نقدی بر برنامه اصلاح ساختار بودجه/آیا اصلاح یارانه کشاورزی امنیت غذایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
نقدی بر برنامه اصلاح ساختار بودجه/آیا اصلاح یارانه کشاورزی امنیت غذایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

نقدی بر برنامه اصلاح ساختار بودجه/آیا اصلاح یارانه کشاورزی امنیت غذایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
یکی از محورهای برنامه اصلاح ساختار بودجه در حالی به موضوع اصلاح یارانه کشاورزی اختصاص داده شده که برخی کارشناسان معتقدند، ممکن است این اصلاحات بدون لحاظ کردن پیش فرضهای اقتصادی لازم، امنیت غذایی را تحت تاثیر قرار دهد.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در هفته‌های اخیر سازمان برنامه و بودجه چارچوب کلی برنامه اصلاح ساختار بودجه را تدوین و منتشر کرده است. این برنامه شامل نکات مهمی مثل اصلاح یارانه کالاهای اساسی، اصلاح قیمت حاملهای انرژی، یارانه تولید، یارانه سلامت، یارانه کشاورزی و … است. در حالی در پیشنهادات اولیه سازمان برنامه و بودجه، طرح اصلاح یارانه‌ کشاورزی در قسمت طرحهای میان مدت (برای اجرا در سال ۹۹) هزینه کرد کارا قرار گرفته که برخی کارشناسان انتقاداتی را به کلیات این برنامه وارد کرده‌اند.

لازم به ذکر است، به عقیده کارشناسان در چارچوب عمومی طرح پیشنهادی سازمان برنامه که به صورت عمومی منتشر شده کلی گویی‌های بدون پیوست عملیاتی نمود قابل توجهی داشته و صرفا به بیان سرفصلهای کلی بسنده شده است.

این در حالی است که با توجه به وضع موجود و محدودیت زمان، انتظار می‌رفت سازمان برنامه و بودجه، برنامه‌های عملیاتی برای پیاده سازی اصلاحات ارائه کند اما تا کنون برنامه عملیات مشخص و رسمی در خصوص اصلاحاتی که در آنها کلی گویی صورت گرفته منتشر نشده است.

بررسیها نشان می‌دهد، طرح اصلاح یارانه کشاورزی با توجیه کاهش مداخلات دولت در قیمت نهاده‌ها و محصولات کشاورزی و آزادسازی صادرات مطرح شده است. گفتنی است، بعد از جهش نرخ ارز در سال گذشته، نگاهی به وضعیت مدیریت بازارها نشان داد که دولت توانایی کنترل قیمت کالاهای عمومی و مورد نیاز مردم را نداشته و بازار با اهرمهای کنترلی و نظارتی کارآمدی مواجه نبوده است. بنابراین پیاده سازی بدون پشتوانه اصلاحات درباره یارانه کشاورزی عملا به افزایش قیمتها و فشار بیشتر از آن چه تاکنون محقق شده به عموم مردم خواهد بود.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

چالش پذیری امنیت غذایی با حذف خرید تضمینی محصولات استراتژیک کشاورزی

از سوی دیگر برخی گزارشهای انتقادی غیر رسمی از برنامه اصلاح ساختار نشان می‌دهد، با اجرای برنامه مورد نظر در حوزه اصلاح یارانه محصولات کشاورزی، آسیب پذیری تولیدکنندگان محصولات کشاورزی دور از انتظار نمی‌باشد و با حذف خرید تضمینی زمینه فعالیت دلالی در فعالیتهای اقتصادی استراتژیک فراهم خواهد شد.

