کتاب‌بازی به جای کتاب‌خوانی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. اقتصادی
کتاب‌بازی به جای کتاب‌خوانی

کتاب‌بازی به جای کتاب‌خوانی

همشهریخبرگزاری همشهری |
همشهری آنلاین: «کتابخانه چند سالی است که جزو پرفروش‌ترین کالاهای چوبی در ایران شده که البته ناگفته پیداست با توجه به پایین‌ بودن سرانه مطالعه در کشور ما، خانواده‌ها فقط کتابخانه را به خاطر جنبه دکوری‌بودن آن تهیه می‌کنند.»

مجله کتاب و نشر

روزنامه شهروند نوشت: «لاکچری‌بازی به بازار کتاب هم رسیده است. این موضوع را شاید در نگاه اول از بازار داغ کتاب‌های نفیس در فروشگاه‌های اینترنتی و سایت‌های فروش آنلاین مانند شیپور و دیوار متوجه شوید اما انتشاراتی‌های تهران می‌گویند که مراجعان زیادی دارند که به سراغ‌شان می‌آیند تا یک کتاب خیلی گرانقیمت آن هم تنها برای هدیه‌دادن بخرند. به همین دلیل کتاب‌های نفیسی که جلدشان طلاکوب شده است حتی با قیمت‌های حدود ١٠ میلیون تومان در بازار ایران به فروش می‌رسد. برخی انتشاراتی‌ها هم کتاب زندگی افراد را با قصه خودشان منتشر می‌کنند. در این میان آگهی‌های فروش کتاب در سایت‌های دیوار و شیپور هم به نوعی جالب توجه است. آگهی‌دهندگان گاهی کتاب‌های مدرسه دوره پهلوی اول را می‌فروشند که از پدربزرگ‌شان به میراث رسیده و گاهی کتاب‌های درسی دوره نظام قدیم را. آنها بیشتر خاطره‌باز هستند.

در این میان خوب است که بدانید مد کتاب به کتابخانه داشتن هم رسیده است. احمدیان، دبیر سندیکای تولیدکنندگان مصنوعات چوبی به «شهروند» می‌گوید که کتابخانه چند سالی است که جزو پرفروش‌ترین کالاهای چوبی در ایران شده است که البته ناگفته پیداست با توجه به پایین‌بودن سرانه مطالعه در کشور ما، خانواده‌ها فقط کتابخانه را به خاطر جنبه دکوری‌بودن آن تهیه می‌کنند.فروش کتاب جغرافیای دهه ٢٠

آگهی‌های فروش کتاب در سایت‌های شیپور و دیوار در نوع خود بسیار جالب توجه است. یکی از رایج‌ترین این آگهی‌ها، آگهی فروش کتاب‌های درسی قدیمی است.

کتاب درسی جغرافیا متعلق به دهه ٢٠ شمسی یکی از جالب‌ترین آگهی‌های شیپور است. آگهی‌دهنده آنکه یک شهروند شیرازی است، با انتشار عکسی از این کتاب نوشته کتاب خود را به قیمت ٢٥٠‌هزار تومان می‌فروشد یا با دوربین عکاسی قدیمی معاوضه می‌کند.

این شهروند شیرازی که کتاب خود را بسیار مرتب و باسلیقه نگه داشته، می‌گوید کتاب متعلق به دوران مدرسه پدربزرگش است و چون به جمع‌آوری اشیای قدیمی و نوستالژی علاقه دارد، تصمیم گرفته کتاب را با دوربین عکاسی معاوضه کند.

او علت معاوضه کتاب با دوربین را نگهداری سخت‌تر کتاب‌های قدیمی می‌داند و البته تاکید می‌کند که از دهه ٢٠ خاطره‌ای ندارد اما از دوربین‌های عکاسی خاطره دارد!فروش کتاب‌های درسی نظام قدیمی‌ها

یک شهروند تبریزی هم مجموعه کتاب‌های درسی نظام قدیم را با قیمت ٦٠٠ هزار تومان آگهی کرده است! کتاب زیست، شیمی، معارف اسلامی، ادبیات و … او توضیح می‌دهد که بسیاری از دهه پنجاهی‌ها و شصتی‌ها به دنبال بازسازی خاطرات‌شان هستند. تا آنجا که انتشارات مدرسه کتاب‌های دوره ابتدایی آنها را در قطع کوچک‌تر چاپ و منتشر کرده است اما شاید برای بعضی‌ها خاطرات دبیرستان مهم‌تر باشد! این شهروند تبریزی البته توضیح می‌دهد که محتوای درسی کتاب‌ها تغییر چندانی نداشته است و داوطلبان کنکور هنوز هم می‌توانند از کتاب‌های درسی نظام قدیم استفاده کنند.

یک شهروند آملی هم کتاب‌های سال دوم راهنمایی را که چاپ دهه ٧٠ هستند، برای فروش گذاشته است. مجموعه کتاب‌های او شامل ٥ جلد کتاب می‌شود که با قیمت ١٠٠‌هزار تومان آگهی شده است. این شهروند آملی می‌گوید چون کتاب‌ها نم گرفته و لکه‌دار است، آنها را با قیمت ١٠٠ هزار تومان می‌فروشد.نسخ خطی روی دیوار و شیپور

یک کتاب شاهنامه قدیمی که در سال ١٢٧٣ شمسی به صورت سنگی چاپ شده، به قیمت ٤ میلیون تومان برای فروش گذاشته شده است. مالک مشهدی این کتاب می‌گوید از شاهنامه او شاید به تعداد انگشتان دست در ایران وجود نداشته باشد. البته فروشنده این شاهنامه می‌گوید که کتاب به او ارث رسیده و حالا پس از انحصار وراثت تصمیم گرفته کتاب را بفروشد زیرا دایم در سفر است و شرایط نگهداری از کتاب را ندارد.

یک کتاب کلیله و دمنه با قدمت ٧٠ سال هم به نرخ یک‌میلیون تومان برای فروش گذاشته شده است. مالک این کتاب یک شهروند زنجانی است و می‌گوید هر کتابی که عمرش به صد سال برسد، عتیقه می‌شود و چون کتاب‌های کلیله و دمنه جزو کتاب‌های کم‌تیراژتری نسبت به قرآن‌های تاریخی، شاهنامه و کتاب حافظ هستند، این کتاب به نوعی سرمایه‌گذاری برای آینده به حساب می‌آید.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

١٠ برگ از یک کتاب قرآن خطی هم که بنا به گفته مالکش متعلق به دوره پهلوی اول است، با قیمت ٣‌میلیون تومان به فروش گذاشته شده است. البته این فروشنده اصالت نسخه و فروش آن را مشروط به نظر کارشناسی کرده که اجرت کارشناسی این کتاب هم بر عهده خریدار است.بازار کتاب‌های قدیمی داغ شده است

یکی از انتشاراتی‌های قدیمی تهران با اعلام این موضوع به «شهروند» می‌گوید افرادی که توانایی مالی بالایی دارند، به دنبال خرید کتاب‌های خطی و عتیقه هستند. کتاب‌هایی که دست کم ١٠٠‌سال از عمر آنها گذشته و این روزها حسابی روی بورس هستند.

این انتشاراتی درباره خرید و فروش کتاب‌های قدیمی ادامه می‌دهد: «مراجعان زیادی دارم که به دنبال نسخه‌های قدیمی و دست‌نویس کتاب‌های باارزش مثل شاهنامه، دیوان حافظ، نهج‌البلاغه و مثنوی مولانا هستند. این افراد معمولا این کتاب‌ها را برای هدیه‌دادن می‌خرند و حاضرند پول زیادی هم بابت آنها بپردازند. البته چون شناخت و تخصص کافی ندارند، سرشان کلاه هم می‌رود اما بنا به دلایلی مثل چشم و هم‌چشمی و ادعای روشنفکری اصرار زیادی به خرید چنین کتاب‌هایی دارند؛ در حالی که هر انتشاراتی کتاب‌های قدیمی و خطی ندارد.»

این فعال باسابقه صنعت نشر توضیح می‌دهد: «برخی کلاهبرداران اینترنتی کتاب‌ها را مدتی زیر خاک نگه می‌دارند، تا کهنه و قدیمی به نظر برسند یا با شیوه‌هایی مانند پتینه کتاب‌هایشان را کهنه‌سازی می‌کنند.»کتاب‌های اختصاصی از زندگی شما!

از کتاب‌های قدیمی که بگذریم «کتاب» هم این روزها از قافله خاص‌بودن و لاکچری‌شدن عقب نمانده است. برخی از انتشاراتی‌ها در تهران مدتی می‌شود که ایده‌های جدیدی برای منتشر کردن کتاب به مشتریان خود پیشنهاد داده‌اند.

مثلا یک انتشاراتی در تهران وجود دارد که زندگی خصوصی شما و خاطرات‌تان را تبدیل به کتاب می‌کند. این انتشاراتی هر سوژه‌ای که شما دل‌تان بخواهد از آشنایی با همسرتان گرفته تا فارغ‌التحصیل شدن‌تان و بقیه اتفاقات زندگی‌تان را برایتان مثل یک کتاب منتشر می‌کند.

