باید هویت دینی و ملی در کتب درسی نمود داشته باشد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
باید هویت دینی و ملی در کتب درسی نمود داشته باشد

باید هویت دینی و ملی در کتب درسی نمود داشته باشد

ایسناخبرگزاری ایسنا |
سرپرست وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر لزوم لحاظ کردن شرایط بوم در تهیه کتب درسی، توجه به هویت دینی و ملی و جهانی را در کتاب‌های درسی امری لازم و ضروری برشمرد.

به گزارش ایسنا، سیدجواد حسینی در سفر به استان فارس و در دیدار با فرهنگیان شهرهای بوانات، سرچهان و مشهد مرغاب، گفت: توجه به شرایط بوم در تهیه کتب درسی بسیار مهم است، چراکه عدم توجه به این مهم موجب می‌شود تا نابرابری‌های اجتماعی بیرون از مدرسه در داخل مدرسه تشدید شود.

او با بیان اینکه معلمین بدون تردید بازیگران اصلی اندیشه‌های جامعه در مدرسه هستند و مدرسه جایگاه اصلی اندیشه است، گفت: فرایندهای یاددهی و یادگیری ما به دنبال نخبه پروری و پژوهش‌هایمان نیز نخبه محور است. حال انکه باید دانش آموز و کنش آموز باشیم.

وی گفت: آموزش‌وپرورش باید معلمین را پژوهش محور تربیت کند و دانش آموزان نیز با فرایندهای تعلیم و تربیت پژوهنده تربیت شوند و درنهایت در نگهداشت نیروی انسانی نیز همه تلاش خود را بکار گیرد.

حسینی تأکید کرد: برنامه درس ملی و کتب درسی ما باید دانش آموزان را به سمت تعلیم و تربیت تمام ساحتی و رشد متعادل و هویت تعادلی، مهارتی، نگرشی و بینشی سوق دهد و هم‌اکنون این جهت‌گیری آغازشده است.

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش از آمادگی سازمان پژوهش و برنامه‌های درسی برای توزیع بیش از ۱۴۰ میلیون جلد کتاب در قالب ۸۰۰ عنوان کتاب درسی در آغاز سال تحصیلی جدید خبر داد و گفت: تلاش ما این است تا از همه صاحب‌نظران و متخصص تعلیم و تربیت در تألیف این کتب بهره بگیریم.

وی با تأکید بر اینکه «باید هویت دینی، ملی و جهانی ما در کتب درسی گنجانده شود» افزود: توجه به شرایط بوم در تهیه کتب درسی نیز بسیار مهم است، چراکه عدم توجه به این مهم موجب می‌شود تا نابرابری‌های اجتماعی بیرون از مدرسه در داخل مدرسه تشدید شود.

حسینی همچنین تأکید کرد: باید توسعه رشته‌های تحصیلی و هدایت شغلی دانش آموزان را عالمانه و کارشناسانه باهدف جلوگیری از عدم تعادل در گرایش به رشته‌ها اصلاح کرد.

وی گفت: امروز ۳۴٫۵ درصد دانش آموزان ما در رشته‌های کاردانش و فنی و حرفه‌ای مشغول به تحصیل هستند در برنامه ششم توسعه، گرایش ۵۰ درصدی دانش آموزان را به این رشته‌ها مورد هدف قرار داده است چراکه دانش آموزان ما در پایان تحصیلات خود باید حداقل مهارت را متناسب با نیاز جامعه فرابگیرند.

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

حسینی با اشاره به اینکه آموزش عمومی تقاضامحور و اجباری است، گفت: هر فردی که برای آموزش عمومی درخواست داشته باشد، وظیفه ما ارائه آموزش به آن‌هاست و آموزش‌وپرورش به دنبال افرادیست که از تعلیم و تربیت عمومی عقب‌افتاده و دورمانده‌اند و این افتخار نظام تعلیم و تربیت ما است.

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش یادآور شد: هم‌اکنون پوشش دوره ابتدایی در کشور ما بیش از ۹۸٫۵ درصد است.

