کشور در آستانه پیک مصرف برق قرار دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. جام نیوز
  4. اقتصادی
کشور در آستانه پیک مصرف برق قرار دارد

کشور در آستانه پیک مصرف برق قرار دارد

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز |
بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که هر یک درجه افزایش دما، مصرف برق را 1300 تا 1400 مگاوات افزایش می‌دهد. از این رو، با توجه به افزایش دما در هفته جاری انتظار می‌رفت که رکورد مصرف برق کشور در روزهای اخیر شکسته شود و پیک جدیدی به ثبت برسد، اما این اتفاق نیفتاد.

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، هادی مدقق، مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و خدمات مشترکین توانیر در این باره توضیح می‌دهد: «اگر مصرف مدیریت نمی‌شد این هفته احتمال عبور مصرف از پیک سال گذشته وجود داشت اما مصرف برق تمام استان‌ها در حال مدیریت است و تا اواخر هفته آینده نیز این مدیریت با جدیت ادامه خواهد داشت.» سال گذشته مصرف ۵۷ هزار و ۹۷ مگاوات در بیستم تیرماه به ثبت رسید که اوج بار ۱۳۹۷ بود. امسال هنوز میزان اوج مصرف یا همان پیک هنوز در محدوده ۵۶ هزار مگاوات است و بالاترین رقمی که برای این هفته ثبت شده، ۵۵ هزار و ۴۳۲ مگاوات بوده است.

چقدر از بار شبکه مدیریت شد؟

مدقق به خبرنگار «ایران» می‌گوید: «تاکنون حداکثر مدیریت بار صورت گرفته مربوط به چهارم تیر بوده که نزدیک به ۳ هزار و ۹۰۰ مگاوات مدیریت بار ثبت شده است. احتمال آنکه این رقم بزودی بیشتر شود، وجود دارد، چراکه شرکت‌ها با حداکثر توان در حال مدیریت بار هستند.» به گفته مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و خدمات مشترکین توانیر، بالاترین بار ثبت شده در سال‌جاری حدود ۵۶ هزار مگاوات بوده که در همان روز بیش از ۳ هزار مگاوات مدیریت بار صورت گرفته است.

مدقق می‌گوید، هنوز برآوردی از تغییر رفتار مصرفی مشترکان بخش خانگی وجود ندارد. البته رضا اردکانیان، وزیر نیرو روز گذشته اعلام کرد: «با توجه به تعرفه‌هایی که برای مصرف انرژی وضع شده است، پرمصرف‌های برق سال گذشته به گروه خوش مصرف‌ها پیوسته‌اند.» از این‌رو به نظر می‌رسد که با افزایش آگاهی مردم و همین‌طور اعمال جریمه ۱۶ درصدی برای قبض برق پرمصرف‌ها امسال همکاری‌های بخش خانگی بیشتر شده باشد.

۴۰ هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی

آمارها نشان می‌دهد که احداث هر نیروگاه یک هزار مگاواتی، حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز دارد. به این ترتیب با ۳ هزار و ۹۰۰ مگاوات مدیریت بار شبکه، حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان از سرمایه‌گذاری برای عبور از پیک یک سال جلوگیری شده است.

در این باره رضا اردکانیان، وزیر نیرو معتقد است، سرمایه‌گذاری چند هزار میلیارد تومانی تنها برای ۲۰۰ ساعت در زمان پیک منطقی نیست، چراکه در مابقی ساعات و روزهای سال بخشی از ظرفیت نیروگاه‌ها بی‌استفاده می‌ماند.

۱۴۰ هزار تفاهمنامه برای پیکسایی

در ۶ ماهه اول سال پیک روز (اوج مصرف در روز) از ساعت ۱۲ الی ۱۶ و پیک شب (اوج مصرف در شب) ساعت ۲۰ الی ۲۴ است. وقتی با همکاری صنایع، کشاورزی، ادارات و واحدهای تجاری، اوج بار شبکه مدیریت می‌شود، پیکسایی صورت گرفته است.

مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و خدمات مشترکین توانیر در این باره توضیح می‌دهد: «حدود ۱۴۰ هزار تفاهمنامه با مشترکین صنعت، کشاورزی، اداری و تجاری امضا کرده‌ایم که بر اساس این تفاهمنامه سهم هر کدام مشخص شده است.

صنایع بخشی از تقاضا را بنا به درخواست ما کاهش می‌دهند و به ازای این همکاری پاداش و تخفیف دریافت می‌کنند. کشاورزانی هم که نسبت به خاموش کردن پمپ‌ چاه‌های آب خود در ۴ ساعت پیک روزانه اقدام کنند، در بقیه ساعات آن روز، برق مجانی تحویل خواهند گرفت.» این مقام مسئول می‌گوید: «علاوه بر این مشترکینی که مولد خودتأمین دارند، در زمانی که ما درخواست می‌دهیم طبق تفاهم حدود ۴۰۰ مگاوات وارد مدار می‌کنند.»