گفتنی است، در برنامه اصلاح یارانه کشاورزی سازمان برنامه آمده است، حصول اطمینان از عدم استفاده بی‌رویه مواردی نظیر کودها و سموم، افزایش بهره‌وری و کاهش رانت‌های توزیع‌شده در طول زنجیره تولید، جلوگیری از تخریب محیط زیست و منابع آبی و افزایش انگیزه کشاورزان برای صادرات برخی از محصولات از مزایای افزایش کارایی سیاستهای یارانه‌ای دولت در بخش کشاورزی است. بنابراین برای سازماندهی یارانه‌های بخش کشاورزی برنامه‌ای تهیه می‌شود تا:اولا فشار بر بودجه دولت و کسری ناشی از آن کاهش یابد.ثانیا با کاهش مداخلات دولت در قیمت نهاده‌ها و محصولات کشاورزی، زمینه‌های سوء‌مصرف و کاهش انگیزه تولیدکننده رفع شود و اگر کالایی با قیمت‌های تعادلی توان رقابت با مشابه خارجی را دارد، امکان صادرات آن

فراهم باشد.کارایی در تولید این کالاها افزایش یابد.نیازهای حداقلی برای عموم مردم تأمین شود.

به گزارش تسنیم، از آنجا که پیوست عملیاتی طرح مذکور منتشر نشده و برنامه‌ها به صورت کلی مطرح شده، نمی‌توان در مورد طرح اصلاح یارانه کشاورزی، سازمان برنامه و بودجه قضاوت قطعی داشت. نگاهی به کلیات طرح اصلاح ساختار نشان می‌دهد، هدف جبران کسری بودجه در کلیات برنامه ارائه شده از سوی دولت، پررنگ است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین14 ساعت قبل
علت افتتاح این تعداد حساب بانکی چیست؟ افتتاح حساب‌ها با دو انگیزه اتفاق می‌افتد. یکی اینکه متقاضی افتتاح حساب در بانک‌های مختلف، به اختیار خود اقدام به گشایش حساب نمی‌کند و عامل بیرونی محرک آن است. به همین دلیل مجبور می‌شود در بانک طرف قرارداد با همان محل کار، حساب جدیدی افتتاح کند. همچنین ممکن است برای پرداخت‌هایی بابت یک کار خدماتی مجبور به افتتاح حساب جدید شود مانند شهرداری یا سازمان امور مالیاتی که با بانک‌های خاصی کار می‌کنند. آیا تنوع و تعدد حساب‌های بانکی در کشورهای دیگر هم معمول است؟ بله؛ در کشورهای دیگر هم برای اینکه در بانکی حساب داشته باشند و کارت بگیرند محدودیت قائل نمی‌شوند.

بلک اس؛ هیولای اینفینیتی به خیابان‌ها می‌آید! (+تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
همین مساله بهانه‌ای شده تا رسانه‌های مطرح جهان در حوزه خودرو باردیگر پروژه بلک اس را مورد توجه قرار دهند. بنابراین بلک اس با استفاده از فناوری فرمول۱ خود تا ۴۰ درصد برابر ۱۶۳ اسب بخار توان بیشتری را ارائه داده است. درپوش موتور عضلانی با خطوط مشخص قسمت دیگر از عناصر مهم تشکیل دهنده نمای جلوی بلک اس محسوب می‌شود. بلک اس در نمای عقب نیز یک اثر هنری خودرویی محسوب می‌شود. در تصویر مربوط به کابین بلک اس، لوگوی برند او ام پی ریسینگ جلب توجه می‌کند.
مهرمهر11 ساعت قبل
یک مقام مسئول در ستاد تنظیم بازار در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: به منظور تامین ذخایر استراتژیک مرغ کشور و ورود قدرتمند شرکت پشتیبانی امور دام به عنوان مباشر خرید کالاهای اساسی دولت، برنامه تامین به موقع ذخایر در دستور کار قرار گرفته است که بر اساس آن، از محل قراردادهای پیش‌خرید گوشت مرغ در قبال تامین مناسب و به موقع نهاده‌ها با نرخ و تسهیلات ویژه، این ذخایر تامین خواهد شد. وی افزود: در واقع با تصمیم دولت، تامین نهاده‌ها با نرخ مناسب و پیش‌خرید مرغ از زنجیره بزرگ تولیدی این کار در دستور کار قرار گرفته است. به گفته این مقام مسئول در ستاد تنظیم بازار، با این تصمیم دولت، در آینده‌ای نزدیک بازار گوشت مرغ به تعادل رسیده و با اجرای دقیق این برنامه نیز، ذخیره‌سازی مناسب صورت گرفته و بازار در آرامش، به تامین مایحتاج مردم اقدام خواهد کرد.

