بازنگری بر فهرست کالاهای اساسی وارداتی انجام شود/ تمام دستگاه‌ها مکلف به اجرای طرح بودجه‌ریزی عملیاتی هستند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
بازنگری بر فهرست کالاهای اساسی وارداتی انجام شود/ تمام دستگاه‌ها مکلف به اجرای طرح بودجه‌ریزی عملیاتی هستند

بازنگری بر فهرست کالاهای اساسی وارداتی انجام شود/ تمام دستگاه‌ها مکلف به اجرای طرح بودجه‌ریزی عملیاتی هستند

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: به توان تولید داخلی در حوزه واردات کالاهای اساسی توجه ویژه شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، عادل آذر در سومین جلسه شورای اداری استان آذربایجان غربی در سال جاری با بیان اینکه دیوان محاسبات نقد جدی بر فهرست واردات کالاهای اساسی دارد، برلزوم بازنگری در این فهرست تاکید کرد و افزود: علی رغم اینکه تنها ۱۰میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی لازم است ۱۴میلیارد دلار ارز دولتی به این امر تخصیص یافته است.

رئیس دیوان محاسبات کشور ادامه داد: بر اساس فهرستی که در اختیار دیوان محاسبات است بیش از ۱۵نوع برنج در حال واردات به کشور است در حالی که به توان تولید داخلی در حوزه کالاهای اساسی باید توجه ویژه شود.

وی با بیان اینکه برخی افراد دستگاه‌های نظارتی نظیر دیوان محاسبات را مانع تصمیم گیری جسورانه مدیران اجرایی دستگاه‌ها می‌دانند تصریح کرد: رویکرد دیوان محاسبات کشور نظارت مستمر، پیشگیرانه، هدایتگرانه و در عین حال مقتدرانه بر روند فعالیت دستگاه‌های اجرایی است و همواره در خدمت مدیران دستگاه‌ها و کمک حال توسعه کشور بوده است.

آذر یکی از چالش‌های دیوان محاسبات در نظارت بر دستگاه‌ها را بدفهمی برخی مدیران در اثر انبوه قوانین دانست و افرود: مدیران دستگاه‌های اجرایی به عنوان طلاییه داران توسعه کشور، دیوان محاسبات را محرم و مشاور خود بدانند.

رئیس دیوان محاسبات کشور با اشاره به تمدید اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در بخش اسناد خزانه، خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۴۰درصد از ظرفیت اسناد خزانه در استان‌ها بلااستفاده ماند که امیدواریم در سال جاری روند بهتری را در این خصوص شاهد باشیم و دیوان محاسبات نیز آمادگی کامل دارد در صورت عدم تخصیص اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای توسط دستگاه‌های متولی و بانک‌های عامل بررسی و برخوردهای لازم را داشته باشد.

وی وضعیت استان در ثبت و شناسنامه دار کردن اموال و دارایی‌های دولت در سامانه «سادا» را نامناسب توصیف و اظهار کرد: مدیران دستگاه‌های اجرایی در بهبود وضعیت استان، ثبت و شناسنامه دار کردن اموال دولت در دستگاه‌ها اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

آذر ضعف کنترل‌های داخلی و اعتماد بیش از حد را یکی از آسیب‌های دستگاه‌های مختلف و منفذ وقوع جرم برشمرد و یادآور شد: اعتماد زیاد مدیران به برخی افراد و سپردن اختیارات نهادهای تصمیم گیری و تظارت و کنترل به یک نفر زمینه ساز وقوع جرم است و مدیران باید نظارت‌های بیشتری در این خصوص داشته باشند.

خبری: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

وی با تاکید بر لزوم اصلاح ساختار بودجه، در خصوص نقدهای دیوان محاسبات بر طرح ارائه شده دولت، تصریح کرد: در تامین منابع طرح پیشنهاد دولت، انتشار اوراق اسناد خزانه ۳۸ هزار میلیارد تومان مازاد بر قانون فعلی به عنوان راهکار ارائه شده است که اینکار نسل آینده کشور را با مخاطراتی روبرو خواهد ساخت.

رئیس دیوان محاسبات کشور افزود: استفاده از منابع صندوق توسعه ملی دیگر راهکار تامین منابع برای اصلاح ساختار بودجه توسط دولت بود در حالی که در سال جاری منابع کافی در اختیار دولت قرار دارد و نیازی به صندوق توسعه ملی نیست.

وی شناسایی و وصول درآمدها با حقوق دولتی را یکی از چالش‌های استان معرفی و خاطرنشان کرد: در بخش تسویه حساب پیش پرداخت‌های پروژه‌های ناتمام، آذربایجان غربی بیش از هزار میلیارد تومان بدهکار پیمانکاران است که هرچه سریعتر باید تسویه شود.

آذر با بیان اینکه اهلیت کارت‌های بازرگانی صادر شده در استان باید به دقت بررسی شود، گفت: معوقات مالیاتی کارت‌های بازرگانی در آذربایجان غربی بالغ بر ۳هزار میلیارد تومان است که باید از طریق قوه قضائیه استان اقدامات لازم در وصول این معوقات انجام گیرد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود نیز گفت: دیوان محاسبات کشور آمادگی تشکیل هیئت ویژه حسابرسی بر اقدامات احیای دریاچه ارومیه را دارد و نمایندگان استان میتوانند در این رابطه مستندات خود را به دیوان ارائه دهند که تا پایان سال جاری شفاف سازی‌های لازم در این زمینه انجام گیرد.

رئیس دیوان محاسبات در خصوص استقرار نظام بودجه ریزی برمبنی عملکرد نیز، اظهار کرد: بر اساس قانون مصوب سال ۹۸ تمامی دستگاه‌ها مکلف به اجرای طرح بودجه ریزی عملیاتی هستند که تاکنون دستگاه‌ها روند کندی در این بخش داشته‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خام فروشی سنگ

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
خام فروشی سنگ، یک نمونه از خام فروشی منابع است و تا زمانی که نگاه به آن تغییر نکند همچنان باید شاهد چوب حراج به منابع ملی باشیمبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، صنعت سنگ یکی از صنایع اشتغال زا در کشور است، صنعتی که مواد اولیه و تکنولوژی فرآوری آن در کشور وجود دارد و اگر به مشکلات تولیدکنندگان رسیدگی شود قطعا می‌تواند ارزآوری بسیاری برای کشور داشته باشد.
جام نیوزجام نیوز3 ساعت قبل
به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز، حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه در تشریح جلسه امروز این کمیسیون اظهار کرد: درجلسه امروز کمیسیون بودجه این سوال مطرح شد که چرا دولت بدهی خود را به تامین اجتماعی نمی‌پردازد، پیش از این گفته می‌شد که دولت ۱۸۰ هزار میلیارد تومان به این نهاد بدهی دارد. او افزود: اما مسئولان تامین اجتماعی و وزارت اقتصاد عدد آن را ۱۰۵ هزار میلیارد تومان تا سال ۹۶ تخمین زدند که ۴۸ هزار میلیارد آن سود است در نتیجه نرخ سود بر اساس اوراق مشارکت تعیین می‌شود. عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: در جلسه کمیسیون وزیر اقتصاد ادعا کرد که ازسال گذشته ۱۵ هزار میلیارد تومان ازبدهی دولت به تامین اجتماعی پرداخت شده، امابه اعتقاد ما این ادعاوعدد مطرح شده صحت ندارد. نماینده مردم شاهین شهر همچنین در تشریح جلسه امروز کمیسیون اجتماعی گفت: در جلسه امروز وزیر کار و رفاه اجتماعی و جمعی از روسای کانون بازنشستگی استان اصفهان حضور داشتند. او افزود: مبحث عمده این کمیسیون ماده ۱۲ برنامه ششم توسعه برای همسان سازی حقوق بازنشستگان بود و قرار شد که کمیته‌ای برای سرعت بخشیدن به این موضوع شکل بگیرد. کارگرآنلاین۲۰۲۵
ایلناایلنا4 ساعت قبل
آمار وزارت صنعت از تغییرات قیمت کالاهای اساسی در خرداد ماه ۹۸ حکایت از افزایش قیمت خرما، سیب زمینی و پیاز نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد. به گزارش ایلنا، جدیدترین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت از تغییرات قیمت کالاهای اساسی در خرداد ماه ۹۸ نشان می‌دهد قیمت خرما، سیب زمینی و، پیاز، لوبیا، گوجه و گوشت نسبت مدت مشابه سال گذشته رشد قابل توجهی پیدا کرده است. مطابق آمار در خردادماه ۹۸ قیمت خرما افزایش ۲۲۹٫۹ درصد، سیب زمینی افزایش ۳۱۳٫۱ درصد، لوبیا سفید ۱۵۱٫۷ درصد، گوجه فرنگی افزایش ۱۳۹٫۳ درصد، گوشت گوسفندی افزایش ۱۰۵٫۰ درصد و پیاز افزایش ۱۴۹٫۶ درصد داشته است. جزئیات تغییرات قیمتی انواع کالاهای اساسی در خرداد ماه ۹۸ به‌شرح زیر است:

موهاوی ۲۰۲۰؛ نسلی جدید یا بازگشتی دوباره با فیس لیفت (+فیلم و تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل
عصرایران- نسل اول موهاوی که در سال ۲۰۰۸ معرفی شد یک شاسی بلند جذاب بود که در بازار ایران نیز طرفداران زیادی داشت. موهاوی نسل اول/ دلبر بلندقامت در بازار ایرانموهاوی با سه مدل موتور متفاوت عرضه شد: ۳٫۸ لیتری و ۳ لیتری ۶ سیلندر و نمونه ۴٫۶ لیتری ۸ سیلندر که این مدل در ایران طرفداران زیادی دارد. با توجه به تصاویری که مشاهده می‌کنید این محصول را باید یک فیس لیفت از موهاوی نسل اول بدانیم تا نسل جدید آن! باحرکت به سمت کنار خودرو، دقیقا یک موهاوی نسل اول پیش روی بیننده قرار می‌گیرد که تنها بخش کرومی انتهای درب‌ها و بالای رکاب بدان افزوده شده است. در تصاویر جدیدی که از موهاوی ارائه شده پشت خودرو نمایه ۴WD به چشم می‌خورد که ویژگی ۴ چرخ محرک را مورد اشاره قرار می‌دهد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین14 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، بر اساس اعلام این شبکه تلویزیونی، بر اثر این برخورد آتش‌سوزی گسترده‌ای به وقوع پیوسته است. سخنگوی اداره هوانوردی فدرال در این باره اعلام کرد که از سرنوشت ۳ خدمه این هواپیما خبری در دست نیست.
فراروفرارو1 روز قبل
فرارو- به تازگی وزارت امور اقتصادی و دارایی پژوهشی را در رابطه با فقر در ایران انجام داده، که یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد، دو سطح فردی و کلان مانع فقرزدایی در ایران شده است، از سویی این تحقیق، فقر چند بعدی را در ایران مورد بررسی قرار داده که به ندرت چنین موضوعی رخ داده و این امر نشان‌گر تغییر نگرش سیاست گذاران در رابطه با مطالعه فقر است. به گزارش فرارو، در پژوهش‌های بسیاری که در حوزه فقر انجام شده، اکثر آن‌ها از لحاظ درآمدی فقر را بررسی کردند و تحت عنوان به گزارش فرارو، در پژوهش‌های بسیاری که در حوزه فقر انجام شده، اکثر آن‌ها از لحاظ درآمدی فقر را بررسی کردند و تحت عنوان خط فقر افراد فقیر را مورد شناسایی قرار می‌دادند، اما با وجود مفاهیمی نظیر فقر چند بعدی دیگر تنها بعد درآمدی برای سنجش فقر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و وجوه دیگر شامل آموزش، سلامت، حمل و نقل، تغذیه و مسکن نیز برای پرسش در مورد فقر تاثیرگذار بود و به کار می‌رود. حسین راغفرتنها ملاک مطالعه فقر درآمد نیستحسین راغفر پژوهشگر حوزه فقر در گفتگو با فرارو با بیان اینکه مطالعاتی که در مورد فقر طی سالیان گذشته در کشورمان انجام شده بیشتر بر روی درآمد به عنوان ملاک فقیر بودن تاکید شده است، گفت: «اما در پژوهش اخیر وزارت اقتصاد در این حوزه از مفهوم فقر چند بعدی استفاده شده است، هرچند که این مسئله نیز خود نقایص و کاستی‌هایی به همراه دارد.» این استاد دانشگاه با اشاره به تغییر نگرشی که در مطالعات مربوط به فقر در بین سیاست گذاران کشور رخ داده است، اظهار داشت: «در کشورمان برای سالیان متمادی درآمد به عنوان تنها ملاک فقیر بودن با استفاده از شاخصی به نام خط فقر سنجیده شده، اما در دنیا مدت‌هاست که شاخص‌های دیگری نیز علاوه بر درآمد در این رابطه مطرح است.» وی افزود: «این تغییر نوع نگاه خود یک اتفاق بسیار بزرگ است که در حوزه سیاست‌گذاری رفاه اجتماعی توسط دولت‌مردان صورت گرفته و این را باید مورد توجه قرار داد، اما این فقر چند بعدی نیز مسائل مربوط به خود را دارد که باید در مورد آن نیز بحث کرد.» راغفر با اشاره به اینکه در مطالعات مربوط به فقر باید به وجوه دیگر این حوزه نیز توجه کرد، بیان کرد: «به طور مثال خانواده‌ای که یک بیمار کلیوی در خانه دارد صددرصد هزینه‌های درمان دیالیز