پزشکان میزان بیلی روبین نوزاد را باید بسنجند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. فرهنگ
پزشکان میزان بیلی روبین نوزاد را باید بسنجند

پزشکان میزان بیلی روبین نوزاد را باید بسنجند

همشهریخبرگزاری همشهری |
همشهری آنلاین: مدیر سلامت دانشگاه علوم پزشکی کردستان، گفت: پزشکان باید میزان بیلی روبین نوزاد را پس از تولد بسنجند، چرا که اگر مقدار زردی نوزاد افزایش یابد عوارض آن به صورت جسمی و ذهنی بروز می‌کند.

به گزارش ایسنا، تولد نوزاد همراه با شادی که برای پدر و مادر به همراه دارد، دغدغه‌های خاص خودش را هم دارد، به خصوص وقتی والدین تولد اولین فرزندشان را تجربه کنند آنها از هر چیزی می‌ترسند و همه چیز آنها را نگران می‌کند، در هنگام سایر مشکلات، نداشتن زردی نوزاد یکی از مواردی است که در روزهای اول تمام فکر و ذکر مادر و پدر را به خود مشغول می‌کند.

هایپربیلی روبینمی (زردی نوزادان) یک مشکل شایع و در اغلب موارد خوش‌خیم در نوزادان است، تخمین زده شده که در حدود ۶۰ الی ۸۰ درصد نوزادان سالم در هفته اول تولد از نظر بالینی به زردی مبتلا می‌شوند.

افزایش زردی در نوزاد به وسیله کبد متابولیزه ‌شده که موجب کبودی یا خونریزی داخلی، کاهش طول عمر گلبول‌های قرمز و عفونت می‌شود.

هایپربیلی روبینمی نوزادی تحت عنوان زردی شناخته می‌شود، یک رنگ زرد مایل به نارنجی که معمولا در پوست نوزادان با حداقل غلظت توتال بیلی روبین سرم بین ۶ و ۷ mg/dl دیده می‌شود.

زردی ناشی از این تغییرات، زردی فیزیولوژیک نامیده شده و باور بر این است که حاصل از افزایش تولید بیلی روبین به علت تخریب گلبول‌های قرمز جنینی و محدودیت گذرا در کونژوگاسیون بیلی روبین توسط کبد نارس نوزاد است.

مهدی ذکائی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در این باره اظهار کرد: همه نوزادان بعد از تولد معمولا در روزهای اول زردی را تجربه می‌کنند، در واقع زردی در نوزادان از سر شروع شده و با افزایش بیلی روبین به سمت پاها پیشرفت می‌کند با اینکه گاهی از روی ظاهر میزان بیلی روبین را تخمین می‌زنند.

وی تصریح کرد: مطالعات نشان داده که حداکثر غلظت بیلی روبین نوزادانی که از شیر مادر تغذیه شده ۱۴٫۸ و نوزادانی که با شیر خشک تغذیه شده ۱۲٫۴ است، در صورت افزایش بیلی روبین زردی باید پاتولوژیک در نظر گرفته شود و به دنبال علت آن بود.

مدیر سلامت دانشگاه علوم پزشکی کردستان، بیان کرد: زردی هنگامی در پوست ظاهر می‌شود که غلظت بیلی روبین افزایش یابد، در بزرگسالان هنگامی که سطح بیلی روبین توتال سرم آن‌ها بالاتر از ۲ باشد، زرد به نظر می‌رسند اما در نوزادان هنگامی که این مقدار به بالاتر از ۵ یا ۷ برسد پوست آن‌ها زرد رنگ دیده می‌شود.

ذکائی عنوان کرد: هنگامی که گروه خونی مادر O و گروه خونی نوزاد A یا B باشد، با تجویز پزشک آمپول رگام در هفته‌های ۲۶ الی ۲۸ بارداری تزریق می‌شود.چه نوزادانی در معرض خطر بالاتری برای زردی قرار دارند؟

وی ذکر کرد: اگر مادر گروه خونی O داشته باشد ولی نوزاد گروه خونی A، B و AB داشته باشد، سابقه زردی در فرزندان قبلی، عدم دریافت کافی شیر مادر در روزهای اول زندگی، نوزادان نارس (سن حاملگی کمتر از ۳۷ هفته)، نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به دیابت، اگر مادر Rh منفی و نوزاد Rh مثبت داشته باشد به خصوص اگر مادر آمپول رگام حین حاملگی و بعد از زایمان دریافت نکرده باشد و به ویژه در زایمان‌های دوم به بعد، احتمال زیاد این ناسازگاری خونی و زردی به وجود می‌آید.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان | اخبار درباره سلامت

مدیر سلامت دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با اشاره به اینکه کبد نارس نوزاد منجر به زردی می‌شود، گفت: بیلی روبین توسط کبد دفع شده و خوردن شیر مداوم نوزاد با شیر مادر مدفوع نوزاد را افزایش می‌دهد و بیلی روبین سریعتر از بدن نوزاد دفع می‌شود.

