سیاست هویج و چماق آمریکا در برابر لبنان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. سیاسی
سیاست هویج و چماق آمریکا در برابر لبنان

سیاست هویج و چماق آمریکا در برابر لبنان

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
آمریکا در راستای همراه کردن کشورهای عربی از جمله لبنان با معامله قرن سیاست هویج و چماق را در پیش گرفته است.

به گزارش مشرق، آمریکا طی ماههای اخیر تحرکات خود را برای اجرایی شدن معامله قرن افزایش داده است. معامله قرن که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا آن را طراحی کرده و «جرد کوشنر» داماد او، مجری آن است، مبتنی بر واگذاری نیمی از کرانه باختری و بخشی از بیت‌المقدس شرقی به رژیم صهیونیستی است و در مقابل، این رژیم با تشکیل کشور مستقل فلسطینی در نیمه دیگر کرانه باختری و نوارغزه موافقت می‌کند و شهر «ابودیس» به جای بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت فلسطین در نظر گرفته خواهد شد.

همچنین این طرح شامل چشم پوشی فلسطینی‌ها از حق بازگشت به سرزمین خود است که طبق قطعنامه ۱۹۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده است.

به نظر می‌رسد لبنان یکی از کشورهایی خواهد بود که هدف معامله قرن قرار خواهد گرفت. این معامله تنها قضیه فلسطین را نشانه نگرفته است بلکه خواهان ساماندهی به محیط منطقه‌ای پیرامون فلسطین است، مناطقی که در اشغال رژیم صهیونیستی قرار دارد و قرار است طبق معامله قرن متناسب با مصالح آمریکا و رژیم صهیونیستی پیش برود. حذف حق بازگشت آوارگان فلسطینی و جلوگیری از اتحاد و وحدت آوارگان فلسطینی مقیم کشورهای عربی و ممانعت از بازگشت آنها به سرزمین مادری شان از جمله اهداف مهم معامله قرن است.

فشارهای آمریکا علیه لبنان

طی روزهای گذشته صحبت از تلاش‌های آمریکا برای درگیر کردن لبنان با معامله قرن افزایش یافته است و اخبار و شایعاتی درخصوص رایزنی‌های سیاسی آمریکا و برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با احزاب و شخصیت‌های لبنانی منتشر شده است و همگی حکایت از تحرکات غربی- عربی برای پیشبرد اجرای معامله قرن دارد.

سردمداران طرح معامله قرن یعنی آمریکا و هم پیمانان عربی آن همچون عربستان سعودی طی ماههای گذشته سعی داشته‌اند با امتیازات اقتصادی علاوه بر فلسطین به عنوان محور نخست دیگر کشورهای عربی مرتبط با موضوع معامله قرن را به روش‌های اقتصادی تطمیع کنند.

همانطور که پیش از این پیشنهادات اغوا کننده‌ای به تشکیلات خودگردان فلسطین و اردن درخصوص همراهی با معامله قرن ارائه شده است، لبنان نیز از این امر مستثنی نیست. اقتصاد لبنان شرایط دشواری را به خاطر بدهی‌ها و کسری شدید بودجه و هزینه‌های سنگین معیشتی به ویژه در زمینه خدمات مربوط به برق رسانی طی می‌کند.

در چنین شرایطی آمریکا و برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس حمایت مشروط خود را برای حل مشکلات اقتصادی لبنان در ازای همراهی با پذیرش معامله قرن ابراز کرده‌اند و علاوه بر حمایت مالی حتی امکان اکتشافات گازی در سواحل لبنان و سرمایه گذاری و صادرات آن بدون اعتراض و مانع تراشی رژیم صهیونیستی به این امر را مطرح کرده‌اند.

طبق اطلاعاتی که از جزئیات معامله قرن درز شده است، آمریکا برای همراه کردن لبنان با این طرح، از اختصاص ۶ میلیارد دلار و اجرای ۵ پروژه برای حمایت از اقتصاد لبنان در راستای اجرایی شدن معامله قرن خبر داده است. در عین حال به لبنان گوشزد شده است در صورت عدم پذیرش این پیشنهادات و همراهی با معامله قرن، این کشور به حال خود رها خواهد شد تا در مشکلات و بحران‌های اقتصادی غرق شود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

واکنش‌های احتمالی لبنان

یک پاسخ لبنان به پیشنهادات آمریکا در خصوص همراهی با معامله قرن این خواهد بود که یک محیط سیاسی همسو و موافق با معامله قرن فراهم کند یا اگر به این امر مبادرت نمی‌ورزد دستکم بر سر راه اجرایی شدن آن مانع تراشی نکند.

