اخبار سیاسی و امنیتی عراق|انتقاد حشد شعبی از اظهارات العبادی/تاکید المالکی بر همبستگی ملی برای مقابله با چالش‌ها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. بین‌المللی
اخبار سیاسی و امنیتی عراق|انتقاد حشد شعبی از اظهارات العبادی/تاکید المالکی بر همبستگی ملی برای مقابله با چالش‌ها

اخبار سیاسی و امنیتی عراق|انتقاد حشد شعبی از اظهارات العبادی/تاکید المالکی بر همبستگی ملی برای مقابله با چالش‌ها

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
هیئت حشد شعبی امروز پنجشنبه از اظهارات حیدرالعبادی نخست وزیر سابق درباره این نیروهای مردمی ابراز شگفتی و اعلام کرد اتهامات اشتباه به اعتبار العبادی خدشه وارد می کند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم‌، سخنگوی رسانه‌ای حشد شعبی در بیانیه‌ای اعلام کرد اشکالات مطرح شده علیه حشد شعبی همچون داشتن شبکه ماهواره‌ای و سوء‌ استفاده برخی از جایگاه‌ها یا توانمندی‌شان تفاوتی با اشکالات مطرح شده درباره کل نیروهای مسلح ندارد، چرا باید بر حشد شعبی تمرکز شود و با این پدیده در کل نیروهای مسلح که حشد هم جزئی از آن است، بر اساس روحیه ملی سازنده برای دستیابی به راه حل‌ها تعامل نشود نه اینکه فقط به توهین و خدشه وارد کردن و ایجاد تردید و شبهه افکنی درباره حشد مبادرت شود.

این سخنگو از همسو شدن نخست وزیر سابق با هجمه دشمنان داخلی و خارجی عراق علیه حشد شعبی ابراز شگفتی کرد، نیروهای که کاروان‌های پیاپی شهدا و مجروحان و مفقودان و جانفشانی‌های غیر قابل وصف را تقدیم کرد و نقش بزرگی در لبیک گفتن به ندای مرجعیت و انجام وظیفه داشت و در کنار دیگر نیروهای مسلح و نیروهای مردمی و حمایت ملت‌ها و کشورهایی که در کنار ما بودند، در تحقق این پیروزی بزرگ (بر گروه تروریستی داعش) سهیم بودند. هر اتهام اشتباه یا درستی که علیه حشد مطرح شده باید قبل از همه علیه خود العبادی مطرح شود.

این سخنگو افزود اتهامات اشتباه به اعتبار و جایگاه العبادی خدشه وارد می‌کند و او را شریک تمام کسانی قرار می‌دهد که به دنبال تضعیف نیروهای مسلح ما از جمله حشد شعبی هستند، نکته صحیح این است که العبادی مسئول نخست حشد شعبی به عنوان فرمانده کل حشد طی سال‌های تصدی نخست وزیری تا ۲۴ اکتبر ۲۰۱۸ بوده است، اما اینکه وی به تخلفاتی در حین مسئولیتش اشاره کرده، ادعاست، او نمی‌تواند ادعای موفقیتی را داشته باشد که به لطف جانفشانی‌ها و فداکاری دیگران محقق شده، زیرا او مسئول نخست دولت بود، ولی خود را از مسئولیت پذیری در برابر نقایص و اشتباهات مبرا می‌داند، با وجودی که وی مسئول مستقیم نیروهای مسلح از جمله حشد شعبی بوده است، وی باید مسئولیتی را که بر گردنش بوده به دوش دیگران نیندازد.

سخنگوی رسانه‌ای حشد شعبی تصریح کرد پس از تغییر دولت، تلاش برای ملی کردن پرداخت حقوق نیروهای حشد صورت گرفت و فرمان شماره ۲۳۷ در اول جولای با هدف ساماندهی اوضاع حشد شعبی و اینکه تمام سلاح‌ها در اختیار دولت قرار گیرد و مقرهایش در داخل شهرها بسته شده و میان حشد و احزاب سیاسی جدایی صورت گیرد، از سوی فرمانده کل نیروهای مسلح صادر شد، ‌بهتر بود که آقای العبادی فرمانده کل سابق نیروهای مسلح اولین نفری می‌بود که این اوضاع و اقدامات را درک می‌کرد، نه اینکه طوفانی از شک و تردید و اتهام زنی در زمانی غیر مناسب و به شیوه نامناسب و خارج از دایره مسئولیت پذیری به راه اندازد، آن هم در این زمان که نیروهای حشد شعبی به همراه دیگر نیروهای مسلح، وارد نیروهای «اراده پیروزی» برای ریشه کنی بقایای داعش و تقویت امنیت و نظم هستند.