خبری: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

مدقق ادامه می‌دهد: «مصرف ادارات و سازمان‌های دولتی نیز در حال مدیریت است. دربرخی از شهرها و استان‌ها ساعات کار تغییر کرده و بزودی تمام استان‌ها با تغییر ساعت مواجه خواهند شد. در این بخش پرمصرف‌ها نیز مطابق برنامه تنبیه می‌شوند. به این ترتیب که بر اساس پایش‌ها، هر دستگاه و سازمانی که ابلاغیه‌ها را اجرایی نکند، با قطعی برق مواجه خواهد شد.»

مصوبات مربوط به غیر ساعت کار اداری در سال گذشته حدود ۲ هزار مگاوات به مدیریت مصرف کمک کرد. در روزهای اخیر در تمام استان‌ها پایش ارزیابی مربوط به مدیریت مصرف ادارات کلید خورده و حتی استانداری خوزستان اعلام کرده که به علت گرمای شدید، چهارشنبه هفته آینده دوم مردادماه در خوزستان تعطیل و فعالیت ادارات در سه روز قبل از آن یعنی یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه تا ساعت ۱۲ خواهد بود. در تهران هم ۲۵۰ نفر ارزیاب مدیریت مصرف در حال کنترل سیستم مصرفی برق ادارات تهران هستند.

شنیده می‌شود که شرکت توزیع نیروی برق تهران، برق ۱۵ سازمان ملی، استانی و تعدادی از بانک‌های پرمصرف پایتخت را در یک روز قطع کرده است و پایش برق مصرفی ادارات تهران تا پایان مردادماه ادامه دارد. تا پایان مردادماه احتمال ثبت پیک جدید وجود دارد. وزارت نیرو پیش‌بینی کرده است که تابستان امسال مصرف به ۵۸ هزار و ۵۰۰ مگاوات خواهد رسید. توان تولید هم رقمی در حدود ۵۹ هزار مگاوات است.

مشهد، در وضعیت قرمز

نقشه پهنه‌بندی مصرف برق کشور در روزهای اخیر نشان می‌دهد که شهرستان مشهد همچنان در محدوده قرمز مصرف قراردارد. به عبارت دیگر، مشهد به طور خاص بیشترین افزایش مصرف را داشته و بیش از سقف تعیین شده در حال مصرف برق است. استان سمنان هم بیش از سایر استان‌ها در وضعیت زرد قرار دارد که هشداری برای این دو بخش کشور محسوب می‌شود. اما تداوم تعادل مصرف در اکثر نقاط کشور به چشم می‌خورد و در موقعیت سبز رنگ هستند.

مدقق می‌گوید: «قرمز یا زرد بودن وضعیت مصرف برق شهرها و استان‌ها در این نقشه به معنی احتمال خاموشی در آنجا نیست. هر منطقه ظرفیت تولید و انتقال مشخصی دارد، بر اساس اینکه خط انتقال در مدار باشد یا خیر، قابلیت تأمین تغییر می‌کند. آنچه موجب خاموشی می‌شود، عبور از خط پایداری منطقه است. این خط بر اساس مطالعات شبکه‌ای که هفته‌ای و حتی هر روز صورت می‌گیرد، تعریف می‌شود. بنابراین، وقتی مصرف استانی از الگو رد می‌شود، خاموشی رخ نمی‌دهد اما به آن منطقه اخطار را می‌دهیم، چراکه ممکن است در بخش دیگری کمبود ایجاد شود. این صرفا یک هشدار است.»

بررسی‌ها نشان داده است که کاهش ۱۰ درصدی مصرف برق توسط مشترکانی که در محدوده قرمز قرار دارند، می‌تواند به حفظ پایداری شبکه برق کمک کند. استفاده از نورطبیعی روز در ساختمان‌ها، استفاده از دورکند کولرهای آبی، تنظیم کولرهای گازی روی ۲۴درجه وعدم استفاده همزمان وسایل برقی وانتقال استفاده از لوازم برقی پرمصرف همچون ماشین ظرفشویی، جاروبرقی، اتوولباسشویی به ساعات غیرپیک ازجمله راهکارهای ساده کاهش ۱۰درصدی مصرف برق خانوارها درساعات اوج بارشبکه است.

مشترکانی که در منطقه زرد قرار دارند می‌توانند تنها با ۵ درصد صرفه‌جویی در مصرف برق، در حفظ پایداری واستمرار عرضه برق مطمئن نقش داشته باشند.