در این چارچوب، مسائل مرتبط با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و تعامل با سلاح مقاومت (چه سلاح فلسطینیان و چه لبنان) و خارج کردن آن از معادله نزاع با دشمن صهیونیستی یا خنثی کردن آن به گونه‌ای که در آینده موجب نگرانی اسرائیل نباشد، حل و فصل می‌شود.

طبعا رایزنی‌ها و دیدارهای آمریکایی- عربی (کشورهای حاشیه خلیج فارس) در این راستا انجام می‌شود و حتی با وجود همسویی برخی گروه‌ها و جریان‌های لبنانی خواهان خلع سلاح مقاومت، افکار عمومی در لبنان مخالف عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و سازش بر سر سلاح مقاومت است.

علیرغم فشارهای مالی که حزب الله به عنوان قوای اصلی مقاومت لبنان با آن مواجه است اما پایداری و ایستادگی این جنبش و وزن بالای آن در تصمیم گیری‌های سیاسی لبنان به همراه دیگر جریان‌های حامی مقاومت، از علل اصلی مخالفت با عادی سازی روابط به شمار می‌رود و لذا با وجود تلاش‌های مضاعف برای تشدید بحران‌های معیشتی و اقتصادی در لبنان، اجرایی شدن عادی سازی روابط با اسرائیل و معامله قرن به امری محال تبدیل می‌شود.

از سوی دیگر گزینه جنگ اسرائیل علیه لبنان با حمایت آمریکا در راستای وادار کردن بیروت به پذیرش خواسته‌های واشنگتن در معامله قرن و خارج کردن سلاح مقاومت از معادله سیاسی لبنان، گزینه‌ای محال دستکم در شرایط کنونی به شمار می‌رود چرا که مسئولان اسرائیلی به خوبی می‌دانند روی آوردن به این گزینه چه هزینه‌های سنگینی در پی دارد و احتمال شکست در تحقق اهداف تل آویو در این نوع جنگ احتمالی بسیار بالا خواهد بود و با توجه به توان مقاومت در جنگ با رژیم صهیونیستی، این گزینه، خسارت سنگین نظامی و اقتصادی برای اسرائیل به همراه خواهد داشت. لذا آمریکا و اسرائیل در حال حاضر به فشارهای سیاسی و اقتصادی علیه لبنان ادامه خواهند داد تا بدون ورود به جنگ، آنچه را که بهترین است به دست آورند.

با همه این تفاصیل باید گفت که اجرایی شدن معامله قرن مادامی که ملت فلسطین به صورت یکپارچه پایبند به حقوق مشروع خود باشد و در خصوص مقابله با این توطئه، اجماع در میان تمامی گروه‌های فلسطینی وجود داشته باشد، اجرایی شدن معامله قرن منتفی خواهد بود همان گونه که دهها پروژه سازش طی ۷۰ سال گذشته تاکنون با شکست مواجه شده است.

از سوی دیگر با توجه به اینکه برخی کشورهای عربی میزبان آوارگان فلسطینی همچون اردن، لبنان و سوریه با معامله قرن یا حتی برخی بخش‌های آن به ویژه حق بازگشت آوارگان فلسطینی مخالف هستند و حتی مردم کشورهای عربی همسو با سیاست‌های آمریکا نیز از جمله مخالفان معامله قرن هستند، همین امر امید داشتن به اجرای معامله قرن را برای همیشه از بین خواهند برد.منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر15 ساعت قبل
به گزراش خبرگزاری مهر به نقل از سومریه نیوز، حشدالشعبی عراق یک فروند هواپیمای جاسوسی را بر فراز یکی از مقرهای خود در نزدیک بغداد منهدم کرد. سازمان حشد الشعبی در بیانیه‌ای که در این ارتباط منتشر کرده، اعلام کرده است که پدافند هوایی این سازمان یک پرنده شناسایی ناشناس را حین پرواز بر فراز مقر تیپ ۱۲ خود (واقع در کمربند بغداد) پس از شناسایی، منهدم کرد. در بیانیه حشد الشعبی همچنین آمده است: «پدافند هوایی حشد الشعبی، مأموریت هواپیمای دشمن را ناتمام گذاشت.» تا کنون جزئیات بیشتری از این عملیات منتشر نشده، اما پیش از این جانشین فرماندهی حشدالشعبی نسبت به پرواز هرگونه هواپیماهای ناشناس بر فراز مقرها و انبارهای مهمات هشدار داده بود.
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
مدیر ارتباطات دفتر نخست وزیر دانمارک در مورد لغو سفر ترامپ گفت: تصمیم رئیس جمهوری آمریکا بسیار تعجب برانگیز است. «هل تورنینگ» نخست وزیر سابق دانمارک نیز در این مورد گفت: ترامپ با این رفتار خود به مردم دانمارک و گرینلند توهین کرد. «راسموس جارلوف» وزیر سابق مالی و تجارت دانمارک نیز با انتقاد از این رفتار رئیس جمهوری آمریکا گفت: من به عنوان یک شهروند دانمارکی از این بی احترامی ترامپ بسیار ناراحت شده‌ام. جارلوف افزود: ترامپ چطور به خود اجازه می‌دهد که در مورد خرید منطقه گرینلند سخن بگوید. سخنگوی کاخ سفید نیز تایید کرد که بازدید ترامپ از دانمارک لغو شده است.