وی عنوان کرد: شیر دادن مکرر به نوزاد توسط مادر (بیش از ۱۰ نوبت در طی ۲۴ ساعت)، هم اتاق کردن مادر و نوزاد همراه با تغذیه شبانه و حمایت مداوم از شیردهی می‌تواند بروز زردی ناشی از تغذیه با شیر مادر را کاهش دهد.

ذکائی با اشاره به اینکه آسیب‌های مغزی مهم‌ترین آسیب زردی در نوزاد است، افزود: با ایجاد زردی در نوزاد ممکن است با افزایش میزان سم بیلی روبین در خون از سد خونی مغز بگذرد و در بخش‌هایی از مغز رسوب کند و چون قابل برگشت نیست موجب معلولیت و فلج شدن نوزاد شود.

وی تاکید کرد: پزشکان باید میزان بیلی روبین نوزاد را پس از تولد بسنجند، چرا که اگر مقدار زردی نوزاد افزایش یابد عوارض آن به صورت جسمی و ذهنی بروز می‌کند.

مدیر سلامت دانشگاه علوم پزشکی کردستان، افزود: علائم نوزادانی که زردی آنها به موقع تشخیص داده نشود و اقدام به درمان نکنند شامل خواب آلودگی، گریه با صدای بلند، انحراف در صورت است و با وجود این علائم بیشتر این نوزادان جان خود را از دست داده و یا در صورت زنده ماندن دچار فلج مغزی و عقب ماندگی ذهنی می‌شوند.ضرورت تجربه مادران در تشخیص زردی

وی بیان کرد: در این راستا تجربه مادران در تشخیص زردی کودک حائز اهمیت است، زردی چهره نشانه وجود ۵ تا ۱۰ میلی‌گرم و زردی تا وسط شکم نشانه ۱۰ تا ۱۵ میلی‌گرم و زردی اندام و کف دست و پا نشانه وجود ۲۰ میلی گرم بیلی روبین در مقدار معین خون نوزاد است.

مدیر سلامت دانشگاه علوم پزشکی کردستان، عنوان کرد: معمولا نوزادان در روز اول تولد، بیماری زردی ندارند لذا باید در صورت پدیدار شدن این حالت، ۴۸ ساعت پس از تولد نوزاد، برای اطمینان از سلامت نوزاد آزمایش گرفته شود.

ذکائی خاطرنشان کرد: اگر به موقع زردی نوزاد تشخیص داده نشود میزان زردی در خون افزایش می‌یابد و به مغز نوزاد آسیب‌های جدی وارد می‌کند در واقع زردی معمولا در ۶۰ درصد نوزادانی که به موقع متولد می‌شوند و در ۸۰ درصد نوزادان نارس طی هفته اول مشاهده می‌شود.

وی در پایان یادآور شد: با ایجاد زردی در نوزاد ممکن است با افزایش میزان سم بیلی روبین در خون از سد خونی مغز بگذرد و در بخش‌هایی از مغز رسوب کند و چون قابل برگشت نیست موجب معلولیت و فلج شدن نوزاد شود. کد خبر ۴۴۸۳۴۱

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدیو) اجرای فینال پارسا خائف در عصر جدید

فراروفرارو16 ساعت قبل
فینالیست‌های عصر جدید در برنامه دوشنبه شب، پارسا خائف نوجوان اردبیلی که در بخش خوانندگی به فینال رسیده است، فاطمه عبادی در بخش طراحی با شن، محمد زارع در بخش حرکات نمایشی، گروه دختران نینجا در بخش هنر‌های رزمی و سعید فتحی روشن در بخش شعبده‌بازی بودند که شب جذابی را برای تلویزیون رقم زدند. به گزارش ایرنا، در شبکه‌های اجتماعی حالا بحث بر سر اینکه کدام یک از فینالیست‌ها رتبه نخست را کسب می‌کند بالا گرفته، اما بررسی‌ها از شاخص‌های بازدید کاربران گوگل و بازدید کاربران در اینستاگرام نشان می‌دهد پارسا خائف نوجوان اردبیلی بالاترین میزان دنبال کردن از سوی کاربران گوگل و اینستاگرام را دارد و این مساله نشان می‌دهد او به احتمال زیاد بالاترین شانس را برای کسب رتبه نخست دارد.