اعلام زمان نتایج ساماندهی ارتباط حشد شعبی با نیروهای امنیتی

عادل عبدالمهدی نخست و فرمانده نیروهای مسلح عراق سه شنبه ۲۵ تیر گفته بود که ماه جاری میلادی شاهد اعلام نتایج ساماندهی ارتباط حشد شعبی با نیروهای امنیتی خواهد بود.

عبدالمهدی در کنفرانس هفتگی خود همچنین اظهار داشت نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان تصمیم واقعی برای مسائل موجود میان اربیل و بغداد در چارچوب قانون اساسی را مورد تاکید قرار داده است.

وی افزود ما برای نهایی کردن پرونده ساماندهی ارتباط حشد شعبی با نیروهای امنیتی و ارتش تلاش می‌کنیم. عبدالمهدی افزود گروه‌های حشد شعبی بر پایبندی خود به فرمان ویژه ساماندهی ارتباط با نیروهای امنیتی تاکید کرده‌اند.

نخست وزیر عراق خاطر نشان کرد ماه جاری (جولای) شاهد اعلام نتایج ساماندهی ارتباط حشد شعبی با نیروهای امنیتی خواهد بود.

انتقاد یک نماینده پارلمان عراق از بارزانی

خبر دیگر از عراق اینکه، سرکوت شمس الدین عضو فراکسیون معارض المستقبل در پارلمان عراق امروز پنجشنبه گفت نزاع سیاسی بر سر دستاوردها و غنایم در داخل خاندان بارزانی منجر به وخامت اوضاع امنیتی در اقلیم کردستان شده است.

بر اساس گزارش السومریه، شمس الدین در اشاره به حمله مسلحانه به دیپلمات‌های ترکیه‌ای در کنسولگری ترکیه در اربیل و کشته شدن سه نفر از جمله معاون کنسول این کشور اعلام کرد مقامات امنیتی باید هویت جنایتکارانی را که سه دیپلمات ترکیه از جمله معاون کنسول این کشور را به قتل رساندند، شناسایی کنند به ویژه با توجه به اینکه رستورانی که این حادثه رخ داد، مجهز به دوربین‌ نظارتی امنیتی است و تاخیر در اعلام ماهیت این جنایتکاران، شک و تردید و سئوالات زیادی درباره طرفی مطرح می‌کند که این اقدام را انجام داد.

شمس الدین این اقدام تروریستی را محکوم کرد و گفت برخی تلاش می‌کنند از طریق این اقدامات، بحران‌های جدیدی میان عراق و همسایگانش از طریق قتل دیپلمات‌‌ها یا حمله به سفارتخانه‌ها و دیگر رفتارهای غیر قابل قبول ایجاد کنند.

عضو فراکسیون المستقبل در پارلمان عراق، انگشت اتهام در برهم خوردن امنیت اقلیم کردستان را به رئیس اقلیم و نخست وزیر آن و همچنین نزاع و درگیری پنهانی نسبت داد که همچنان میان آنها برای سیطره بر پرونده امنیتی و تغییرات بسیاری از فرماندهان امنیتی مهم وجود دارد. وی افزود رئیس اقلیم (نچیروان بارزانی) برای مدیریت پرونده امنیتی بدون کمترین فکری تلاش می‌کند.

تاکید نوری المالکی بر افزایش همبستگی میان گروه‌های عراقی برای مقابله با چالش‌ها

خبر دیگر اینکه نوری المالکی رئیس ائتلاف دولت قانون در دیدار با هیئتی از سازمان بدر بر ضرورت افزایش همبستگی میان گروه‌های ملی عراق برای ایستادن در برابر چالش‌ها تاکی کرد.

بر اساس بیانیه دفتر نوری المالکی، رئیس ائتلاف دولت قانون در دفتر خود با هیئتی از سازمان بدر به ریاست عبدالکریم یونس معاون دبیرکل سازمان و برخی اعضای دفتر سیاسی دیدار کرد که طی آن آخرین تحولات سیاسی و امنیتی کشور بررسی شد.