فرود اضطراری هواپیما در بزرگراه‌های اصلی کرواسی +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین16 ساعت قبل
فرود اضطراری هواپیمایی کوچک بر روی یکی از بزرگراه‌های اصلی کرواسی رانندگان را غافلگیر کرد. این هواپیما حامل یک زن و مربی پرواز او بود که به‌دلیل نقص فنی هواپیما مجبور به فرود اضطراری شدند.

بررسی موضوع بهره برداری از معادن سنگ و موانع و راهکارهای پیش رو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
اگر پهنه‌ای را به بخش خصولتی واگذار کنیم مشکلی در بخش اکتشاف حل نکرده‌ایم. در این لحظه باید گفت بزرگنمایی یک بخش و زیر سوال بردن زحمات سنگ برها و تولید کنندگان درست نیست. او با تکذیب گفته‌های شریفی دبیرکل انجمن سنگ کشور افزود: در حال حاضر بسیاری از واگذاری‌های پهنه‌ها و معادن در دست خصوصی هاست. علیزاده نایب رئیس کمیسیون منابع طبیعی مجلس در استودیو گفت: متأسفانه در دولت، طوری بنا گذاشته شده که شمشیر دو لبه در دست منابع طبیعی قرار می‌گیرد و به غیر از مجلس و وزارت صمت کسی نمی‌تواند جلوی تصمیم منابع طبیعی را گرفته و کاری انجام دهد. شاید لازم باشد کمی قانون را شل کنیم و از قدرت منابع طبیعی بکاهیم زیرا منابع طبیعی هر طور که دلش می‌خواهد عمل می‌کند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین12 ساعت قبل
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه این روزها بحث بودن یا نبودن قیمت‌گذاری دستوری در اقتصاد مطرح می‌شود، افزود: رانت اصولا در جایی شکل می‌گیرد که دو قیمت وجود داشته باشد. به گفته مصباحی مقدم، بورس کالا به عنوان یک رکن بازار سرمایه توانست طی سال‌های اخیر اقتصاد ایران را از معاملات غیرشفاف حواله‌ای نجات دهد و کشف قیمت‌ها براساس عرضه و تقاضا را جایگزین قیمت‌گذاری دستوری کند؛ به این ترتیب اینکه کماکان عده‌ای موافق قیمت‌گذاری دستوری هستند نشان‌دهنده قدرت بالای واسطه‌ها در اقتصاد ایران است. مصباحی مقدم تصریح کرد: دولت به هر میزان که زمینه عرضه بیشتر و رونق معاملات بورس کالا را فراهم کند در وهله نخست به خود کمک کرده است زیرا شفافیت و رقابت دو اصل برای رونق اقتصادی است که از طریق بورس کالا میسر می‌شود. رئیس کمیته فقهی سازمان بورس معتقد است، موضوع دیگری که بورس کالا برای اقتصاد به ارمغان می‌آورد، جلوگیری از انحصار است. مصباحی مقدم گفت: در صورت حمایت‌ها از بورس کالا، این بورس در آینده می‌تواند به یکی از مراجع قیمتی کالاهای مهم ایرانی از قبیل محصولات پتروشیمی، فلزی و کشاورزی در منطقه تبدیل شود تا نقش ایران در روند قیمت کالاها اثرگذارتر شود.

نظرها

اخبار بیشتر