تغییرات اقتصاد شهری در عصر جهانی شدن
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. اجتماعی
تغییرات اقتصاد شهری در عصر جهانی شدن

تغییرات اقتصاد شهری در عصر جهانی شدن

ایمناخبرگزاری ایمنا |
تغییر در ساختار اقتصاد شهری به طور پیوسته با برخی از پروسه های تاریخی مربوط است که شامل نیاز به ضرورت سرمایه داری، صنعتی شدن، مدرنیزه شدن و کاهش وابستگی به صنایع می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایمنا، یکی از مباحث اخیر درباره نتایج اقتصاد شهری این است که دولتمردان شهری چه تضمینی برای رشد و پیشرفت طولانی مدت دارند، این جنبه از پیشرفت اخیرا به شدت مورد توجه قرار گرفته است. از این رو تاثیرات مخرب جهانی شدن شامل صنعتی سازی و کاهش اهمیت اقتصاد شهری، بر شهرهای صنعتی قدیمی شایان توجه است.

کسی نمی‌تواند با اطمینان بگوید که کدام سیاست‌ها می‌تواند شرایط اقتصادی این نوع شهرها را به خوبی بهبود بخشد با این حال مقامات این شهرها دست از تلاش و ارائه راهکارهای پیشرفت برای دستیابی به شهری پیشرفته و حتی جهان‌شهر برنداشته‌اند.

کتاب «شهر و اقتصاد شهری» نوشته عبدالله پور آقایی، در جست و جوی کشف ارتباط پیچیده و نامحسوس بین شهرها و اقتصادشان است.

در این کتاب بررسی تغییرات اقتصاد شهری در کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته پرداخته شده و روابط میان شهرها و اقتصادشان در ساختارهای جهانی و تاریخی مورد بررسی قرار گرفته است، همچنین روش هایی که درباره انطباق اقتصادی و سطوح ملی و بین المللی بوده نیز در این کتاب معرفی شده است.

رشد شهر تجاری، پیشرفت شهر صنعتی و ایجاد اقتصاد شهری با نقش مسلط خدمات در امتداد جهانی شدن اقتصاد و اثرات جهانی شدن برشهرها، علاوه بر شهرهای با اقتصاد توسعه یافته، در شهرهای در حال توسعه نیز بررسی می‌شود.

این کتاب نقش بررسی کامل شهرنشینی را در شکل گیری فرایندهای اقتصادی ارائه کرده و تاثیرات گوناگونی را که اقتصاد بر شهرها دارد توضیح داده است.

در فصل اول این کتاب که با عنوان «شهر و اقتصاد شهری» به رشته تحریر در آمده است، نویسنده نگاهی تاریخی به چرخه‌های طولانی رشد و کاهش رشد اقتصاد شهری داشته است و فعالیت‌های اقتصادی مختلفی از جمله تجارت بین المللی برای شهرهای تجاری، تولید برای شهرهای صنعتی و صنایع خدماتی برای مناطق شهری بزرگ را که در رشد و رکود شهری موثر بوده، مورد بررسی قرار داده‌است.

شهرها به دلایل گوناگونی در زمان‌های مختلف رشد یافته یا دچار انحطاط می‌شود، گاهی اقتصاد شهری خود رأی عمل می‌کند به گونه‌ای که برخی از شهرها به رونق اقتصادی می‌رسند اما شهرهای دیگر در همان موقعیت دچار رکود اقتصادی می‌شوند.

پژوهشگران شهری تلاش کرده‌اند تا منابع عمده تغییرات اقتصاد شهری را به گونه‌ای تعریف کنند که برای گروه وسیعی از شهرها و در گذر زمان، فرهنگ و مکان‌های مختلف قابل تعمیم باشد.

اغلب جغرافی دانان شهری معتقدند تمرکزیابی فضایی از راه فراهم کردن امکان سرریز فناوری و شکل دهی به شبکه‌های اجتماعی- فرهنگی، به خودی خود، شکل گیری محیط اقتصادی مطلوب را به دنبال دارد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

در طول دوره بازرگانی و سوداگری، رشد اقتصادی شهرها با تجارت و بازرگانی بین المللی پیوند داشت، از این رو در این دوره شهرهای بندری در تقاطع مسیرهای تجاری سودآور با رشد بالایی رو به رو شد.