حسینی با تأکید بر لزوم اجرای طرح مدرسه محوری، گفت: امکان انتخاب مدیران مدارس توسط، برخورداری مدیران از قدرت لازم برای خلق ثروت‌های قانونی و مشروع برای ارتقاء بخشی به کیفیت مدرسه، توانایی مدیران برای استفاده از بودجه مدرسه در اجرای سیستم پاداش‌دهی به معلمان بر اساس نظام ارزیابی آموزش‌وپرورش، قدرت به مشارکت گرفتن اجزاء فرا مدرسه‌ای توسط مدیر باهدف ارتقاء نظام تعلیم و تربیت در مدرسه و دادن اختیارات لازم به مدرسه و تمرکززدایی از مؤلفه‌های مهم اجرای طرح مدرسه محوری است که به دنبال اجرای آن هستیم.

وی از برنامه خود برای ساخت ۳۱ مرکز فرهنگی رفاهی ویژه فرهنگیان استان‌های مختلف در محدوده تجاری ثامن مشهد مقدس خبر داد و گفت: با توجه به تغییر کاربری بافت مسکونی محدوده ثامن مشهد به تجاری و نداشتن دانش‌آموز در این فضاها، از این ظرفیت برای تقویت برنامه‌های رفاهی فرهنگیان بهره خواهیم گرفت.

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش همچنین با اشاره به فعالیت‌های صندوق ذخیره فرهنگیان، از ایجاد آرامش در این صندوق خبر داد و گفت: این صندوق توانسته از میانگین پرداختی ۲ میلیون تومان به فرهنگیان عضو، به میانگین نزدیک به ۲۰ میلیون تومان در سال جاری برسد.

حسینی افزود: هم‌اکنون صندوق ذخیره فرهنگیان بالغ ‌بر ۱۶ هزار میلیارد تومان املاک دارد که باید سهم فرهنگیان از ارزش‌افزوده این املاک نیز پرداخت شود؛ همچنین فرهنگیان نیز در سهام کارخانه‌ها در دست تأسیس این صندوق که در آینده نزدیک به بهره‌برداری می‌رسند نیز شریک باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | خاطره همایون شجریان از موتورسواری با علیرضا قربانی