اقدام بی رحمانه ۲ تبهکار با زوج مستاجر / پلیس دست از سر آنها برنداشت+ فیلم

رکنارکنا2 روز قبل
به گزارش گروه ترجمه رکنا، پلیس ایندیانا در پی تعقیب و گریز دو سارقی است که روز گذشته دو تلویزیون آکبند یک زوج مستاجر را در مقابل درب خانه شان سرقت کردند. ویدیو منتشر شده سرقت دو متهم را به تصویر کشیده است که چگونه تلویزیون‌ها را از مقابل درب خانه به سرقت می‌برند. دوربین مداربسته این لحظه را ثبت و پس از شکایت زوج مستاجر به اداره پلیس از طریق فیلم دوربین پلیس تحقیقات خود را برای شناسایی و دستگیری متهمان آغاز کرده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

موسیقی متن محله چینی‌ها؛ جری گلدسمیت

تابناکتابناک1 روز قبل
فیلم سیتمایی «محله چینی‌ها / Chinatown» به کارگردانی رومن پولانسکی محصول سال ۱۹۷۴ است. جیک گیتس کارآگاه خصوصی لس آنجلسی، متخصص در امور افشای خیانت‌های زناشویی توسط زنی که خود را خانوم مالوری معرفی می‌کند استخدام می‌شود تا پرده از راز خیانت شوهر او بردارد. اما خیلی زود خانوم مالوری واقعی به این عمل کارآگاه اعتراض کرده و مشخص می‌شود همگی قربانی ماجرای رازآلودی شده‌اند که هدف اصلی آن بی‌آبرو کردن آقای مالوری بوده. جیک گیتس تصمیم می‌گیرد زن مرموزی که او را ابتدای ماجرا استخدام کرده بود پیدا کند اما با کشته شدن آقای مالوری داستان شکل دیگری به خود می‌گیرد. جری گلدسمیت موسیقی متن این فیلم را ساخت که قطعه اصلی آن را بر روی تصاویری از این اثر می‌بینید و می‌شنوید.

راه مقابله با ساسی مانکن را بلدیم؟ + ویدیو

ایسناایسنا1 روز قبل
مهدوی ادامه می‌دهد: ما به آهنگ‌های معروف لس‌آنجلسی روی آورده‌ایم و این آهنگ‌ها حتی در مداحی‌هایمان نیز رسوخ کرده است. متولیان امر فرهنگی کشور گمان می‌کنند می‌توانند با ایجاد تغییرات در شعر آهنگ‌های مشهوری که مخاطب زیاد دارند ولی در داخل دارای مجوز نیستند، ماهیت آنها را عوض کنند. این سرود مذهبی هم به گفته این کارشناس برگرفته از ملودی یک آهنگ آن ور آبی است که برای کودکان ساخته شده است. خیلی‌ها به واسطه‌ ملودی شعر را حفظ می‌شوند. ممکن است همان آهنگ‌ها ملودی و شعر خوبی داشته‌ باشند ولی وقتی روی ملودی آنها شعر مذهبی می‌گذارند به مردم حالتی از انزجار دست خواهد داد و احساس می‌کنند به فرهنگ عاشورا توهین شده است.

دلبر طناز؛ شهرام شکوهی

تابناکتابناک1 روز قبل
نکن تو هی ناز دلبر طنازتو هستی منی تو مستی منیتو هستی منی آتیش نزن منوتو مستی منی تو هستی منیتو مستی منی جهانو دور من نگردوناز جا نکن منو آتیش نزن منواشاره کن به باد و باروننکن تو هی ناز دلبر طنازدیوونه‌تر از این نمیشمدلبر طناز من که به هر سازرقصیدمو نموندی پیشمماهی مهتابی خوبی جذابیخراب مستی چشاتمداغم تب دارم عشقم بیمارممریض حال خنده هاتمنکن تو هی ناز دلبر طنازدیوونه‌تر از این نمیشمدلبر طناز من که به هر سازرقصیدمو نموندی پیشمماهی مهتابی خوبی جذابیخراب مستی چشاتمداغم تب دارم عشقم بیمارممریض حال خنده هاتمدوباره مستم دوباره مستم «دلبر طناز» قطعه‌ای از شهرام شکوهی است. موزیک ویدیو این قطعه را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید. «دلبر طناز» قطعه‌ای از شهرام شکوهی است. موزیک ویدیو این قطعه را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.

واکنش تلویزیون به مرگ یک موجود زنده؛ شوخی یا توهین؟

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصرایران؛ مصطفی داننده- در هفته‌ای که رفت، واکنش‌ها به مرگ گربه بزرگمهر حسین‌پور کاریکاتوریست و طراح شناخته شده کشور حسابی جنجال به‌پا کرد. دو مجری جوانی که این مرگ و هم‌دردی هنرمندان با بزرگمهر را تا توانستند مسخره کردند. به هر دلیلی بزرگمهر به این گربه علاقه داشته و با مرگ او غمگین شده است. توجه کنید علاقه او به یک ماشین یا یک لیوان نبوده است، او دلبسته یک موجود زنده شده بود. مثلا با پخش این برنامه می‌خواست بگوید ببیند اینها نگران مرگ یک گربه هستند و کاری به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم ندارند.

نظرها

اخبار بیشتر