شرق آلمان در آستانه تحول سیاسی بزرگ/ موفقیتی چشمگیر در انتظار حزب افراطی در ایالات شرقی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
شرق آلمان در آستانه تحول سیاسی بزرگ/ موفقیتی چشمگیر در انتظار حزب افراطی در ایالات شرقی

شرق آلمان در آستانه تحول سیاسی بزرگ/ موفقیتی چشمگیر در انتظار حزب افراطی در ایالات شرقی

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
نتایج جدیدترین نظرسنجی‌ها در آلمان نشان می‌دهد که حزب افراطی آلمان در انتخابات‌های ایالتی در شرق این کشور نتیجه چشمگیری به دست آورده و حتی برای اولین بار در برخی ایالات از جمله براندنبورگ قدرتمندترین حزب خواهد شد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از هفته نامه «اشپیگل»، نتایج جدیدترین نظر سنجی نشان می‌دهد که موفقیتی چشمگیر در انتظار حزب راست گرای افراطی «جایگزینی برای آلمان» است.

بر این اسای حزب افراطی جایگزینی برای آلمان می‌تواند در انتخابات محلی ماه سپتامبر در براندنبورگ برای اولین بار قدرمندترین حزب در یک ایالت آلمان شود.

این نظر سنجی که توسط موسسه اسپون انجام شده است نشان می‌دهد حزب پوپولیستی آلمان در شرق این کشور محبوبیت چشمگیری داشته و در اکثر ایالات این منطقه پیشتاز است. بر این اساس حزب افراطی آلمان در ایالت براندبورگ با ۱ درصد صعود نسبت به ماه قبل ۲۱ درصد آراء شهروندان را کسب کرده و برای اولین بار پیشتاز است.

نتایج این نظر سنجی نشان می‌دهد که شکستی تلخ در انتظار احزاب بزرگ آلمانی از جمله حزب سوسیال دموکرات در این انتخابات است. بر این اساس نخست وزیر این ایالت از حزب سوسیال دموکرات برای تشکیل ائتلافی جدید با مشکل بزرگی روبرو خواهد بود چرا که این حزب تنها ۱۷ درصد آراء شهروندان را کسب خواهد کرد. این در حالی است که در ماه ژوئن حزب سوسیال دموکرات بیش از ۲۱ درصد آراء شهروندان را به دست آورده و در جایگاه اول قرار داشت. به این ترتیب شانس روی کار آمدن مجدد ائتلاف موسوم به قرمز-قرمز در این ایالت بسیار کاهش پیدا می‌کند.

نتایج نظرسنجی‌های اخیر در آلمان حاکی از موفقیتی بزرگ برای این حزب در انتخابات‌های ایالتی پیش رو در شرق آلمان دارد.

چندی پیش هم نتایج یک نظر سنجی نشان داد که در انتخابات ایالتی در زاکسن که در اول سپتامبر برگزار می‌شود احزاب متحد مسیحی و حزب افراطی «جایگزینی برای آلمان» آراء برابری را کسب خواهند کرد.

نتیجه این نظرسنجی همچنین نشان داد که حزب سوسیال دموکرات آلمان هم با ریزش آراء شدیدی در این انتخابات محلی مواجه شده و ۹ درصد آراء شهروندان را کسب می‌کند.

به این ترتیب ائتلاف حاکم در ایالت زاکسن یعنی ائتلاف احزاب سوسیال دموکرات و دموکرات مسیحی دیگر برای ادامه حکومت خود بر این ایالت اکثریتی نخواهند داشت و تنها تشکیل ائتلافی متشکل از احزب دموکرات مسیحی، سوسیال دموکرات، سبزها و لیبرال دموکرات‌ها امکان پذیر خواهد بود.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

یک نظرسنجی دیگری که از طرف موسسه «اینسا» و به سفارش نشریه «بیلد» آلمان در اوایل ژوئن انجام شده بود هم نشان می‌داد که حزب افراطی جایگزینی برای آلمان در انتخابات ایالتی زاکسن با کسب حدود ۲۵ درصد آراء از حزب دموکرات مسیحی که ۲۴ درصد آراء را کسب می‌کند پیشی خواهد گرفت. در این نظر سنجی سبزها وچپ‌ها هر کدام ۱۶ درصد آراء و حزب سوسیال دموکرات هم ۷ درصد آراء شهروندان را کسب کرد و حزب لیبرال دموکرات هم ۶ درصد آراء شهروندان را به دست آورد.