شما به مدت یک هفته فرصت دارید تمام اطلاعاتی که می‌خواهید در کتاب شخصی‌تان منتشر شود را تایپ یا دست‌نویس کنید و همراه با عکس‌های مورد نظرتان به انتشاراتی تحویل دهید. قیمت کتاب هم بستگی به تعداد صفحات آن دارد. قیمت‌های این کتاب‌ها هم از ١٥٠‌هزار تومان آغاز می‌شود و بسته به تعداد صفحات، عکس‌ها و طراحی جلد بالاتر هم می‌رود.روشنفکری لاکچری‌ها با کتاب‌های گرانقیمت

در تهران چند انتشاراتی نفیس وجود دارند که کتاب‌هایی مثل شاهنامه، دیوان حافظ، رباعیات خیام، نهج‌البلاغه، مثنوی مولانا و … را با جلدها و طراحی‌های نفیس عرضه می‌کنند. صاحب یکی از این انتشاراتی‌ها درباره اینکه خرید و فروش کتب نفیس تبدیل به یک مد بین قشر مرفه جامعه شده است؛ می‌گوید: «بله مدتی می‌شود که انگار کتاب خریدن هم مد شده است. مشتریانی داریم که کاملا مشخص است کتابخوان نیستند اما وقتی پای خرید هدیه به میان می‌آید، سراغ کتب نفیس می‌آیند و قیمت هم برایشان اهمیتی ندارد، چون فکر می‌کنند خرید کتاب‌های نفیس و گرانقیمت نوعی روشنفکری محسوب می‌شود.» قیمت کتاب‌های نفیس در انتشاراتی‌ها از ٣٥٠‌هزار تومان آغاز می‌شود و به ١٠‌میلیون تومان می‌رسد. قیمت این کتاب‌ها هم بستگی به جلدشان و طراحی‌شان دارد. برخی از این کتاب‌ها که با جلدهای طلاکوب یا ابریشمی منتشر شده‌اند، قیمت‌های بالاتری دارند.کتابخوان‌ها سالانه ٨٠٠ میلیارد تومان خرج می‌کنند

با تمام این اوصاف سرانه مطالعه در ایران عددی ناامیدکننده است. بر اساس آخرین آمار سرانه مطالعه در ایران ١٢ دقیقه در روز است که این آمار در مقایسه با دنیا ناامیدکننده است. بنا به گزارش وزارت ارشاد، گردش مالی کتاب در ایران سالانه ۳ هزار میلیارد تومان است که ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از گردش مالی انجام‌شده متعلق به کتاب‌های کنکور و درسی است و در واقع گردش مالی کتاب‌های غیر درسی سالانه تنها ۸۰۰ میلیارد تومان است. این در حالی است که ایرانی‌ها سالانه حدود ۳ هزار و ۳۳۵ میلیارد تومان برای سیگار پول می‌پردازند. کد خبر ۴۴۸۳۵۸

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.

ویدئو / تهران در محاصره بیابان

ایسناایسنا1 روز قبل
تهران شلوغ مدت‌هاست به دوره‌ای از بیابانی شدن وارد شده است. جمعیت این شهر روزبه‌روز نیاز به منابع آبی بیشتری دارد. آیا تهران و شهرهای اقماری آن می‌توانند به حفظ یا تامین منابع آبی خود امیدوار باشند؟ خبرنگار: سارا سبزی / گوینده: حسین هرمزی / تدوینگر: امید ابراهیمی

سامانه ۱۲۴؛ دریافت شکایات از قیمت کالا‌ها

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
وی افزود: افزایش قیمت برخی کالا‌ها مانند برنج وارداتی به دلیل ممنوع شدن واردات و حمایت از برنج داخلی است. آقای مدرسی خیابانی افزود: تا کنون دو هزار پرونده تعزیراتی برای تخلفات تشکیل شده است. وی گفت: این که گرانی قیمت‌ها را به افزایش قیمت بنزین مرتبط کنیم؛ جفا در طرح افزایش قیمت بنزین است، زیرا قیمت برخی کالا‌ها مقطعی و فصلی است و ربطی به گرانی بنزین ندارد. آقای ملکی گفت: بخش حمل و نقل دام نیز از گازوئیل استفاده می‌کند که افزایش قیمت بنزین تأثیری بر آن ندارد. آقای محمدیاری با بیان اینکه قیمت نهاده‌ها ثابت است گفت: قیمت مرغ در حد قیمت مصوب است و در برخی استان‌ها نیز کاهش قیمت داشته‌ایم.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصر ایران؛ جعفر محمدی - درباره اعتراضات روزهای اخیر که بعد از افزایش قیمت بنزین رخ داده است، ۲ نکته ارزش تأمل دارد:۱ - «اعتراض حق مردم نیست»؛ به نظر من «اعتراض وظیفه مردم است». واقعا اگر به افزایش قیمت بنزین یا هر چیز دیگری اعتراض دارند، چرا اموال مردم را غارت و تخریب می‌کنند؟ این رفتارهای بدوی، اساسا ربطی به اعتراضات ندارد و نشان دهنده فاجعه‌ای به مراتب بزرگ‌تر از ناآرامی‌های اخیر است. شاهدان عینی می‌گویند که بسیاری از همین شهروندان عادی که اساسا در اعتراضات نیز حضور نداشته‌اند، در غارت فروشگاه هایی مانند جانبو، افق کوروش، امیران و … شرکت داشتند. ۲ - بنزین بهانه‌ای برای اعتراضات و در کنار آن اغتشاشات اخیر است. بنابر این، حتی اگر همین امروز بنزین به قیمت سابق برگردد و حتی ارزان‌تر هم شود، اصل نارضایتی‌ها باقی است و مترصد فرصتی دیگری برای بروز و ظهور.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
محمد سولکی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با بیان اینکه انجمن خیرین مسکن ساز در مراکز استان‌ها و ۱۲۰ شهرستان فعالیت می‌کند گفت: انجمن خیرین مسکن ساز در طی ۸ سال اقدام به ساخت ۴۰ هزار واحد مسکونی کرده است و ۳۰ هزار واحد مسکونی دیگر در حال تکمیل است. وی ادامه داد: محور فعالیت خیرین مسکن ساز تامین مسکن و خانه دار کردن خانواده‌های محروم و دارای معلول است. مدیرعامل انجمن خیرین مسکن ساز تصریح کرد: واحد‌های مسکونی که خیرین می‌سازند در مکان‌های مناسب و دارای خدمات شهری و امکانات رفاهی است. سولکی تصریح کرد: افرادی که توانایی پیش پرداخت اولیه مسکن را داشته باشند می‌توانند با ۳۰ میلیون تومان صاحب خانه شوند و اگر توانایی پرداخت نداشته باشند به ان‌ها براساس شرایط کمک خواهیم کرد. وی ادامه داد: این واحد‌ها دارای تسهیلات ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومانی است و اگر فردی توان پرداخت اقساط را نداشته باشد برای پرداخت اقساط نیز کمک خواهیم کرد. وی ادامه داد: دولت با تسریع در واگذاری زمین به خیرین و ارائه تسهیلات ارزان قیمت خیرین را برای ساخت واحد‌های بیشتر یاری کند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

ربات پاکسازی استخر ساخته شد/ کاهش استرس آبزیان

مهر12 ساعت قبل

آبیدال: مذاکره با مسی برای تمدید قرارداد را آغاز کرده‌ایم

وانانیوز1 روز قبل

لایحه بودجه سال۱۳۹۹ مازندران تصویب شد

مهر8 ساعت قبل

بحران جرایم ناشی از نفرت در آمریکا/ سی‎ان‎ان: لفاظی‌های نژادپرستانه ترامپ به افزایش جرایم دامن زده است

میزان‌آنلاین1 روز قبل

ارتش هند به پهپادهای رزمی و تجسسی آمریکایی مجهز می‌شود

اعتمادآنلاین1 روز قبل

آواربرداری در مناطق زلزله‌زده آذربایجان‌شرقی با سرعت در حال انجام است

تسنیم1 روز قبل

درمان سرطان دهانه رحم با نوعی داروی ضدبارداری

ایسنا1 روز قبل

اسلام‌هراسی در استرالیا مساله‌ای نگران کننده شده است

ایسنا1 روز قبل

عبدالمهدی به زودی فهرستی از چند وزیر جدید را به پارلمان ارائه می‌دهد

ایلنا8 ساعت قبل

لیلاز: دولت ۲ سال برای بنزین مشغول رایزنی بود/ نباید تصور کنیم که این دعواها صرفا بر سر بنزین است

الف7 ساعت قبل

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

بیانیه فرانسه در واکنش به افزایش ذخایر آب سنگین ایران

خبرآنلاین9 دقیقه قبل

کوربین: شهرک‌سازی در کرانه باختری مانعی برای رسیدن به صلح است

خبر فوری11 دقیقه قبل

بخش خبری ۲۰:۳۰ مورخ ۲۸ آبان ۹۸ + فیلم

باشگاه خبرنگاران12 دقیقه قبل

۴۰ هزار بازرسی در بازار/ تشکیل ۲۷۴۶ پرونده تخلف صنفی

ایمنا14 دقیقه قبل

وضعیت عجیب کارلوس کی‌روش در ایران و کلمبیا

روزنو15 دقیقه قبل

واکنش روسیه به لغو معافیت‌ فردو از تحریم‌های آمریکا

خبرآنلاین16 دقیقه قبل