ثروتمندان مصرف‌کنندگان یارانه پنهان هستند/ هر اشتباهی در افزایش حقوق‌ها مربوط به مصوبه مجلس است نه دولت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. سیاسی

ثروتمندان مصرف‌کنندگان یارانه پنهان هستند/ هر اشتباهی در افزایش حقوق‌ها مربوط به مصوبه مجلس است نه دولت

ایلناخبرگزاری ایلنا |
یک نماینده مجلس درباره اصلاح ساختار بودجه و زمان ارائه آن به مجلس گفت: تصور من این است که لایحه اصلاح ساختار بودجه با توجه به آن فرصت سه ماهه که سپری شده حداکثر تاماه آینده به مجلس بیاید.

ثروتمندان مصرف‌کنندگان یارانه پنهان هستند/ هر اشتباهی در افزایش حقوق‌ها مربوط به مصوبه مجلس است نه دولت - 1

مهرداد لاهوتی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درباره آخرین اقدامات جهت اصلاح ساختار بودجه که مقام معظم رهبری دستور آن را صادر کرده بودند، گفت: تا آنجایی که من اطلاع دارم دولت تا الان کار کرده و آماده است که اصلاحات مورد نظر را به صحن مجلس ارائه دهد. این موضوع را دولت الزاما باید از طریق لایحه دنبال کند و ما در مجلس نمی‌توانیم این بحث را در قالب طرح ارائه دهیم، چراکه قطعا در خیلی از موارد با ایرادات قانون اساسی و ایراد شورای نگهبان مواجه می‌شویم.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید براینکه مرکز پژوهش‌های مجلس نسبت به اصلاح ساختار بودجه بی‌تفاوت نبوده است، گفت: آخرین خبری که من از طریق آقای نوبخت دارم این است که ایشان عنوان می‌کردند که کار ما در این خصوص در سازمان برنامه بودجه آماده است. منتها باید بگویم اگر کارشان در سازمان برنامه و بودجه آماده است باید تقدیم مجلس کنند و فرآیند این کار از طریق دولت است. سازمان برنامه باید کارش را به دولت بدهد که دولت بتواند آن را به مجلس ارائه دهد.

سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید مقام معظم رهبری در ابلاغ این دستور چه مواردی را برای اصلاح مدنظر دارد؟، گفت: ما کشور را گران اداره می‌کنیم، در این شرایط باید تلاش کنیم. به عنوان مثال بودجه‌ای که دولت برای شرکت‌ها به ما می‌دهد، ۱۷۰۰ هزار میلیارد تومان است که ما ۴۷۰ هزار میلیارد تومان آن را رسیدگی می‌کنیم و اصلا کاری به ۱۲۰۰ هزار میلیارد تومان آن نداریم. یعنی سه برابر بودجه عمومی کشور در آن‌سو است.

نماینده اصولگرای مردم لنگرود تصریح کرد: این مورد به آن معناست که دولت باید اقتصاد را به بخش خصوصی واگذار کند و آن میدانی هم که در حیطه رسیدگی ماست، باید به خوبی مورد ارزیابی و رسیدگی قرار بگیرد که الان هیچ دخالتی در این موضوعات نداریم.

لاهوتی با اشاره به لزوم عدم تکیه بودجه کشور به نفت گفت: ما سال‌هاست که روی این موضوع بحث کرده‌ایم و به جمع‌بندی مشخصی نرسیده‌ایم. بالاخره باید در ساختار بودجه با برنامه‌های زمان‌بندی شده این کار را انجام دهیم. ما همیشه این شعار را داده‌ایم و بحث استفاده نکردن از نفت را در بودجه مطرح می‌کنیم اما اگر محقق شده بود، امروز خیلی راحت در برابر تحریم‌های آمریکا مقاوم بودیم. بنزین یکی از مواردی بود که آمریکایی‌ها از طریق آن ما را تحریم می‌کردند ولی امسال چون‌ بنزین را خودمان تامین می‌کنیم، دیگر در مقابل تهدید آن‌ها قرار نداریم.

وی یادآور شد: کوچک کردن دولت هم باید مورد توجه باشد و فکری باید به حال ساختار دولت کنیم، نمی‌شود که همیشه از دولت چاق سخن بگوییم. این‌ها از جمله مسائلی است که روی مصارف، فرارهای مالیاتی و جنبه‌های دیگر ساختار بودجه می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد.

در وبسایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

این عضو فراکسیون مستقلین ولایی در پاسخ به این سوال که آیا بازده این مسائل در کوتاه‌مدت نمود عینی پیدا خواهد کرد یا خیر؟، گفت: می‌تواند آثار کوتاه‌مدت هم به همراه داشته باشد. مثلا در همین بودجه شرکت‌ها چرا ما وارد رسیدگی نمی‌شویم؟ مجلس می‌تواند وارد رسیدگی شود و یا کوچک کردن دولت بحث جدیدی نیست بلکه الان نسخه آن را پیچیده‌ایم و آماده هم هست و باید دولت را ملزم کنیم. گران اداره کردن کشور هم از دیگر مسائلی است که با آن روبرو هستیم.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: مصرف ما در آب و برق و گاز زیاد است و یکی از پرمصرف‌ترین کشورها هستیم. ما چهار برابر میانگین مصرف دنیا در حال مصرف هستیم. زمانی که فشار تحریم را داریم، باید رعایت کنیم.

وی درباره لزوم ادغام دستگاه‌های موازی گفت: دستگاه‌های موازی فرهنگی و کمکی و امدادی و … داریم. وقتی از کوچک‌ کردن دولت سخن می‌گوییم منظورمان این نیست که دستگاه‌ها ده‌ها نفر را بیرون کنند بلکه خیلی از این دستگاه‌های موازی می‌توانند در هم ادغام و کوچکتر شوند.

نماینده مردم لنگرود در پاسخ به سوالی درباره لزوم سر و سامان دادن به یارانه‌های پنهان هم گفت: یارانه‌های پنهان ما هم وحشتناک است. به عنوان مثال قیمت تمام شده بنزین حدود هشت هزار تومان است ولی ثروتمندان و کسانی که تعداد خودروی‌های بیشتری دارند، بیشتر استفاده می‌کنند. به عبارت دیگر ثروت‌مندان جامعه از یارانه‌های پنهان استفاده می‌کنند. وقتی به یک روستا می‌رویم که آنچنان برق یا بنزینی مصرف نمی‌کنند؛ می‌بینیم یارانه‌های پنهان ما نزدیک به دوبرابر بودجه عمومی کل کشور است که ثروتنمدان جامعه مصرف‌کنندگان آن هستند.

سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی تصریح کرد: من نمی‌گویم همه این‌ها را روز اول انجام دهیم بلکه هرکدام از این موارد می‌تواند برای خود شرایط و زمان‌بندی داشته باشد و این موضوع را متناسب با زمان می‌توانیم عمل کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید لایحه اصلاح ساختار بودجه چه زمانی به مجلس ارائه شود؟، گفت: تصور من این است که با توجه به آن فرصت سه ماهه که سپری شده حداکثر تاماه آینده به مجلس بیاید.

لاهوتی درباره مصوبه مجلس درمورد افزایش حقوق‌ها و نحوه اجرای دولت، با اشاره به اقدامات دولت درباره این مصوبه گفت: اگر اشتباهی هم وجود داشته این مصوبه مجلس بوده که اشتباه بوده است و دولت درست اجرا کرده است. دولت گفت می‌خواهم به همه ۲۰ درصد افزایش بدهم و چون تعیین ضرایب با دولت بود درنتیجه دولت درست عمل کرد و حالا اگر قرار است اتفاقی رخ دهد، قانون باید عوض شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشنیروهای رژیم صهیونیستی، امروز سه‌شنبه، به بهانه نداشتن مجوز، سه منزل مسکونی را در قدس اشغالی و الخلیل با بولدوزر تخریب کردند. خبرگزاری وفا گزارش داد که نیروهای صهیونیستی همچنین یک منزل دیگر را در «جبل المکبر» در جنوب شرقی قدس اشغالی تخریب کردند. منابع محلی گزارش دادند که بولدزرها توسط نیروهای صهیونیستی پشتیبانی می‌شد. مرکز اسرائیلی در فلسطین اشغالی و فعال در امور حقوق بشر، بتازگی گزارش کرد که تعداد منازل تخریب شده فلسطینی در سال جاری (۲۰۱۹) بیش از همه سال‌ها طی پانزده سال اخیر بوده است. در سال جاری بیش از ۱۴۰ منزل تخریب شده است حال آنکه میانگین منازل تخریب شده از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۸ سالی ۵۴ باب منزل بوده است.
تابناکتابناک19 ساعت قبل
به رغم آنکه برخی خدمات اینترنتی به واسطه اقدامات صورت گرفته در یکی دو روز اخیر دایر شده‌اند، کماکان دسترسی بسیاری از ایرانیان به اینترنت قطع است. موضوعی که سخنگوی دولت از برنامه‌ای ویژه برای رفع آن خبر می‌دهد، اما وزیر ارتباطات تاکید دارد که این گونه نیست! به رغم آنکه برخی خدمات اینترنتی به واسطه اقدامات صورت گرفته در یکی دو روز اخیر دایر شده‌اند، کماکان دسترسی بسیاری از ایرانیان به اینترنت قطع است. اینترنت استان به استان وصل می‌شودربیعی در این بارهبا این توضیحات، وی برنامه دولت برای برقراری دوباره اتصال به اینترنت در کشور را این گونه تشریح کرد: «می‌پذیرم که با قطع اینترنت خیلی‌ها دچار سختی شده‌اند، اما نگرانی بزرگتر امنیت ملی کشور است که باید به آن توجه شود. در استان‌هایی که از اینترنت سوء استفاده صورت نمی‌گیرد استان به استان اینترنت آن‌ها وصل خواهد شد و به حالت طبیعی برمی گردد.» ربیعی در این باره گفت: «مشکلات برخی مشاغل اینترنتی و بانک‌ها را حل کردیم، اما هنوز مشکل برخی کار‌های دانشجویی و مشاغل دیگر باقی مانده است.
وانانیوزوانانیوز21 ساعت قبل
نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلاتی که بانک‌ها در ارائه‌ی تسهیلات به واحدهای تولیدی ایجاد کرده‌اند، تاکید کرد: سرمایه‌داران را از پشت در مدیران بانکی رهایی دهید. برای مثال آنها ۸۰ یا ۹۰ درصد کار خود را پیش می‌برند و ۱۰ درصد نیازمند کمک بانک‌ها هستند تا بتوانند در حوزه تولید اشتغالزایی کنند که عدم توجه به این موضوع مشکلاتی را ایجاد کرده است. سرمایه‌داران را از پشت در مدیران بانک‌ها رهایی دهید بازرسی را به اهر و هریس بفرستید که در این زمینه تحقیق و بررسی لازم را داشته باشند. به همین دلیل فردی که سالیانی صاحب ملک و مسکن خود بوده به این دلیل با اوقاف به مشکل می‌خورد. امنیت املاک افراد در هریس و بخشی از اهر از بین رفته است.
الفالف19 ساعت قبل
دولت روحانی ابتدای کار دولت با دونرخی بودن قیمت بنزین مخالفت کرد و حتی تاکید داشت که این اقدام فسادزاست و از این رو کارت‌های سوخت از گردش خارج شد. کسانی که معتقدند دولت کار غیرکارشناسی کرده است باید توضیح دهند که کجای این کار غیرکارشناسی است. در دی ماه ۹۶ عده‌ای نشان دادند که به خاطر منافع خود حاضرند دولت، کشور و نظام جمهوری اسلامی را با هم آتش بزنند. باید با هر وسیله ممکن ولو اینکه منابع و پول آن را در چاه بریزیم مصرف بنزین ایران را کاهش دهیم. این که شما مخیر باشید به‌عنوان یک ایرانی بنزین آتش بزنید یا با پول این بنزین دولت بتواند برای شما اشتغال بهتری ایجاد کند، کدام را انتخاب می‌کنید؟ یا اینکه پول بنزین را به خودتان بدهد و شاید بخواهید به جای بنزین چیز دیگری خریداری کنید.

(ویدیو) حوادث تلخ در اعتراضات بنزینی یکشنبه شب ملارد

فراروفرارو22 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، جزئیات نشست عصر امروز این کمیسیون با وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان برنامه و بودجه را تشریح کرد. آقای محمد خدابخشی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: در این جلسه درباره اجرای برنامه افزایش قیمت بنزین بحث شد؛ آقای نوبخت اعلام کرد که تمام منابعی که مربوط به افزایش قیمت بنزین است تقریبا​ ۳۰ هزار میلیارد تومان است که به طور کامل به مردم بر می‌گردد و بین ۶۰ میلیون نفر توزیع می‌شود. وی افزود: وزیر صنعت نیز در این نشست بر اینکه تمام تلاش وزارتخانه‌اش کنترل قیمت هاست تاکید کرد و افزود: بر اساس مطالعاتی که انجام داده‌اند افزایش قیمت‌ها ناشی از افزایش قیمت بنزین حداکثر چهار تا چهار و نیم درصد خواهد بود و تمام تلاششان این است که افزایش قیمت وجود نداشته باشد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

گنابری: تیم آلمان جوان است اما فوتبال را خوب بازی می‌کند

فارس7 دقیقه قبل

۱۴ هزار نیروی خدمات شهری وضعیت انهار و کانال‌های تهران را رصد می‌کنند

ایسنا7 دقیقه قبل

شکل گیری طرح فراگیر مشارکت یاران در حوزه دانش‌آموزان استثنایی

مهر8 دقیقه قبل

مرخصی دو روزه جلالی به بازیکنان گل گهر

فارس8 دقیقه قبل

مورینیو رسما جانشین پوچتینو در تاتنهام شد

فارس9 دقیقه قبل