نشریه «بیلد» آلمان چند ماه مانده تا برگزاری انتخابات محلی در ایالت‌های زاکسن، تورینگن و براندنبورگ با استناد به یک نظرسنجی مؤسسه «امنید» گزارش داد که حزب افراطی جایگزینی برای آلمان در شرق این کشور قدرتمندترین حزب خواهد شد.

دولت ائتلافی آلمان از زمان روی کار آمدن شرایط خوبی را ندارد و بر اساس نظرسنجی‌ها روز به روز از محبوبیت احزاب دولت ائتلافی در این کشور کاسته می‌شود که این مسئله شرایط خوبی را برای پیشتازی حزب افراطی ایجاد کرده است.

«آنگلا مرکل» در پی ریزش قابل توجه آرای حزب دموکرات مسیحی در دو انتخابات پی‌درپی ایالتی، اواخر اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی اعلام کرد که در دور بعدی انتخابات راه را برای نیروهای دیگر در حزب خود فراهم می‌کند و از نامزدی مقام صدراعظمی آلمان برای بار پنجم صرف‌نظر خواهد کرد.

دولت ائتلافی جدید در آلمان از همان آغاز تشکیل، با چالش‌های فراوانی روبه‌رو بود و بعد از شکست مذاکرات ائتلاف موسوم به جامائیکا (حزب لیبرال دموکرات، اتحادیه احزاب متحد مسیحی و سبزها) و در نهایت پس از یک دوره طولانی مذاکرات مجدد برای تشکیل ائتلاف بزرگ روی کار آمد.

اما روند طولانی مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی جدید در آلمان از همان ابتدا تأثیر بدی روی محبوبیت این دولت بین شهروندان گذاشته و اتفاقات و چالش‌های بعدی هم به تشدید اوضاع دامن زد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

