میرزایی ادامه داد: ‌ در صورتی که حساب شخصی با حساب شرکتی یکی باشد هم کمک معیشتی تعلق نمی‌گیرد و هم یارانه افراد به دلیل اظهار اطلاعات غیر صحیح مالی قطع می‌شود. به گفته وی، افرادی که دارای شرایط وزارت رفاه برای دریافت کمک معیشتی حمایتی باشند و حساب شخصی آنها از حساب شرکت یا محل کارشان جدا شده باشد، امکان تعلق کمک معیشتی ظرف شش ماه آینده بررسی و تعلق می‌گیرد. در ضمن سوالات متداول مردم و پاسخ وزارت رفاه در سوالات رایج و پاسخ کمک معیشتی حمایتی سوالات رایج و پاسخ کمک معیشتی حمایتی قابل دریافت است.

تولید گاز بی‎ وقفه ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
مشکین فام از سکوی ۱۴ D به عنوان آخرین سکوی فاز ۱۴ برای نصب و بهره برداری یاد کرد و گفت: این سکو هم اکنون به محل استقرارحمل شده است و منتظر بهبود شرایط جوی هستیم تا این سکو نیز در موقعیت نصب شود تا بر این اساس کل ۴ سکوی فاز ۱۴ وارد مدار تولید و بخش دریایی این فاز تکمیل شود. مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه نزدیک به ۷۰ درصد گاز مصرفی کشور در پارس جنوبی تولید می‌شود، افزود: همکاران ما در شرکت نفت و گاز پارس شبانه روز تلاش می‌کنند که در این فرایند وقفه‌ای ایجاد نشود. وی به مصرف بسیار بالای گاز کشور در بخش خانگی اشاره کرد و گفت: هر سکوی پارس جنوبی تقریبا گاز یک استان را در کشور تأمین می‌کند؛ به طور مثال گاز مصرفی استان مازندران برابر با ۳۵ میلیون متر مکعب در روز است و سکویی که ۲۸ میلیون متر مکعب در روز تولید دارد، بخش عمده‌ای از مصرف استان را پوشش می‌دهد و از این منظر برای ما حیاتی است که هیچ یک از سکو‌ها از مدار تولید خارج نشوند و در صورت توقف تولید به دلیل شرایط عملیاتی، این آمادگی وجود دارد که در اسرع وقت مجددا سکو را وارد مدار تولید کنیم. مشکین فام از شکسته شدن رکورد مصرف گاز در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: باید در نظر داشته باشیم که منابع هیدروکربونی ما محدود است و اینکه هرچه تولید می‌کنیم مصرف شود، خوب نیست، بنابراین باید مکانیسمی به منظور کنترل این رویه داشته باشیم. وی افزود: هم اکنون تولید روزانه ما از میدان مشترک پارس جنوبی برابر با نصف مصرف روزانه گاز در اروپاست، اگر بنا باشد به این ترتیب پیش برویم و هرچه تولید می‌کنیم، مصرف شود، قطعا در سال‌های آینده با چالش مواجه خواهیم شد؛ بنابراین ضمن دعوت از عموم مردم و هموطنان عزیز برای مصرف بهینه گاز، امیدواریم تدبیری اتخاذ شود تا این مصرف با یک مکانیسم ویژه کنترل شود تا در آینده این رویه مشکلی ایجاد نکند.

نظرها

اخبار بیشتر