همشهریهمشهری1 روز قبل

ریشه یابی ضربات بر پیکره اسلام به دست اسلام نماها

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
برنامه گفتگوی ویژه اخبار قرآنی فردا با موضوع «ریشه یابی ضربات بر پیکره اسلام به دست اسلام نماها» روی آنتن می‌رود. ریشه یابی ضربات بر پیکره اسلام به دست اسلام نماهاریشه یابی ضربات بر پیکره اسلام به دست اسلام نماهابه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، برنامه گفتگوی ویژه اخبار قرآنی جمعه ۲۴ آبان از شبکه قرآن پخش می‌شود. در این برنامه محمدحسن قدیری ابیانه کارشناس عالی مسائل راهبردی به موضوع «ریشه یابی ضربات بر پیکره اسلام به دست اسلام نماها» می‌پردازد.
ایمناایمنا1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، آیین اختتامیه سی‌و یکمین جشنواره تئاتر اصفهان با حضور هنرمندان تئاتر و مسئولان فرهنگی و هنری در مجتمع فرهنگی و هنری استاد فرشچیان این شهر برگزار شد و برگزیدگان بخش‌های مختلف با اهدای لوح تقدیر و تندیس جشنواره معرفی شدند. برگزیدگان این جشنواره، به انتخاب هیئت داوران متشکل از ندا هنگامی، شهرام زرگر و جهانشیر یاراحمدی به شرح زیر معرفی شدند: جایزه بهترین بروشورمهدی غلامی برای نمایش «گرازها» جایزه بهترین گریم: شیما مومنی برای نمایش «شرق دور شرق نزدیک «جایزه بهترین طراحی نور: امید نیاز برای نمایش» سبوط «جایزه بهترین موسیقی: امین پناهی برای نمایش» مه لقا «جایزه بهترین طراحی لباس: شفق کاظمی برای نمایش «سالمرگی» جایزه بهترین طراحی صحنه: مسعود نریمانی برای نمایش» چایی راند آخر «امید نیاز برای نمایش «سبوط» بهترین نوجوان برگزیده: دینا مصلحی برای بازی در نمایش» سبوط «جایزه بهترین بازیگر زنبرگزیده اول و برنده تندیس جشنواره، رویا بختیاری برای بازی در نمایش» سبوط «به طور مشترک برگزیده دوم ویدا موسوی برای بازی در نمایش» شرق دور شرق نزدیک «و مژگان کوهی برای بازی در نمایش «گراز»؛ به طور مشترک برگزیده سوم یاسمن نصیری برای بازی در «تاریخ مردم کوچه بازار فرانسه در قرن ۱۸» و آذر بهارلو برای بازی در نمایش «سالمرگی» جایزه بهترین بازیگر مردلوح تقدیر برای حسن جویره بازیگر پیشکسوت استان اصفهان برای بازی در نمایش «سالمرگی» برگزیده اول و برنده تندیس جشنواره، احسان شهبازی برای بازی در نمایش «سالمرگی» برگزیده دوم ابولفضل صفوی برای بازی در نمایش «مه لقا» برگزیده سوم به طور مشترک، قادر طبابایی و محمد ترابی برای بازی در نمایش» کلاغ‌ها «جایزه بهترین نمایشنامه نویسسعید محسنی برای نمایشنامه «سبوط» جایزه بهترین کارگردانیبرگزیده اول و برنده تندیس جشنواره، امید نیاز برای نمایش» سبوط"برگزیده دوم سعید محسنی برای نمایش «کلاغ‌ها» برگزیده سوم، پویان عطایی برای «سالمرگی» نمایش‌های معرفی شده به هیئت انتخاب جشنواره بین المللی تئاتر فجر (بدون الویت) نمایش «سبوط» به کارگردانی امید نیازنمایش «کلاغ‌ها» به کارگردانی سعید محسنی
تسنیمتسنیم8 ساعت قبل
این گروه نخستین بار، پاییز سال ۹۶ برای اجرای کنسرت به ایران آمد و فروردین ماه امسال آلبومی با نام «صبح دم» را در همکاری هنرمندان ایرانی منتشر کرد. مخاطبان در اجراهای گروه شیلر شاهد تصاویر و نورپردازی متفاوتی بودند که فضای موسیقایی اجرا را تغییر می‌داد که به نسبت اجراهای پیشین این گروه تفاوت‌هایی داشت. اعضای گروه موسیقی شیلر به سرپرستی و آهنگسازی کریستوفر فون دایلن را ماسیمو بوونانو نوازنده درامز، الیور کلر نوازنده گیتار و سدریک مونیر نوازنده کیبورد تشکیل می‌دادند. کنسرت گروه موسیقی شیلر در روزهای ۱۶، ۱۷ و ۲۰ آبان ماه سال جاری برگزار شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، در این سه اجرا بلیت‌های کنسرت شیلر از ۱۰۰ هزار تومان تا ۳۵۰ هزار تومان قیمت‌گذاری و فروخته شد.
مهرمهر8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، شبکه اجتماعی یوتیوب از این پس تولیدکنندگان محتوا را ملزم می‌کند تا به طور واضح مشخص کنند محتوای آنها به کودکان تعلق دارد یا خیر. یوتیوب پس از مشخص شدن محتوای مذکور، تبلیغات در ویدئوها که هدف آنها کودکان است را حذف می‌کند. هدف این شبکه اجتماعی از اقدام مذکور پیروی از قوانین نظارت بر جمع آوری اطلاعات در خصوص کودکان است. چندی قبل یوتیوب متهم شد با انتشار تبلیغات هدفمند در کانال‌های محبوب کودکان، قانون حفاظت از اطلاعات کودکان در آمریکا را زیر پا می‌گذارد. براساس شرایط تسویه، یوتیوب اجازه ندارد الگوریتم‌های تبلیغاتی هدفمند خود را برای کودکان کمتر از ۱۳ سال اجرا کند.
ایسناایسنا3 ساعت قبل
یک باب انبار کتاب‌های قاچاق در اولین روز از هفته کتاب کشف شد. به گزارش ایسنا، کارگروه صیانت از حقوق ناشران، مؤلفان و مترجمان اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با همکاری نهاد نظارتی و پلیس امنیت روز پنج شنبه ٢٣ آبان ماه در اولین روز هفته کتاب موفق به کشف یک‌ باب انبار کتاب‌های قاچاق در خیابان قزوین شد. حجم کتاب‌های این انبار که با حکم قضایی، ضبط، صورتجلسه و به انبار ویژه کتب قاچاق منتقل شد، حدود ٦ وانت‌ نیسان است. با وجود تمهیداتی که کارگروه صیانت اتحادیه اندیشیده، توفیق در مسیر پیشگیری و مبارزه با قاچاق کتاب بدون مساعدت و همراهی تمامی همکاران صنف ممکن نیست. دبیرخانه دائمی کارگروه در محل اتحادیه مستقر و آماده دریافت نظرات، پیشنهادها و اطلاعات همکاران و پدیدآورندگان است.

نظرها

اخبار بیشتر