ایران جیب

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ویدئو / تهران در محاصره بیابان

ایسناایسنا1 روز قبل
تهران شلوغ مدت‌هاست به دوره‌ای از بیابانی شدن وارد شده است. جمعیت این شهر روزبه‌روز نیاز به منابع آبی بیشتری دارد. آیا تهران و شهرهای اقماری آن می‌توانند به حفظ یا تامین منابع آبی خود امیدوار باشند؟ خبرنگار: سارا سبزی / گوینده: حسین هرمزی / تدوینگر: امید ابراهیمی

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز51 دقیقه قبل
مدرس خیابانی افزود: تمرکز ستاد تنظیم بازار بر کنترل قیمت صد قلم کالای اساسی است، اما این به معنای کنترل نکردن بقیه قیمت‌ها نیست. وی گفت: از ابتدای اجرای طرح افزایش قیمت بنزین، ستاد تنظیم بازار چهار جلسه برای همگرایی و همکاری همه دستگاه‌های مرتبط با این موضوع برگزار کرده است. وی گفت: این که گرانی قیمت‌ها را به افزایش قیمت بنزین مرتبط کنیم؛ جفا در طرح افزایش قیمت بنزین است، زیرا قیمت برخی کالاها مقطعی و فصلی است و ربطی به گرانی بنزین ندارد. وی گفت: قیمت برنج وارداتی قلاب حمایتی برای قیمت برنج داخلی است و قیمت برنج وارداتی قیمت برنج داخلی را حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان نگه داشته است. آقای ملکی گفت: بخش حمل و نقل دام نیز از گازوئیل استفاده می‌کند که افزایش قیمت بنزین تأثیری بر آن ندارد.

سامانه ۱۲۴؛ دریافت شکایات از قیمت کالا‌ها

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
وی افزود: افزایش قیمت برخی کالا‌ها مانند برنج وارداتی به دلیل ممنوع شدن واردات و حمایت از برنج داخلی است. آقای مدرسی خیابانی افزود: تا کنون دو هزار پرونده تعزیراتی برای تخلفات تشکیل شده است. وی گفت: این که گرانی قیمت‌ها را به افزایش قیمت بنزین مرتبط کنیم؛ جفا در طرح افزایش قیمت بنزین است، زیرا قیمت برخی کالا‌ها مقطعی و فصلی است و ربطی به گرانی بنزین ندارد. آقای ملکی گفت: بخش حمل و نقل دام نیز از گازوئیل استفاده می‌کند که افزایش قیمت بنزین تأثیری بر آن ندارد. آقای محمدیاری با بیان اینکه قیمت نهاده‌ها ثابت است گفت: قیمت مرغ در حد قیمت مصوب است و در برخی استان‌ها نیز کاهش قیمت داشته‌ایم.
عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
عصر ایران؛ جعفر محمدی - درباره اعتراضات روزهای اخیر که بعد از افزایش قیمت بنزین رخ داده است، ۲ نکته ارزش تأمل دارد:۱ - «اعتراض حق مردم نیست»؛ به نظر من «اعتراض وظیفه مردم است». واقعا اگر به افزایش قیمت بنزین یا هر چیز دیگری اعتراض دارند، چرا اموال مردم را غارت و تخریب می‌کنند؟ این رفتارهای بدوی، اساسا ربطی به اعتراضات ندارد و نشان دهنده فاجعه‌ای به مراتب بزرگ‌تر از ناآرامی‌های اخیر است. شاهدان عینی می‌گویند که بسیاری از همین شهروندان عادی که اساسا در اعتراضات نیز حضور نداشته‌اند، در غارت فروشگاه هایی مانند جانبو، افق کوروش، امیران و … شرکت داشتند. ۲ - بنزین بهانه‌ای برای اعتراضات و در کنار آن اغتشاشات اخیر است. بنابر این، حتی اگر همین امروز بنزین به قیمت سابق برگردد و حتی ارزان‌تر هم شود، اصل نارضایتی‌ها باقی است و مترصد فرصتی دیگری برای بروز و ظهور.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز23 ساعت قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری18 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری19 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری19 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

نگاه مثبت ملت و دولت قرقیزستان به ایران؛ دست‌اندازها کجاست؟

فارس1 دقیقه قبل

ظریف: اعلام حمایت مقامات آمریکایی از «مردم ایران» دروغی شرم آور است

فارس2 دقیقه قبل

خسارات اعتراضات بنزینی پرداخت می‌شود

ایسنا3 دقیقه قبل

عرضه متنوع فرآورده‌های پالایشی و پتروشیمی در بورس انرژی

شانا4 دقیقه قبل

بلایی که اشرار بر سر مدافعان وطن آوردند +عکس

مشرق‌نیوز4 دقیقه قبل

ویدئو / ساخت پلاستیک از دورریز ماهی

ایسنا4 دقیقه قبل