بعد از انقلاب صنعتی، مراکز تولید و کارخانه جات جمعیت بسیار بالایی را به سرعت به خود جذب کرده و به دنبال آن خود را در جبهه پیشگام تغییرات اقتصادی و اجتماعی یافتند با وجود این در چند دهه اخیر بسیاری از آن شهرهای قدیمی به انحطاط اقتصادی شدیدی دچار شدند، برخی از شهرهای صنعتی با موفقیت توانستند پایه اقتصاد شهر را از راه توسعه بخش خدمات با ارزش افزوده بالا، تنوع بخشیده و برخی دیگر در این کار موفق نبوده‌اند.

نویسنده کتاب به منظور بررسی نقش شهرهای بزرگ در اقتصاد ملی و جهانی نوشته است، شهرهای بزرگ موهبتی به شمار می‌روند که برای جوامع انسانی ماهیتی دوگانه دارند، با فرض شدت و گستردگی یکسان مسائل شهری، اغلب تصور ناراخت کننده و حتی وحشتناکی از شهرها وجود دارد این تصور از شهری آشفته و زحمت‌افزا در آثار بسیاری از اندیشمندان تکرار شده‌است.

شهرهایی که دارای انبوهی از مسائل اقتصادی و اجتماعی هستند، که غالبا نیز این شهرها بزرگ هستند، مولد رشد اقتصادی کشرهایشان نیستند بلکه مانعی برای توسعه به شمار می‌روند، بسیاری از شهرهای بزرگ در کشورهای کم درآمد شاهدی اثبات شده و درست بر وجود زیان‌های اقتصادی جدی در شهرنشینی بزرگ مقیاس به شمار می‌آیند.

چنین کشورهایی ممکن است اینطور استدلال کنند که برای بالابردن توسعه اقتصادی ملی، ایجاد محدودیت در مسیر رشد شهری لازم است اگر چه عملی بودن چنین سیاست هایی همیشه مجادله بر انگیز خواهد بود.

مشکلات شهری از عوامل جغرافیایی بر می‌خیزد که موجب عملکرد موفق شهرها نیز می‌شوند، با وجود زیان‌ها و بروز دیگر مسائل ناشی از رشد شهری، شهرهای بزرگ مانند ماشین رشد اقتصاد ملی و در سال‌های اخیر اقتصاد جهانی، عمل می‌کنند.

شهرهای بزرگ در اقتصاد سرمایه داری، مکان‌های بهره وری و کارآیی بالا در تولید محسوب می‌شوند، آنها از طریق تجارت، صنعتی شدن، مدرنیزاسیون، دولت سازی، مهاجرت و اکنون جهانی شدن، به رشد بسیار شگفت انگیزی دست یافته‌اند.

اثرات جهانی شدن بر شهرها، در قلمروهایی مانند تجدید ساختار اقتصادی، نوسازی مراکز درون شهری، قطبی شدن اجتماعی و شیوه‌های زندگی چند فرهنگی آشکار می‌شود، بر اساس فرضیه جهانی شدن تغییرات شهری می‌تواند با ارجاع به فرایندهای اقتصادی جهان نگر تبیین شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

8+
الفالف1 روز قبل
برترین‌هابرترین‌ها19 ساعت قبل
این مرد ایرانی ماه گذشته به دلیل خود درمانی برای بزرگ کردن سایز آلت تناسلی خود به شدت بیمار و برای درمان به بیمارستانی در استرالیا منتقل شده است. عصر ایران: یک مرد ایرانی پناهجو در جزیره «پاپوا گینه نو» به دلیل خود درمانی روی «آلت تناسلی» خود به استرالیا پناهنده شده است. این مرد ایرانی برای بزرگ کردن سایز، به آلت تناسلی خود روغن نخل تزریق کرده بود. بر اساس این گزارش برای درمان این مرد ۱۰ هزار دلار از جیب مالیات دهندگان استرالیایی هزینه شده است. این مرد ایرانی از سال ۲۰۱۳ در جزیره «پاپوا گینه نو» بازداشت بوده و طبق گزارش رسانه‌های استرالیا، در طی این مدت دهها مورد سابقه بدرفتاری داشته است.