بر اساس این بیانیه، دو طرف بر ضرورت افزایش همبستگی میان گروه‌های ملی برای مقابله با چالش‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی، مالی تاکید و یکپارچه کردن تلاش‌ها برای مقابله با چالش‌ها به خاطر منافع کشور را مهم توصیف کردند.

اخبار امنیتی عراق

هلاکت ۶ تروریست داعشی در مرزهای عراق و سوریه

واحد اطلاع رسانی امنیتی از کشته شدن ۶ تروریست داعشی در یک حمله هوایی به مخفیگاه آنها در جنوب دریاچه سنیسله در شهرستان البعاج در نزدیکی مرزهای عراق و سوریه خبر داد.

این واحد اعلام کرد این حمله هوایی به مخفیگاه تروریست‌های داعشی بر اساس اطلاعات دقیق فرماندهی عملیات نینوا صورت گرفت.

علت به تاخیر افتادن گشایش یک گذرگاه مرزی میان عراق و سوریه

السومریه به نقل از یک رسانه عربی از دلیل اصلی به تاخیر افتادن گشایش یک گذرگاه مرزی میان عراق و سوریه تا اطلاع ثانوی خبر داد و افزود این تاخیر در حالی است که تدابیر لازم برای گشایش آن انجام شده بود.

این رسانه به نقل از آنچه منبع آگاه خواند، افزود تلاش‌ها برای گشایش گذرگاه زمینی میان شهرک سنجار در عراق و مناطق سوری که نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) بر آن مسلط هستند، پس از آن شکست خورد که مقامات عراقی بر ضرورت برافراشته شدن پرچم رسمی سوریه در بخش سوری گذرگاه اصرار داشتند.

این رسانه افزود: قسد (نیروهای دموکراتیک سوریه مرتبط با آمریکا و برخوردار از حمایت‌های این کشور) این درخواست را رد کرده است و محافل کردی رایزنیهایی برای پیشبرد این مسئله و دستیابی به راه حل میانه برای گشایش گذرگاه انجام می‌دهند.

بر اساس گزارش السومریه، یک منبع در دهوک گفته است این گذرگاه قرار بود که از یک هفته پیش با هدف تسهیل بازگشت هزاران خانواده کردی و ایزیدی مقیم اردوگاه الهول و مناطق مختلف سوریه تحت نظارت سازمان ملل و ائتلاف بین المللی (ائتلاف آمریکایی) باز شود، عراق اصرار دارد که پرچم سوریه باید بر گذرگاه برافراشته شود.

این رسانه به نقل از یک مسئول در شهرک مرزی سنون به نام خویدا جوکی اعلام کرد تمام آمادگی‌ها برای افتتاح گذرگاه انجام شده و توافق برای گشایش آن از سه ماه پیش به دست آمده بود.

بر اساس گزارش السومریه، نیروهای حمایت سنجار نزدیک به حزب کارگران کردستان طی سال‌های گذشته گذرگاهی را با مناطق سوری تحت کنترل کردها باز کرده بودند، ولی این گذرگاه پس از ورود ارتش عراق به مناطق مورد اختلاف از جمله سنجار در اکتبر ۲۰۱۷ بسته شد.

کشف مخفیگاه زیرزمینی تروریست‌های داعشی در الحویجه

واحد اطلاع رسانی امنیتی از کشف یک مخفیگاه زیرزمینی تروریست‌ها در نزدیکی رود الزاب در روستای عریشه فوقانی در شهرستان الحویجه خبر داد.

این واحد افزود این مخفیگاه مورد استفاده تروریست‌ها هنگام مخفی شدن از دیدگان نیروهای امنیتی هنگام عملیات جست‌وجو قرار می‌گرفت و وسایل خواب و استراحت هم در آن وجود داشت.

در این مخفیگاه پنج بسته منفجره به جا مانده از تروریست‌های داعشی به دست آمد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم| چرا دونالد ترامپ بدترین رئیس جمهور آمریکاست؟!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.
مهرمهر16 ساعت قبل
به گزراش خبرگزاری مهر به نقل از سومریه نیوز، حشدالشعبی عراق یک فروند هواپیمای جاسوسی را بر فراز یکی از مقرهای خود در نزدیک بغداد منهدم کرد. سازمان حشد الشعبی در بیانیه‌ای که در این ارتباط منتشر کرده، اعلام کرده است که پدافند هوایی این سازمان یک پرنده شناسایی ناشناس را حین پرواز بر فراز مقر تیپ ۱۲ خود (واقع در کمربند بغداد) پس از شناسایی، منهدم کرد. در بیانیه حشد الشعبی همچنین آمده است: «پدافند هوایی حشد الشعبی، مأموریت هواپیمای دشمن را ناتمام گذاشت.» تا کنون جزئیات بیشتری از این عملیات منتشر نشده، اما پیش از این جانشین فرماندهی حشدالشعبی نسبت به پرواز هرگونه هواپیماهای ناشناس بر فراز مقرها و انبارهای مهمات هشدار داده بود.

پای موشک‌ها و پهپادهای ایرانی به مسکو باز شد +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، صفحه اینستاگرام «اینستاخبری» در تازه‌ترین پست خود نوشت: نمایشگاه بزرگ هوافضای ماکس ۲۰۱۹ روسیه، ۵ شهریور در حاشیه شهر مسکو برگزار خواهد شد. این نمایشگاه یکی از بزرگترین و مشهورترین گردهمایی‌های تخصصی است که شرکت‌ها و متخصصان بیش از ۱۰۰ کشور جهان در آن شرکت می‌کنند. انواع هواپیما و بالگردهای نظامی و غیرنظامی، پهپادها و سامانه‌ها و نرم افزارهای حوزه فضایی در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار می‌گیرند. جمهوری اسلامی ایران نیز چند دوره‌ای است در این نمایشگاه حضور فعال دارد و در سال ۲۰۱۷ نیز با تعداد قابل توجهی پهپاد در این نمایشگاه شرکت کرد. این بار نیز قرار است بیش از ۲۵۰ متخصص و شرکت ایرانی در ماکس حاضر شوند و دستاوردهای جدید هوافضای کشورمان را در معرض دید جهانیان قرار دهند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز21 ساعت قبل
به گزارش مشرق به نقل از النهرین، قصی عباس یکی از نمایندگان ائتلاف فتح در پارلمان عراق به دهن کجی آمریکا به تصمیم دولت عراق و اینکه هواپیماهای آمریکایی بدون موافقت بغداد در آسمان عراق جولان خواهند داد، واکنش نشان داد. وی تاکید کرد: عراق امکانات و توان مقابله با هر هواپیمایی که بدون مجوز بغداد بر فراز کشور به پرواز درآید را دارد. باید با هر پروازی بدون موافقت دولت عراق مقابله شود. شایان ذکر است که ارتش تروریست آمریکا امروز پنجشنبه اعلام کرد که زیر بار تصمیم نخست وزیر عراق نمی‌رود. جیمز راولنسون سخنگوی ائتلاف آمریکایی در دهن کجی آشکار به تصمیم عادل عبدالمهدی گفت: پروازهای ویژه نیازی به موافقت دولت عراق ندارد.

ترامپ خود را «منتخب خداوند» خواند+ویدئو

ایلناایلنا1 روز قبل
رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که سرنوشت او بوده که با پکن درگیر شود. به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه تایمز آ, اسرائیل، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، روز گذشته -‌چهارشنبه- در دفاع از جنگ تجاری عیله چین، خود را «فرد منتخب» خواند و گفت که سرنوشت او بوده که با پکن درگیر شود. ترامپ در کاخ سفید گفت: «این جنگ تجاری من نیست. رئیس‌جمهوری آمریکا سپس نگاهی به آسمان انداخت و گفت: «من فرد منتخب هستم.» رئیس کاخ سفید همچنین گفت: «یکی باید این کار را می‌کرد، بنابراین رفتم سر وقت چین. بر سر قضیه تجارت با چین درگیر شدم و می‌دانید چه شد؟ ‌ داریم می‌بریم!» وی افزود: «مردم مرا انتخاب کرده‌اند تا کارم را به‌خوبی انجام دهم.
الفالف16 ساعت قبل
الحشد الشعبی عراق، از انهدام یک هواپیما بر فراز یکی از مقرهای خود خبر دادگروه جهان الف، ۳۱ مرداد ۱۳۹۸، ۲۱:۲۸ ۳۹۸۰۵۳۱۱۸۱الحشد الشعبی عراق، از انهدام یک هواپیما بر فراز یکی از مقرهای خود خبر داد.

نظرها

اخبار بیشتر