بسیار بالا است و این امر در فقیرتر شدن آن‌ها تاثیر دارد، بنابراین در مطالعات مربوط به فقر چنین موضوعاتی بسیار به آن‌ها پرداخته می‌شود.» توجه به توانایی افراد در مطالعات فقر چند بعدیاین استاد دانشگاه با بیان اینکه در موضوع فقر چند بعدی یا قابلیتی به توانایی‌های فرد توجه ویژه‌ای می‌شود، گفت: «در این امر فقط به درآمد فرد نگاه نمی‌شود، بلکه به توانایی فقر اهتمام جدی‌دارد، به طور مثال در حوزه آموزش بررسی می‌کند، آیا سرپرست‌خانوار این توانایی را داردکه فرزند خود را در مدرسه غیر انتفاعی و خصوصی ثبت نام کند.» وی با اشاره به وجوهی که فقر چند بعدی آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد، تصریح کرد: «حداقل میزان دسترسی به غذا و کالری یا دسترسی به یک سرپناه به نحوی که سلامت فرد دچار آسیب نشود، که حداقل آن ۱۶٫۵ متر زیربنا برای هر فرد است، از جمله این وجوه است.» راغفر اضافه کرد: «در حوزه آموزش نیز اینکه افراد از حداقل میزان سواد برخوردار باشند، نیز یک وجه فقر چند بعدی است، اما این وجوه در کشور‌های مختلف یکسان نیست، به طور مثال در برخی از کشور‌ها حق دسترسی به اینترنت یک بعد مهم است که در کشور‌های جهان سوم خیلی به کار نمی‌آید.» این پژوهشگر حوزه فقر با تاکید بر اینکه مطالعات مربوط به فقر چند بعدی بسیار پر هزینه است و عملا امکان بررسی تمام وجوه نیز وجود ندارد، اذعان داشت: «در کشورمان نیز ۵ پژوهش در این حوزه انجام شده است.» وی با اشاره به اینکه در روش‌شناسی فقر چند بعدی شاخص‌های مختلف قابلیت تجمیع دارند، افزود: «با تجمیع وجوه شاخص‌های وجوه مختلف فقر چند بعدی، به آن‌ها وزن یکسان می‌دهند، که چنین امری غلط است، چرا که وزن آن‌ها نسبت به هم یکسان نیست و از سوی دیگر بر هم تاثیر نیز می‌گذارند.» این استاد دانشگاه مسکن، آموزش، سلامت، تغذیه و حمل و نقل را وجوه اصلی فقر چند بعدی دانست و عنوان کرد: «این عوامل وجوه مطلقی هستند، اما در کشور‌های مختلف، آن‌ها را متفاوت تفسیر می‌کنند، از سویی به طور مثال مسکن یا تغذیه بر روی سلامت تاثیرگذار است و بر این اساس نباید به آن‌ها وزن یکسان داد.» هیچ‌کدام از مطالعات نمی‌تواند احساس حاصل از فقر را بیان کندراغفر با بیان اینکه در این نوع از مطالعات محقق بسیار تاثیر گذاراست، گفت: «محقق می‌تواند مشخص کند، کدام‌یک از وجوه مختلف را بررسی کند و با چه معیاری، بنابراین نتایج به دست آمده در حوزه فقر چند بعدی تا حدود زیادی بستگی به محقق دارد.» این پژوهشگر حوزه فقر با تاکید بر اینکه علیرغم این مطالعات گسترده‌ای که در مربوط فقر انجام می‌شود، هیچ کدام نمی‌تواند احساس فقر را منتقل کند، گفت: «به بیان دیگر هیچ‌کدام از سه جنبه فقر شامل وقوع، شدت و نابرابری نمی‌توانند عمق معنای فقر و اینکه فرد فقیر با چه مشکلاتی روبرو است و دست و پنجه نرم می‌کند را بررسی کند.» وی در ادامه با اشاره به اینکه نتایج به دست آمده درحوزه مطالعات فقر چند بعدی راهنمای رفتار سیاست‌گذارن در این زمینه خواهد بود، عنوان کرد: «علیرغم اینکه فقر چند بعدی نمی‌تواند تمام ابعاد فقر را بررسی کند، اما همین تغییر نگرش در رفتار مسئولان که تنها درآمد را دیگر ملاک فقر بودن قلمداد نمی‌کنند خود، تحول بزرگی است.» راغفر به وجوهی از فقر چند بعدی اشاره کرد که به صورت خیلی جزئی‌تر مسئله فقر را بررسی می‌کنند و در این زمینه اضاقه کرد: «اینکه فرد سرپرست خانواره مرد باشد یا زن، معمولا زمانیکه زن سرپرست باشد، فقر بیشتر است، یا اینکه آیا خانواده دارای ملک است یا خیر، مستاجر‌ها در اکثر اوقات با فقر بیشتری روبرو هستند.» وی افزود: «همچنین موقعیت جغرافیایی یک خانواده بسیار مهم است، اینکه

نظرها

اخبار بیشتر