حمله راکتی جهاد اسلامی به اسرائیل

تابناکتابناک1 روز قبل
یک فرمانده بلندپایه گروه فلسطینی جهاد اسلامی، روز سه‌شنبه ۱۲ نوامبر در حمله ارتش اسرائیل به نوار غزه توسط اسرائیل ترور شد. مقامات رژیم صهیونیستی، بهاء ابوالعطا را «مسئول صدها حمله علیه مردم اسرائیل» خوانده و ترور او را نتیجه عملیات مشترک بین ارتش و نیروی شاباک اسرائیل عنوان کرده‌اند. شبه‌نظامیان فلسطینی وابسته به شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی در پاسخ به این حمله شماری از شهرهای اسرائیل از جمله تل‌آویو را هدف حملات راکتی خود قرار دادند. تصاویر ثبت شده از برخورد یکی از این راکت‌ها را می‌بینید.
ایلناایلنا11 ساعت قبل
براساس جمع بندی دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت صمت در شاخص‌های حضور در برنامه‌های صداوسیما و گفتگو با رسانه‌های جمعی به‌عنوان یکی از دستگاه‌های فعال شناخته شد و مورد تشکر و قدردانی علی ربیعی، سخنگو و رییس شورای اطلاع رسانی دولت قرار گرفت. به گزارش ایلنا به نقل از شاتا، این ارزیابی پیرو ابلاغ سیاست‌ها، ملاحظات و برنامه‌های رسانه‌ای و تبلیغی دولت بوده است و این تقدیر به صورت مکتوب از سوی علی ربیعی به رضا رحمانی «وزیر صنعت، معدن و تجارت» ارسال شد. در بخشی از این تقدیر آمده است: امید است اهتمام جدی در اجرای سیاستها و برنامه‌های رسانه‌ای و تبلیغی دولت و حضور گسترده مدیران ارشد آن دستگاه در عرصه رسانه‌ای کشور منجر به انعکاس شایسته تلاش‌ها، اقدامات و خدمات صورت گرفته و همچنین امیدآفرینی و اعتمادبخشی به مردم شود.
تسنیمتسنیم16 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روسیا الیوم، «عبدالخالق عبدالله» مشاور سابق «محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی از تحولی مهم در روند حل قریب‌الوقوع بحران در شورای همکاری خلیج‌فارس خبر داد. عبدالخالق عبدالله در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «به شما مژده می‌دهم که تحولات مهمی در روند حل بحران شورای همکاری خلیج (فارس) در حال وقوع است.» وی توضیحات بیشتری در این‌باره ارائه نداد. این اظهارات چند روز پس از آن مطرح می‌شود که «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر بر آمادگی این کشور برای مذاکره جهت حل بحران شورای همکاری خلیج‌فارس تأکید کرد. عربستان سعودی، بحرین و امارات و همچنین مصر از ۵ ژوئن ۲۰۱۷، روابط دیپلماتیک و اقتصادی خود با قطر را به اتهام حمایت این کشور از تروریسم و نیز برقراری روابط با ایران، تعلیق کرده‌اند و همین امر باعث بروز بحران سیاسی حاد میان کشورهای مذکور شده است. انتهای پیام/
مهرمهر15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المیادین، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی امروز در سخنانی جنگ طلبانه گفت: ما به حملات خود علیه جنبش جهاد اسلامی ادامه خواهیم داد. وی خطاب به گروه‌های مقاومت فلسطین گفت: اگر گمان می‌کنید شلیک موشک به اسرائیل ما را ضعیف خواهد کرد سخت در اشتباه هستید. وزارت بهداشت فلسطین بیانیه جدیدی را در خصوص آخرین آمار مربوط به تلفات تجاوز نظامی رژیم صهیونیستی به غزه، صادر کرد. بر اساس این گزارش، این وزارتخانه اعلام کرده است: تاکنون شمار شهدای حملات تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی به نوار غزه به ۱۸ نفر رسیده است. رژیم صهیونیستی روز گذشته در ادامه اقدامات جنایتکارانه خود، «بهاء ابوالعطا» یکی از رهبران جنبش جهاد اسلامی فلسطین را در غزه ترور کرد.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ آقای محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هر دستگاهی که در زمینه مبارزه با فساد فعالیت می‌کند مورد حمایت دولت و با استقبال رئیس جمهور همراه است؛ مبارزه با فساد فقط برای دولت نیست و باید برای همه دستگاه‌ها باشد. آقای واعظی در پاسخ به این سوال که منابع کمک دولت به ۱۸ میلیون خانوار از کجا تامین خواهد شد؟ اظهار داشت: رئیس‌جمهور در سفر به یزد و کرمان این مژده را داد که به حدود ۱۸ میلیون خانوار به علت گرانی اجناس از طریق بسته‌های حمایت غذایی، کمک خواهد شد. وی گفت: وزارت رفاه، لیست این افراد را مشخص کرد و رئیس سازمان برنامه و بودجه مامور شد، جدای از بودجه، از بخش انرژی یا بخش‌های دیگر با تغییرات بودجه‌ای، این منابع را برای این موضوع تامین کند. آقای واعظی یادآور شد: گروهی که روی این موضوع کار می‌کند، روی بحث انرژی هم متمرکز است که می‌تواند گاز، بنزین، گازوئیل، نفت خام و پتروشیمی باشد، که این کمیته در حال بررسی است. وی همچنین گفت: قطعا هر چیزی افزایش پیدا کند در اختیار ۱۸ میلیون خانوار قرار می‌گیرد.

وقتی کارشناس BBC درباره بی‌نیازی ایران از برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی می‌گوید + فیلم

رکنارکنا17 ساعت قبل
به گزارش رکنا، کارشناس بی‌ بی‌ سی در بخشی از گفت و گوی خود با مجری این خبرگزاری گفت: حتی اگر تحریم‌های تسلیحاتی برداشته شود، جمهوری اسلامی ایران نیازی به خرید تسلیحات خارجی ندارد، زیرا در حوزه داخلی، توانسته است سلاح‌های جدیدی را بسازند که آن را بی‌نیاز از خارج می‌کند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید. باشگاه خبرنگاران جوان

نظرها

اخبار بیشتر