اینترنت دفاتر پیشخوان دولت و پلیس+ ۱۰

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
دفاتر پیشخوان دولت تحت تاثیر اختلال اینترنت چند روز اخیر بودند، اما مراکز پلیس + ۱۰ به علت اینکه بر روی بستر اینترنت ملی بودند به راحتی فعالیت می‌کردند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ امروز برای اینکه ببینیم اختلال‌های اینترنت چند روز اخیر چه تاثیری بر عملکرد دفاتر پیشخوان دولت و پلیس +۱۰ داشته به برخی از این مراکز سرزدیم؛ دفاتر پیشخوان دولت تحت تاثیر اختلال اینترنت بودند، اما مراکز پلیس + ۱۰ به علت اینکه بر روی بستر اینترنت ملی قرار داشتند به راحتی فعالیت می‌کردند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴3 ساعت قبل
پسر نوجوان که از ناحیه پهلو آسیب دیده بود به بیمارستان منتقل شد، اما تلاش کادر درمانی نیز برای نجات او بی‌نتیجه ماند و تسلیم مرگ شد. در تحقیقات اولیه مشخص شد عامل این جنایت نیز پسری ۱۵ ساله و هم ولایتی مقتول بوده است. بدین ترتیب تیم جنایی راهی محل حادثه که ساختمانی نیمه کاره بود، شدند. متهم در تحقیقات گفت: یکسال قبل از افغانستان برای کار به ایران آمدم. شب حادثه به شوخی دوستم را هل دادم.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای دکتر جلال پور احمد متخصص سم شناسی در حاشیه همایش پانزدهم سم شناسی و مسمومیت‌های غذایی که از امروز تا یکم آذر در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال برگزاری است گفت: آلودگی هوا باعث مسمومیت‌هایی می‌شود که جان هزاران نفر را در کلانشهر‌های صنعتی تهدید می‌کند و باعث کاهش عمر می‌شود. وی درباره مسمومیت با قرص برنج نیز گفت: متأسفانه برای ورود غیر قانونی و غیر استاندارد این فراورده تصمیم جدی گرفته نشده و هنوز هم یک معضل است، حتی در در این فصل رطوبت هوا و واکنش قرص برنج باعث آزاد شدن یک گاز خطرناک می‌شود که باعث مسمومیت جدی است. وی درباره برگزاری این همایش گفت: ۲۵ سخنرانی کلیدی از استادان برجسته، ۴۰ سخنران کوتاه از متخصصان سم شناسی و نشست‌های تخصصی با موضوعات سلامت غذا، سم شناسی سلولی مولکولی، سم شناسی عصبی، سموم جانوری و گیاهی، سم شناسی بالینی و سم شناسی نانوذرات از برنامه‌های این همایش ۳ روزه است.
مازن آنلاینمازن آنلاین21 ساعت قبل
دادستان ساری در گفتگو با مهر: پیام مازند - ساری - دادستان مرکز مازندران با تقدیر از فهم و بصیرت مردم در وقایع اخیر گفت: راه مردم از اشرار و اخلالگران جدا است. وی ادامه داد: کسانی که درپی اخلال و آشوب باشند ما با آنان به عنوان کسانی که اخلاگر و آشوبگر هستند، مبارزه خواهیم کرد و تعارفی نخواهیم داشت زیرا راه مردم با راه آشوبگران و اخلالگران جدا است. دادستان ساری درباره نمایشگاه مطبوعات نیز از برپایی این نمایشگاه و نمایشگاه مطبوعات قدردانی کرد. دادستان ساری از مردم خواست تا آرامش خود را حفظ کنند زیرا مصلحت بالاتری وجود دارد که مسئولان را مجاب کرد تا دست به سهمیه بندی بنزین بزنند. نمایشگاه بین المللی کتاب و مطبوعات مازندران از روز گذشته در ساری آغاز شد و تا اول آذرماه ادامه دارد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

سفیر تهران در دمشق: به ائتلاف با سوریه ادامه می‌دهیم و پیروز می‌شویم

فارس8 دقیقه قبل

نمایش «انیمیشن‌های طلایی» در خانه هنرمندان ایران

ایسنا11 دقیقه قبل

راهی که دل‌کندن از کتابخانه را برای اعضاء دشوار خواهد کرد

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور11 دقیقه قبل

تأثیرگذارترین چهره‌های سال ۲۰۱۹ در دنیا + عکس‌ها

رکنا12 دقیقه قبل

مه رقیق برای تهران | شمال شرق و شرق کشور کاهش دما

همشهری12 دقیقه قبل