اولویت‌های اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ چهارشنبه ۳۰ مرداد ماه ۱۳۹۸ در آستانه‌ی هفته‌ی دولت رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR توصیه‌های اقتصادی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به دولت را در نماهنگ «اولویت‌های اقتصادی» منتشر کرد. بیانات رهبر معظم انقلاب که در این فیلم مشاهده می‌کنید: نگاه‌مان به تولیدکننده، نگاه مناسب و درستی نیست. من عرض میکنم نگاه مجموعه‌ی دولت و مسئولین کشور به آن فرد تولیدکننده، باید نگاه به یک رزمنده باشد؛ مگر نمیگویید «جنگ اقتصادی»، رزمنده‌ی این جنگ اقتصادی کیست؟ آن کسی که اقتصاد داخلی را تقویت میکند؛ اقتصاد داخلی هم عمدتا با تولید تقویت میشود؛ پس این تولیدکننده را شما به چشم یک رزمنده نگاه کنید. در محیط اقتصادی کشور، بعضی از عوامل اقتصادی حکم پیشران را دارند که اگر آنها به حرکت بیفتند، کل این مجموعه‌ی کار اقتصادی به حرکت می‌افتد؛ مثلا یکی‌اش مسئله‌ی مسکن است -اگر چنانچه حوزه‌ی مسکن به حرکت در بیاید و به کار بیفتد، این خودش بخش مهمی از بخشهای اقتصادی کشور را به حرکت در می‌آورد- یکی مسئله‌ی کشاورزی است، یکی مسئله‌ی حوزه‌ی خودرو است، یکی مسئله‌ی شرکتهای دانش‌بنیان است، یکی مسئله‌ی لوازم خانگی است؛ اینها مسائلی است که در هر کشور حکم پیشران را دارند؛ روی اینها تکیه بشود؛ بخشهای مختلفی که مسئول این بخشها هستند هر چه ممکن است در این زمینه‌ها تلاش کنند، کار کنند، این پیشرانها اگر به کار بیفتد، حرکت عمومی اقتصاد بکلی متفاوت خواهد شد.
جام نیوزجام نیوز16 ساعت قبل
به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، علی صوفی دبیرکل حزب پیشروی اصلاحات با اشاره به اقدامات و فعالیت‌های حزب متبوع خود برای انتخابات مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: در حرکت جبهه‌ای اصلاح طلبان حضور داریم و در این قالب فعالیت انتخاباتی خود را ساماندهی می‌کنیم. او ادامه داد: در حال حاضر به عنوان عضوی از شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان تلاش می‌کنیم در راستای سیاست‌ها، آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌های این نهاد فعالیت داشته باشیم. دبیرکل حزب پیشروی اصلاحات گفت: حزب پیشروی اصلاحات جزء ۳۰ حزب شورای هماهنگی جبهه اصلاحات است که تمام این اعضا عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان هم هستند. وی افزود: از گذشته تاکنون انتقاداتی به عملکرد شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان توسط احزاب وجود داشته که امید به رفع ایرادات و اصلاح آن‌ها داریم. عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات با اشاره به گمانه زنی‌ها مبنی بر تغییر هیات رئیسه و رئیس شورای شهر تصریح کرد: در جلسات شورای عالی و شورای هماهنگی به صورت مرتب حضور دارم، اما چنین بحثی اصلا مطرح نشده است.
الفالف15 ساعت قبل
الحشد الشعبی عراق، از انهدام یک هواپیما بر فراز یکی از مقرهای خود خبر دادگروه جهان الف، ۳۱ مرداد ۱۳۹۸، ۲۱:۲۸ ۳۹۸۰۵۳۱۱۸۱الحشد الشعبی عراق، از انهدام یک هواپیما بر فراز یکی از مقرهای خود خبر داد.

فیلم/ کنایه زرشناس به ادعای عدم اختیار رئیس جمهور

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز6 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر